Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

dílo:Reminiscence
naposledy upraveno:
autor:Rowenna
kategorie:
zobrazeno:2081x
počet reg. čtenářů:0x
počet anonym. čtenářů:0x
počet kritik:1xPřejít na kritiky
dáno jako tip:0x
ve výběru:0x
v oblíbených:0x

Reminiscence

V Ostravě plují po nebi divní ptáci


Jen lehce uhlem malované


Barviček prosím ne přílišDíla ve sbírce

PořadíNázevKategorie
1.Chtěla bych rozumětVolné verše
2.Já když jsem byla mladáVolné verše
3.Maminko, lépe to neumímVolné verše
4.Někdy kolem roku 1975Volné verše
5.To léto, kdy zemřela babina, Marya TobolovaVolné verše
6....další reminiscenceVolné verše
7.Reminiscence o zvonechVolné verše
8.Reminiscence o svatbách a hygieněBlbůstky
9.ReminiscenceVolné verše
10.O osamělé ženě v hotelu PalaceVolné verše
11.Ostrava ve čtyři hodiny ráno, tenkrát, v šichťáckém autobuseVolné verše
12.Stará slečna Harrisonová pořádá výstavuVolné verše
13.Dotýkám se svého tělaVolné verše
14.Já když jsem byla mladá IIVolné veršeNázory čtenářů

|< <
> >|

04.12.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
Reminiscence – podle slovníku ohlas nebo vzpomínka. Běžnému uchu poeticky a lehce archaicky znějící slovo. A těžko jsi asi mohla zvolit trefnější název pro tendlecten soubor, který – a tomu není těžké uvěřit – vznikal v průběhu (na zdejší poměry) pekelně dlouhé doby a nepochybně se nejedná o pytel, kam se jen shrnuly básně, co nikam jinam neseděly. Evidentně sis s pořadím básní ve sbírce pohrála a čtenář má pak pocit, že opravdu nečte něco, co by nebylo po všech stránkách hotové.
S cílem získat ze sbírky kompaktnější povědomí jsem si ji plynule prošla a mám z ní dojem ne nepodobný dojmu z prohlížení cizích rodinných alb. Tak trochu jsem ti nahlédla do soukromí, v něčem jsi mi blízká, v něčem méně.

A také – přes veškerou otevřenost, kterou sbírka dýchá, mám pocit, že si zachováváš tajemství…cosi mezi řádky, cosi, co básním dává hloubku a přitažlivost. Jak sama v úvodu „pilotní“ básně tvrdíš :

„Myslím, že tyhle vzpomínky
nikomu nedokáži vysvětlit…“

Je nejspíš zbytečné zabývat se tvou tvorbou obecně. Zmiňovat ženskost, záplavu přívlastků (která však nikterak nevadí při čtení ani jinak nesnižuje kvalitu poesie), verš hraničící s prózou a velice osobitý jazyk.V této sbírce je navíc evidentně patrná melancholie z plynutí času, které je na mnoha místech zachycováno skvělými metaforami („čas zemřel na úbytě“,…). Časté je srovnávání minulosti s přítomností (například třetí báseň sbírky), přičemž jsi však prosta pofňukávání po starých dobrých časech, nebo naopak jejich zatracování. Dokonce bych řekla, že pokaždé, když se v její básni střetne to, co bylo proti tomu, co je, stává se z tebe neuvěřitelně objektivní kritik – vypíchneš klady i zápory a nezúčastněně je pozoruješ, jako by snad ani nebyly tvou součástí.
A momentů, kdy by ti nemohl mít lehkou sebelítost čtenář za zlé, nacházím ve sbírce řadu. Upřímně řečeno mě fascinuje, kolik toho – ať již obrazně, nebo doslovně autobiograficky – dokážeš do své poesie promítnout.
To, že máš od některých těch momentů zdravý odstup, je krásně vidět i na přímé řeči K „hrdinům“ tvých básní. Taková režie soukromýho divadýlka.

Další věc – nedotahuješ věci a myšlenky do extrémů (což je, jen tak mimochodem, můj problém – potřebuju generalisovat, dělat globálně platné závěry a tak). Tvé básně jsou v jistém smyslu kompromisní – neděláš rychlý soudy ani nad věcmi vyloženě negativními. Ale sympaticky kompromisní.

Ostravu znám strašně málo – jedinkrát jsem jí s kamarádem projížděla a to, co jsem z ní viděla, mě nikterak nelákalo omrknout ji podrobněji. Musím ovšem říct, že jsi mě skoro naučila mít ráda město, které de facto neznám. Moc dobrá vizitka.

Zajímavá je tvá fascinace osudem černé ovce v bílém stádu, do níž se nejčastěji převtěluješ ty sama.
Zajímavých je ostatně víc věcí. A vytýkat ti neumím. Jen vím, kdy se mi něco tvého líbí a kdy nikoliv (ostatně – pokud ty sama se považuješ za člověka „hodnotícího poesii intuitivně“, snad tu metodu dovolíš i svým čtenářům). A tahle sbírka se mi líbí.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.