Stín verše kypícího z blůzy

Movsar

Zápisky z cesty z Karlových Varů.


Erotický absolutiv

Člověku jiné epochy by kadaňské chladící věže uprostřed palouku mohly připadat jako vstup  mimozenské civilizace do věci samé. Dva betonové masivy, jen tak si sem přilétly zabydlet krajinu. Současníky údiv nevezme, už poznali lecjaké divy. Ovšem je tu ještě jiný masiv, plný krve, chuti, tance a životní šance, totiž zadnice průvodčí, holky, co je jí trochu více. Takový latinský typ, erotický absolutiv. A údiv nad touhle hojností nikdy nic nerozptýlí, ať je člověk z jeskyně nebo astrofyzik, uvnitř stále beznadějný lyrik. 


Krajní nouze lásky

Dolní Beřkovice jsou z vlaku jen louky a lesíky. A protože jsou prázdniny a odpoledne vyprahlo horkem, v těch lesích rozdělali lásku. Takový oheň ničemu nevadí. To snad povyk, jímž by milenci plašili pářící se zvěř. A kousek od Vltavy zatím profesor za katedrou vznáší klauzurní otázku: Jsou milenci odpovědní za své jednání proti předpisům na úseku ochrany přírody, anebo je jejich láska krajní nouzí?

 
Stín verše kypícího z blůzy

Je tady okrový panelák, hospoda, kadeřnictví i cukrárna. A taky nádraží zkoušené únavou. A na ceduli Kralupy nad Vltavou. Čtvrtá odpolední už žene den ke konci, za chvíli se všechno zavře jak hladina nad neplavcem. Kyprá cukrářka pomalu sklízí poslední věnečky a rakvičky a pietně je ukládá do útrob lednice. Můžeš ji sledovat z ulice, skrze zažloutlé záclonky ve výloze obdivovat tu vitalitu. Zatímco křižovatkou zapuštěnou doprostřed města se do všech světových stran dlouží jen stíny, tahle žena je opravdová, postaví se i slunci. Tak praví její ňadra, verš kypící z blůzy. A pro něj snadno přehlédneš stín: jen co se vrátí domů, svému muži předá účet všech jeho vin.    


V astrálních hlubinách

Další elephant čeká na zpozdilce k Berounu. Už jich je skoro plný, v tomhle vláčku to bývá klidné, tady se nedělají vlny. Žena dojídá eskymo a se svou holčičkou probírá kdoví co. Výstřihem jí bloudí zlatý přívěsek, znamení zvěrokruhu, to aby ji hned poznal muž příznivého druhu. A on se určitě objeví, zadívá se tam do těch astrálních hlubin a přihlásí o slovo: je býk, ale s ascendentem v blížencích. A dál už to bude docela pozemský příběh o dvou milencích.

 


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.