Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
moje vize / sedm slov
datum / id15.06.2000 / 9013Vytisknout |
autorMM
kategorieÚvahy
zobrazeno3138x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
toto je možná spíš indispozice než úvaha. ale uvažoval jsem nad ní :) předem se omlouvám, že kusy toho jsou anglicky, ale na některé věci se tenhle jazyk prostě hodí líp.
je pravda, že jsem se toho snažil říct tolik najednou, až se v tom může někdo trochu ztrácet - co se dá dělat :)
moje vize / sedm slov
za poslední půl rok se v mém životě mnoho změnilo. věci, o nichž jsem byl s bláhovou jistotou svých osmnácti let (ano, jsem tady snad nejmladší, klidně se mi smějte) přesvědčen, se rozplynuly jako pára nad hrncem. když se teď dívám zpět, docela se stydím - a doufám, že chybami se člověk učí. esem, můj kamarád z bulharska, dal na svou stránku mimo jiné část, kterou nazval "my vision" a v níž bylo několik zdánlivě útržkovitých myšlenek, které pro něj znamenají představu, jak by měl žít. sám jsem se celé jaro pokoušel stejně stručně vyjádřit své pocity... toto pondělí jsem vůbec nespal a ráno se vyšel podívat na východ slunce. procházel jsem se po místech, která pro mne znamenala dětství, brečel a uvědomil si, že tahle část života právě skončila. potom jsem na prašném hřišti v parku vzal kus větve a do písku napsal svou vizi. odcházel jsem domů s podivným pocitem smíření, naplnění a klidu. zde jsou ta slova - rád bych věděl, co si o nich myslí jiní... my vision: sky above | peace in mind | being around | helping hands = life worth living. a teď přeskočím k něčemu jinému: libanonský spisovatel Chálíl Džibrán (jeho knihy doporučuji) jednou řekl své přítelkyni: představ si, že by ses musela vzdát všech slov, která znáš, a zůstalo by ti jich jen sedm. která bys vybrala? ta nejdůležitější, ta co shrnují celý svět, vysvětlil jí. potom ji řekl "svých" sedm slov. zkuste sami popřemýšlet nad tím, co vy sami považujete za podstatné a jaká slova vybrat (jeho výběr je na konci této úvahy, ale nečtěte si je, dokud si nenajdete ta svá, aby vás neovlivnil). stojí za to, zamyslet se nad smyslem života. v době, kdy je běžné podobné myšlenky odsouvat co nejdál, považuji vás, písmáky, za menšinu lidí, kteří dosud uvažují... mám pocit, že jsem měl obrovské štěstí, že v mém okolí jsem se dosud setkával zejména s lidmi, kteří sex nepovažují za lásku, peníze za úspěch, a klidné svědomí u nich neznamená špatnou paměť. bohužel se mi zdá, že toto pro mne normální chování se stalo ve společnosti výjimkou. a tak "běžný" = nenormální (snad až amorální). prosím, zkusme se všichni chovat normálně... daleko příhodnější než výkřiky "Ježíš je můj pán", jakkoliv třeba pravdivé a dobře míněné (ovšem svou nesmlouvavostí odrazující) mi přijde "úplně prostá" cesta, která je dána citátem (není přesný, knížku, kde jsem jej četl, už nemám) od solženicina. "zlo je možná silnější a zvítězí. ale budu dělat všechno pro to, aby to nebylo mým přičiněním." poněkud vulgárně shrnuto: "snažím se žít alespoň míň jako prase." aniž bych se proto povyšoval nad jiné. a teď těch slíbených sedm slov. nejprve má slova: on, my, dík, smysl, mír, bytí, snaha. pak sedm slov mé kamarádky: vesmír, krása, já, ty, pravda, čistota, pokora. a nakonec ta, jež vybral sám Džibrán: bůh, země, krása, láska, já, ty, příjmat. those are my thoughts... where are yours?
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.06.2002 00:00:00Kombajn
Pamatuju se ze na jedne Liqudaci jsme ty slova vybirali. nevim co jsem vybral, ale bude to neco jako:

ja,ty, laska, bolest, smrt, pravda, svoboda

pro me jsou tato slova pravdiva. a nenecham si je vzit. neexistuje spravnych 7 slov. existuje jen 7 slov pro kazdeho z nas. a i kdyz ma kazdy ta slova jina, jsou pro nas spravna. jinak *!
05.04.2001 00:00:00Anonym
Hmm... , tak teda Buh, mir, pratelstvi, rad(-a), dobro, pokora, smrt, protoze ta k tomu zivotu taky tak nejak patri... K
08.02.2001 00:00:00IVANOL
.prachy, sex, násilí, podrazy, zlodějna, lhaní, chlast..
-to sem viděl napsaný na prašnym hřišti v jednom parku, ale teď si vybavuju, že to bylo rusky, tak nic :-D
07.12.2000 00:00:00Anonym
Adamm :tazko mi tu hladat slova snad len : skveleeeeee
a mojich sedem slov /tak narychlo / : laska , sny ,samota ,nadej , ludstvo , buducnos a siedme dam opet sllovo laska
08.11.2000 00:00:00Anonym
láska,pravda,život,porozumění,krása,mír,Bůh...co dodat? Dávám tip.
27.10.2000 00:00:00bobotic
poznání,neklid,smích,prázdnota,láska,vztahy,smysl,pravdivost(i vůči sobě), bože odpusť ale snesu život spíš bez tebe. Dík Adame
24.08.2000 00:00:00Mahoney
láska, lidé, hvězdy, svět, já, život, sny

pravda - TiP, na víc se tu nevzmůžu...
málem bych zapomněl... děkuju, moc
19.06.2000 00:00:00Laďa
Meku já taky většinou nepoužiji cizí slova, ale někdy to považuji za nevyhnutelné. Pokud ta myšlenka přijde v angličtině, pak by se smysl možná změnil s jazykem.
Adamme myslím, že uvažuješ a že to rozhodně není na škodu. Kdo z nás tu má jiný názor? Možná si to mohl rozvést. Ale těch sedm slov si najdu.
19.06.2000 00:00:00Jana
Milý Adámku .. díky za naději Tvých osmnácti let ... TIP! ....
19.06.2000 00:00:00Kangi
jsi zde možná mezi nejmladšími, ale rozhodně se ti bude těžko někdo smát ...

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.