Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 468 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Šnek
datum / id22.08.2022 / 534451Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno280x
počet tipů14
v oblíbených2x
Šnek

   Brzké letní ráno. Travou v městském parku se pomalu plouží šnek. Jeho pouť směřuje pod jednu z laviček při cestě. Na lavičce sedí starý muž. Jako každý den v posledních letech nemohl dospat rána a tak se vyšel do parku projít. Krátký odpočinek na lavičce je jeho takřka denním rituálem.

   Než se šnek posunul o několik centimetrů dál, muž odešel. Jako další na lavičku ztěžka dopadnul opilý mladík. Předchozího dne byl vyloučen ze školy a celý večer s přáteli tuto událost zapíjel. Teď se v kocovině a existenciální samotě a prázdnotě svalil na lavičku a čelil následkům lihovin, které proudily jeho trávicím ústrojím.

   Šnekova cesta pod lavičkou měla další hosty. S blížícím se polednem na ni dosedli chlapec s dívkou. Její hlava na jeho rameni a několikaminutové mlčení, které nepotřebovalo žádných slov. Po několika desítkách minut, zatímco náš šnek zdolal další drobný kus své pouti, chlapec chytil děvče za ruku, krátce se na sebe podívali a šli zase dál.

   Po obědě nich lavičku obsadil otec s asi pětiletým synem. Chlapec dychtivě vstřebával zmrzlinu a otec ho hrdě pozoroval. Věk chlapce a jeho neposednost nedovolovala se dlouho zdržet a šnek si chvíli užíval samoty a klidu.

   To až do chvíle, kdy služeb lavičky využil muž asi středního věku v dobře padnoucím obleku a černých brýlích. Z kapsy saka vytáhnul mobilní telefon a začal rozjednávat business. Obchod, který měl mnohé z jeho konkurentů dostat ze hry. Taktiku měl vymyšlenou dlouho dopředu. S ledovým klidem instruoval své zaměstnance, obchodní partnery a další. Odpolední slunce, chvějící se stébla trávy v parku, míza na stromech ani šnek pod lavičkou, na které seděl - nic nevnímal. Byl slepý ke světu okolo sebe. Jeho pokladem bylo jeho bankovní konto.

   Šnek byl již blízko druhého konce lavičky, když na ni ztěžka dosedla udýchaná a zpocená dívka. Její drobná nadváha jí způsobovala mezi vrstevníky mnoho posměchu a vyloučení z kolektivu. Snažila se svoji kilogramáž snižovat občasným běháním, ale touha po čokoládě byla silnější. Nekonečný boj mezi touhou být přijatá a láskou k dobrům gastronomie neměl konce. Zadýchaná seděla několik dlouhých minut na lavičce. Přecenila svoje síly a vybrala si delší trasu než byla schopná uběhnout. A navíc věděla, že doma zase čeká toliko milovaný indiánek. Dnes si ho ještě dá, ale zítra už opravdu skončí, říkala si, ačkoliv v koutku duše věděla, že zákusky stejně zase zvítězí.

   Než se šnek odplazil zpod lavičky opět do trávy, dosedl na lavičku ještě další, zhruba šestatřicetiletý muž. S tichou pozorností sledoval mravence, hemžící se na chodníku před ním, každému s okoloproševších věnoval úsměv. Několik minut se dlouze díval do korun stromů. Úsměv věnoval i šnekovi, který se zpod lavičky dostal do trávy. S vděčností vzpomínal na vše krásné, co v životě obdržel. Vzpomínky na dětství a dospívání mu splývaly s tím, co před zhruba hodinou slyšel z úst lékařů - leukemie, pokročilé stadium, léčba bezpředmětná, konec v řádu dní.

   Šnek se již plazil trávou, na park se pomalu začalo snášet šero. Muž povstal, zhluboka se nadechnul, na chvíli zavřel oči, usmál se a vyrazil domů.
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

26.09.2022 14:31:04dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

 Přiliš častý výskyt slova "lavička", říkám si po přečtení první půlstránky (i když z faktického hlediska se tam to slovo opakovat musí, ale...) Slovní spojení "zhruba šestatřicetiletý" obsahuje natolik neHRUBÝ údaj, že by se za ním mohla odehrát nějaká změna nálady - třeba odvrat ke komedii... Ale ono je to úplně naopak...

30.08.2022 16:09:43dát kritice tipJamardi

Je to zajímavý nápad. Vidím kontrast mezi krátkou drahou šneka a různými problémy lidí, které se tady vměstnaly.

Dráždí mě představa holé země pod lavičkou a to že tam šnek strávil celý den. Normálně bývá šnek někde zalezlý, nejraději pod keřem a kdyby chtěl cestovat od jednoho konce lavičky k druhému, zvládne to za mnohem kratší dobu. Jde o to, že si takto může někdo zafixovat, že toto je normální chování šneka. O šneka nejde, ale o princip. Třeba dnes jsem četla, že uvláčeli chlapa připevněného za auto, ani mu nechtěli tak ublížit, ale vymklo se jim to. To je dáno právě špatnými informacemi, představivostí.

30.08.2022 09:12:56dát kritice tipsupizmus

Jejda, nominace na povídku měsíce, to je teda velká čest! Až se rdím... Moc díky!

30.08.2022 08:44:29dát kritice tipBiskup z Bath a Wells
redaktor prózy

Můžu nominovat do Povídky měsíce?

30.08.2022 08:40:53dát kritice tipBiskup z Bath a Wells
redaktor prózy

Povídka psaná ze zvířecí perspektivy je vždycky zajímavá, pokud má nápad a taky správný úhel pohledu, což má. Líbil se mi hlavně ten nápad a to, jak se na lavičce střídali různí lidé a různé osudy. Asi nejsem sám, komu některé postavy přišly až moc škatulkované a schematické - tlustá slečna, problémy v kolektivu, chce zhubnout, ale přemůže ji chuť na sladké. Nebo manažer, který byl "slepý ke světu okolo sebe"

Celkově se mi to ale líbilo.

26.08.2022 17:58:03dát kritice tipblacksabbath

supííí.....parádní.......díky!

25.08.2022 19:54:122 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Moc pěkné. 

Přes naši silničku lezl šnek. Aby ho nic nezajelo, odnesla jsem ho ke kraji do trávy. Snad i jeho den byl pak lepší.

24.08.2022 19:19:17dát kritice tipzvedavec

Súhlasím s Benetkom. Vďaka

23.08.2022 19:55:031 tipů dát kritice tipBenetka

MOC HEZKÉ POVÍDÁNÍ.

POHLADILO.

DĚKUJI.

23.08.2022 13:13:191 tipů dát kritice tipJanina6

Dneska jsem si na tvého Šneka vzpomněla v tramvaji. A uvědomila jsem si, že jediný, kdo si šneka doopravdy všiml, byl ten smrtelně nemocný muž... 

22.08.2022 20:56:11dát kritice tipRem

Naopak, kočkodane, troufám si tvrdit, ze by se na inkriminované lavičce přítomností geparda vystřídalo mnohem více lidí.

22.08.2022 20:37:151 tipů dát kritice tipKočkodan

Hlemýžď byl dle mne zvolen vhodně. Troufnu si tvrdit, že kdyby šlo místo něho kupříkladu o geparda, na inkriminované lavičce by se s největší pravděpodobností tolik osob nevystřídalo. ;-)

22.08.2022 18:09:532 tipů dát kritice tipRem

Trochu zápasím s místy jako ... lihoviny, které proudily jeho trávicím ústrojím... vstřebávání zmrzliny, škatulka pro businessmana, který je ke všemu slepý (jen ke svému kontu ne). Okoloproševší. Díky tomu to na mě působí trochu těžkopádně. Ten závěr, to jak je nad všechno postaven nadhled umírajícího, mi vyznívá... lacině. Mám ráda tahle pozorování, myslím, že jsem na podobné téma viděla nějakej krátkej film, takhle mi to úplně nestačí... ale třeba je chyba na mojí straně :)

Jo... a ještě bych se obešla bez šneka ;)

22.08.2022 16:56:42dát kritice tipAbakus

tiež som si posedela. dík.

22.08.2022 14:48:381 tipů dát kritice tipJanina6

To je fajn nápad, posadit na lavičku postupně několik lidí a nechat nás "nakouknout" do jejich osudů... Šnek je vlastně jen takovým pojítkem. Nitkou.

22.08.2022 14:39:31dát kritice tipAlegna

Pěkný námět, pěkné čtení.

22.08.2022 14:17:52dát kritice tipDanny

Pěkná věcička, dobře se četlo, takové hořkosladké. Tip a oblíbené.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor