science fiction sbírky povídek Teda Chianga

Danny

Kamarádka mi před časem doporučila sbírky povídek Teda Chianga a jsem tomu velmi rád: nová, neotřelá, originální a inteligentní science fiction tvorba. V češtině vyšly dvě sbírky: "Příběhy vašeho života" a "Výdech". Jelikož jednotlivé povídky na sebe nijak nenavazují a v obou knihách se drží podobná témata a úroveň, dovolím si zrecenzovat obě knihy naráz.
Velmi často se objevuje příběh z nějaké reality Země, ale je to jiná Země, než jsme zvyklí: "něco" je zkrátka úplně "jinak": ať již tato Země vyhovuje představám fundamentalistických křesťanů, nebo středověkých kabalistů (včetně fantasy motivů), nebo je to úplně jiný svět obydlený bizarními bytostmi, které vypadají spíše sestrojené než stvořené, ačkoli mají svobodnou vůli i inteligenci...
V jedné povídce hrdina získá superinteligenci jako vedlejší účinek léku a ta superinteligence je popsaná tak... ehm inteligentně, že čtenář jen zálibně pomlaskává. V jiné povídce se řeší problém svobodné vůle, problém paralelních realit vzniklých kvantovými jevy, zajímavá povídka je ta, v níž se geniální matematička dopracuje k důkazu, který rozcupuje celou známou matematiku na kousky.
Jedna povídka dala vznik filmu Arrival, neboli česky Příchozí: abych řekl pravdu filmové zpracování mi tady přijde smysluplnější a ucelenější a povídka, která je mu vzorem, mi přišla naopak vzhledem k ostatním povídkám trochu slabší, ale možná jsem byl jen "namlsaný" filmem, který na mě velmi zapůsobil.
Pokud máte rádi inteligentní knihy, nemáte odpor k science fiction a nevadí vám trochu náročnější četba, díla Teda Chianga rozhodně doporučuji.


Toto dílo bylo publikováno na literárním servru WWW.PISMAK.CZ.