Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePODZIM NA SVAZÍCH JAPONSKÉHO VULKÁNU
Autor
vesuvanka
PODZIM NA SVAZÍCH JAPONSKÉHO VULKÁNU
Dnes se podíváme do Japonska, kde se na ostrově Honšú v národním parku Nikkó nachází skupina stratovulkánů (sopek vyvrhujících popel i lávu), která má souhrnný název Nasudake nebo jen Nasu. Tyto sopky tvoří řetěz, který se táhne severojižním směrem.
Asi před 500 000 lety vznikly první tři stratovulkány a následně, asi po 200 000 let další tři menší. Sopky jsou tvořeny různými horninami - andezitem, dacitem, ale i čedičem. Aktivní je vulkán Čausudake (1915 m n.m.), jehož erupce jsou mírné. K poslední došlo v listopadu 1963.
Pro namalování obrázku jsem si vybrala právě vulkán Čausudake, který mě zaujal i svými nádhernými barvami podzimu. Jeho svahy jsou porostlé převážně listnatými stromy, zejména javorem japonským (Acer japonica). Tento strom, který má na podzim listy výrazně zbarvené v různých odstínech červené, je pěstován i u nás jako okrasný strom.
Národní park Nikkó byl založen v roce 1934. Zaujímá rozlohu 1 148 km čtverečních. Je přírodním skvostem Japonska a oblíbeným cílem turistů. Kromě vulkánů se zde nacházejí jezera a vodopády (nejvyšší Kegon je vysoký 97 m), termální prameny a rašeliniště. Setkáme se tu s rozmanitou flórou - kromě listnáčů tu rostou i jehličnany - jedle, borovice a kryptomerie japonská (japonský cedr). Z mnoha dalších druhů rostlin uvedu alespoň rododendron japonský a Glaucidium palmatum. Velmi zajímavá je i fauna - žijí zde makak japonský, jelen sika japonský, asijský medvěd černý a další...
Kromě nádherných přírodních scenérií je Národní park Nikkó známý i historickými buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
37 názorů
Marti, děkuji za zastavení a milou odezvu k textu i obrázku. Také je mně Japonců líto, že musí často opravovat poničené domy, někdy dokonce i celá města, a obdivuji jejich úžasnou píli.
moc krásné povídání i malování, jen mi je trochu smutno, co všechno už Japonci zažili, jsou jako mravenci, když jim neopatrná noha poničí domečky a oni stále znovu a znovu opravují a opravují :-((, tobě ale ***
Musaši, děkuji za zastavení, milou odezvu a zajímavou informaci o celonárodní japonské slavnosti, když se zbarvují listy různých kultivarů javorů. Japonci mají krásný vztah k přírodě, například na jaře oslavují kvetení sakur. Škoda, že podobné slavnosti, vztahující se k přírodě, u nás nejsou.
Tip za obrázek i za článek.
Japonci prožívají podzim daleko intenzivněji než my. Když různé kultivary japonských javorů mění barvy, je to celonárodní slavnost. Také pěstuji různé kultivary javoru dlanitolistého a je zajímavé, že různé keře se barví zcela jinak, než by člověk čekal. Třeba listy v létě červené se barví do žluta nebo listy skoro bílé do červena a tak podobně. Navíc jsou odstíny listů každý rok trošku jiné.
Karle, mám radost, že se Ti dílo líbilo, děkuji za zastavení a Tip :-)))
Peter, Evi a fialko,
mám radost, že se vám obrázek i text líbily. Děkuji za zastavení a milá slova :-))). Nejsem literát, ale obrázky ráda doplňuji texty, abych téma, které miluji a maluji, čtenářům přiblížila.
Luboši, ještě jednou díky - toho překlepu jsem si ani nevšimla, jak jsem byla zaujata obsahem i formou básně :-)))
California Memory - ještě se vracím, potěšilo mě, že obrázek Ti připomněl naše lounské kopečky, které jsou přímo exotické. Také jsem je několikrát namalovala.
Jani, tvoje hodnocení je jen další důkaz vysoké inteligence. (tvé)
To prodloužené „vstané“ je jen překlep, samozřejmě neznamená, že by ses vyhrabávala z lůžka nějak obzvlášť dlouho či hekala. :-)
Zvedavec závidím. Obrázok od vesuvanky Janky nemá každý.
Ty si, Jani, zaslúžiš jeden mimoriadny tip nielen za literatúru, ale aj za to, že nám tu Písmaka pravidelne rozjasnievaš svojimi krásnymi obrázkami.
A aj ja mám od Teba obrázok duba. Kkeď ho vidím, vždy si na Teba spomeniem. :)
Témou sú živly - sopky a taká pohoda plynie z tvojho písania.
Laďo, California Memory, Jaroslave, Irenko, Romane, Jardo a Luboši,
děkuji vám za zastavení a milé odezvy i Tipy :-))).
California Memory - děkuji i za další zastavení, podnětnou kritiku a radu. Styl malby jsem postupně změnila - teď maluji mnohem pomaleji než dříve, víc vnímám drama sopečných krajin a jejich členitost. Na tomto obrázku jsem se snažila dát prostor lávovému podkladu, proto jsem stromy tak trochu stylizovala. Také mám pocit, že je to tak lepší. Karlínský Vesuv už je bohužel minulostí, ukončil provoz v roce 2015.
Luboši, Tvoje básnička mě rozesmála, rýmování je dokonalé. Dala jsem Ti za ni Tip (mrkající smajlík)
Jani, dovolil jsem si pustit fantazii na špacír:
Janina je krev a mlíko,
kmitá, hned jak ráno vstané,
navštívila parčík Nikkó
v zemi také Nippon zvané.
Chodí kolem Čausudake,
často hodně zavrávorá,
vybumbala litřík saké,
nahoru ji láká hora.
Už se motá u kráteru,
dovnitř vábí sopka,
vykročila, na mou věru,
z vulkánu je hrobka...
(mrkající nešikmooký smajlík)
na krásný výlet jsi nás vzala a zase jsem o něco bohatší, děkuju :-)