Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Slůnovrat

Výběr: Zuzulinka, Janina6, Danielane
21. 01. 2012
25
28
5651
Autor
Lakrov

Úvod

Za jedním úzkým mořem, nejméně dvěma řekami, asi třemi pohořími a čtvero hranicemi teče Vrbový potok a u něj leží neveliká zoologická zahrada. Žijí v ní zvířata maličká i ohromná. Některá jsou ráda ve vodě, jiná chodí ven jen za tmy a další by nejraději celý den létala v povětří. Mnohá z těch zvířat neznají jiný svět než svůj výběh, protože se v zoo už narodila. Ta droboučká si ani nevšimnou, že má jejich území nějaké ohraničení. Ale ta veliká, co byla přivezena z cizích krajů, poznají, že jsou daleko od všech svých blízkých. A tak se lidé, kteří o ně pečují, musí dobře starat o to, aby se v zoo cítila jako doma. Většina zvířat si naštěstí ráda hraje, a v tom má výhodu, protože kdo si hraje, najde si všude brzy kamarády. Pojďme se za nimi podívat.


 
 
 
Slůnovrat

„Taky se vám zdá, že v poslední době chodí do zoo stále míň lidí?“ postěžoval si jednoho zimního podvečera Stehlík.
„Třeba je to tím, že jsou krátké dny a lidi nestačí za světla dojít k nám a zase zpátky domů,“ napadlo Kačenku.
„Ba ne, tím to myslím nebude,“ zauvažoval Tchoř. „Lidé odtud bydlí kousíček. Jak jsem se tuhle vracel z toho kurníku – teda co to povídám –, ale prázdný byl, vajíčka žádná, fakt.“
„Já ti dám vajíčka!“ spustil Slon, „tak se mi zdá, že si na tebe budu muset posvítit.“
„...a víte, čím svítí lidé, když je teď pořád tma?“ využil Tchoř příležitost změnit téma. „To byste nevěřili! Dávají světla na stromy; doma i venku na zahradě. Neumíte si představit, tu krásu, když vidíte pod každou větvičku a...“
„A kam se pak mají schovat na noc ptáci před kočkou?“ napadlo Stehlíka.
Tchoř se zamyslel, ale nevěděl. Žádného ptáka ani kočku totiž nepotkal. Potkal jen psa a o tom se mu vyprávět nechtělo, protože by to nebylo moc slavné vyprávění.
„To bych mohl okusovat větvičky i v noci,“ olizoval se Slon při představě osvětlených stromů. „Škoda, že tu něco takového taky nemáme...“
Vtom se na nebi rozzářilo světlo. Vypadalo jako jasně bílá hvězda, ale stoupalo rychle vzhůru; rychleji, než hvězdy po setmění, a zářilo víc a ještě víc, skoro jako slunce. Najednou se rozletělo na tisíce malých hvězd, a ty pomalu stékaly zpátky k zemi.
„Slunce vybouchnulo,“ zděsil se Stehlík.
„A bude pořád tma jako v...“ zarazil se Tchoř a zavětřil. „A smrad, jako tamtéž,“ doplnil, když k nim vítr donesl oblak kouře; „myslím v komíně,“ dodal na vysvětlenou.
„Ale já nechci, aby byla pořád tma,“ zanaříkala Kačenka. „Jak se teď na sebe podívám do vodního zrcadla?“
„Podíváš se do okna, v pavilonu,“ uklidňoval ji Slon. „Nahoře nade dveřmi svítí...“
Co svítí nade dveřmi už ostatní neslyšeli, neboť se ozvala ohlušující rána. Stehlík s Kačenkou strnuli. Tchoř se schoval do nory. Slon zvedl chobot, poplašeně zatroubil a chystal se k obraně; nebo k útoku? V nastalé tmě sám nevěděl. Naštěstí na nebi zazářilo další světlo.
„Koukněte, jaké má ten páv nevkusně barevné peří,“ pohoršila se Kačenka nad rozprostřeným ohnivým vějířem.
„Neříká se tomu duha?“ zeptal se opatrně Stehlík.
„Plnej kýbl slepičinců...!“ ulevil si Tchoř.
„To není žádný páv, ani duha,“ rozesmál se Slon, který první pochopil, co se děje. „To je přece ohňostroj! Maminka vyprávěla, že...“
Co maminka vyprávěla se však přes další praskání a rachocení opět nedozvěděli.

Pozdě v noci, když byli všichni – tentokrát i s Tchořem – v pavilonu, se ozval nový, zdmi trochu tlumený výbuch; po něm další a další a...
„Dvanáct?“ odhadl neurčitě Slon, když k nim již delší dobu žádný zvuk nedolehl.
„Tolik máme všichni dohromady nohou,“ napadlo Stehlíka.
„Kolik nohou mají vlastně lidé,“ prohlédla si ho zkoumavě Kačenka. „Dvě, jako ty a já, nebo čtyři?“
„Dvě,“ oznámil suše Tchoř. „Těm předním se u lidí říká ruce a mají je na to, aby si jimi mohli něco podat; jako Slon chobotem. Nebo aby si je mohli podávat s jinými lidmi.
„Maminka vyprávěla,“ přispěchal Slon s další příhodou, „že tam, kde žila, než nastoupila do prvního zaměstnání, vítali ohňostrojem Dlouhý rok. A taky si při tom podávali ruce.“
„A nebyl to náhodou Nový rok?“ ujišťoval se Tchoř. „Když jsem byl včera u tučňáků...“
„Cos zas dělal až u tučňáků,“ spustil Slon podezřívavě.
„Ale nic,“ mávl Tchoř tlapkou. „V zimě vajíčka stejně nemají. Ale jejich ošetřovatel si podával ruku s ošetřovatelem z bažantnice – tam taky žádná vajíčka nejsou – a přáli si hodně štěstí do Nového roku.“
„Tak to bude asi nějaký jiný svátek,“ zkonstatoval Slon, „protože Dlouhému roku, co o něm vyprávěla maminka, říkali také Slůnovrat a slavil se, když bylo venku teplo; a teď je zima.“
„A tam, odkud je tvoje maminka,“ napadlo Stehlíka, „mají vůbec někdy zimu?“
„To maminka neříkala,“ přiznal Slon. „Ale myslím, že tam mají úplně všecko; moře, pralesy i vysoké zasněžené kopce. Ale hlavně spoustu větviček na okusování,“ olízl se. „A o slůnovratu, to je když se sloni vracejí z dlouhého výletu zpátky domů, se větvičky zelenají nejvíc.“
„A ti dva ošetřovatelé u tučňáků,“ zpovídala Kačenka dál Tchoře, „taky si slibovali, že od Nového roku – nebo Dlouhého?“ koukla tázavě po Slonovi –, „budou všechno dělat jinak a lépe? Včera tu totiž byli kluk s tátou, a ten kluk říkal: 'Od Nového roku se začnu víc učit, abych už si nepletl zebru se žirafou.' a táta mu zase slíbil, že když se doopravdy začne učit, dá mu nějaké... peníze? – co jsou to vlastně ty peníze?“ změnila najednou Kačenka téma.
„Peníze,“ zamyslel se Tchoř, „to jsou takové vzácné papírky. Lidi s nimi chodí na trh a vyměňují je za zeleninu,“ oklepal se při představě, že ji jedí, „za slepice a taky za vajíčka,“ přivřel zasněně oči a zívl. „A jindy si zas ty papírky schovávají a mají radost, když nějaké dostanou.“
„Tak to jsem asi zrovna včera zahlédl,“ vybavil si Stehlík, „jak náš – tedy Slonův – ošetřovatel takový papírek dostal; měl z něj náramnou radost, ukazoval ho zvěrolékařovi a pak jej dal na nástěnku v té místnosti, kam je vidět oknem u východu z pavilonu.“
„Nezajdeme se tam podívat?“ napadlo Slona.
„A nezkusíme si nejdřív něco přát nebo slíbit, jako to udělali včera ten táta s klukem,“ vzpomněla si Kačenka. „To se mi totiž moc líbilo.“
„Tak dobře: Já bych si přál,“ zívl Tchoř a ostatní už tušili, co bude následovat, „aby nebyla pravda to, co jsme říkali zvečera; že vybouchlo Slunce a bude pořád tma. Chtěl bych, aby ráno slunce zase vyšlo, jako každý den, a svítilo. I když svítí hlavně ostatním, protože já jsem přes den většinou zalezlý v noře. A taky slibuju, že už nebudu tolik nadávat.“
„A já,“ načepýřila se Kačenka, „už se nebudu před ostatními ptáky vytahovat, že jsem nejhezčí. A přeju jim pestřejší peří, než je to moje.“
„A já už nebudu poplašený pokaždé, když někdo řekne kočka; teda dokud nějaká doopravdy nepřijde,“ dodával si kuráž Stehlík.
„Tak už se pojďte podívat na ten barevný papírek,“ přešlapoval nedočkavě Slon. „Já už chci konečně vidět, jak vypadají peníze.“
Tchoř a Kačenka podlezli ohraničení Slonova vnitřního výběhu. Stehlík odlétl a za chvíli se objevil za oknem v místnosti. Slon natahoval chobot přes zábradlí a snažil se dohlédnout, kam Stehlík ukazuje zobáčkem. Nad stolem visela nástěnka za jejímž rámem byl zastrčený tuhý papírek. Nebyl vůbec barevný. Byly na něm rovné čáry, na nichž seděly jakési klikyháky, a taky plocha plná čmáranic, připomínajících zamotané nitě. Vypadal spíš jako nějaká tabulka. V rohu papírku byl kulatý otisk, podobající se malé sloní šlápotě. Pod otiskem pak byl nevelký obdélníček se zoubkovanými okraji; ten jediný byl barevný.
„Co je na tom malém barevném zubatém obrázku?“ obrátil se Slon na Tchoře, protože se v šeru nemohl rozkoukat.
„Já myslím,“ začal nejistě Tchoř...
„A já už to vidím,“ rozradostnil se Slon. „Na tom obrázku je moje maminka! a ten papírek možná znamená, že už brzy přijede. Nebo ji za něj třeba budeme moci vyměnit. A víte, co bych si přál já?“ obrátil se k ostatním. „Chtěl bych, aby tu teď byla; nebo nejlépe celé naše stádo.“
„A jak by se sem asi vešlo,“ zeptal se pohoršeně Tchoř.
„Potřebovali bychom větší výběh,“ rozhlédl se Slon. „Tady už se stejně sotva otočím.“
„Když nedohlédneš od plotu k plotu, je výběh velký dost,“ zhodnotil Tchoř.

Slunce ráno vyšlo, jako každý jiný den. Tchoř se zaradoval, že se jeho přání splnilo a užuž se chystal pronést nějakou peprnou poznámku. Včas si ale vzpomněl na svůj slib, a tak řekl jen: „Krásný zimní den,“ a protáhl si hřbet.
Kačenka se rozhlížela po okolních stromech, kdy už se objeví pták s peřím ještě pestřejším, než je to její.
Stehlík nebojácně přeskakoval z keře na keř, vyhlížeje kočku, s představou, jak si to s ní tentokrát vyřídí. Naštěstí se žádná neobjevila.

Dopoledne se v místnosti za oknem stavil zvěrolékař a luštil klikyháky na tom včerejším papírku. Slon napjatě čekal, co bude, a schválně přecházel před oknem tam a zase zpátky, aby si ho zvěrolékař všiml. Ten však nakonec strčil papírek do kapsy a odešel. V dálce zaznělo cosi jako zatroubení a hned potom se za zdí ozval rachot nákladního auta, který všechno přehlušil. Lidské hlasy, dolehnuvší z toho směru, zněly, jako by se domlouvaly o jakési těžké práci. Za chvíli se pak ve výběhu objevila hromada větviček nebo spíš malých stromků, jaké Slon dosud nejedl; místo listí měly drobné zelené jehličky a chutnaly sice kysele, ale znamenitě. Přesto Slon vypadal zklamaně. Ostatním však neřekl nic.
 
 
 
 

28 názorů

Lakrov
25. 05. 2012
Dát tip
Pro Tangens_Omega36: Zanevirani? To nemam v popisu dovednosti; leda by se nekdo dlouhodobe (a zamerne) snazil skodit :-) Na Katerinky si nejak nemohu vzpomenout; co to bylo za povidku?

Lakrov
24. 05. 2012
Dát tip
Pro Tangens_Omega36: Děkuji za návštěvu, ocenění, ale především za pozorné čtení a za připomínky k nepřesnostem v zápisu, které porovnám s referenční verzí textu. Tchoř už je prostě takový :-) Klasika... skoro je mi líto, že (zatím?) nemám důvod nebo spíš motivaci psát další příběhy. Námětů by bylo... Díky za morální podporu.

Lakrov
20. 02. 2012
Dát tip
Pro Kejka: Děkuji za návštěvu a za ocenění :-)

Kejka
02. 02. 2012
Dát tip
Jej, dobré! T

Lakrov
02. 02. 2012
Dát tip
Všem dalším čtenářům děkuji za návštěvu. Pro Danielane: Děkuji za vracení se a za zviditelňování mé zoofilie :-) Pro Rášek: Další "dějový" díl (Zákaz vycházení) je od včerejška naplněn textem. "Za dveřmi je dalši jaro" je jakýmsi závěrem, "epilogem" dosavadních dvanácti příběhů, a máš pravdu, že je zároveň jakýmsi "poutačem" na případné další příběhy (Zoo II), jež zatím nosím jen v hlavě. S gramatikou, interpunkcí a grafickou podobou textu a ilustrací (rozmístění na stránky) si ještě dost pohraju :-) Pro Janina6: Se slovesy 2. třídy (časovanými podle vzoru tiskne) ještě něco udělám. Bude muset dojít ke globálnímu sjednocení v celém textu. V popisném, "vyprávěném" textu jsem jednoznačně pro užití spisovných tvarů. V přímých řečech ještě nevím, ale musí to být jednotné. Díky za připomínku čtenářky ze spisovněji mluvícího kraje :-) Pro DavidPetrik: > ...kam se Slon vlastně vrátil... V tomhle příběhu nikam; jen vyprávěl ostatním zvířátkům o "velkém slonmím výletu", každoroční pravidelné migraci, která má v případě slonů indických (Elephas maximus) takový časový průběh, že se v rozmezí listopadu a prosince vracejí do svého rodného kraje. A jelikož se jednoumu z prosincových dnů říká Slunovrat... :-) Jeden návrat se ještě chystá, ale až v dalším přiběhu. Děkuji za návštěvu a zamyšlení. Pro Marcela.K., baaba a NaNov: Děkuji ohleduplným návštěvníkům za zastavení a za tiché pozorování mých oblíbenců :-)

DavidPetrik
28. 01. 2012
Dát tip
Kam se slon vlastne vratil? Jinak sympaticke cteni.

Janina6
27. 01. 2012
Dát tip
Slunce vybouchnulo - přimlouvám se za správné "vybouchlo". Další šťouravé poznámky nemám - myslím, pro děti je tady všechno, co v příběhu potřebují: živý děj, hodně přímých řečí, srozumitelnost. Líbí se mi i důraz na fantazii, a humor! toho není nikdy dost. Mezi zdejší skromnou produkcí pohádek rozhodně nadprůměrné dílo.

Lakrov
23. 01. 2012
Dát tip
Pro Danielane: Omluvu příjímám, či se spíš domnívám, že není zač se omlouvat. Můj nick je takovy neohebný :-)

Lakrov
23. 01. 2012
Dát tip
Všem návštěvníkům mé malé zoo děkuji, že nekrmí zvířátka ničím, z čeho by je bolela bříška :-) Obdivuji vás, jste klidní pozorovatelé a trpěliví čtenáři. Pro avox: Ano, trochu se mi ten Slůnovrat zpozdil; ono by toho bylo na prosinec moc najednou :-) Zvířátka z ohňostroje zpočátku úplně klidná nebyla (myslím, že Tchoř dokonce klel), ale Slon je pak všechny uklidnil :-) Děkuji za návštěvu a postřehy. Pro Květoň Zahájský: Ještě je plánovaný jeden příběh, tak snad to čtenáři doklepou do konce. Díky za návštěvu. Pro renegátka: Díky za ocenění. Pro Muamarek: Tvá slova mě těší :-) Díky za návštěvu. Pro baronka: Líbí se mi vymýšlet slova nová nebo k těm starým hledat nové významy Děkuji za návštěvu. Pro filemon: Tak to mám možná mezery ve vzdělání. Budu si muset medvídka Pů přečíst :-) Děkuji za návštěvu a za povznášející srovnání. Pro nostalgik: Jestli se to bude dětem líbit, přibudou možná další příběhy. Můžeš si asi i vybrat, kým bys chtěl být: Dalším ošetřovatelem, zvěrolékařem, hlídačem a detektivem v jedné osobě... zatím to nemám moc rozmyšlené. Děkuji za návštěvu a zájem o angažmá :-) Pro Diana: Děkuji za ocenění. Pro Taubla: Děkuji za T, I i P :-)) Pro FAE BOMB: Tchoř je holt sprosťák, co se dá dělat. Ale jinak je hodnej... Děkuji za návštěvu. Pro Rášek: Díky moc za zamyšlení se nad plynulostí textu a nad smysluplností některých detailů. Přesně tenhle typ rozboru potřebuju a oceňuji, že sis s ním dala práci. Všechny tvé připomínky budu mít na zřeteli při příštím kontrolním čtení textu. Otázku co je to ohňostroj zřejmě doplním (Kačence by slušela). > A o slůnovratu, to je když se sloni vracejí... před když by správně čárka být měla, ale zdálo se mi to moc nasekané... :-) > Já myslím, začal nejistě Tchoř... > A já už to vidím, rozradostnil se Slon. > Proč ty tři tečky? Tři tečky měly znázorňovat, že Slon skočil Tchořovi do řeči (to tenhle Slon dělá často :-) )... A JÁ UŽ TO VIDÍM TAKY: Ty tři tečky měly být za přímou řečí, ne až za uvozovací větou. Díky. Pro Zuzulinka: Snad nebude z výběru nějaký malér, když vidím, jaké jsou tu v poslední době antikorupční tendence :-) Děkuji za návštěvu, případně za trpělivost při čtení dalších příběhů. Ty sice mají jistou časovou souslednost, ale závislé vzájemně nejsou, lze je číst na přeskáčku. Snad jen ten poslední (příští) by měl být přečten jako poslední, což je taky důvodem, proč tu dosud není vystaven. A ještě několik avíz. Dotčení nechť prominou.

Zuzulinka
21. 01. 2012
Dát tip
je to moc hezké, výběruji, tvorby pro děti je tady hrozně málo, dávám si k oblíbeným a přečtu postupně vše...*

FAE BOMB
20. 01. 2012
Dát tip
„A bude pořád tma jako v...“ zarazil se Tchoř a zavětřil. „A smrad, jako tamtéž,“ :-)

Taubla
20. 01. 2012
Dát tip
TIP

Diana
20. 01. 2012
Dát tip
Moc hezké! ***

nostalgik
19. 01. 2012
Dát tip
Docela rád bych taky byl v zoo u Vrbového potoka... jako exponát! :o)

filemon
19. 01. 2012
Dát tip
Pri tvojich textoch si občas spomeniem na Medvedíka Pu od Milneho :))

baronka
19. 01. 2012
Dát tip
Úžasné Slůnovrat T

Muamarek
18. 01. 2012
Dát tip
Milé zastávky to tu pro mě jsou... Díky

renegátka
18. 01. 2012
Dát tip
Moc milé počteníčko.

Žádných nedostatků jsem si nevšiml. Už taková tvoje klasika. (-:

avox
18. 01. 2012
Dát tip
Pohádka má malé zpoždění, slůnovrat už byl... ale je ti prominuto :-)) */ Ovšem obdivuji zvířátka, s jakým klidem sledovala ohňostroj, můj pes byl z rachejtlí celý paf a když se mi nechtělo sedět s ním v předsíni, musela jsem si jej vzít do pokoje :-)

Lakrov
18. 01. 2012
Dát tip
Dovoluji upozornit čtenáře, sledující dění v zoo u Vrbového potoka, že nadešel čas zveřejnění dalšího příběhu. Dotčení nechť prominou.

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru