Informační doba

Movsar

Neviditelnem obíhají miliardy informací, lidé je vyvolávají na displeje svých přístrojů a pak zas nechávají mizet. A nikdo už neví, co by se mělo vědět, co nevědět. Že ve světlíku našli kupu zapomenutých balíků, že kmotr šel sedět? A ráno že u Mirošova naměřili skoro nulu? Že Djokovič měl v čtyřhře smůlu?

Archivy beze smyslu. A radost z hojnosti. Horror vacui veřejného prostoru zažehnán: už ani centimetr čtvereční, ani minuta bez informace.

Informace ztratila svou užitnou hodnotu, praktický význam. Stala se formou zábavy, drbu. A to i tehdy, když nese závažné sdělení. Závažnost ovšem zůstává mimo hru, odstěhovala se do jiného herního pole. O závažnosti té které informace si povídají intelektuálové a odborníci. Na  záběry do řady srovnaných syrských dětí s utrhanými končetinami hledí lidé bez pohnutí. Možná si do takového obrázku otevřou další pivo, neboť je večer a večeře byla těžká.

Filosofové v souvislosti s informací hovoří o ztrátě energie měnit veřejný prostor, svět. Proliferace informací a obrazů sama proměnila veřejný prostor v podivný kanál, kterým vše teče, aniž by bylo možno zastavit se. Ostatně platí už vousaté rčení, že není nic staršího než včerejší noviny.

Přesto se někteří optimisté snaží informaci stále používat ke změně. Daří se to? Měli jsme tady už premiéra, který měl – podle jistých „informací“ - na jachtě obcovat s desetiletými děvčátky (viz bizarní pasáže Kubiceho zprávy), měli jsme tady premiéra, co chorobně miloval Jaňulku; ale kdo ví, zda jen proto padla vláda. Ve skutečnosti informace samotná pravděpodobně už nezmůže nic.

Soudím, že brzy vzniknou podniky k selekci informací, tak jako existují generální vyhledávače typu google, tak budou existovat obří společnosti zaměstnávající tisíce odborníků, jejichž prací bude filtrovat informace. Zatím si člověk musí poradit pomocí zkušenosti a zavedeného loga, jenže to lže. Proč by Blesk měl a priori lhát a HN a pripori podávat pravdu? Jsou to jen různá herní pole, na obou se podává pravda i lež, vážné i nevážné.

Pokud v budoucnu ona filtrovací zařízení vzniknou, bude to nadlidská práce. Najít ty tisícovky vzdělaných lidí, kteří se ve dne v noci budou obírat informacemi, zjišťovat jejich autenticitu, jejich relevanci a podání. Elektronická média se svou schopností – možností donekonečna vytvářet, množit a archivovat informace nás dost možná zadusí.


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.