Černé květy

Kandelabr

Hladina se opět zavřela a bylo to, jako by zde nikdy žádná loď nebyla, možná to byl jen přelud, únava a horečka vykreslila v mysli vyduté plachty, lámající se stěžně a podpalubí plnící se ledovou vodou a nechala to vše zmizet, ať už dolů do mořské hlubiny nebo za okraj víček, na později, až zase sny získají nadvládu.

 

Loď tu nebyla, ale bylo zde stále moře, šedivé a studené. A na jeho neklidné hladině se začalo cosi objevovat. Moře rozkvétalo. Postupně, jeden, druhý, třetí, jako rašící pupeny, objevovaly se na hladině černé klobouky, kapky vody se na nich třpytily v měsíčním světle, byly jich už stovky, klidně se nechaly unášet, kolébat, konejšit.

 

Moře se uklidňovalo, na hladinu vyplul i závoj průsvitných medúz, noví obyvatelé je jistě zaujali, daly se s nimi tedy do podivného tance, nejisto, zda je chtěly pozřít nebo se s nimi spářit, jejich bledá těla svítila, chapadla se tiskla k neznámému materiálu, setkání to bylo zvláštní, přesto nikoliv nepřirozené, moře je spojovalo.

 

+++

 

Hůlka nechávala v písku otisk, malý vpich, krok co krok, pán se o ni příliš neopíral, spíš s ní udával tempo, adaggio, nebylo kam spěchat a ráno bylo příjemné, po noci beze spánku bylo vše v jakési mlze, možná to byla skutečná mlha, ale mysli se to zkoumat nechtělo, bloumala někde kolem a pán ji nechával, stačilo jít rovně a dávat pozor, aby mu vlna neolízla boty, moře po něm sahalo, ale jen tak zkusmo, z rozmaru.

 

Na uhlazeném bělavém písku ležel vedle zkroucených chaluh, vroubkovaných mušli a drobných lesklých kamínků černý cylindr. Pán do něj opatrně strčil holí, jako by se bál, že se z něj vykutálí hlava.

Cylindr byl prázdný.

Pán se pro něj pomalinku sehnul. Klobouk byl těžký, nasáklý vodou, slunce jej ještě nestačilo vysušit. Trochu jej oklepal a očistil, hnědé kalhoty měl teď poseté drobnými kapičkami vody a pískem.

Potom si klobouk odnesl domů.

Nosil jej pak často, i když mu moc neslušel.

A nikdy nezjistil, že v měsíčním světle klobouk mírně bledavě svítí.
Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.