Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+15 neviditelných
Nejasná zpráva o konci roku
datum / id21.12.2002 / 70112Vytisknout |
autorOlda
kategorieLiterární diskuseDalší dílo autora
zobrazeno4525x
počet tipů5
v oblíbených0x
Prolog
Krom přání krásného adventu
Nejasná zpráva o konci roku

Milí Písmáci,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

mám tu text k zamyšlení, než odpovíte, dočtěte jej do konce. Zkouším se starat o Písmáka téměř pět let. Pokud jej navštěvujete déle, jistě mi dáte za pravdu, že někdy méně, někdy více.

V současnosti jsem si ale plně vědom, že:

 • je projektem natolik rozsáhlým, že je nad rámec jedné osoby jej kočírovat

 • nedostává se mi (především) času tak činit (aneb popravdě - neschopen si jej udělat)

Podobnou myšlenku jsem přednesl již zhruba před rokem, nyní ji nabízím v propracovanější podobě.

 

Rád bych nabídl možnost spolupodílet se na rozvoji a vedení Písmáka dalším schopným a důvěryhodným jedincům. Pokud jste se teď lekli, nebojte, stejně jako se snažím tu dlouhou dobu vésti server rozumně, s daleko větší rozvahou bych tak činil před předáním jakékoli zásadní pravomoci.

 

Nabízím na jedné straně zodpovědnost (za návrhy úprav, zásahy do systému), na druhé straně možnost seberealizace a do značné míry otěže bez pochyby zajímavého projektu do Vašich rukou.

Písmák je:

 • systém s mnohatisícovou návštěvností

 • poměrně propracovaný redakční systém

 • existující občanské sdružení, může zaštítit aktivity nejen publikace, realizace čtení a kulturních akcí

 Písmák by chtěl:

 • především se dál rozvíjet. Již měsíce technicky stagnuje (byť občas provedu menší technická vylepšení).
 • zaměřit se více na literaturu. Hledat nové možnosti jak v tunách každodenních děl pátrat po perlách (tak jak se snaží Redakce), druhak směrovat vývoj od diskusního serveru k serveru literárnímu. Jakkoli se tahle myšlenka zdá nyní již skoro směšná (v historii jsme takovýchto pokusů učinili povícero), není všem dnům konec a dle mého názoru je to především o dobrém nápadu a nadšení.
 • odlepit se od internetu. Ať už k CD-romu, pravidelným čtením,  či tričkům pro zájemce, .., čemukoli?
 • rozvíjet nadějné podčásti. Např. Knihomolna (Odkazy) byla ve své době vynikajícím literárním odkazovníkem na českém internetu. Nejen v části Klubů by bylo možné jíti daleko dále.

Co mu chybí:

Každý den jej navštíví přes 1200 lidí, nevěřím, že se nenajde:

- několik schopných jedinců

- nadšení, chuť

- čas

 

Skupina lidí kteří by byli ochotni věnovat svůj čas Písmákovi, schopni  se společně bavit a pravidelně sejít, nabídnout svoje schopnosti (organizační, zkušenosti,  programování, design, korektorské,..). Diskutovat existující problémy, nacházet nové, ale především jejich řešení realizovat. K tomu všemu je tu zázemí existující sdružení a nejen v něm zázemí autorů jenž pro Písmáka udělali mamutí práci a kterým není jeho osud lhostejný a jistě přispějí v dobrém nápadu nejen radou.

 

Nastíním reálný příklad jak by mohlo fungovat, jednotlivé kategorie členů:

1) administrace

 1. na P. tráví dlouhé denní hodiny je asertivní a schopný chladně uvažovat, tedy i reflektovat komerční, nesmyslné, či prostě "pravidlům" (které bych rád dal dohromady právě už s touto skupinou) se vymykající příspěvky (a např. pozastavit jejich zobrazování v seznamu po přihlášení)
 2. komunikuje s autory, tedy ví, co je trápí (funkce) či "ze zkušenosti" co by se dalo zlepšit

2) literatura

má něco co mě je maximálně vzdálené a co dle mého názoru tomuto webu hodně škodí tedy jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit.

 

3) grafika

nešlo by jen o nějakou zásadní změnu vzhledu P. (ikdyž by pokus neuškodil), ale především drobné práce jako bannery, či upozornění co bije do očí (z pohledu znelé(ho)) či práce na pozvánkách, úpravě CD, atp.

 

4) programování

- php + sql toť základ Písmáka (to dnes dělá skoro každý, tedy prosím zkušené jedince)

- nebo na druhé straně znalost jazyka na straně Win/Linux, ve kterém je možné realizovat aplikaci Písmák "domů", tedy okýnkově komunikovat se serverem a tahat data.

 

5) organizace

zkušenost či chuť organizovat ať už setkání, či čtení autorů. Spolupráce s již existujícím kulturním periodikem, oslovení erudovaných návštevníků o spolupráci, nápady, ale předvším energie a čas s nimi pracovat.

 

Mezi řádky je možné se dočíst, že se jedná o spolupráci bezplatnou, za níž je odměnou nejen dobrý pocit, ale především ohlas mnohatisícového publika a jisté renomé (ne vždy literárně 100% pozitivní ;-) v českém povědomí.

 

Konkrétní náměty k řešení (diskusi):

 • inteligentní řešení nápovědy - jak a komu ji umožnit psát, dělení, sekce

 • přepracovat seznam děl - přidat "předvstupní" stránku s nabídkou kategorií, tedy nabídnout čtenáři (mimo jiné) lehce (přímo) přístupný seznam děl z kategorie a např. v záhlaví zobrazit několik posledních děl z Výběru
 • velice sporné obnovení limitu počtu kritik na jedno poslané dílo, či spíše rozpracování výjimek, kdy by toto omezení nemělo platit, či jej opět úplně smést
 • vyřazení nepoužívaných přezdívek (nikoli smazání) ze seznamu autorů - na základě jakého klíče

Pokud disponuješ některou z výše uvedených schopností, či pokud by ses jakkoliv jinak rád(a) podílel(a) na rozvoji Písmáka v rámci výše uvedeného, napiš mi prosím (o@ner.cz)

V emailu bych prosil uvést:

- stručné informace o tobě (např. odkud jsi, studuješ/pracuješ, popř. věk)

- co bys pro P. rád(a) udělal(a) - vyber si třeba z toho co jsem psal výše, tedy (administrace, literatura, grafika, programování, organizace)

a tvé zkušenosti, případně prosím reference (např. na jakém webu jsi působil(a), spolupracoval(a)) a v neposlední řadě, kolik času bys byl(a) ochoten(a) P. věnovat.

- pokud zbude čas a chuť tak abych se dozvěděl o tobě trochu víc, zkus napsat komentáře ke "Konkrétním nápadům na řešení" které zmiňuji výše - jak bys je řešil(a)

V zásadě mi postačí jakýkoliv email na úvod a dál se vyptám :)


 

Než myšlenku "změn" šmahem odmítneš, je nutné připomenout, že co se nevyvíjí umírá, a že ne každá změna která se zdá být nepraktická, či především rušící zaběhlý stereotyp, musí být špatná a nemůže vést ku prospěchu věci.

 

To není sen. Věřím, že se v takové mase lidí (pokud okolo toho udělám dostatečný humbuk :) musí najít několik ochotných a schopných jednotlivců!!

 

Pozn.: ze "zkušební " publikace tohoto textu vzešlo několik prvních zájemců. Mám tedy nabídnuté 2 adminy, 1 adminku, 1 literáta, 2 programátory. Pokud jsi Písmákovi takto schopen pomoci, prosím ozvi se! Přes vánoce a první lednové týdny bych rád čekal na odezvu a dále se pak pokusil dát dohromady skupinu dle možností a mých představ.

 

Tento text není závdavkem diskuse k dílčím nastíněným tématům!!

Pište POUZE komentáře k celé myšlence takovéto "skupiny" a nejasnostem v textu.

  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.01.2003 00:00:00dát kritice tipKalim
Já moho jen připsat, že má nabídka se nemění, Oldo.
07.01.2003 00:00:00dát kritice tiprebecca13
nevím, zda jsem důvěryhodný jedinec, ale pomohla bych s grafikou eventuelně s organizací mimo server, info o mě na www.autoacad.h.cz.
07.01.2003 00:00:00dát kritice tiprebecca13
jo a času mohu věnovat cca 1 den v týdnu (rozloženě nebo o víkendu), na žádném webu jsem zatím nespolupracovala, ale výše uvedené stránky jsou vyjma programování pouze moje práce. Programovat neumím. Grafiku jsem schopna dodat ve formě jpg nebo psd.
06.01.2003 00:00:00dát kritice tipLyryk
redaktor poezie
nin: myslím, že Olda zde poctivě přiznává, že tomuto serveru škodí, že on nemá: jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit;

jeho názoru si v tomto velmi cením a současně si myslím, že díky Oldově "nenázorovosti" je lépe schopen odolávat tlakům ojedinělých zájmových skupin (lobby);

pokud se mýlím, Olda ti to sám upřesní...
06.01.2003 00:00:00dát kritice tipLitochowitz
Rád bych pomohl, ale vzhledem k časový vytíženosti, to asi moc nepůjde....ale pokud by se stálo o mé služby v oboru grafika, či v tvorbě podobných záležitostí, pak se budu snažit udělat ve chvílích volna vše, co bude v mých silách......tedy pokud to zvládnu.
06.01.2003 00:00:00dát kritice tipOlda
ADMIN
Psychopat; dekuji za tip, Bestovi napisu. Osloveni z me strany je na snade, v tuhle chvili slo spise ale o objeveni "skrytych" schopnych..

kalais; pomahas uz tim, ze jsi se prihlasila do redakce, na to nezapominej! ;)

Gabriel; financni stranka se probira v ruznych podobach od nepameti (P.), jen dodam, ze budu myslet na to, aby upoutavka, ze je mozne sponzorsky poslat finance na ucet sdruzeni byla vyrazna.

Bizkitfreak; na vyvoji Pismaka "domu" se zrejme bude pracovat. Diky. Pokud to s pomoci myslis vazne, napis prosim email.

zolli; dekuji! Vazim si nabidky, pokud to myslis vazne zkus napsat email, jak jsi natom s casem.

Imat, Seregil; viz. email

nin; tak jak pise Lyryk. Me se nedostava vyse uvedeneho ;-)

Lyryk; i natom neco je ;)

Litochowitz; vyborne, samozrejme by sis ukrojil jen kolik by bylo dle tveho casu mozne. Pokud to myslis vazne, zkus mi prosim napsat email viz. upoutavka po prihlaseni..

Diky!
06.01.2003 00:00:00dát kritice tipTeichman
olda:
nejsem vystudován v ničem, co by se aspoň okrajově dotýkalo krásné literatury, nejsem zběhlý v grafice a už vůbec ne v programování, jako organizátor jsem neschopný, na to, abych mohl dělat administrování poctivě, nemám moc času - a i kdybych měl, asi bych se nechtěl na administraci podílet v té podobě, kterou navrhuješ - tzn. vymýšlet pravidla a vyřazovat díla ze seznamu. troufnu si alespoň přijít s jednou připomínkou nebo spíše návrhem, který tu už beztak padl: zřízení rubriky pro diskutabilní díla, asi spíše společensko-politického charakteru, rubrika, v jejíž záhlaví by se redakce zříkala své odpovědnosti (jak to ostatně třeba dělá jiří čulík ve svých britských listech v diskusních forech, kde padají velmi často až zrůdné názory, ale nevím o tom, že by někdo někoho tam za to stíhal. naštěstí tam samozřejmě funguje i to, že je těmto extrémním názorům oponováno, nemyslím si, že by zde na písmáku to nemohlo fungovat stejným způsobem) . myslím, že by to bylo prospěšné i pro orientaci, útlocitní estéti by věděli, čemu se vyhnout, lidé s potřebou angažování se by věděli, kam mrknout. asi bych také uvítal novou kategorii pro erotická díla... pro jistotu, ne že bych si osobně myslel, že pornografie je škodlivá.
06.01.2003 00:00:00dát kritice tipkalais
Oldo:)ale tak to není že bych já sama se přihlásila:)ted jsi mně tu očernil:))jen jsem zkusila to, co jsem už dávno mohla:))))))nejsme žádná to..vlezprdelka:)ale to zní hanlivě:))))
05.01.2003 00:00:00dát kritice tipElbereth
to: nin - škodí mu literatura:-)
02.01.2003 00:00:00dát kritice tipnin
myšlenka dobrá, v textu nerozumím tomuhle:

2) literatura

má něco co mě je maximálně vzdálené a co dle mého názoru tomuto webu hodně škodí tedy jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit.
¨

cože to tomuto webu škodí????

26.12.2002 00:00:00dát kritice tipSeregil
Nabídnul bych své služby v oblasti organizace... dva srazíky jsem tu už se společnými silami zvládl a plánujeme i další... písnu ti na mail...
25.12.2002 00:00:00dát kritice tipKArfalankin
jo v pohode
25.12.2002 00:00:00dát kritice tiplmat
Takže: zatím nemůžu slibovat moc, protože jsem až do konce března mimo ČR. Ale mám Písmáka ráda a trávím tu spoustu času, takže by se slušelo...
Až se vrátím, nabízím pomoc s organizací. Možná i s programováním, ale teď nestíhám ani vlastní servery. Nabízím také možnost spolupráce s našimi dalšími servery pro mladé autory, které budeme během začátku příštího roku spouštět.

24.12.2002 00:00:00dát kritice tipzolli
Maximálně mohu velmi zřídkavě přivypomoci s organizací. Vždyť víš Oldí. Vzdálenost Ústí od Prahy a dva raubíři mne dost omezují...
J.
23.12.2002 00:00:00dát kritice tipruby
oldi drzim palce, zda se mi ze je to krok spravnym smerem. ja jsem bez ineternetu temer neustale a tak se omlouvam, navic tejne u niceho dlouho nevydrzm a jsem hrozne urazliva a tak:-)))
ne skutecne preju aby se sesla dobra parta schopnych lidi, je to DOBRY napad!
23.12.2002 00:00:00dát kritice tipkalais
kdybych letos nematruovala tak se vrham na organizaci:))to me totiz dost bavi:)
ach jo..treba pozdeji inak schvaluju:)

23.12.2002 00:00:00dát kritice tipJiKo
:-)
23.12.2002 00:00:00dát kritice tipGabriel
ten Satan to je blázen tolik řadků k ničemu
ale s těma penězma má pravdu proč toho trochu nevzužít?
Vždyť si to i zasloužíš. A vůbec kdokoli si za práci zaslouží peníze.
I když to dělá rád!!!!!!!!!!!!!
Třeba bys pak u toho moh zůstat na plno. Uvažovals nad tím?

23.12.2002 00:00:00dát kritice tipBizkitfreak
Fajn, ale člověk aby se bál, že se na něj všechno sesype. Bylo by to fajn... Až na ty stihomamy kdes co udělal špatně. Já... Nezvládl bych to. Nemám Úsměv jako Jiko, nadšení jako satanasek a peníze jako Gabriel. Kdybyste se ale chtěli poradit s nižší, popř. mladší sférou, jsem zde já. Alespoň mi ukrátíte dlouhou chvíli mezi psaním nečtených blábolů a psaním nečtených blábolů. Možná bych měl nějaké ty organizační nápady tipu nějakého zajímavého programu o uživatelsky příjemném prostředí na bázi jakéhosi Download manageru. Něco jako písmák offline. Člověk by navolil spoustu různých parametrů (Kategorii, počet stažených příspěvků, max. objem dat...) Hlavně aby jste pamatovali na nás, majitele pomalých modemů. Písmák by nemusel záviset na nestabilní síti internet.
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipWopi
komentář k celku: ANO, dobrý nápad, podrobnosti nechť dořeší skupina
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipSatánek

.............Oldo, VeLmI, áááááááááááále.. sákra velmi děkuji, za životní nabídku, kterou js(te)i mi právě učinil(i), ale protože, anžto, jelikož a pročež(NET) jsem velmi vytížený človíček..... samo,,že§§ nezajímavou a nenáročnou, a také velmi jednoduchou, pro každého pochopitelnou prací, nedělám vlastně během "tý svý pracovní doby vůbec nic a houpu nohama na stole", tak jsem Ti za Tvoji nabídku , učiněnou prostř. Démona "Stáni Vašiny", ochotnej velmi, áááále velmi - a jak už jsem řek __stuok ruoát__vděčnej, áááááááávšak:..."NEMÁM Čas"!!!!, ....:-((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((O


Jenže vono se tak někdy člověku naskytne příležitost (ve formě poznání skutečných hodnot) a řekne si neblbni vole:.::...
...._:-)))))))))))))))))))))


Přece nejseš Táááááááááááák chytrej, abys nevyužil té "skvěle PLACENÉ, chicht, chucht, chacht a ještě checht"...l::::: to byla óóóvšem Oldo má tupá iRoNieeéééééé::::, hou hou hou hou jééééé hípí hípí a hou (teď si tu mantru sakra ne a NE zapamatovat):
- bylo to asi jako: ....nevím:...padme húm, .....
óhm, a zase, táááák nějáááák....,
a zase....

...podívej Oldíku, ty chlapče ušatá - řeknu Ti to trošku jinak.....TVŮJ NÁZOR, BERU - KURVÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ - JAKO TAK VELKEJ POSUN VE SVÝM DOPOSUD KRÁSNÝM ŽIVOTĚ, ŽE BY MI NIKDY NESTAČILY:
- všechny "slovníky" Světa by mi neměli (it "should´not be!).....stačit k tomu, abych mohl umět líp mluvit cizími jazyky....

..................................než prostřednictvím onoho DéMoNiCkÉhO´O´O´O´O´O´O´O´O´O´O´O
´óóóóóóóóóóóóóóóooooooooooooooo
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu


.....a teď jsme zrovna pokecal z jedním anglánem , zasraným , kterej psal na PC možná rychlejc jak já, because I am Cretene....:-)))))))))Aááááááááááá dost, BERU tvoji nabídku, chlape, a i kdybech to měl dělat do konce tohotohle svýho pozemskýho velmi cennýho )ale pro Ty lidi, a pro mě z radosti taky(, ŽIVOTA, tak


...............................to KLIDNĚ, ále úplně klidně ,


.....BUDU a s veliká(n)mskou počtičkou dělat ááááž do skonání světíčku, .............

.,................. za dáááááááááááármo, neboť jsem človčk človšk clčovusk and aaaldfčk - vyniknou_t v p(e)ěkle a tam jsem bylcelkem vždycky slušnej čertík,


..................PROSTĚ TO VŽDYCKY BUDE DĚLAT

...........................................................S CHUTÍ.......K SAKRU JÁ MÁM ÁÁÁÁLE Standéééééééééééééééééooóóóĺ, takovu radost,,,,


a dost


S A T Á N E K ....:-o)))))))))))))

S M L O U V A:

......já si teda zcela bezpečně, jednoznačně a nepochybně vymezuji velkou hromadu peněž: celkem mě moc neovlivnil Tvůj názor, že
...................to je NEPLACENÝ.....______________!!!!!!!!!!!!!!


.......C o to tady na nás, sakra, OLDO, zkoušíš.............???

My přese chcem být jako každý jiný LIDIČKY"X", PLACENÝ VELMY ALE VELMY DOBRE, NIE. ... TY VYDĚRAČ...

.................PRECE NĚBUDĚM ROBIŤ niečo, čo niestojí za tééééééééé!!!!!


A proto, když vobčas: jednou za několik let, skočíme do ča(s)jovny,,, táááák to pro mě bude největší

VÝPLATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipStanislav_Vašina
Satánku, z tebe jde hrůza, ty musíš bejt divuplná osoba!
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipcup_of_tea
Napad dobrej, ja osobne nepouzitelna, ale snad se nekdo nejde. Jinak se osobne tez domnivam, ze by pismak potreboval kapku ozivit a pozmenit...
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipdablik008
ja osobne neumim programovat, kreslit ani kritizovat a zarek jsem se ze cteni co organizuju na konec letosniho roku je opravdu posledni, takze jsem asi taky k nicemu :o)))) ale urcite se najdou spravny lidi a Pismaku to prospeje...
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipsunnyangel
mooc dobrej napad -dat Pismakovi novou tvar..ozivit ho :-)ja pro tebe bohuzel nemohu nic udelat :(ale urcite se nekdo najde...hodne stesti!!!
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipStanislav_Vašina
bylo by to hezké, kdyby se někdo ozval.
sám se nikam nehlásím, protože není času, ani ambicí či čeho.
jinak: mně tvář písmáka přijde příjemná, změny bych nepřeháněl.
21.12.2002 00:00:00dát kritice tipPsychopat
mozna by nebylo spatny aby Ty sams oslovil lidi kteri tu odvedli uz kus prace- prijde mi treba zvlastni ze napr astalavista - pise mraky dobrych kritik, pekni dilka a neni v redakci takovych lidi bys tu nasel vic- mozna bys mohl i ty nekdy udelat prvni krok.


co se tyce grafiky a programovni hod echo u beasta- on je hrozne stydlivej a zkromnej)) takze by ti nejspis nic o sobe neposlal ale je to fakt machr

mej se


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.