Japka

Zbora


Vcelku by mě zajímalo, jak je to uděláno, že všechna ta pečlivě naleštěná jablka v regálech vietnamských obchodníků jsou si tak mile podobná – jak podle mustru, opatřená kulatou samolepkou – razítkem od „výrobce“.

Když ukládám na zahradě naše jablka do lísek, marně hledám dvě, která by si byla podobná byť jen velikostí. O tvaru a znamínkách „krásy“ ani nemluvím. Moc bych za to nedal, že se ta profesionální v nějakém hangáru za Čimelicemi lisují z ropy do forem a robot je pak ukládá do mystifikačních přepravek s nápisem Spain nebo New Zeland.

Utvrdil mě v tom i postřeh vnučky jednoho známého, který ji sem po revoluci přiletěl z USA ukázat bájnou pravlast, kterou doposud brala spíš jako mytickou zemi, vysněnou představami stařešinů. Podivila se tenkrát značně, že tyto plody zde rostou na stromech, přičemž u nich doma ve Spojených státech se tetelí v na míru ušitých hnízdečkách v hypermarketech. Nechci nikterak pochybovat o úrovni vzdělanosti studentky High School, ale malinko mě zaskočil už jen fakt, že zpočátku mělo zvídavé děvče, jemuž připadalo vše krejzy, problém uvěřit, že se jedná skutečně o identické plody. Americká jablka budou asi podstatně jiná, než naše venkovsko-evropská, a také rozumím tomu, že ve státech se lidé zaobírají hlubšími problémy, než je dumání o japkách, která jsou notabene v každém marketu po všech ohledech dokonalá.

Mimochodem přišlo mi, že si z této pohádkové krajiny, kde lidé pojídají ovoce přímo ze stromů a o víkendech chodí do lesa hledat na zemi potravu, odvezla vnučka do své domoviny jako nejkrejzy informaci skutečnost, že zde domorodci ráno k čaji přikusují kromě apple pie i buchty s opiem.

Láduju další lísku plnou osobitých jablek do sklepa, kde spolehlivě v dobré kondici vydrží až do jarního tání. To bych ve vší úctě od jablek Made in New Zeland příliš neočekával. Naopak očekávám, kdy se už konečně i na ovoci a zelenině zaleskne krásně rovný čárový kód a varování: Spotřebujte do data uvedeného na obalu! Vždycky se mi totiž po několika dnech neuváženého odkládání pozření zmiňované ovoce začne pokrývat starobními vráskami a ztrácet onen dokonalý tvar, takže by mi případně i nějaký příbalový leták k jeho použití přišel vhod.

Nebo alespoň přiložený recept na apple pie.
 


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.