Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 468 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Mezera mezi školou a knihovnou
datum / id09.11.2022 / 536863Vytisknout |
autorSilene
kategorieDiskuseDalší dílo autora
zobrazeno473x
počet tipů5
v oblíbených0x
Mezera mezi školou a knihovnou

 

Ad mé favorizované téma většinové společnosti

aneb Vítejte ve světě vnitřních Sudet. 

Stále se mi nedaří přijít na princip, kterak se domnívají ostatní dospělci, že se soudobý young adult jedinec dostane ke kanonické literatuře. Teoreticky si odmýšlím, že si většinová společnost nepřeje, aby další generace uměly číst, psát, interpretovat a podobné nesmysly, jakož i zjevné přežitky. 

bod A: Knihovna praví, nejsme archiv, v případě zájmu máme k dispozici výměnný fond. (Cožpak o to, princip v pořádku.)

Knihovna však zároveň optimisticky spoléhá, že co např. stojí psáno v ŠVP, to se ve školách opravdu probírá. (No... hahaha.)

bod B: Státní školství již nějaký ten pátek nestíhá krotit zpovykané smrady uvyknuté na šmrdlání plocháčů, tudíž je v kýžené činnosti raději podpoří nějakou další pěknou úlevou, hlavně, když vše opticky působí, že školství ve vzdělávacím procesu zdárně působí.

Nu, a já si stále coby příslušník menšiny říkám, pokud kanonickou literaturu nebudou pořádně propagovat

A) ani stánky lesklých obálek, po nichž je aktuální poptávka,

B) zároveň ani školství, které se potřebuje tvářit, že je náramně progresivní, a to až tak, že dnes tedy z humanistických oborů leckde plive Bc. a Mgr. na úrovni někdejších gymnazistů,  

C) ani kanonickou literaturu kdekdo z příčin stále menších a menších bytových ploch nebude mít v domácích knihovnách,

KDE jinde tak hezky zpola náhodně potkat knihu se zajímavým obsahem, pokud mineme knihobudky a předknihovní výprodeje či odkladiště?

Všechno se objedná online, což je cajk, ovšem pořád nevidím tu dostačující atraktivitu něčeho tak suchopárného, jako je knihovní katalog ve srovnání s apkami na kdeco. Nedaří se mi věřit na trpělivé čekání jedinců, kteří nepíší ani dopisy, pouze odesílají opticky dost negramotné vzdechy formou sms, případně nějaké to obrázkové písmo a zmenšeniny plakátů k vylepení.

Ne, nechápejte mě špatně, nepoptávám knihovní apku. Její náruživý uživatel jen těžko bude číst nějaké přizaprášené bichle.

Prostě mě jen velmi zaujal vyslechnutý názor, že se toho snad už brzy někdo ujme a situaci se podaří opět otočit a zvrátit. Jo, to taky doufám, nic jiného krom vlastní činnosti mi ostatně nezbývá, 

jen právě nevím KDO. 

 

Jak u vás? Jste náramně spokojeni? 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.11.2022 17:41:52dát kritice tipSilene

cvrcko, kanonickou literaturou je obvykle míněno literární úsilí člověka, které projde či prošlo sítem dostatečného množství kompetentních hodnotových soudů, přesáhlo či přesáhne s určitostí průměrnou produkci a bylo lze jej z konkrétních příčin označit na poli literatury za uznávané umělecké dílo. 

29.11.2022 17:12:01dát kritice tipcvrcka

Variabilita a specializace. Možností je dnes natolik nedozírně, že mládež (i ta moje teprv budoucí) bude používat už vůbec i jen mozek velmi jiným způsobem. 

Nevím tedy přesně, co mi píšeš slovem kanonická, ale 

kombinace poznání se dostávají do zcela nekanonických koktejlů a možností odpovědí na to, co mládež později bude pálit. Jednou. Až nám absolutně ujede vlak. Brzy. 

 

Takže - já jsem takřka spokojený rodič čtyř značně digitalizovaných hrubě příležitostných čtenářů. Nespokojená hlavně z principu nutkání přemýšlet a šťárat. 

24.11.2022 19:33:24dát kritice tipAnas

K3, pravdu máš. Každý má svou vlastní výbavu schopností. Ta slečna je velice krásná. I to je velké umění. Make up. Mi se třeba řasenka vždycky obtiskne až na obočí... A zabodnutá tužka v oku je skoro stejně na nic - jako nůž zabodnutý v dlani. Nebylo to ode mě fér. :) 

24.11.2022 17:35:30dát kritice tipK3

Anas - ale třeba zase uměla líp něco co druhý nedokázal. Nelámal bych hůl:).

11.11.2022 04:57:57dát kritice tipSilene

Anas, bingo. S díky za tvé oči. 

10.11.2022 14:55:20dát kritice tipAnas

Pravda. Všeobecně si všímám, že zručnost (taková ta všeobecná) se vytrácí. A nástroje (co byly dříve v denním provozu) už téměř nikdo nezná ani jménem (natož aby se vědělo - jak jich užívat).

Tak jako to wecko, zmáčkneš páčku a pitná polkne bobek do nevidím-netíží. Jak báječňácký!

Viděla jsem i dvacetiletou slečnu, která nikdy nekrájela nic ostrým kuchyňským nožem. Pižlala salátovku příborákem. Když něco nepotřebuješ a proto neužíváš - jsi zakrnělejší, než bys eventuálně musel být. Škoda, že se to dá aplikovat i na tak základní věci, jako je třeba znalost rodné řeči. Skill set.

Mi je třeba líto, že ani do divadla už se tolik nechodí - vidět živé výkony. Proti vyšperkovaným, umělým sestřihům fimů.

A když někdy vidím nemluvící dítko ve skoro školním věku, které mi posunkovou řečí s hekáním ukazuje svoji nejoblíbenější videohru - kterou ale mastí na výbornou... je mi trochu smutno. No. Má pohodlné rodiče a knihovnu nemají.

Stroje, to je kapitola...

A válka je vůl.

 

10.11.2022 12:31:06dát kritice tipAru

to píšu ;)

ale hodně rodičů se i bálo dřív ozvat a tak nějak přijmuli fakt, že když oni prošli školou, že to i jejich děti ňjáko zvládnou, pak ale přišel internet na které beztak v čase zamrzlé tereziánské školství nebylo absolutně připravené a všechno jim jde do sraček :D

v jedné povídce jsem nechal Lindou zapálit školu a udělal bych to znovu... v povídce :)) nevěřila bys kolik lidí se postavilo za imaginární školu, kterou jsem si sám postavil a vypálil, že to není správné, společenské vzorce obecně sešněrovaných norem jsou tak vrostlé do hlav, že jejich rozbíjení chvíli trvá, ale na poli textu to může být sranda

10.11.2022 11:27:58dát kritice tipSilene

Aru, já se současným stavem státního školství spokojena rozhodně nejsem. 

10.11.2022 08:42:26dát kritice tipAru

já slyšel, že je čím dál více rodičů konečně nespokojených a školy se děsí toho, že jim do toho rodiče chtějí snad kecat

10.11.2022 08:39:47dát kritice tipAru

to je ovšem postoj dětí vychovaných státním školstvím, v alternativních školách děti fungují jinak, pokud tě daná látka nebaví, nejsnažší řešení je podvádět. pokud tě ale škola baví, není důvod podvádět, vše je zakleto ve snaze lámat dětskou duši a vytvářet lidské roboty. děti jsou zrcadlem toho prostředí, které je zformovalo a nynější prostředí je značně zdeformované, blázince jsou plné lidí, kteří se rozbili. žijeme ve zrůdném prostředí, ale protože tento systém je zaveden už od Marie Terezie, dost lidí si myslelo, že je to normální a důvěřovali psychopatům, že to s nimi myslí dobře, nejen učitelé, ale i každý na ministerstvu školství by měl jít před soud za to co provádějí dětem

10.11.2022 08:25:53dát kritice tipSilene

Aru, potíž je, že obě skupiny se navzájem podvádějí. Tudíž pokud je dítě nečtenářem, takové svůj písemný výstup k dané kniize zdárně zfalšuje, nu a jelikož se necení tento typ kreativity, leč vyžaduje se i nějaká disciplinovanost, pedagog kloudně nemá, jak by knihu zkontroloval, musel by všechny přečíst. Někteří to opravdu dělají, však ono stačí ovládat rychločtení a systém funkčích namátkových otázek. Hele, jde zároveň o skutečnost, že naše povahy v žádném případě nejsou ryzí, a to ani v dětském věku.

Opravdu nejsem obhájcem hromadného vzdělávání, snažím se akorát vyšpárat pro i proti z obou stran barikády. Ovšem kterak jsem konstatovala již prve, většina rodičů je údajně spokojených. 

10.11.2022 08:07:34dát kritice tipAru

K3, já nemohl, jak už jsem psal, každý rok ve škole jsem měl větší deprese, to pak kdybys to měl funguješ spíš jako zombí, než člověk. o nic nemáš zájem a nic tě nebaví.

Silene, to co by mělo platit, že ať dělá člověk cokoli, mělo by ho to bavit, u dětí by to mělo být to první, ne je znásilňovat a likvidovat přirozenost ve prospěch společenské normalizace hodnot, už dnes existují školy, dokonce i v Čr, kam se děti těší chodit, samozřejmě že takové školy státní školství nesnaší a nejraději by je poslalo do pekel.

já pořád nechápu doporučený seznam a nucení dětí. zadání: vyberte si sami knihu, která vás zaujala, napište o ní esej, to je celý, je to jednoduchý, nechává prostor samotným dětem, jedním úkolem se procvičí jak čtení, tak psaní, to je škola hrou. škola by především měla rozvíjet kreativní myšlení, to je tvořivé myšlení, samostatnost a schopnost myšlení, tvořit si vlastní úsudek, nikoli se učit kvanta hovadin, z nichž v životě člověk zahodí 70%

10.11.2022 07:16:01dát kritice tipSilene

Bodejť, mám špičkové K2, perfektní ložiska, taková kolečka jedou i do kopce sama. Kdekterý smrad by se na nich zabil, rozhodně nepůjčím! Ani tobě. Jsou dámské. Zamlada u Národního, to víš. 

10.11.2022 04:53:281 tipů dát kritice tipMark Rabie

Vidět jen délku, jakou jsme věnovaly tematu pro ně zcela mimoňskýmu a nazajímavýmu, už ani kolečkový brusle by si u nás neschovaly, natož nás poslouchaly nebo braly vážně.

 

10.11.2022 01:18:33dát kritice tipSilene

Anas, ne, to nevadí, unášej se, co hrdlo a klábosnice ráčí.

Kombajn jistě digitální být může, hlavně aby bylo zdrojů k jeho pohonu, což je zatím rozhodně potíž. A zem se nesmí tolik zašlapávat stroji o tak šílené hmotnosti, současná intenzivně obdělávaná půda vůbec nefunguje, je to uměle vyháněný chcípák. 

Zkusím podotknout ještě něco. Staromilsky rozmlouvám děti na klasický způsob, povedlo se mi to i u těch, co jim skoro mluvit nešlo. Některým stačilo, že je neovládají ty digitální krámy. 

Jinak jsi to trefila, lidské savčí mládě zkoumá svět prve ústy. 

Svět se kočíruje nějakou tou kulturní dohodou (nebo nátlakem, kterak říkávám k jistým situacím), určitě nechci prezentovat, že mají např. všechny ženy kojit na povel a podobné direktivy, jen mě nestačí fascinovat, kolik energie lidstvo vyplýtvá na absurdní projekty. Tu vstupní piplačku s lidskými mláďaty moc přeskočit nejde, no a čím umělejší svět máš, tím ona je svým způsobem regulovanější. Tudíž těžko říci, co je komfortnější, zda přirozenost, nebo regulace.

Metan, jo? No jo. Jistě. Ovšem, ehm... válečný konflikt mi teda připadne pustošivější. O kterýžto princip jde.

Hele, patřím k lidem, kterým připadne digitalizace účelná spíš tak se střední školou. Ne že nesmí žádné dítě k počítači. Proč k němu ale musejí všechny, když je to zrovna nezrychluje?

Zkus test. Někomu mladému, kdo v životě neviděl plochý tel, ho dej, za jak dlouho ho zmákne. Bude stačit chvilka.

A pak postav notorického šmrdlače před pár analogových úloh, třeba lousknout na zastávce klasický papírový jízdní řád a podobné hračky. Zašít špatně založený šev, což má kdekterý kus rychloobrátkové módy. Uplést blbou pomlázku, místo šmrdlání fakt čistě rýsovat, zrovna ti může uplést včelí úl, hm? Vyřezávat, prostě cokoli tě napadne.   

Bude stejně rychle zdatný jako jeho protihráč, objevitel digitální plochy?

10.11.2022 00:08:32dát kritice tipAnas

Moje omluva. Nechala jsem se unést. Ale co se týče zájmu ... musí se pěstovat. Myslím. Nebo může růst všude okolo, jako plevel ...  Každá rostlinka ráda sluníčko jinak.

09.11.2022 23:57:49dát kritice tipAnas

https://youtu.be/wlG7Oqg1C0s?t=310

09.11.2022 23:32:10dát kritice tipAnas

Tak jest - není digitální jídlo (kromě Farming simulator). Peníze ale jsou digitální. To byl první krok. Lidstvo je organisums - má mozek a tělo. Knížky mají mozek a tělo. Teď už tělo nepotřebují.  A se smrtí těla ...

(Role a nerovnost - úděl. Úl - práce je moc potřeba - zastanou ji stroje? Podrobený lid? 

Taky nevěřím na digitální ovoce, ale věřím Zemi - ještě plodí a dokážu si představit dálkově ovládaný kombajn.)

Oťapkávání světa je nádherné. Neměnila bych za kokon s umělou výživou. 

Mělo by správného savce naplňovat sání? 

(Stejně se k sobě bude někde choulit malý lidský život a jeho starší já. Maso a kosti - i kdyby se mělo zase předávat jenom ústně.)

(Hovězí a jeho prdy.) :)

09.11.2022 23:03:25dát kritice tipSilene

(Každopádně zatím se mi nedaří uvěřit ani na digitální ovoce, obilí, natož hovězí.)

09.11.2022 23:00:37dát kritice tipSilene

https://www.csfd.cz/film/231646-vall-i/prehled/

Anas, digitalizuje se. / Jenomže pro optimální rozvoj jejich CNS prostě potřebuješ, aby malé děti objevovaly skutečný svět, pěti smysly. Nevím, dosavad se bez těla mysl úspěšně vyvíjela jen u mimořádných jedinců. Podle mě by se musel fest proměnit sám lidský druh potom. Žádnou komplet digitální generaci ještě odchovanou nemáme, nebo ano? 

Ad poslouchání cizí řeči: ano, hudba, viď. 

09.11.2022 22:31:331 tipů dát kritice tipAnas

Silenko, v rádiu říkali, že každé čtyři dny zemře jeden jazyk. Nevím, zda započítali i mezidruhovou komunikaci, ale myslím, že (i kdyby) je to celé na spadnutí. Jak to asi muselo být, když sem přišel Čech, od jihu. A tolik písma po nás. Kéž by se to dalo všechno obsáhnout.

Jak ráda poslouchám cizí řeč. Ani jí člověk neusí znát, aby trochu rozuměl. Jako poezii. I tady mluvíme všichni stejně a přece každý jinak. Mění se systém - trochu. Myslím, že by se všechno mělo digitalizovat a být zdarma. Jako centrální vědomost. Ale to chce hodně skenování ...

Vstřebat.

Možná nás čeká přesun do virtuality. Třeba ovládané jenom myslí?

Teda - ty po nás ... (kéž by i my - v příbězích) 

09.11.2022 22:16:32dát kritice tipSilene

K3: Některé školy je mají.

Aru, neumím si takovou státní školu dost dobře představit, jinak se ale dneska vybírá leckde z docela širokého seznamu, to už se docela dá donutit se. Víš, na ZŠ esej fakt nehrozí, už jsem viděla i čtenářský deník formou jakéhosi referátu, no a dokonce dotazníku. 

Učitele nezavírat! Kdo by se s nimi živil... Trest soukromým sektorem by mohl stačit. 

09.11.2022 21:01:42dát kritice tipK3

Aru, no vidíš, já četl nejvíc do svých patnácti let. Pořád jsem ležel v knížkách. 

S povinnou četbou je to pofidérní. Nemusíš to číst, stačí přečíst obsahy... Tím pádem je to postavené na hlavu. Nebylo by lepší zavést místo toho něco jako čtenářský kroužek a tam si třeba vyprávět a rozebírat co kdo čte?

09.11.2022 20:40:48dát kritice tipAru

já si neumím představit dítě které se bude těšit na to, že si bude číst školou doporučenou četbu, to považuju za svinstvo největšího kalibru, slyšel jsem kolikrát jak tahle školní četba naopak znechutila i ty děti, které do té doby měly zájem o knížky.

v tom je skvělej internet, že si najdeš co tě baví, namísto školou doporučenou četbu, jak chce škola 30.ti dětem ve třídě dát četbu která bude bavit všechny? kdyby si děti mohly přečíst co by chtěly a na to udělat esej, tak to je jiná, ale umíš si představit státní českou školu, která by v dětech podporovala kreativitu a samostnanost? já tedy ne. na dětech je vidět, jak celej systém vzdělávaní hnije a odumírá za chodu a produkuje roboty a zmrzačené bytosti. tak jak fungují dnešní státní školy, všechny bych je zrušil a učitele zavřel, protože toho mají hodně na svědomí na zničených dětských duších za desetiletí.

to je možný, že si nerozumíme, většina sporů je z nedorozumění :D

09.11.2022 20:31:47dát kritice tipDanny

Silene: na mobilu ani na čtečce nečtu, ale nevadí mi číst na PC. Nevadila by mi ani ta čtečka asi, ale zatím jsem se nedokopal ji koupit, protože poslední dobou čtu málo: většinou spíš čtu buď diskuse na netu na různých diskusních nebo literárních serverech, tak už pak doma moc nečtu knihy, i když to mám rád. Nedávno jsem se znovu přihlásil do knihovny, ale trochu mě stressuje deadline na vracení knih. Půjčuju většinou měsíčně jen jednu knihu, abych to stihl přečíst. Kdysi jsem půjčoval víc a pak to nepřečtené vracel a to byla škoda.

09.11.2022 19:31:32dát kritice tipSilene

Aru, zdá se, že si nerozumíme. Jasně, že je to teoreticky na rodičích, akorát, že

24 - 8 - 8 = 8

s čímž moc nenaděláš. Zjednodušená demonstrace, že ne každý rodič v produktivním věku je autonomním pánem svého času. Otázka je míněna spíš tak, proč vůbec samo školství dokáže házet klacky pod nohy případnému čtenářskému zájmu tam, kde ještě nějaký je. No, a ráda si poslechnu, že někde klacky pod nohy neházejí, že je to někde úplně bezvadný. Zatím to ovšem vidím, kterak jsem výše napsala, tj. na předstírání, že systém funguje ke vší spokojenosti. Uvedla jsem hned prve, že děcka jsou zpovykaná, čímž jsem chtěla naznačit, že trend většinové společnosti je zkrátka plochost podporovat. Čímž máš rodiče zahrnuty.

Výrok o institucionalizaci a odosobnění je mi blízký. Rovněž tak situaci subjektivně vnímám.  

K3: Souhlasím, a to jak v nostalgii, tak že v čem vyrůstáš, je ti zdánlivě přirozeným. 

09.11.2022 19:17:42dát kritice tipAru

Silene, já do 15. nečetl vůbec nic, pročež jsem se díký škole propadal rok za rokem do hlubších depresí.

nevím kde se vzal ten instituciolizovaný dojem, že instituce mají děti vychovávat, když děti si pořizují jejich rodiče, tudíž bych otázku nesměroval na instituce, ale proč si jejich rodiče je pořizovali, jestli s nimi nechtějí trávit čas a chtějí je mít instituciolizované, což se z velké část daří vychovávat malé robůtky, pak je celkem jedno jestli čtou. je na rodičích ukázat dětem knihy, rozhodně ne na žádné instituci, byť by byla sebelepší, vývoj mi dává zapravdu, že pokrok vede a instituciolizování lidského bytí vede k odosobnění a rozvolnění vztahů mezi lidmi a to lidi mít nablízku nemusím. vztah se má vytvářet především doma v rodině. tudíž na to co si stěžuješ, děkuj za to jejich rodičům, kteří se nezajímali o své děti, nebo se nechali přesvědčit, že státní pařáty a instituce to zvládnou líp

09.11.2022 18:34:09dát kritice tipK3

Mluvené slovo je skvělé i dnes, nejen za Štěpánka. Kamarád poslouchal klasiky sluchátky celé dny a liboval si. Sám jsem to ještě nezkoušel tak nevím. Ale držet knížku v ruce, cítit její vůni, prohlížet obsah, jen tak si v ní listovat... To se nedá nahradit. A knihovny mají kouzlo. Není nad to přehrabovat se v regálech a vybírat tu pravou, nebo objevovat jiné... Zrovna tak antikvariát. Rád jsem četl prvorepubliková vydání Londona, Karla Maye. Staré žluté ošoupané knížky jsou jako staré lidi, mají v sobě kouzla a tajemství. Ale chápu dnešní mladé že vyrostli na něčem jiném a nedají zase dopustit n a to své.

09.11.2022 18:19:54dát kritice tipSilene

No jo, no. Recht samo máš, že měnit sifon jsem se nenaučila na vysoký instalatérský. Tož čus. 

09.11.2022 18:07:14dát kritice tipMark Rabie

Tak jo. Sbohem.

 

09.11.2022 18:01:471 tipů dát kritice tipSilene

Aru, na internetu knihovny jsou. Člověk z venkova často užívá i doručovací boxy, které nejsou až tak přímo v jeho vsi, no a pokud není podnikatel nebo zemědělec, hojně za prací dojíždí, tzn. v čase ppl, čp a spol. nebývá v místě bydliště, potom si dává doručovat do zaměstnání. Třeba. 

Každopádně vstupní otázka směřovala k děckám, dětem, mládeži, nezletilým. Mladším generacím, což ty již nejsi, pročež máš jiné chvaty a hlavně jsi už venku z výchovného kolečka. 

09.11.2022 17:55:23dát kritice tipAru

do knihoven bych nešel, jsou tam jednak lidi, je tam otvírací doba, místo je na jednom místě kam se musíš dopravit. když teda nepoužíváš internet, tak nevíš jestli ta kniha kterou chceš může být půjčena, takže zbytečná cesta a nakonec kniha je půjčena na určitou dobu, rozhodně nejde odložit v půlce a vrátit se k ní za půl roku, ale absolvovat další zbytečný cesty.

doslova existují weby, kde když si přečteš knihu, prodáš ji na onen web, který se tím zabývá a někdo si ji koupí a po přečtení ji může prodat opět dál, takže proč by měli existovat klasické knihovny, když možnosti uchopení jak pracovat s klasickou knihou jsou úplně jinde?

nechápu proč by mělo existovat něco tak omezujícího a frustujícího jako jsou fyzické knihovny, nebo knihkupectví.

zrovna pro lidi z venkova je nakupování knih z internetu maximálně přínosný druh služby, který jim jde na ruku, což klasické knihovny nejsou, ty knihovny co nevstoupí na internet prostě nepřežijou, není nad tím potřeba brečet ;)

09.11.2022 17:53:47dát kritice tipSilene

Jinak jistě, vzdělání se na školství plnohodnotně neváže. Na státní školství se s výjimkou výše zmíněného období váže zejména docházka, resp. dnes dovážka. Zkušenosti tam získáš, v budoucnu zužitkovatelné v podsvětí. 

09.11.2022 17:51:43dát kritice tipSilene

Petře, i zavázání tkaničky je komplexní dovednost. Jistě, dneska velcro, jenomže taky mizerně založené švy. Vnímáš souvislost? A že tys zrovna odborník přes výchovu. Jeden ks synovce. Poslyš, mně nevadí být pro smích, spíš mám sem tam pochyby o eventuální soběstačnosti příslušných generací. 

A přestaň žárlit, takový hezký magor. Žiš, doufám, že mi to Merx vodpustí. Dělej, žes mě nečet. 

09.11.2022 17:42:09dát kritice tipSilene

Aru, nerozporuji tvůj názor, leč řeč je zrovna o výpůjčních službách. 

09.11.2022 17:35:451 tipů dát kritice tipMark Rabie

Hm. Vzdělání a škola, nebo vědomosti, zkušenosti a škola, to je přece něco uplně jinýho. Ostatně, mezera mezi státní vzdělávací institucí a knihovnou nemůže existovat, protože prakticky ani jedno už neexistuje. Furt ty naše pocity, názory s kořenama v půlce minulýho století, e! Fakt radši mlčme, vždyť jsme mladejm jen pro smích.

Ale ať jen nekonkretně neprskám: dnes už máme technický možnosti k tomu, aby si dítě vybralo učitele samo, zejma podle jeho důvěryhodnosti. Učit ho budeme muset donutit, ale to neni záležitost "letošních" mladých. Myslel jsem, že se to s koronáčem hne rychleji, no tak zatim ještě ne. Ale představa, že dítěti bude dál učitel přidělován, nějakej nateklej, oplzlej egil, TO musí co nejrychleji skončit. Nejsme daleko, myslím si. A jestli se čtením nebo bez něj, vždyť je to sakra jedno. Podstatná je důvěryhodnost a chuť, to dětem neberme, to stačí.

 

09.11.2022 17:19:40dát kritice tipSilene

err. kostěnnou

09.11.2022 17:18:50dát kritice tipSilene

S díky všem za diskusně anketní příspěvky.

Jani, audio a mp3 jsou dobré, nic proti poslechu, jde o zážitek a navíc ledasco při něm lze dělat za prvotní či druhotnou činnost. Kontra: při klasické četbě je ve hře rovněž schopnost soustředit se, práce mozku a rozvoj samostatného kritického myšlení, souvislost s písemným projevem, pořád se nic nezměnilo na skutečnosti, že autonomní formulace je největší dřina. Nu a navíc ona příležitost na ráně, jakýsi náhodný faktor, pořád mi připadne, že řídne. Ovšem u vás bude výběr solidní, o krajských a okresních městech bych asi ještě tolik nepochybovala, u vás je právě výměnný fond, jinak nejsofistikovanější věci byly samozřejmě vždycky než do studoven, až tak situaci ještě nehrotím, to leda na úrovni vysokých škol asi dnes. Kdysi i náročnějších středních. Osobně těžce nesu, že malé knihovny nakoupí kdejaký atraktivní fejk, ptže to frčí, ovšem na kanonickou právě čekat frontu, případně v jediném překladu a jiné hrůzy. Jistě, že principu rozumím, ale ono vyřazování právě toho, co dosud měli, mě mrzí fest. Holt prostorový limit. Tudíž leda jako naskenovaná e-kniha, jistě.

law, tys akční člověk, toliko číst asi nemáš potřebu. Vždycky říkám, co člověk nepřečetl do dvaceti, to už nepřečte, ovšem myslím tím na časovou zátěž jako takovou, takže asi spíš na samostatnou existenci, jde než o bonmot.

Prosecký, termín se vztahuje k vnitřním hranicím, tudíž místa, odkud se dojíždí za prací, místa, která se v demografické křivce spíše vylidňují, nesou si nějaký handicap. Půjčila jsem si jej pro pocit z odknihovaných knižních fondů. Co rozsahu děl, upřímně lze vystačit s novelami, jde o jazyk, styl, kompozici, jakost výstavby fikčního světa. Dneska se čtou i rozsáhlé věci, občas jsou dost vatovité, připadne mi, kdekterá ze ság.

Hm, Petře, právě jako nenutila bych je ptát se starších generací, kdybych viděla dost samostojnosti, jenomže málokdo takový je. Tož hlavně aby se o sebe dokázali postarat, ona schopnost jaksi docela klesá, potřebují moc plocháčů a málo jim to šije kostěnou jehlou.  

09.11.2022 17:16:17dát kritice tipAru

proboha, ono se něco ve školách probírá? tak proč mě nikdo za celou základu nevzbudil? :D

jednou jsem byl v knihovně, ještě jako roztomilé dítko, tak mi vybavili členství a půjčili, věř tomu, nebo ne Silene, k n i h u, ale protože to bylo na druhým konci města, tak jsem ji už nikdy nevrátil a vlastně ani nečet, tehdy jsem měl jiný zájmy, jako třeba žít v depresivních úzkostech, nakonec to srovnali rodiče a mě zrušili členství :D

jedeš na vlně sarkazmu, hm? ;)

internet má svý výhody, od covidu co byli ftipně zavřený všechny krámy, včetně knihkupectví (ale fabriky o stovkách zaměstnanců jeli celou dobu dál, tam se vir nešířil), už nekupuju knihy jinak než online, a je to pohoda, knihkupectví nemá otevřeno v noci, nebo v neděli, ale do eshopu můžeš jít třeba o půlnoci, nebo nakupovat klidně i ze samoty v lese a najdeš tu knihu, kde ji nabízejí nejlevněji, případně jde koupit z druhý ruky, takhle jsem za půlku koupil Dějiny krásy od Umberta Eca, a hlavně nejsou v eshopu fronty lidí, to mě na knihkupectví vadilo absolutně nejvíc, všude lidi, kolikrát v úzkých uličkách knih, dotěrný pohledy, nabourávání osobního prostoru a nakonec fronta u pokladny a před vánocema jako teď naprostý peklo, jak se tam lidi tlačili, to jsem musel rychle vybrat knihu a vypadnout, za to v eshopu naprostý klid na výběr knihy.

Silene, kde koho vidím v MHDéčku každý den někoho číst knihu, nejde o to co je lepší, ale jak se konrétní nástroj využívá  a internet je skvělý nástroj, ale podobně jako oheň, pokud nad tebou získá kontrolu zlý pán, je to dementní přirovnání, ale je to tak :D

takže ano, já jsem naprosto spokojený, tam kde nejsou lidi a neotravují mě svým fyzickým obtěžováním, internet je v pohodě :D

09.11.2022 14:53:25dát kritice tipMark Rabie

Když budou chtít číst, když to bude potřeba, budou. Že je způsoby a názory nás, vyfouklejch, nezajímaj, to je jen dobře.

09.11.2022 14:50:241 tipů dát kritice tipProsecký

Mě jako Sudeťáka zaujal výraz "!vnitřní Sudety". Jinak na ozici literatury názor mám Změnila se. Ta, kterou lidé opravdu masově chtějí číst, je kratší. Samozřejměmjsou úspěšní romanopisci atd., ale to je ve skutečnosti hodně snobismus. 

09.11.2022 14:47:361 tipů dát kritice tiplawenderr

hm, teď jsem byla na návštěvě u tvého dílenského souseda, tak mě něco napadlo - že nečtu, protože se moc píše. Já už tomu psanýmu nevěřim. Hledám něco, co má hodnotu mýho času. Nevěřim už tomu, že když budu měsíc číst knížku, tak se mi to vyplatí. Už čtu jen rychlý blbosti, rychlý chytrosti ... a tebe :)

09.11.2022 14:42:54dát kritice tipJanina6

K nám se davy celkem hrnou pro audioknihy (na CD a MP3). Vypadá to, že i když dnešní mladá nadějná generace už neumí číst, stále ještě zhruba rozumí mluvenému slovu. Problém je, že ne všechna "povinná četba" se už dočkala převedení do světa audionahrávek, takže si se zklamaným výrazem sem tam nějakou tištěnou knihu studenti odnášejí. Jestli ji opravdu přečtou, toť otázka.

09.11.2022 14:38:29dát kritice tiplawenderr

dobrý zamyšlení. Zamýšlím se nad sebou už dlouho ... zatím efekt nula, jen spousta soběslibů. Až jednou zase začnu číst, napíšu ti, jak jsem to dokázala

09.11.2022 14:36:37dát kritice tipSilene

Danny, e-knih je celkem dost volně přístupných. Proto se táži, zda to u někoho zabírá. Sama moc aktivních čtenářů prostě nepozoruji. Ty čteš obsáhlejší literaturu z mobilu? Nebo až ze čteček? Jestli je jasný onen rozdíl.  

09.11.2022 14:34:161 tipů dát kritice tipSilene

Aj, to je od nich pěkné, že mi napsali. 

1) Smrady z nich udělá, když jsou prvotně buď rodičovstvem zdárně navedeni, ano, ano, no a u rodičů v odboji potom nátlak většinového požadavku, tj. způsob školní a předškolní výuky (tj. elektronika již v MŠ), dále takové ono společenské přetlačování, že kdo nemá krám, je kretén, dost k situaci přispěl i o(c)hromující projekt Ministerstev zahradnictví a Ministerstva bájné zkratky. 

2) Pokud jde o původní rozumění, tak jimi popsané "my" odpovídá mému vstupnímu "většinová společnost".

3) Kde bydlím, vem čert, sleduji vícero míst a je to... poněkud stejné. Cosi jako kuřecí separát v párcích prostě. Když tam maso nebude, nikdo si s chutí nekousne. 

4) Jde mi nějak zároveň o poměrně patrný rozdíl mezi veselými knihovnicemi v dětském oddělení, kde se hojně půjčuje (růžový lesk na rty a spol.), no a posmutnělými v oddělení pro dospělé, kam se ňák krom seniorní generace nadšený dav nehrne. (Samozřejmě decentní hyperbola, jinak ani neumím.)

09.11.2022 14:31:17dát kritice tipDanny

Co z té kanonické literatury udělat e-knihy? Pokud od data vydání uběhlo dost času, mohl by vypršet copyright a šlo by je nabízet i zadarmo. Při šmrdlání by tam mládežníci došmrdlali a problém vyřešen.

09.11.2022 14:10:19dát kritice tip/enfantTerrible/

Poslechnou, co to maj za knihovnu, a kde to bydlej? Nebo maj na mysli úplně jinej kanón? No já v tomhle problém nevidím, myslím v týdle artilérii (možná si ale vůbec nerozumíme, co?), spíš se mi zdá horší, smrady k něčemu takovému dokopat. 

P.S. Ale mezi náma (jenom na vokraj, teda), ty smrady jsme z nich udělali my, že jo? To, že je v jejich přirozenosti čučet imrvére do monitorů a monitorků, to, že ani neví, že svítí slunko, za to nemůžou voni. Ale nejhorší je, když tohle někomu (starýmu) řeknu, kouká na mě... a kouká... a myslím, že za rohem si ťuká na čílko. Tak ahoj! Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor