Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 453 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

moje vize / sedm slov
datum / id15.06.2000 / 9013Vytisknout |
autorMM
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno3659x
počet tipů6
v oblíbených0x
Prolog
toto je možná spíš indispozice než úvaha. ale uvažoval jsem nad ní :) předem se omlouvám, že kusy toho jsou anglicky, ale na některé věci se tenhle jazyk prostě hodí líp.
je pravda, že jsem se toho snažil říct tolik najednou, až se v tom může někdo trochu ztrácet - co se dá dělat :)
moje vize / sedm slov
za poslední půl rok se v mém životě mnoho změnilo. věci, o nichž jsem byl s bláhovou jistotou svých osmnácti let (ano, jsem tady snad nejmladší, klidně se mi smějte) přesvědčen, se rozplynuly jako pára nad hrncem. když se teď dívám zpět, docela se stydím - a doufám, že chybami se člověk učí. esem, můj kamarád z bulharska, dal na svou stránku mimo jiné část, kterou nazval "my vision" a v níž bylo několik zdánlivě útržkovitých myšlenek, které pro něj znamenají představu, jak by měl žít. sám jsem se celé jaro pokoušel stejně stručně vyjádřit své pocity... toto pondělí jsem vůbec nespal a ráno se vyšel podívat na východ slunce. procházel jsem se po místech, která pro mne znamenala dětství, brečel a uvědomil si, že tahle část života právě skončila. potom jsem na prašném hřišti v parku vzal kus větve a do písku napsal svou vizi. odcházel jsem domů s podivným pocitem smíření, naplnění a klidu. zde jsou ta slova - rád bych věděl, co si o nich myslí jiní... my vision: sky above | peace in mind | being around | helping hands = life worth living. a teď přeskočím k něčemu jinému: libanonský spisovatel Chálíl Džibrán (jeho knihy doporučuji) jednou řekl své přítelkyni: představ si, že by ses musela vzdát všech slov, která znáš, a zůstalo by ti jich jen sedm. která bys vybrala? ta nejdůležitější, ta co shrnují celý svět, vysvětlil jí. potom ji řekl "svých" sedm slov. zkuste sami popřemýšlet nad tím, co vy sami považujete za podstatné a jaká slova vybrat (jeho výběr je na konci této úvahy, ale nečtěte si je, dokud si nenajdete ta svá, aby vás neovlivnil). stojí za to, zamyslet se nad smyslem života. v době, kdy je běžné podobné myšlenky odsouvat co nejdál, považuji vás, písmáky, za menšinu lidí, kteří dosud uvažují... mám pocit, že jsem měl obrovské štěstí, že v mém okolí jsem se dosud setkával zejména s lidmi, kteří sex nepovažují za lásku, peníze za úspěch, a klidné svědomí u nich neznamená špatnou paměť. bohužel se mi zdá, že toto pro mne normální chování se stalo ve společnosti výjimkou. a tak "běžný" = nenormální (snad až amorální). prosím, zkusme se všichni chovat normálně... daleko příhodnější než výkřiky "Ježíš je můj pán", jakkoliv třeba pravdivé a dobře míněné (ovšem svou nesmlouvavostí odrazující) mi přijde "úplně prostá" cesta, která je dána citátem (není přesný, knížku, kde jsem jej četl, už nemám) od solženicina. "zlo je možná silnější a zvítězí. ale budu dělat všechno pro to, aby to nebylo mým přičiněním." poněkud vulgárně shrnuto: "snažím se žít alespoň míň jako prase." aniž bych se proto povyšoval nad jiné. a teď těch slíbených sedm slov. nejprve má slova: on, my, dík, smysl, mír, bytí, snaha. pak sedm slov mé kamarádky: vesmír, krása, já, ty, pravda, čistota, pokora. a nakonec ta, jež vybral sám Džibrán: bůh, země, krása, láska, já, ty, příjmat. those are my thoughts... where are yours?Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.06.2002 00:00:00dát kritice tipKombajn
Pamatuju se ze na jedne Liqudaci jsme ty slova vybirali. nevim co jsem vybral, ale bude to neco jako:

ja,ty, laska, bolest, smrt, pravda, svoboda

pro me jsou tato slova pravdiva. a nenecham si je vzit. neexistuje spravnych 7 slov. existuje jen 7 slov pro kazdeho z nas. a i kdyz ma kazdy ta slova jina, jsou pro nas spravna. jinak *!
05.04.2001 00:00:00dát kritice tipAnonym
Hmm... , tak teda Buh, mir, pratelstvi, rad(-a), dobro, pokora, smrt, protoze ta k tomu zivotu taky tak nejak patri... K
08.02.2001 00:00:00dát kritice tipIVANOL
.prachy, sex, násilí, podrazy, zlodějna, lhaní, chlast..
-to sem viděl napsaný na prašnym hřišti v jednom parku, ale teď si vybavuju, že to bylo rusky, tak nic :-D
07.12.2000 00:00:00dát kritice tipAnonym
Adamm :tazko mi tu hladat slova snad len : skveleeeeee
a mojich sedem slov /tak narychlo / : laska , sny ,samota ,nadej , ludstvo , buducnos a siedme dam opet sllovo laska
08.11.2000 00:00:00dát kritice tipAnonym
láska,pravda,život,porozumění,krása,mír,Bůh...co dodat? Dávám tip.
27.10.2000 00:00:00dát kritice tipbobotic
poznání,neklid,smích,prázdnota,láska,vztahy,smysl,pravdivost(i vůči sobě), bože odpusť ale snesu život spíš bez tebe. Dík Adame
24.08.2000 00:00:00dát kritice tipMahoney
láska, lidé, hvězdy, svět, já, život, sny

pravda - TiP, na víc se tu nevzmůžu...
málem bych zapomněl... děkuju, moc
19.06.2000 00:00:00dát kritice tipLaďa
Meku já taky většinou nepoužiji cizí slova, ale někdy to považuji za nevyhnutelné. Pokud ta myšlenka přijde v angličtině, pak by se smysl možná změnil s jazykem.
Adamme myslím, že uvažuješ a že to rozhodně není na škodu. Kdo z nás tu má jiný názor? Možná si to mohl rozvést. Ale těch sedm slov si najdu.
19.06.2000 00:00:00dát kritice tipJana
Milý Adámku .. díky za naději Tvých osmnácti let ... TIP! ....
19.06.2000 00:00:00dát kritice tipKangi
jsi zde možná mezi nejmladšími, ale rozhodně se ti bude těžko někdo smát ...
16.06.2000 00:00:00dát kritice tipMcCoal
Dobré, i když já se příliš nezabývám hledáním odpovědi na otázku co je smyslem života. Protože pro mě je smyslem života život sám. Neptejte se, proč tu jste a kam jdete, ale už konečně žijte, dokud je čas.
BTW. Ta angličtina mi v tom přišla zbytečná. Navíc oblaha zní daleko líp, než sky. Alespoň teda mně. :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor