Ze světa tance

Gogin

 

Dva prostory jako dva světy - oddělené tenkým sklem. V tu chvíli v obou vládla úplně rozdílná nálada.

Z vnitřního světa pronikala rytmická hudba, kterou doprovázelo pohupování tančících dvojic v narůžovělém osvětlení.  Vnější svět – segregovaný skleněnou přepážkou -  byl šedivý a nudný.  Na rozdělovacím skle nápis TANEČNÍ KAVÁRNA. Já jako kluk jsem se samozřejmě zdržoval pěkně venku (už tehdy jsem měl rád svůj klid). Ale přes veškerý časový odstup jsem si tento kontrastní okamžik dobře zapamatoval.

Jako bych tušil, že o této tančírně ještě uslyším…

A ono to bylo hned několikrát.  Naposledy dneska odpoledne  – kdy jsem se po dlouhé době vypravil na pivo. V těch prostorách už pár desítek let sídlí banka – ale večery s tancem v kavárně jsou prý stále nezapomenutelné. Co večery – hlavně ty noci co po nich následovaly. Vyprávěl chlapík svému mladšímu přísedícímu od sousedního stolu.

Ale to nebylo poprvé, co jsem slyšel stesky na krásné mládí v tomto podniku. Třeba takhle pomáhám jedné ženě s těžkou nákupní taškou. Byla velmi upovídaná a převažujícím tématem hovoru byl tanec. Dokonce mě pozvala na chvíli k sobě do bytu. Pouštěla mi video s nějakým irským tanečním vystoupením. Show to byla velkolepá. A výpravná. Na mě možná až příliš. Dokonalé kostýmy, dokonalé taneční kreace. Bylo na čase se zvednout. Pochopil jsem, že tato žena zřejmě ráda určuje pravidla hry. A pak také její syn po mně nepokukoval zrovna nejpřívětivěji.

Každý má svůj svět a já pro tentokrát zase na chvíli nakoukl do světa tance


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.