Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

desatero správného písmáka:
1. číst díla ostatních
2. kritizovat  (komentovat) díla ostatních - teoreticky na 1 uveřejněné dílo/min. 5 komentářů
3. nebýt grafomanem a krotit se s publikováním - 1 denně v hlavním seznamu + max 2 díla v dílně bohatě stačí
4. používat avíza, avšak neposílat avíza plošně všem - to nekteří neradi
5. nepoužívat tlačítko refresh a zpět na prohlížeči - posílání post-dat (zdvojování komentářů)
6. šetřete s nicky, jeden začínajícímu autoru stačí
7. čtěte a ctěte pravidla písmáka - PRAVIDLA ZDE!
8. viz seznamy děl níže
9. pokoušet se respektovat radu zkušenějších a administrátorů - pravděpodobně se vám pokoušejí poradit, ne vás naštvat
10. udržujte pořádek na hlavní (úvodní) straně, vkládejte sem jen diskuse, soutěže, recenze, avíza na akce

jak písmák funguje:
funguje na principu komunikace, jak taky jinak. Důležitější (nejdůležitější) než samotné vkládání je čtení ostatních a psaní kritik (komentářů) ostatním.. pokud totiž autor jen publikuje a čeká na kritiky (komentáře od ostatních), díla se tak hromadí a kritiky (komentáře) nikde.
 - je to dobré i pro nové tváře. Jdete snadněji vidět; s větší pravděpodobností si  vás někdo všimne a kritiku vám napíše; třeba na oplátku, to je fuk.
 - čtením zkušenějších autorů se taky můžete hodně přiučit.

asi NEJVĚTŠÍ chybou je, když autor z návalu eufórie začne vkládat jedno dílo ta druhým.. zaplňuje tak seznam a odsouvá ostatní autory, kterých si ostatní skoro ani nestačí všimnout.. a taky ze sebe dělá grafomana; čtenář si raději od autora přečte jedno dobré dílo než pět až deset pořádně nedomakaných. I pro vás je to dobré. Zvýší se vám čtenost u dílek a pravděpodobnost komentáře.

také by se noví autoři mohli naučit používat avíza, (označení jména autora) pokud chcete reagovat na kritiku.. bez avíz se o téhle reakci člověk těžko doví.

nepoužívejte u prohlížeče funkci refresh (obnovení stránky) a ani šipku zpět na předchozí stranu. Písmák pak odesílá jakási post-data a kritika se vloží znovu, někdy i šestkrát. Po písmáku se pohybujte klikním na odkazy a ne na šipku zpět a refresh.


problém alternicků:
začal se tady řešit problém alternicků (to je, když si jeden uživatel zřídí více přezdívek - nicků). Jsou tu dvě skupiny přistupu. Jedni jsou proti, namítají, že se autor za novým nickem schovává, dělají škodnou, spamují, obtěžují, oplácejí, když špatně snáší negativní kritiku; všechno špatně prostě. A druzí, kteří takový jev vítají a berou něco takového (v dobré míře a v souladu s pravidly chování) jako zajímavé zpestření a vybočení z nudy.

nick z dobrého úmyslu - kdy chce třeba autor na každém nicku zkoušet jiný literární směr.. třeba.
nick z nedobrého úmyslu - viz. výše schovávání se za nick.


seznamy děl:
1. aréna - je kritický prostor. Autor by měl brát v úvahu, zda opravdu stojí o hlubší kritiku (zaškrtnutí políčka v editaci díla) a zda je shopný a ochotný snést i přísnější kritiku. Tady se s níkým nikdo nemazlí (brousí zde oficiální písmáčtí kritici a další velké ryby.

2. hlavní seznam děl -
Každý smí během jednoho měsíce doporučit 5 děl (zaškrtnutí políčka v editaci díla), která se zobrazí v tomto seznamu. Proto by si měl každý autor dobře rozmyslet, na kterém díle mu opravdu záleží a chce, aby si ho přečetlo co nejvíce lidí. Stojí-li autor současně o hlubší kritiku, může být dílo zobrazeno i v Aréně (viz. výše). Tento seznam tedy slouží jako jakýsi filtr lepších děl podle mínění jejich autor

3. dílna -
zde se zobrazují všechna vaše ostatní ucelená díla. Zpravidla se k nim doberou jen ti, kteří si vás oblíbili nebo vám chtějí oplatit kritiku. Proto je důležité nejen publikovat, ale i číst a komentovat ostatní a zvolit, která díla umístit do hlavního seznamu (viz. výše). Ale pozor, úspěšné dílo s 15 a více tipy se automaticky přesune do hlavního seznamu a do limitu 5 děl se nezapočítává!


hlavní strana (úvodní):
slouží k vyvěšení administrativních oznámení, soutěží, k novinkám, k publikování recenzí a diskusí (objevují se zde automaticky, jakmile zadáte kategorii díla). Možné je dát odkaz na nějakou hromadnou písmáckou akci, fotoreportáž z proběhlé akce apod. Na úvodní straně by se měl dodržovat pořádek, proto je třeba dbát případného nesouhlasu administrátorů

neuškodí si přečíst další informace: ZDE!

(aktualizace průběžná)


Sepsal Rabb
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor