Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

dílo:Motýlí žena
naposledy upraveno:02.12.2010 21:04:46
autor:Lady de Winter
kategorie:Povídky
zobrazeno:1993x
počet reg. čtenářů:0x
počet anonym. čtenářů:0x
počet kritik:0xPřejít na kritiky
dáno jako tip:0x
ve výběru:0x
v oblíbených:0x

Předmluva ke sbírce Motýlí žena

„Motýlí žena“ je sbírka povídek a kratších novel s tématy minorit, sexualit, intimit a různých úchylností – je to první soubor textů, který jsem tvořila cíleně a záměrně jako sbírku. Z velké většiny se jedná o povídky z let 2009-10. Pozdní povídky, zvláště „Valentýn“, „Proč by to měl někdo chtít číst“, „David“, „Tlustá“ a „Symposion“ (všechny 2010), jsou velmi ovlivněny zpětnou vazbou, které se mi na Písmáku dostalo, některé v dobrém, jiné bohužel i ve špatném slova smyslu.

Pod mými texty se v průběhu jejich samostatného písmáckého života objevilo několik zásadních komentářů, ke kterým je možná nyní vhodná chvíle se vyjádřit. Bylo mi často vytýkáno, že „neumím vyprávět“ a že moje texty nemají žádný děj. V Motýle ženě je to tak nicméně záměrně – celá ta sbírka je velký posun oproti velmi dějově zaměřeným textům, které jsem psala dříve a ke kterým se momentálně po jejím dokončení zase vracím (což je patrné už v Symposiu, které vzniklo poslední).

Dál chci říci, že smyslem sbírky nebylo vytvořit „encyklopedický přehled“ různých úchylek a podivností, jak mi kdosi vytýkal. Ve škále marginálních sexualit je spousta potenciálu, který zůstal v „Motýlí ženě“ nevyužit, a nijak mi to nevadí – pracovala jsem jen s tématy, která jsou pro mně osobně nosná, navíc způsobem, který je pro mě významný. Toto osobní ladění neskrývá, že povídky jsou určeny především čtenářkám-ženám: jistě mohou mnoho říci i mužům, ale v mnoha ohledech jsou postavené na specificky ženské erotice a náhledu na svět. Nepovažuji to za problém – jestli mě Písmák za těch pár měsíců něco naučil, tak to, že člověk nikdy nedokáže oslovit úplně všechny čtenáře a trefit se do vkusu všem. „Motýlí žena“ je mou specifickou osobní výpovědí o světě marginalit a sexualit, nikoli masový produkt „pro celou rodinu“.

Za třetí, „Motýlí žena“ se nepokouší být „politicky korektní“, respektive neměla jsem v úmyslu napsat sbírku s mottem „každý jsme nějak divný a o tom to je“. V některých povídkách jsou moji úchylní hrdinové kladní, jinde záporní nebo ambivalentní, a kdo čeká prvoplánovou pro-queer agitku, bude zákonitě zklamán. „Motýlí žena“ se navíc snaží jít za hranice přesně definovaných škatulek: hlavní a pro mě velmi osobní téma této sbírky je motiv sexuality a identity jako fluidních a rozmlžených. Někdo se do kategorií vejde, někdo je překračuje nebo mezi nimi volně fluktuuje. Někdo tak činí kreativním a pozitivním způsobem, jiný destruktivně. Jinakost mých hrdinů jim také neubírá individualitu, neidentifikuje je bezvýhradně s nějakou homogenní skupinou – být „homosexuál“ není žádná výpověď o člověku, jen popis jeho milostných preferencí.

I z toho důvodu jsem zvolila název povídky „Motýlí žena“ jako titulní pro celou sbírku, byť sám stejnojmenný text asi patří k těm slabším. Protože marginality se v ní kupí jako maškary, pod jejichž namalovanou tvář někdy vidět je, někdy ne. Čtyři ženské postavy, které se objevují v „Motýlí ženě“, jsou koncipované jako symboly čtyř různých přístupů k jinakosti – a různí hrdinové v různých povídkách se hlásí tu k jednomu, tu k jinému z nich. Někteří z vás mi vyčítali povrchnost a senzacechtivost určitých textů, jiní přílišnou zasněnost a uzavřenost jiných. Většina mi pak vyčítala, že píšu jenom o erotice a že už je to nuda. Možná se tyto kontroverze poněkud projasní, když se budete dívat na povídky „Motýlí ženy“ jako na jeden celek různých úhlů pohledu. Třeba se mi podařilo trefit i ten váš: pokud ne, budete divákem u filmu z fantaskního a nepovědomého světa. Ať tak nebo tak, doufám, že se vám „Motýlí žena“ líbila nebo bude líbit.

Anna Winterová, prosinec 2010


Motýlí ženaDíla ve sbírce

PořadíNázevKategorie
1.Ďáblova dušePovídky
2.Kuřecí křidélkaPovídky
3.VilmaMiniatury prozaické
4.TlustáPovídky
5.ValentýnPovídky
6.DavidMiniatury prozaické
7.Proč by tohle měl někdo chtít číst?Povídky
8.Lada a DanaPovídky
9.Motýlí ženaPovídky
10.SymposionPovídkyNázory čtenářůK tomuto sbírce není zatím žádný komentář.


Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor