Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Nahoře a dole
datum / id25.01.2023 / 538982Vytisknout |
autorAlenakar
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno140x
počet tipů13
v oblíbených0x
Nahoře a dole

 

O kousek dál žije týpek, co jenom vysedává na verandě.

Jsou lidi, co dokážou prosedět celý život a ani se nehnou.

 

Možná je v tom moudrost.

Tu já nemám.

Vždyť já v žaláři svých snů bojuju s draky.

 

Charles Bukowski, Tvrdej chleba

 

 

 

V časech převratů

a nějakých těch textilních

                      revolucí

se vždycky najdou nerudovské

                     činžáky mimo čas,

z nichž bodrý pan domácí

a jeho tlustý kocour

          pozorují svět

a zatímco snaživí ozbrojenci

mydlí lidičky po hlavách,

z porcelánové fajfky v okně

                  s jelenem v říji

stoupají kroužky dýmu

a když dole zazní

        groteskní píšťalky,

kocour jen zívne,

ukáže zlomený špičák

a začne si lízat bílé fiží.

 

Vždycky mě nesmírně fascinoval

ten dvourychlostní svět,

to "nahoře" a "dole",

kulaté brýlky a čepička na spaní

nad vodními děly a pendreky.

 

...Možná, že z delší perspektivy

se jeví veškeré dění

jen jako Disneyland,

kam neplatíme vstupné.

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.01.2023 16:09:57dát kritice tipslučí

Alenko, Tvůj stařec... ten první.

Z mého kohoutu jen tak chrčí a plive... a snad i chutná po trubkách.

 

27.01.2023 15:18:23dát kritice tipMarkel

napsala jsi to přesně, chtít posuzovat u kohokoliv za každou cenu autentičnost díla, no, něco to vypovídá i o tom badateli, co se chce mermomocí podívat za zrcadlo. Možná jde i o jeho zviditelnění, o jeho módní pózu, jak jsi napsala. Já jsem nikdy nebyla ze své podstaty rozpitvávač kohokoli či čehokoli, u mne: buď líbí a nebo nelíbí

27.01.2023 10:29:291 tipů dát kritice tipAlenakar

Bačkovský,

ozývám se ještě jednou, protože o Bukowského se tady asi více zajímáte jen ty a Norsko. Napsala jsem osm básniček inspirovaných Bukovským a postupně je tady zveřejňuji i když vím, že to tu bude bavit jen hrstku lidí. Pokud by sis chtěl přečíst i další básničky z této série, pak jsou ještě v dílně Tragédie a Zákopy (26. 1.) a na nicku Umbratica 

10.9. 20  Stařec Bukowski

14.9. 20  Korida

15. 9. 20  Stařec Bukowski II.,III.

24. 9.  20  Já - Bukowski

 

Kdybys měl třeba někdy trochu víc času na ta dílka, zajímal by mě tvůj názor. Bukowského totiž uvádí kdekdo jako svého oblíbence, ale nikdo se o něm bavit nechce.

27.01.2023 08:53:58dát kritice tipAlenakar

Nuže, slučí,

předveď mi, jak vypadá onen správný "hořký mok", ať se "výčepní slova" učí.

27.01.2023 08:46:02dát kritice tipslučí

výčepní slova

jakkoli páchla pípou

z které to pořád teče a teče

( víc pěny - víc pěny než hořkého moku )

;)

27.01.2023 08:42:01dát kritice tipAlenakar

Markel,

některým současným básníkům, na tomto webu, třeba Zborovi, nesmírně záleží na tom, jestli jsou básně autentické a pravdivé. Před lety tady vyčítal Umbratice, že jenom napodobuje módní básníky a že je její poezie pouze předstíraná. Umbratica se chtěla postupně prodrat k oné "pravdě", která je prý na dně moderních básní a která je v jistých kruzích tak ceněná a páčila z místní modernistické celebrity Jolany, na základě jakých konkrétních prožitků vznikla určitá její konkrétní díla.  Je jisté, že taková vlezlost, takové výpravy za zrcadlo, lezly slečně (nebo paní?) Jolaně na nervy a vyjádřila se v tom smyslu, že to Um nesmí brát tak doslovně, protože básnička je jenom básnička a jakožto uměle vytvořená realita,  spíše pocity vytváří ve čtenáři, než že by reprodukovala a vysvětlovala autorčiny pocity v časech nějaké emoční krize.

Já si myslím, že "pravdivost" žádné poezie nelze nějak verifikovat, nějak nezvratně potvrdit nebo vyvrátit a že propagace "autentičnosti" je pouze módní póza. 

26.01.2023 11:27:30dát kritice tipMarkel

a záleží na tom, co je pravda? Tak relativní a neuchopitelná, pravda, jak pro koho. Už dávno nehledám tu absolutní pravdu, zamlada jsem měla ty naivní tendence. Já se často vznáším nad zemí, v mysli i ve snu, tam pravda nemá žádný význam, jen pravdivost prožitku, měj se krásně

26.01.2023 11:12:50dát kritice tipAlenakar

Markel,

jesli byl Chinaski tak upřímný, jak upřímným se dělal před čtenáři, to je opravdu otázka. To mohli posoudit jen jeho nejbližší přátelé. Každopádně hrál roli hardcore zpustlíka tak přesvědčivě, že už ho někdo ztěží překoná. V poezii jednoznačně podpořil trend k absolutní upřímnosti, jeho hrubozrné líčení příběhů z vlastního života může číst každý, kdo na to má dostatečně silný žaludek. Každý ví "o čem to je", text většinou obsahuje i nějaký krátký děj a taky nějakou myšlenku. Bukowského poezie je tedy realistická až naturalistická, plně uvěřitelná v rámci autoportrétních sebecharakteristik samotného autora.

Současná pocitářská poezie o sobě taky tvrdí, že je autentická a upřímná a to někdy včetně sexuálních scén. U současných "upřímných" básníků si ale nikdy nejsem úplně jistá, jestli píšou pravdu, nebo si všechno vymýšlejí od A do Z. Dnešní poezie zkrátka už vzniká v době postpravdivé.

26.01.2023 10:54:41dát kritice tipMarkel

dělala jsem necelý rok v tiskárně, když se porouchal stroj, četla jsem rozložené listy-plachy,  různých autorů, taky CH.B. Neb jsem prudérní osoba, tak když jsem si odmyslela ty vulgarismy, některé pasáže se i daly číst. Velice nevyrovnaný člověk, nikdy bych ho nečetla, ale při poruše stroje jsem nějak musela vyplnit čas :-)), básně dobré

26.01.2023 09:39:42dát kritice tipAlenakar

Bačkovský,

může být velmi podnětné číst Bukowského básně a proto je taky čtu. Ale být s ním denně v kontaktu a uklízet po něm? Obdivuji obě jeho manželky a myslím, že musely mít svatozář.  Taky bych s ním moc nechtěla diskutovat o literatuře, když ráno neměl ani potuchy, pro co to tak horoval minulou noc. 

Díla některých alkoholiků se možná dobře čtou, ale je velmi podivné, že si CH.B. berou za vzor i lidé, kteří mají k jeho životnímu stylu hodně daleko. Třeba pohodářská, více méně popová skupina Chinaski. Ta je od svého vzoru několik světelných let. 

26.01.2023 09:29:40dát kritice tipAlenakar

Marku,

ne všichni se hrnou na náměstí až už je to více méně povoleno a až už je jasné, jak to asi tak dopadne. Vážím si těch, kteří na těch náměstích stáli dlouho před tím, než se evidentně blížil nějaký ten historický předěl.

26.01.2023 09:24:30dát kritice tipAlenakar

Čudlo,

díky za hvězdičku.

26.01.2023 08:58:06dát kritice tipAlenakar

Markel,

fajfka obvykle provází životem vodníky a pohodáře. Horší ale je, když si nějaký ten pan Vorel nakuřuje pěnovku.

25.01.2023 18:08:261 tipů dát kritice tipBačkovský

Bukowskiho text je výborný. Měl více poloh a některé jeho kousky prozrazují citlivého pozorovatele a vyjímečného básníka.  Vzpomínám např: na báseň Nemocniční mísy  popisující návštěvu umírajícího v nemocnici, cituji jednu z metafor "nemocniční mísa je nemilosrdná skála" nebo  "nejhorší na umírání je to že od vás čekají že chcípnete jako raketa vystřelená do nočního nebe" ,  napsal krásnou báseň o svojí bývalé ženě Báseň pro křivozubou bábu, cituji část básně "zjišťuji že ublížila méně lidem než všichni ostatní co znám (a ublížit znamená prostě ublížit) a když se na to podíváte z téhle stránky, tak ano, vytvořila lepší svět. zvítězila." báseň Opičák a i další silné básně. 

K Vašemu textu, jako vždy je dobře napsaný.  Abych také něco vytknul -  nesedí mi Vámi použité slovo slovo fascinoval . Přijde mi ošoupané, potkávám se s ním teď často. Jde jen o můj názor.

25.01.2023 08:39:271 tipů dát kritice tipMuamarek
redaktor poezie

Vystihla jsi tu poměrně dobře tuto dobu, řekl bych. Oceňuji použitý jazyk a slovní spojení, která čtenáře vtáhnou a nepustí... 

23.01.2023 18:08:30dát kritice tipČudla

To můžu. /*

23.01.2023 11:27:382 tipů dát kritice tipAlenakar

Zuzano,

pro mě je svým způsobem fascinující sledovat současnou volební kampaň obou kandidátů a všechno, co se děje kolem ní. Fascinující je hlavně to, že zatímco jiné národy si volí (jen) prezidenta, my si volíme jakéhosi "králoprezidenta", tedy téměř mýtickou osobu sídlící na královském hradě. Ten aspekt skrytého monarchismu byl v přímé prezidentské volbě vždycky, letošek ale přinesl fantasticku gradaci: mši za vlast složenou kardinálem za přítomnosti korunovačních klenotů a lebky hlavního národního světce. Metropolita český se modlí za to, abychm zvolili prezidenta dobře, přimž před ním stojí oba kandidáti, zní chorál Svatý Václave, zní Hospodiny pomiluj ny a národní hymna...  Něco takového snad nemají při prezidentské volbě ani Poláci...

Pak večer přijde neočekávaně pan Babiš do ČT na debatu, ve které původně odmítl účast a na dotaz, proč změnil názor, pronese, že ho k tomu přiměl pan arcibiskup....     A pak to zas začne: v pozadí bronzoví "otcové národa" a národní muzeum ve vysokém lesku musejí poslouchat lži a populistické žvásty vyčuraného estébáka... Divila jsem se včera, že mu to muzeum nespadlo na hlavu.

23.01.2023 11:08:292 tipů dát kritice tipZuzulinka

ano, taky zde nemohu než souhlasit, přesně tak to vnímám i já... vulgárnost nemusí vždy nemusí navenek projevovat člověk zcela vulgární a vulgaritě oddaný a naopak slušnost  nelze jakkoliv zahrát (ono se to vždy nakonec pozná)... já na ty debaty nekoukám, stačil mi Babišův projev po prvním kole voleb a už mi bylo šoufl... vlastně mi stačí jakýkoliv jeho projev, který zahlédnu a upřímně se stydím za to, že mu bylo dovoleno i kandidovat...

23.01.2023 11:08:23dát kritice tipMarkel

můj šálek a ráda bych dodala -  moje fajfka,ale nekouřím, fajfka je ale poetická záležitost, zpomaluje běh světa, to je jednou jistý :-)) ***

23.01.2023 10:32:53dát kritice tipAlenakar

Kočkodane,

dlouhé fajfky na tabák možná tak nějak zpomalovaly čas. Takovou fajfku kouřili nejen vodníci, ale taky Švejk, který je s ní vyobrazen v mnoha hospodách. 

...To chce klid a fajfku s jelenem. Doufám, že takovou kouří i generál Pavel.

23.01.2023 10:29:05dát kritice tipAlenakar

Zuzu,

Bukowski lidi možná fascinuje proto, že není jednostranný. Je to sice chvástavý exhibicionista a provokatér píšící pro pornočasopisy, na druhé straně se ale v pozdním věku neustále ptá, jestli byl jeho literární úspěch oprávněný, jestli se opravdu dostal mezi elitu nebo je úspěšný jen komerčně. Ptá se jestli třeba Ernest Hemigway nebo Ray Bradbury nebyli přecejen pořád jakási vyšší kasta a to i v době kdy už přednášel na universitách a byl populární jako rocková hvězda. Tenhle druh upřímnosti je mi na něm sympatický. 

Před tím, než jsem si včera pustila v TV předvolební prezidentskou diskusi, jsem četla CH.B. knížku a když jsem pak viděla, co zase předváděl Babiš, bylo mi z toho na zvracení a Bukowski mi připadal jako veleslušný autor... Pokud ze sebe někdo chrlí jen a jen samou sebechválu a vyjadřuje se v TV jako v té nejposlednější krčmě, protože chce oslovit spodinu a toho druhého zběsile stereotypně napadá pořád stejnými slovy jako gramofonová deska - to je pro mě skutečně vulgární osobnost...

23.01.2023 09:42:09dát kritice tipKočkodan

říci o tomto dílku, že nestojí ani za fajfku tabáku, to bych si musel sám připadat jako praštěný. (bez pendreku)

23.01.2023 09:37:41dát kritice tipZuzulinka

... jo Bukowski mě svého času taky velice zasáhl, ač jemná to žena jsem, jeho dsnost mě fascinovala... způsob, kterým vnímal svět ve své surovosti byl pro mne podivně krásný, protože dával pociťovat až na dřeň a u toho si někdy člověk připadá daleko více živ, než proplová-li beze smyslu klidnou hladinou průzračných moříKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor