Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seLiterární koutky č. 6
Autor
zeleda
Jak napsat reportáž
Reportáž je opět publicistický útvar. Je však nutné k ní přistupovat trochu jinak, než ke glosám, či fejetonům. Jak tedy docílit toho, aby byla živá a zajímavá? Reportáž dává především odpovědi na otázky - co?, kde?, kdo?, jak?,
a třeba i proč?
Důležité je logické členění svých myšlenek do odstavců. To není pochopitelně jen předmětem reportáže, ale vlastně všech literárních žánrů. Jednolitý, dlouhý text v bloku vám nedává možnost některou z myšlenek upřednostnit a vyzdvihnout.
Jazykové prostředky
V reportáži, pokud možno, používejte i přímou řeč. Obsah je potom dynamičtější a čtenáře spíš vtáhne do děje. Je dobré použít třeba i slangové a nespisovné výrazy. Důležité je přiblížit co nejvíce atmosféru celé události.
Pokud možno omezte používání slovesa „být“. Raději používejte dějová slovesa, pokud vám to komentovaný děj umožní. Prospějí i různá přirovnání nebo metaforická pojmenování. Hrajte si se slovy. Pište v první osobě a v přítomném, popřípadě minulém čase. A to neměňte v celém průběhu textu.
Důležité je, na jakou věkovou skupinu cílíte. A jakou událost chcete čtenářům přiblížit. Od toho se bude odvíjet i použitý jazyk. Jinak budete psát o sportovní události, jinak o metalovém koncertě, jinak o vážné společenské události.
Působení na čtenáře
Reportáž nemůže být ale jen pouhým popisem události. Textem musíte působit na čtenářovy smysly. Píšete o tom, co vidíte, co slyšíte a co přitom cítíte. Přítomnost vašich emocí text výrazně zvedá.
Zahrňte do závěru i své hodnocení. Vaše reportáž nemusí být neutrální. Ale své názory, jak kladné, tak i záporné, řádně zdůvodněte.
Shrnutí
v aktuální, atraktivní téma
v poutavý titulek,
v přiblížení prostředí,
v věcnost,
v důraz na detail, všímavost autora,
v přesnost,
v objektivnost,
v rekapitulace v závěru
Zdroje:
Pazderová V.: StudentMag.cz, 2020
Malášková H.: Rodička.cz, 2017
4 názory
Honzo, děkuji za další přehledně napsaný literární koutek. Sloveso být je pro mě občas kamenem úrazu, ono se totiž tak rádo nabízí...