Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seSILENE ACAULIS NA ISLANDU
Autor
vesuvanka
SILENE ACAULIS NA ISLANDU
Stříbrnými vlásky
se zelenavým lemem
lehce přichycené
krčí se při zemi
pětilisté květy
v barvě růže
ke kameni
něžně přitulené
silenky bezlodyžné
U nás roste několik druhů silenek, ale silenku bezlodyžnou bychom v Čechách a na Moravě ve volné přírodě marně hledali. Našli bychom ji na zahrádkách jako oblíbenou skalničku. Silenka bezlodyžná (Silene acaulis) z čeledi hvozdíkovitých roste přirozeně v Karpatech, Alpách, Pyrenejích, na Etně, ale i na Islandu. Rostlina je dobře přizpůsobena drsným klimatickým podmínkám - je nízká a vytváří shluky v kamenité krajině.
Na fotografii, podle níž jsem malovala, mě zaujal kontrast barev květů silenky a lávy, a také nízká oblačnost, která dotváří atmosféru islandské krajiny - na Islandu prší téměř každý den.
akvarel kombinovaný pastelkami
38 názorů
Milá Adriano, zdravím Tě a děkuji za povzbudivá slova. Obrazy světově proslulé ochránkyně přírody Joy Adamsonové jsou nádherné, namalované s fotografickou přesností, takže věrně doplňují její studie a další práce o africké přírodě. Kromě rostlin a zvířat malovala i lidi (viděla jsem obrazy příslušníků kmenů v Keni).
Já zdaleka tak přesně malovat neumím, ale snažím se svými obrázky s doprovodnými texty přiblížit čtenářům a návštěvníkům výstav to, co miluji. Geologie, vulkanologie, ale i botanika (mám na mysli rostliny volně rostoucí v přírodě) nejsou příliš oblíbené vědy, také neznám nikoho, kdo by je měl jako koníčka, samozřejmě kromě vědců, kteří si tyto obory vybrali pro studium a povolání.
O botaniku a geologii i vulkány jsem se zajímala už ve škole. Sopečnou činnost vnímm jako tvůrčí objevuji především jejich tvůrčí proces na Zemi.
Adriana Bártová
28. 11. 2018Tak to musím reagovat! Amatér? Ale na nejvyšší úrovni, Joy Adamsonovou také vědci neuznávají, protože neměla vzdělání, a přitom její kresby afrických zvířat a rostlin, jejich studie a rozsáhlé sbírky a pojednání jsou naprosto jedinečné a její osobní zkušenosti ze života v divočině, s chováním zvířat a vlivu člověka na africkou přírodu...
takže i tvoje "amatérské" popisy rostlin, krajiny, vulkánů a mnohdy i celých přírodních útvarů, navíc s malbami a kresbami, doprovázené poezií - to je celé umělecké dílo, tvoje všestrannost a všudepřítomný cit a láska k popisovaným jevům, neznám nikoho, kdo by uměl popsat geologickou a vulkanickou činnost tak poutavě....
zdravím srdečně a děkuji
AB
Adriano, mám radost, že jsi se zastavila a děkuji za milá slova k textu i obrázku :-))). Jsem jenom amatér.
Adriana Bártová
27. 11. 2018se zpožděním, ale přece, krátké, jednoduché, výstižné a krásný obraz k tomu, co víc si přát? pro mě jsi jako umělec všestranná a jedinečná
Marti, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milou odezvu :-))). Na fotky silenky bezlodyžné se budu těšit. Měj se krásně :-))) Jana Vesuvanka
krásné, slova i obrázek. Myslím, že jsme ty květy viděli v alpách i na Korzice, zkusím přeposlat na meil, měj se krásně
Marta ***
Musaši, děkuji za zajímavou informaci, termín "andina" pro kaktusy jsem neznala, ale jméno Alberta Vojtěcha Friče ano.
Yan73, těší mě, že se Ti dílo líbí, děkuji za zastavení a zdravím :-)))
Já jsem skalničkář pořád , jenže ted´ už řadu let pěstuji na skalkách kaktusy ,takže jim říkám "andina" (Ten termín zavedl Alberto Vojtěch Frič , naše kaktusářská legenda). Andina jsou na péči mnohem náročnější než alpina , ale člověk se díky experimentům zase dozví o kaktusech mnohé , co se nikde nedá vyčíst .
neznamaxy, těší mě, že se Ti dílo líbí, děkuji za zastavení a milou odezvu :-)))
Ke kameni něžně přitulené - zvláštní slovní spojení, člověk by čekal odolnější nižší rostliny v takovém nehostinném prostředí, působí v té islandské atmosféře Tvé kresby velmi povzbudivě, dokonce vesele. Asi bychom si z ní měli vzít příklad :-)
Jaroslave, moc mě těší, že se Ti obrázek silenky bezlodyžné líbí. Děkuji za zastavení a milou odezvu :-)))
Peter, díky za zastavení a milou odezvu, Tvůj zájem mě moc těší.
Musaši, díky za zastavení a milou odezvu :-))). Mám radost, že tuto silenku znáš. Je to nádherná kytička, kterou znám také ze skalek, ale jen z pohledu na ně, a jinak jen z fotek a filmů.
Karpatský knihomoľ
05. 11. 2018teším sa na každé tvoje nové dielo
Dagmaram a Luboši,
mám radost, že jste se zastavili, a děkuji za milá slova :-)))
Irenko, Diano, Karle a Marcelko, potěšili jste mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-))). Mám radost, že se vám dílo líbilo.
Diano, to musela být nádhera, nemáš nějaké fotky s rostlinami? Pokusila bych se je určit, ale nezaručuji úspěch.
Silenka nadmutá a nící jsou krásné, občas jsem se s oběma druhy setkávala na výletech.
Marcela.K.
03. 11. 2018Jani, krásný, něžný obrázek doplněný, jak jinak u tebe, informací... namalovaná básnička, která umí pohladit - díky.
Nádhera nádherná! Silenky jsem měl kdysi ve skalce, ale ty vyšší. Baculatým květem vulgaris subsp. a "padáčkovou" nutans L.
Ta tvoje je polštářek krásy. Je náročnější na stanoviště a u nás bych na ni neměl "odvahu." Požitek s tvé básně, průvodce, akvarelu. Potěšilas!
Skvělé! Připomnělo mi to moje letošní "vytržení" nad faunou Islandu. Bohužel, neumím pojmenovat žádnou z těch kytek, které v barevných kobercích pokrývají skály, vyvřelinové roviny a krajinu do nedohledna. Island je jako řada neznámých planet, posun několika hodin po obvodu znamená ocitnout se na jiné, další planetě. Úžasné! ***********
Něžné dílko...ráda tě čtu a kochám se tvými obrázky, dnes skalkou po islandsku :-))