Wizardry VII

Danny

Rozhodl jsem se že začnu psát recenze počítačových her. Jedná se taky o literární tvorbu, ne? Zejména půjde o starší DOSovky. Pokud by nebyl zájem, seriál ukončím.


Wizardry VII (dále W7) bylo hrou, která mě uchvátila na nejdelší dobu, zejména díky její rozsáhlosti, ale také hratelnosti, díky které jsem u ní tuto dlouhou dobu vydržel.
Jedná se o hru typu RPG (dungeon, "hra na hrdiny) - na začátku si vytvoříte šest postav (můžete i méně, ale to se nedoporučuje) a pak s nimi procházíte rozsáhlý svět planety jménem Guardia a hledáte tajemný magický předmět "Astral Dominae".
Již sama tvorba postavy není triviální - je k dispozici velké množství ras (člověk, elf, trpaslík, ale taky např. felpurr-"kočičí člověk" či dracon - kříženec člověka a draka) a povolání (kromě klasických válečník, kouzelník, zloděj i třeba ninja, mnich, lord či psionik). Postavy mají základní vlastnosti (síla, inteligence, obratnost) a dovednosti (skills) - ty mohou být i specifické pro dané povolání.
Je též k dispozici hodně (kolem stovky) různých kouzel - ta se rozdělují jednak na kouzelnická, kněžská, alchymistická a psionická a jednak je zde šest druhů magické energie (ohnivá, vodní, zemská, vzdušná, mentální a božská) - různé nestvůry jsou jinak citlivé na různé druhy energie, například na neinteligentního tvora nebudou působit mentální kouzla, na ohnivého tvora ohnivá...
Při samotné hře probíhá čas na tahy. Nemusíte tedy honit nestvůry myší a klikat o život jako v nějaké akční hře, ale v poklidu tahového souboje jednotlivým postavám určíte co mají dělat a potom se jen díváte jak byly úspěšné, pak přijde další kolo a vy znovu po pečlivém zvážení situace určíte útok, obranu či kouzla... pohodička.
Nestvůr je moc druhů, ovšem každý z nich nemusí mít nutně jinou grafiku, vzhled. Hra vznikla na počátku 90tých let, místem na disku se šetřilo, takže například je tu několik druhů ještěrek, které graficky vypadají stejně, ale mají odlišné jméno (to se vám při kolovém souboji ukáže) a vlastnosti. Pokud mají postavy málo vyvinutou dovednost Mytology, poznají jen obecný druh nestvůry (že je to obří ještěrka) ale ne již konkrétní poddruh (iguanadon, rock lizard, godzilla...).
Apropos vlastnosti a dovednosti - po každém přestupu na vyšší úroveň dostanete body na zvýšení dovedností, vlastnosti se mění tak, že se náhodný počet náhodných vlastností zvýší o 1. Protože různá povolání mají různé dovednosti a přestup na vyšší úrovně začíná být postupně pomalejší, vyplatí se měnit povolání a tím se vám postupně vytvoří silné dovednosti a hodně kouzel.
Ovšem přestup do jiného povolání je podmíněn určitou hodnotou
vlastností (např. pokud někdo chce být kouzelník, musí mít inteligenci minimálně 12) a po samotném přestupu vlastnosti "spadnou" na minimální hodnoty (to je celkem nelogické, ale budiž). Kvůli náhodným změnám vlastností po zvýšení úrovně se vám může snadno stát, že chcete změnit povolání ale není to možné. Pak pomůže například hexa editor (např. Hacker's View) jímž zeditujete soubor s pozicí hry - já vím, je to malinko podvůdek, ale dá se to "morálně" překousnout...
Co se týče "multimediálního" zpracování, je to na svou dobu OK. Grafika je VGA (asi 320x200), hudba se ozývá pouze občas, zvuky jsou hodně dobré - každá příšera má jiný zvuk, v chodbách to tajemně šramotí...
Díky velké komplexnosti a rozlehlosti hry jsem poprvé hrál s návodem - ale i tak mi trvalo půl roku než jsem porazil zlého Dark Savanta a hru dohrál... nyní jsem "to rozjel" bez návodu, ale hru jsem přerušil jednak kvůli škole a jednak kvůli jiným aktivitám (tvorba DanielSoft editoru, tvorba literární, ...). Mám rozehraný i osmý díl série Wizardry, s recenzí přijdu někdy později. Tož tak.
Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.