Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Čajovny

03. 06. 2024
2
8
105
Autor
Aaen_jk

Čajovny

Praha - Horní Měcholupy. Příšerná únava ze všeho. Když člověk jen vydává a skoro nic nepřijímá. Už je to jen takové přežívání a survival mode. Odrážet podlé útoky, protiútočit, zvládat každodennosti, operativu, rutinu. V té tmě aspoň trochu seberozvoje. Mám rád tmu. Thor a Ódin jsou inspirací. Bolest, málokdy, království ledu, setrvačnost. Někdy se život povede, někdy ne. Je velkou lží koučovací teze, že za vše si můžeme sami. Ovlivnit konstruktivně to, co jde – když je venku hnusně, přečíst si knihu, to je konstruktivní myšlení, a ne toxicky pozitivní, to je ale krásně hnusně.

Ale co když celý život – přes veškerou snahu a vypětí sil, skoro dokonalou organizaci všeho; práci na sobě, seberozvoji, znalosti psychologických metod, znalosti komunikace, někdy potřebné a vhodné taktiky; a k tomu trocha magie, run a tarotu... – je takový trapný konstruktivní plán b, plán c? 42 písmen abecedy včetně čárek, háčků, kroužku a spřežky, mimoabecední písmena; 24 run, nespočet abeced dalších, od národních po magické a historické; japonské a čínské znaky, hieroglyfy, klínové písmo. Dýchat. Učím se všemu smát, ale na tohle je asi třeba dostat se víc na dno, peklo nemá dno, lze se jen víc smát.

Přijde mi, a nemyslím si, že je to projekce, že lidé se taky dost změnili, jsem jeden z mála, pro koho je traumatizující jen jejich prostorová blízkost? Mentální degenerace. Rámus 21. století. I čajovny byly jiné. Bývaly vždy hájemstvím vznešenosti, ticha a čaje a koncentrované relaxace a svátečního sdílení, už ani do čajovny se nedá jít, opakovaně. Ostrovy v nekonečné žumpě, pár lidí, se kterými má smysl inspirovat se slovy. Co je asi nejhorší, i mnoho dříve blízkých je k nepoznání. Nejsem bez sebereflexe, pokládal jsem si otázku, jestli je to mnou. Vnitřně jsem došel k tomu, že ne. Asi nikdy jsem nebyl tohohle součástí a nikdy nebudu. Možná jsem citlivější na pár věcí, člověk je otřískanej životem a zocelenej. Ale tím to taky není. Tyhle masivní projevy... snažím se upírat zrak jinam a soustředit se tam, kde to má smysl. A sem tam někomu pomoct, s někým se podržet, (vzájemně) inspirovat. Sluchátka do uší, kniha a vybírat si lidi. Nikdy jsem svět ani sebe neidealizoval a nikdy to nebylo jednoduchý. I ti dříve blízcí, ale v ledu to tolik nebolí. Postapokalypsa a zombie. Uchovat si v té entropii sebe, sem tam někomu pomoct.

Nenalévat z prázdného šálku na čaj. Čaji se věnovat, o svůj čaj se starat, občas jej sdílet, čaj je již vzácnost. Hlavně už ne ve veřejných čajovnách. Nerozdat své světlo malomocným. Občas rozeznít tóny basových strun.


8 názorů

Aaen_jk
před měsícem
Dát tip Gora

Gora: Odstavce jsem přidal i ve svém předdcházejícím textu Les.


emme
před měsícem
Dát tip

patkový font a užší sloupec by rozhodně textu přehlednosti dodal


Aaen_jk
před měsícem
Dát tip

Gora: Chápu to :-) Ano, ta nálada v textu je, jaká je.


Gora
před měsícem
Dát tip

Ráda jsem si přečetla, ale neztotožňuji se s "náladou" v textu. A to nemohu porovnávat "změny" v čajovnách, nikdy jsem v žádné nebyla:-). Anebo: Nerozdat své světlo malomocným.

Napsaný je však /text/ dobře, tedy jen podle mého názoru.


Aaen_jk
před měsícem
Dát tip

Gora: No a vlastně v tisku na papíře by šlo zachovat tu „jednu fošnu“ s variantou, že text bych na některých místech odrazil bez změny „vertikálních mezer“ a jen by tam bylo odsazení řádků zleva.

Jinak takhle online to v tuhle chvíli chci nechat s těmi „vertikálními mezerami“. Beru to, máš pravdu a čitelnost textu to zlepšuje.


Aaen_jk
před měsícem
Dát tip Gora

Gora: Ahoj, díky za přečtení a zpětnou vazbu.

Ono právě u některých svých textů členit na odstavce záměrně nechci, ač znalost, jak pracovat s texty, mám.

No a právě u textů tohohle typu chci, aby to byla jedna fošna. Ale na druhou stranu je asi pravda, že se to takto online nečte dobře. V tisku na papíře, v užším odstavci a širším patkovým fontem (který drží díky patkám řádek) by to podle mě bylo v pohodě.

Text jsem rozdělil na odstavce :-)


Gora
před měsícem
Dát tip

Doporučuji zajímavý text rozčlenit, aby se čtenář měl možnost v něm lépe orientovat. Viz emme.


emme
před měsícem
Dát tip Gora

přesto si myslím, pokud byl sdílený text určen ke čtení a ne k simulaci slovní záplavy, je vynález značky konce odstavce přelomová a vpravdě historická událost, připodobnitelná k vynálezu samotného knihtisku


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru