Zhoubný názor

miromurka

Když se Samuel Řanda jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že mu mezi lopatkami vyrostl jakýsi nestvůrný názor. Tvrdý byl jak pancíř. "Co se to se mnou stalo?" pomyslel si. Nebyl to sen.
"Matko, pomoz!" křičel Samuel, zatímco se marně snažil natočit tak, aby lépe viděl na svá záda. Slezl z postele a s vrškem pruhovaného pyžama vyhrnutým nad hlavu se neobratně svíjel před zrcadlem.

"Pojď k oknu, Samueli. K oknu!" zavelela matka. Natočila si svého rozechvělého syna ke světlu a dlouze si jeho názor prohlížela a něžně na něj poklepávala konečky svých prstů. "Nevypadá to dobře, Samueli! Ach božínku! Nač's to jen před spaním myslel? Denodenně ti to přece připomínám; že usínat se má s čistou hlavou!"
"V době, kdy se uskutečňují zásadní změny ve struktuře ekonomiky," řekl Samuel. "Kdy je třeba budovat nová odvětví hospodářství, vkládat prostředky do nových, pro společnost nezbytných směrů, které však zatím nepřinášejí žádný bezprostřední zisk, musí se z výrobních organizací soustřeďovat a zpětně přerozdělovat více zdrojů než tehdy, když je výrobní struktura v zásadě ustálená a jde o to, ji co nejintenzivněji využívat."
"Pane na nebi! Snad jen to není zhoubný názor!" spráskla ruce zděšená matka, běžela ke skříni a vyhazovala kusy šatstva. "Rychle se obleč! Zavezu tě na pohotovost! Musí tě prohlédnout lékař."

V rodinném kombi: Samuel na zadním sedadle (v pevném vzpřímeném sedu) a matka za volantem (shrbená a napnutá jako lvice před skokem).
"Zkus myslet na něco jiného, synáčku! Ještě chvilku to vydrž. Už tam přece budem!"
"Pro racionálně fungující systém rozdělení prostředků mezi podniky a stát není tak důležité, zda budou odvody co nejnižší, ale jestli budou stabilní."
"Nemluv! Proboha už nemluv!"

V ordinaci.
"Koncentrovat prostředky tam, kde přinesou nejvíce efektů, to je přerozdělování. Efektivnost společenské výroby není prostým aritmetickým součinem efektivnosti jednotlivých výrobců."
"Ten chlapec musí ihned na sál," konstatoval lékař chladně. "Běžte si odpočinout, matinko. A hlavně příliš nedumejte nad pomatenými řečmi vašeho syna. Doufejme, že ve vás jeho názor nezanechal stálou stopu; byla jste vystavena poměrně dlouhou dobu."

Na pooperačním.
"Dobře to s vámi oběma dopadlo, přijeli jste včas," pravil lékař. "Názor jsme chirugicky odstranili, chlapec se vyspí a bude jako dřív. Vy budete také v pořádku, matičko. Analýza vaší krve nepotvrdila nález. Pro podobné případy vám však silně doporučuji nosit u sebe tyto spolehlivé špunty," zazubil se doktor a odkudsi vytáhnul krabičku se zbrusu novými zátkami do uší. "S těmito značkovými chrániči sluchu se již nemusíte obávat obtěžujícího hluku ani cizích názorů! Kupte si deset párů za zvýhodněnou cenu!"


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.