Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Výchova gentlemanů v Čechách
datum / id03.11.2003 / 98446Vytisknout |
autorZruk
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno1623x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub levých fejetonů,
Prolog
Výchova gentlemanů v Čechách

Výchova gentlemanů v Čechách<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

aneb „Tancuj, vole..“

 

Maje na paměti staré české přísloví „každý tam jednou musíme“, rozhodl jsem se upsat pro letošní rok na kurzy společenského tance. Radostnou novinu jsem oznámil doma: otec z radosti nemohl vrátit dolní čelist do původní polohy a jen se mě zeptal, zda si uvědomuji, že nejsem nejpohyblivější. S ledovým klidem gentlemana a lehkým úklonem hlavy jsem odvětil, že ano, a že jediné co potřebuji, je pár set korun na kurzovné. Nemémě zaskočená, leč praktičtější maminka se pokusila obléci mě do starého saka a já musel konstatovat, že budu potřebovat ještě pár tisíc na nový oblek. Nicméně tatínkův problém se vyřešil, místo pusy otevřel peněženku a má první hodina tance se blížila.

V den D jsem neohroženě vykročil pravou nohou z domu, zjistil jsem však, že kožená podrážka mých bot není na takové finesky dělaná. Po pár manévrech, ne nepodobných sokolským sestavám, se mi však podařilo získat zpět ztracenou rovnováhu a já vykročil, již opatrněji, vstříc novým zážitkům.

Pan taneční mistr nás několika slovy uvítal a optimisticky se usmíval na všechny strany. Má to koneckonců v popisu práce. Já, od přirody skeptik, jsem jeho radost nesdílel a mé obavy se začaly postupně plnit. Již při pouhém přešlapování má partnerka několikrát pozbyla boty, díky ne úplně domyšlenému systému řemínků poutajících obuv k noze. Výrazy, jichž užívala, se do gentlemanského prostředí věru nehodily. O přestávce jsem ucítil potřebu navštívit toaletu. Sotva jsem otevřel dveře, několik gentlemanů mě přivítalo slovy: „Čus, vole, nemáš cígo?“ Elegantním pokynem hlavy jsem dal na vědomí, že nikoli, a že se s nimi nehodlám dále bavit. „Se poser..“, zaslechl jsem milou odpověď u východu ze záchodu.

Partnerka zvládla počáteční potíže s podivně oživlými řemínky a bylo tedy na mně, abych pozornost sálu na našem páru udržel. Povedlo se. Zjistil jsem, že jsem při promenádě pozbyl nikoliv boty, ale lístku od šatny. Několikrát jsem se tedy pokoušel při průchodu okolo něj sehnout, leč byl jsem nemilosrdně postrčen za námi jdoucím párem. Gentleman za mnou mě oslovil: „Co děláš, buzerante?“ Ano, byl to ten, se kterým jsem dnes již měl tu čest se setkat. Nakonec se mi podařilo lístek sebrat přímo při tanci, možná jsem svým výkonem dal vzniknout nové taneční figuře. Při zvedání mě sice můj následovník lehce pošimral špičkou boty na achillovce, ale hned se omluvil a smířlivě dodal: „Tancuj, vole..“

Nuže, jak vidíte, není se čeho bát. Člověk musí stále hledat své hranice, a když zjistí, že jsou přeci jen blíž, než myslel, musí si umět udržet nadhled. Příští rok půjdu do speciálek.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.07.2005 00:00:00dát kritice tipManon2
Tedy ... já věděla, proč se nepřihlašovat do tanečních :oD
Konečně fejeton, u kterého jsem se zasmála ... tak to má býti!
Ve škole by jsi za to vskutku dostal jedničku a ode mě dostaneš tipa ... a to né ledajakýho, nýbrž mohutnýho *
20.09.2004 00:00:00dát kritice tipMilly
líbí se mi- až na opakování vět o pozbývání bot....
08.07.2004 00:00:00dát kritice tipZbyhoň
Ve škole by to asi byla jasná jednička, ale protože mě to o té podobnosti s Šimkem napadlo ještě dřív, než jsem si přečetl Yossovu kritiku, úplně mi to nesedí. Trošku mi tam chybí nějaký příběh nebo postřeh, je to založené na poněkud okoukaném slovním humoru. Jinak nemůžeš napsat „pozbyl boty a lístku“- buď obé ve druhém, nebo ve čvrtém pádě.
Vinki: Nenené, vy jste ta předposlední, poslední jsme my!!! :-)

05.11.2003 00:00:00dát kritice tipBohemista
Zábavný... Čteš povídky od Šimka a Grossmanna? Myslím, že hodně... Rozhodně důstojnější fejeton než tvůj minulý "Smát se či nesmát"!
05.11.2003 00:00:00dát kritice tipViolettka
Skvěloučký:)Jasný tip*
03.11.2003 00:00:00dát kritice tipAndulka
mile, ctenar si pritom oddychne a usmeje....:-)*
03.11.2003 00:00:00dát kritice tipVinki
tohle presne vystihuje moderni nactilete decka :) ... sam jsem sice teprve nekolik malo let cetiletym, ale s hrdosti prohlasuji, ze ma generace byla "ta posledni slusna".

Mas to moc pekne napsane... *
03.11.2003 00:00:00dát kritice tipYossarian
trošku ala Šimek, a konec je useklej až příliš, přesto tip, některé formulace mne zaujaly
03.11.2003 00:00:00dát kritice tipStinohlav
Libi, tip :)
03.11.2003 00:00:00dát kritice tiprozhněvaný_malý_muž
Jsem rád, že se konečně v kategorii fejetony objevil nějaký slušný kousek. Rád jsem si jej přečetl.
Je pravda, že konec je zbytečně krutě useknutý, ale myslím, že bys měl zkoušet psát další fejetony.

Tip
03.11.2003 00:00:00dát kritice tipKytiii
Brácha taky začal chodit do tanečních, tak už si dovedu představit, jaký to tam chodí...
a myslím, že ta MOJE GENERACE byla ta poslední slušná!!
tiiipek


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor