Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 468 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Na dno tobolky
datum / id21.11.2022 / 537278Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno135x
počet tipů13
v oblíbených0x
Na dno tobolky

Na dno tobolky

 

Navzdory inflaci luxuriozní kavárničky připomínají mraveniště. V jednom královna Iveta pěla včera plaidoyer na laskonky: cena 189 korun je zcela přiměřená tovaru, umu a úsilí, jež jsou na takové dílo užity. A tak lidé sahají na dno svých tobolek, neboť jakási magie, spíše než nepříliš přesvědčivý projev cukrářky, nutí je vydat za kousek piškotu a karamelizovaného cukru svou hodinovou mzdu. 

 

Až příští podzim ze stromů budou padat nepřirozeně velká jablka svítící do tmy sadu, děti je budou sbírat čtyřma rukama, aby jim maminky v troubě poháněné odštěpkem plutonia upekly štrůdl, nastane čas velikého zklidnění. V prudkém světle apokalypsy ukáže se, jak pochybná byla měřítka, jež člověk počátku 20.let 21.století dobrovolně přijal. 

 

Zůstaňte doma, rozkrojte obyčejné jablíčko, otevřete knihu, anebo jděte suchými drobty nakrmit říční ptáky. Nebuďte neurotičtí mravenci královny Ivety a jí podobných nenasytů. 

 

#ráno šampionů#

 

 

Vstala, venku voněla zima, z parapetu ulomila rampouch, jablečným telefonem pomocí funkce GoProMakro ho vyfotila, potom vločky a navoněnou luru z nespressa, zkrátka #snídani šampionů#, nakonec samu sebe jen v kalhotkách tango a těsném tílku, pod ním načepýřená, usedla do levandulových polštářů, ze stropních reproduktorů se snášela chilloutmusic, kolébala ke snění jako fentanyl na Dubrovce, otevřela stavidla instagramu, už v tom proudu uměla kormidlovat, v silných vlnách, jež zvedaly celebrity, udělala tři čtyři eskymáky, aby sama světu předvedla makro, vločky a samu sebe v kalhotkách a tílku. Ať si kluci nalokají a ženské ať se třeba utopí, zalehla do levandulí a cvakla se s tílkem vyhrnutým až k načepýřeným ptáčkům. 

 

Únava tramvaje

 

 

Třeba jednou vědci objeví neuronový okruh, jímž člověk zaznamenává a pořádá vjemy dosud těžko myslitelné, dimenzi světa, již dosud vyhradil intuici. Únavu tramvaje projíždějící Holešovicemi mezi čtvrtou a pátou odpoledne, stav na pomezí biologického a poetického, kupříkladu. Páter Halík se přihlásí, že to už dávno objevil a nazval to náboženskou muzikálností, ale neurovědci budou oponovat, že teprve oni postavili tuhle kategorii najisto, neboť díky jejich práci ji nyní zachytí zobrazovací metody: Vidíte, tady, budou ukazovat na ČT24 v sobotu večer panu Zachovi a divákům, v místě těchto spojů, je centrum, kterým vnímáme blíže nespecifikovatelné, nicméně přesně vymezitelné skutečnosti, jako únavu tramvaje projíždějící Holešovicemi mezi čtvrtou a pátou odpoledne. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.12.2022 07:44:15dát kritice tippampelin

prvni

27.11.2022 14:36:01dát kritice tipbixley
redaktor prózy

S tou první se velice ztotožňuji, další dvě rovněž zaujaly.

22.11.2022 09:49:551 tipů dát kritice tipK3

Čtení tvých miniatur lahodí uchu. Tohle pokládám za obzvlášť vydařené.

21.11.2022 11:51:07dát kritice tipMarkel

líbilo, jako vždy *

21.11.2022 08:55:44dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

O paní cukrářce jsem nedávno četla, ale tys mě pobavil mnohem lépe. Ostatními také...

21.11.2022 08:53:17dát kritice tipAru

no ahoj, už jsi tady chyběl ;)

21.11.2022 08:27:08dát kritice tipJamardi

Někteří se pořád předvádějí a někteří jsou zbytečně skromní.

21.11.2022 08:09:151 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

Pokud mám zítra zemřít na atomovku do hlavy, nebo bajonet do břicha, je vrcholně racionální utratit poslední peníze za "comfort food" - neboli ozvěnu dětských pochoutek, které našemu podvědomí voní dětstvím a bezpečím domova - a jak známo, u žen jsou to sladkosti. Žoldáci ve středověku si také nešetřili na penzijní připojištění, alébrž utratili šmahem všechnu kořist za děvky a chlast, protože kdo ví, co bude zítra. Proto bylo vždy vrcholně lukrativní táhnout nikoliv v čele vojska, nýbrž pěkně v bezpečí za ním, s markytánkami, hvězdopravci, kořalečníky a kejklíři, kolébkou to moderního chytráctva, které se má vždycky dobře. 

Dno tobolky je archaismus, Spojené státy americké, ke kterým jsme se na věčné časy a nikdy jinak vazalsky přimkli v roce 1989, nám ukázali, jak na něj - kreditní kartou, blahobyt si lze koupit na dluh, a zítřek prožrat již dnes. Peníze vznikají tak, že si někdo v bance vezme úvěr - banka mu je "půjčí", ačkoliv je nemá, a dlužnou částku si připočte k aktivům. Voilá - finanční magie, eko-gnómové jásají, uzbrojili jsme ty zasrané komunisty. Účtenka od fyzikálních zákonů ale vždycky nakonec přijde ve formě prožrané planety, zdevastované ekosféry, jedech ve vodě a vzduchu, nekonečných válkách a Zimě, která si letos konečně přišla i pro nás kulaťoučké Evropany. And she is here to stay, to rule with a cold, frozen fist of Scarcity. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor