Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Prainformace

20. 01. 2009
3
15
990
Autor
nnn

Prainformace

 

 

Toho večera byl Vladimír Průša, profesor astrofyziky, nebývale rozjařený.

„Ale, mám radost, už to tak vypadá, že jsme něco objevili…,“ mne si ruce nad sklenicí dobře načepovaného piva. „Něco velkého… No, neměl bych o tom ještě mluvit, nevíme, jak převratný objev to ve skutečnosti je, ani jak dalekosáhlé to může mít následky… Nu což, přátelé, že jste to vy…,“ a astrofyzik to již déle nevydržel a pustil se do vyprávění.

„Tedy, podařilo se nám nalézt klíč k pochopení světa!“ prohlásil vítězně a hned objednal další rundu. „Konečně je to tady! Představte si, odvěká touha lidstva, hledání pravdy, snaha po objasnění původu života, to všechno vyústilo do dnešního dne, přátelé, dovedete si to vůbec představit? Tak tedy, nebudu vás zatěžovat technickými detaily, řeknu jen – je to informace.“

„Informace? Jak to, informace?“ vyhrkl redaktor Bartůšek, zřejmě domýšlel, jakou cenu má tato informace pro noviny.

„Ano, informace. Víte, podle mé teorie je celý svět složen z informací. Veškerý svět, od toho, řekněme, fyzikálního, přes genetiku až po člověka a jeho myšlenky není ničím jiným než informacemi. Jedna vychází z druhé, druhá z třetí a třetí zase z čtvrté, a tak jsou všechny informace vzájemně propojeny, řekl bych, kauzálně,“ profesor se jal přednášet a názorně předváděl kauzalitu informací přesouváním půllitrů pod nosy svých zmatených společníků. „No a nám se podařilo, studiem vztahů elementárních částic a tak zvaného reliktního záření – tyto dvě složky byly na počátku vesmíru jedno a totéž, ale tím vás nebudu zatěžovat – zkrátka podařilo se nám nalézt prapůvodní informaci, do světa vloženou před jeho počátkem, chápete to? Chápete, co to znamená?“ Astrofyzik se rozplamenil, vrazil prapůvodní informaci na okraj stolu, v zápalu ji však převrhl a zlatý mok se vylil na podlahu. Jako by si toho ani nevšiml, sklenici jen automaticky narovnal a pokračoval v monologu.

„Ta prapůvodní informace znamená doslova návod na vesmír, pánové. Návod, jak dělat svět a jak dělat život, rozumíte? Ta informace obsahuje předurčení světa, a to vše jen v jedné jednoduché formuli! Pracovně jí říkáme prainformace. Není to, v přesném slova smyslu, informace do světa vložená, nýbrž svět, vesmír, kosmos, chcete-li, byl před počátkem – tedy před velkým třeskem, jak my astronomové říkáme – chápete, tedy svět byl právě touto informací a ničím jiným.“

„Aha, už mi začíná svítat!“ pravil novinář váhaje, zda sklenice, kterou právě uchopil, je skutečně jeho. „Tedy logos, slovo, které bylo…“

„Ano, ano, je to skutečně něco takového. Ale,“ přerušil jej profesor přísným tónem, „já jsem vědec. Věřím jen exaktním metodám. Říkejme tomu prainformace. Tento termín – sám jsem ho zavedl – je, myslím, vědecky přesnější.“

„A dešifroval už někdo tuto, jak říkáte, prainformaci?“ konečně projevil zájem básník Pivoda, který kvůli prainformaci zřejmě přišel o pivo.

„Právě, že ještě ne. Pracuje se na tom. Je zašifrována ve vztazích reliktního záření a elementárních částic, tak zvaných kvarků. A řeknu vám, pánové, tyhle kvarky mají všelijaké vlastnosti, které člověk sotva pochopí. Ani představit si je nemůžete, přesahují oblast naší lidské zkušenosti…“

„Jak z nich tedy můžete vyčíst klíč k pochopení světa?“

„Ten klíč je tam obsažen, podařilo se nám ho najít! Jen ho musíme převést do lidské řeči, víte? Abychom to pochopili…“

 

Po čase profesor Průša opět seděl s přáteli ve své oblíbené hospůdce.

„Tak co, profesore,“ vyzvídal hudebník Sochor, houslista městského divadla, „jak to dopadlo s tím vaším objevem?“

„S jakým objevem?“ divil se astrofyzik.

„No, přece s tím převratným, s tou… protoformací, performací nebo co, která byla… jako svět na začátku… nebo tak nějak… jak ste to říkal…“, vysvětloval udivený houslista.

„Ach tak. Tedy pánové, ta prainformace je už dávno rozluštěna,“ prohlásil vědec, ale zřejmě svému výroku nepřisoudil patřičnou důležitost, neboť ihned dodal: „Teď pracujeme na jiném úkolu, pokračujeme v pozorování planetky…“

„Tak počkej,“ zadržel ho básník Pivoda náhlým tykáním, „odhalíš pravdu veškerého bytí, odvěká touha lidstva směřovala k tomuto okamžiku, a ty nás klidně necháš stranou? Ven s tím!“

„Chcete-li,“ podrobil se nakonec Průša, „tedy s tou prainformací se to mělo tak. Jeden šikovný kolega, je to informatik, vložil všechny složité vzorce vztahů elementárních částic a reliktního záření do ještě složitějšího programu, rozumějte, počítačového programu – on je totiž… no řekněme, moc šikovný informatik – no a program převedl tyto vzorce do řeči, tedy do slov a čísel. Není to pro vás moc složité?“

„A co tam tedy bylo?“ vyzvídal netrpělivě houslista.

„Všechno, co počítač vyprodukoval, byly holé nesmysly, naprostý chaos. Tedy, téměř všechno. V nekonečném klubku těchto nesmyslů se nám podařilo rozluštit jen jedno slovo.“

„Hrome! Tak přece něco!“ zvolal nadšeně básník Pivoda. „Tak se podívejme. Jediné slovo vyjadřuje podstatu vesmíru!“ Posléze však zbledl. „Myslím, že jsem právě přišel o povolání,“ dodal smutně.

Milý profesor však ustal v řeči a houslista ho musel znovu povzbuzovat.

„No tak nás nenapínejte a povězte, co to bylo za slovo?“

„To je právě to, přátelé,“ astrofyzik bezradně přejížděl prsty po své bradě. „To slovo totiž bylo „PRAINFORMACE“. Přesně tak, jak vám to říkám.“

Na to se všichni odmlčeli; houslista zklamaně objednal další rundu a rozpředl hovor o divadelním šlendriánu. Jen básník Pivoda si zhluboka oddychl.

 


15 názorů

pasingr
03. 07. 2010
Dát tip
42

reka
05. 02. 2009
Dát tip
co mě zarazilo: jednak je to to, cos psal sám. Nechápu "vztah reliktního záření a elementárních částic". Reliktní záření je zůstatkové záření z velkého třesku, ne? Jaký může mít vztah s kvarky? Proč zrovna s kvarky? A i kdyby spolu nějak zajímavě interagovaly, proč by zrovna v tomhle měla být zakódovaná informace s doby před vznikem vesmíru? Nevim, nějak mi to nedávalo smysl. No a pak mě hlavně zarazilo tohle: "Jeden šikovný kolega, je to informatik, vložil všechny složité vzorce vztahů elementárních částic a reliktního záření do ještě složitějšího programu, rozumějte, počítačového programu – on je totiž… no řekněme, moc šikovný informatik – no a program převedl tyto vzorce do řeči, tedy do slov a čísel." Jak do řeči? Jak by něco takového mohlo být převedeno do řeči? To je, jako by skupina biologů, co objevila DNA, tvrdila, že se nesnaží objevit DNA, ale podstatu člověka. A pak by vzala DNA a snažila se DNA přeložit do řeči... to přece nedává smysl. Já nemůžu nějak přeložit slovo "adenin" než zase slovem "adenin". Stejně jako nemůžu přeložit E=mc2 než jako E=mc2. Tyhle věci mají význam jen v rámci svého systému. Ale v rámci svého systému mají nějakou výpovědní hodnotu, něco znamenají. Když potkám nový objekt, řekněme v chemii, tak mu můžu dát nové jméno. řekněme "prainformace". A samozřejmě nemůžu přeložit slovo prainformace jinak než jako prainformace. Ale to neznamená, že jsem nic neobjevil: objevil jsem nějaký objekt, který má určité vlastnosti, a tohle všechno se skrývá za oním názvem. Čili by tvůj hrdina neměl být skleslý, ale nadšený, co objevil. I když pravděpodobně, kdyby chtěl něco takového popsat kamarádům, tak by mohl leda říct, že výsledkem toho pátrání je, že prainformace je prainformace, a měl by asi hodně těžký problémy vysvětlit, co to vlastně je. Podobně, jako když by mi chemik vysvětloval, co je adenin. Adenin je prostě adenin.

nnn
05. 02. 2009
Dát tip
Diky za nazory. Muzes mi prosim upresnit, v cem konkretne mas pocit, ze nevim, o cem mluvim? Zrejme ty vztahy elementarnich castic a reliktniho zareni - tady se skutecne da tezko mluvit o nejakych vztazich, mohlo by tam byt klidne cokoli jineho, ale o to az tak nejde, zrovna jako nejde o sci-fi. O co jde, je zpusob a moznosti lidskeho pozna(va)ni: 1) co se tyce zasadnich otazek, tak emprickou cestou neodhalime skutecnou pravdu o svete, nybrz prave jen to, co jsme do sveta sami predem vlozili ("prainformace" byl profesoruv termin, to on sam ho vymyslel a pak ho znovu nalezl, nic jineho, krome chaosu) a/nebo 2) "A řeknu vám, pánové, tyhle kvarky mají všelijaké vlastnosti, které člověk sotva pochopí. Ani představit si je nemůžete, přesahují oblast naší lidské zkušenosti…“ „Jak z nich tedy můžete vyčíst klíč k pochopení světa?“ „Ten klíč je tam obsažen, podařilo se nám ho najít! Jen ho musíme převést do lidské řeči, víte? Abychom to pochopili…“ - no a prevedeme-li to do lidske reci, vyjde zase jen prainformace, jinak to nelze vyjadrit, nebot lidska rec pochazi od lidi a je "udelana" prave na tu oblast nasi lidske zkusenosti, na nic vic. Ze to neni extra originalni, to je mi jasny. Podobne myslenky se objevuji snad uz od Nietzscheho. Jinak, ze nepisu tak originalne a vtipne, jako Adams, je ciste muj problem, budu se snazit psat lip.;-)

reka
05. 02. 2009
Dát tip
docela fajn. Rozhovor plyne lehce, v textu nejsou žádné zádrhele. Pointa není nějaká super originální, trochu mi to připomíná Adamse, kde superpočítač odhalil smysl života, bylo to číslo 42, pokud se dobře pamatuju - tam to ale bylo jednak originální, jednak vtipnější, a pak to dávalo víc smysl. Tady mi to moc smysl nedává. Ne že bych od humorné sci-fi povídky vyžadoval přílišnou obeznámenost s fyzikou atd., ale rád bych aspoň tolik, abych si při čtení mohl myslet, že autor ví, o čem mluví.

nnn
23. 01. 2009
Dát tip
ok, díky

nnn
23. 01. 2009
Dát tip
Hm, díky. Ta věta, jak vidím, dělá problémy, zkusím s ní něco udělat. Jinak mi nejde o to, že bych v hospodě hledal vakuum nebo časoprostor, jsou to profesorovy představy, když už tam máme to přirovnání s těmi půllitry... Spíš mám pocit, že ta pasáž s tím přesouváním půllitrů a následným rozlití piva vyznívá jako obligatorní klišé, tolikrát se vyskytující v obdobných situacích. Co myslíte?

nnn
23. 01. 2009
Dát tip
Díky, díky! Hm, s tím slovem "mok" se pokusím něco udělat...

Lakrov
23. 01. 2009
Dát tip
Napsné je to hezky. Ke konci se zdálo, že závěr bude humorný v podbě nějaké naprosto nečekané pitomosti (to slovo), ale takhle je to zse takové nenásilné. Vadí mi slovo mok. Tip

nnn
21. 01. 2009
Dát tip
Ne, ja určitě ne.

nnn
20. 01. 2009
Dát tip
Díky za postřehy! Teď, když to po sobě čtu, taky mám pocit, že něco podobného už vlastně od někud znám, jen nevím, odkud. Ale záměr to nebyl.. Čapek? Ale nevzpomínám si na nic konkrétního. Pokud někdo víte, tak napište...

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru