TRANSFORMERS 2: Pomsta poražených

Induan

A je tu další premiéra velkofilmu a s ní další malá recenze. Včera mělo českou předpremiéru pokračování Transformers. Jestlipak se autoři poučili z chyb prvního dílu?


Transformers 2: Pomsta poražených

Transformers není zrovna můj oblíbený žánr, ale sci-fi jako takové ano a tak jsem se i ze znaleckého hledíska jít podívat prostě musel, protože sci-fi není nikdy dost. A v poslední době se to hodně zlepšuje - počítačové technologie umožňují udělat z filmů opulentní hostinu triků a vytváření velkofilmů je mnohem snazší než dřív. Často bohužel na úkor scénářů, což je na tom to špatné, protože ty jsou ve skutečnosti to, co dělá film filmem.

Michael Bay je triky přímo posedlý. Jeho Transformers jsou opravdová podívaná a celý film je jedna dlouhá sekvence těch nejdokonalejších počítačových triků a animace. Vděčnější téma než auta a všechny možné další stroje měnící se transformacemi v obří roboty si vybrat ani nemohl. Jenom triky ale samozřejmě na film nestačí a tak se spolu s dalšími spoluautory filmu snažil i o vtipné dialogy a zajímavý děj. Děj trvající 147 minut. To je na podobný film dost velké sousto. Dá se vůbec na něco podobného - film, který je jednou dlouhou akční scénou - vydržet koukat?

Hlavní hrdina Sam Witwicky, ztvárněný Shia LaBeouf (z dalších filmů například Indiana Jones 4) se tentokrát dostává znovu do víru války mezi Transformers a Deceptikony. Zápletku příběhu nebudu prozrazovat, ale je jasné, že opět budou ožívat všechny možné stroje a přístroje, od nejmenších až po ty největší. Navíc se hlavní hrdina musí vyrovnat se svým posláním a schopnostmi, které nechtěně získá. Deceptikoni jej opět pronásledují a on musí i se svou dívkou Mikaelou (Megan Fox) a novými přáteli podniknout cestu až do dalekého Egypta, kde dojde na atraktivním pozadí pyramid k závěrečnému souboji mezi dobrem a zlem za asistence US army.

Film je opět nabit i bojovými scénami a ty jej dělají sice na jedné straně atraktivním, na druhé však značně vizuálně nepřehledným. Zrovna tak scénář není vyloženě nudný, jenže využívání klasického puberťáckého humoru typu: "Stojím přímo pod nepřítelovým šourkem" - je poněkud málo na dobrou zábavu. Více prostoru k pobavení diváků tentokrát dostanou i Samovi rodiče, ale kombinovat humor, který patří spíše do komedií typu "Prci Prci Prcičky" s akčním filmem jako jsou transformers, není úplně nejlepší nápad. Vzniká opět tak trochu slátanina.

Transformers 2 jsou vtipnější než Transformers 1. A to je dobře, protože jednička moc vtipná nebyla. I scénář je lepší a i když příběh je zase jen nastavovaná kaše, jak už to tak bývá, podařilo se vytvořit poměrně dobré pokračovaní ne moc dobrého prvního dílu. Bohužel se autoři dopustili podobných chyb - na něco tak dlouhého a akčního se velmi špatně soustředí a není to úplně konzistentní. Dívák nedostane příliš příležitostí si odpočinout a je neustále zahrnován dalším přívalem soubojů a dialogů. Sem tam se objeví vtipná hláška, ale nic opravdu zapamatovatelného, aby se člověku ještě po letech film vybavil. Je škoda, že si s něčím podobným dali autoři takovou práci, aniž by se z toho mohla stát kultovní záležitost.

Režie: Michael Bay
Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Hugo Weaving, Josh Duhamel, John Turturro, Rainn Wilson, Isabel Lucas, America Olivo, Tyrese Gibson, Frank Welker, Peter Cullen, Ramon Rodriguez, Matthew Marsden, Nina Dobrev, Kevin Dunn, Karina Michel, Nora Kirkpatrick

http://www.mtv.com/videos/movie-trailers/343276/transformers-revenge-of-the-fallen.jhtml#movieId=1588822


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.