Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Perníková věž

17. 03. 2003
5
0
4378
Autor
JiKo

Tenhle film není pokračování příběhu o Jeníčkovi, Mařence a babě Jaze, která přistavila pár pater na chaloupce... Je o perníku. Recenze (až kritika).

Tenhle film není pokračování příběhu o Jeníčkovi, Mařence a babě Jaze, která přistavila pár pater na chaloupce...

Podtitulek přebalu DVD disku hlásá: "Lehce nezávislý film o těžkých závislostech". Po přečtení a obrácení přebalu na stranu s reklamními logy se mě zmocnily pochybnosti o nezávislosti. Ještě větší pochybnosti mě jaly při čtení oficiálních stránek www.pernikovavez.cz. Ale odstupme od pří nad definicí pojmu "nezávislý film", na kterém se dnes už nemohou shodnout ani odborníci a řekněme si něco o filmu.


Začnu citací synopse autorů: "Jakub, kterému zahynula celoživotní láska Věra, je přesvědčen, že za její smrt je zodpovědný boss regionálního podsvětí - Pexeso. Mladík neustále zápasící s drogovou závislostí si opatří pistoli a chce smrt dívky pomstít. Shodou okolností Jakub obdrží od Pexesa pozvání na zahajovací party klubu "ZOO" a rozhodne se, že svou pomstu uskuteční právě tam. Jeho vtipný a stále lehce zfetovaný kamarád Radek sežene pro tu příležitost kradené auto. Přestřelka v klubu končí jinak než si Jakub představuje a také pátrání po viníkovi Věřiny smrti skončí překvapivě. Jakub odjíždí k jezeru, u kterého zažíval šťastné chvíle dětství po boku Věry a příběh spěje k osudovému rozuzlení."


Scénárista Martin Němec se chytil pera za ten lepší konec. S lehce komerčním (svým zaměřením), ale v současné době stále tíživějším tématem se popasoval formou černější detektivky, kdy hlavní hrdina postupně s dějem odhaluje další a další stopy. Zatímco obsahovou myšlenku míním vynášet do nebes, chladnějším mě nechaly některé dialogy, zvláště v úvodu. Myslím, že scénáristovi i režisérovi (Milan Šteindler) by neškodilo před nátáčením tak specifického tématu nastudovat svět narkomanů. Některé dialogy totiž vyzněly přepjatě, zřejmě ve snaze dostat do dialogů co nejvíce feťácké terminologie a v konečném důsledku velmi ubíraly filmu na opravdovosti. Divák místy přestává věřit prožitku filmu. To když si uvědomí rozdíl mezi výpovědí filmu a svou subjektivní představou reálného světa tvořenou vlastní zkušeností.


Napětí ve filmu je přiměřeně dávkováno tak, aby nevznikala hluchá místa a divák se při sledování nezačal nudit, snad jen úvod filmu se zdál místy "o ničem". Pokud bych měl obodovat jednotlivé části filmového díla, téma, zápletka a především pointa scénáře trčí nepoměrně vysoko, možná až příliš nad vším ostatním.


Jak už jsem naznačil, dobrý scénář nedoprovází už tak dobrý zbytek. Nad výběrem herců jsem opravdu místy kroutil hlavou. Vlastně ani ne nad jejich hereckými výkony, byť rozdíly byly patrné (vyzdvihl bych Jana Dolanského, Vladimíra Marka a Jiřího Schmitzera), jako spíše nad jejich hlasovým projevem některých. Režisér Šteindler totiž při obsazování stěžejních rolí vsadil na herce se zkušenostmi, přesto ne příliš okoukané a udělal dobře. Veškeré hlavní role a především Jakub byly bez ztráty kytičky.
Pomyslnou pětku ode mě ovšem dostávají Lenka Vychodilová za roli sousedky a Michal Dočolomanský v roli otce Jakuba. Sousedka, zřejmě typická pavlačová klepna, ač zahrála roli poměrně dobře, mě hlasovým projevem nepřesvědčila vůbec. Mám pocit, že postsynchronní ozvučování a namlouvání dialogů postrádalo vedení. Šteindler měl zrovna asi rauchpauzu a tak se její part stal zbytečně přehraným a místy předramatizovaným. Dočolomanský místy zase vypadal, stejně jako ostatní rodičové, jako pán moře jehož mluvu filtrují kubíky slané vody.Hudba z hrdla Terezy Nekudové a z pera Martina Němce příjemně podkreslovala dění na plátně (v mém případě na monitoru). Zde opravdu není co vytknout, repertoát je od temně lazených podkreslovaček (ve stylu Dead Can Dance a podobných) doprovázejících přemýšlivé části filmu až po svižné taneční rytmy písně Soufly z nočních klubů. Ostatně můžete posoudit sami buď zakoupením soundtracku anebo alespoň dle ukázek na oficiálním webu .


Je tedy Perníková věž sondou do světa pervitinových bludů? Přes určitou nevyrovnanost některých částí se dá říci, že ano. Byť si myslím, že předchozí Šteindlerovy počiny (Vrať se do hrobu, Díky za každé nové ráno) jsou lepší. Z průměrných plytkých příběhů film vytahuje závěr příběhu - pointa - jakési memento nutící diváky přemýšlet o tom co drogy dávají a co berou. Nechť si každý přebere jakou cestou se chce vydat.


Osobně si myslím, že do zlatého fondu české kinematografie se Perníková věž nezapíše, ale jít na něj do kina rozhodně cenu má.
OverII
18. 03. 2003
Dát tip
jo recenze se ti povedla, ale mam vyhradu ..vlastne vic, tak to zkusim nejak popsat...(my na tom byli povine v kine ;o) ) V nekterych pripadech je pokus dostat se do "Podsvětí s drogami", ale nejak dobre to nevystihly, staci se podivat na jakoukoli party ;o), ale !!! Napr. nase ucitelka z cestiny ten film hltala, az to hezky nebylo. => rekl bych ze clovek musi lepe poznat tento svet aby mohl soudit jak se ten film podaril nebo ne. Ja jej videl asi 3 krat (2x kvuli print-screen), ale mylil bych se kdybych rekl, ze je to DOCELA podareny film, az na par detailu.... nejak uz nemam chut psat, tek to snad dopisi pozdeji... zatim ale jinak se mi tvoje recenze dost libi

Leata
17. 03. 2003
Dát tip
viděla jsem a byla příjemně překvapena, že to nejni zase až tak hrozný... ikdyž zezačátku jsem taky dost zírala, co to má bejt. pointu to má, no... ale do nezávislýho filmu, alespon do toho, co se pod tím pojmem obecně myslí, má dost daleko...

Zolo
17. 03. 2003
Dát tip
taky jsem viděl, zaujalo a dík za tuto recenzi.

Wopi
17. 03. 2003
Dát tip
ještě jsem neviděl, ale napsal jsi to pěkně

Yfča
17. 03. 2003
Dát tip
Viděla jsem, slušná recenze... :o)

Merle
17. 03. 2003
Dát tip
film jsem videl, s rezenzi vubec nesouhlasim... se Samotarema, kteri maji v podstate stejny namet, se neda srovnavat ani v tom nejmensim cely film pusobi jako naivne varovne zdvizeny prst ministra zdravotnictvi, se znalostmi problematiky nacerpanou z reklamnich letacku drop-inu pro nejmensi skoro vsechny postavy jsou panakovite, neprirozene, a pribeh sam o sobe, ani slusna pointa to proste nezachrani. ambice filmu jsou zretelne nekolikrat vyssi nez kvalita vysledku. rozhodne nedoporucuju vyhazovat penize za takovehle kino.

Krel
17. 03. 2003
Dát tip
v kině jsem byl...pointa je skvělá...jen té ameriky(přestřelka...) tam nemuselo být..to čechům prostě nejde..

JohnieBass
17. 03. 2003
Dát tip
Ještě jsem to neviděl a jsem potěšen Tvým hodnocením, protože jsem od známých a kmarádů slyšel spíš negativní reakce:o) JB

souhlasím s Merlem, do kina bych na to rozhdoně nechodil...neříkák že je to vyloženě špatnej film, to ne, ale za to nestojí...

Film o drogách nemůže být dobrý, protože drogy jsou špatné. Měl bys raději mládež upozorňovat na dobrodružné filmy s dobrým koncem, kde dobro vítězí a zlo je po zásluze potrestáno.

Mirek Dušín: Tys mne vážně dostal kluku.... :-))))))

Mirek: dobro vždycky zvítězí, jo jo :)

gd
17. 03. 2003
Dát tip
dík za recenzi. do klubu...

Shammann
17. 03. 2003
Dát tip
Profesionální recenze. Děkuji.

Byl jsem na tom v kině už před časem, peněz nelituju, i když do zlatého fondu to nebude, souhlasím s recenzí, protože je dobře napsaná, ovšem souhlasím i s dodatkem Merle (vlastně s oběma odstavci), a o té přestřelce jsem si taky říkal, že to tam být nemuselo a vůbec nic by se nestalo, holt jak říkal Jiří Grossman " teprv teď jsme světoví ", jen jsem si říkal zaplať pámbu že se v té Praze střílí (zatím) na ulicích opravdu jen občas, a opravdu jen občas se tam potulujou typy z tohoto filmu, čímž chci říci, že teoreticky je i takováto zápletka možná, a že jak úspěšně pokračuje budování kapitalismu v Čechách, tak jednou za rok, dnes spíš už jednou za měsíc skutečně se i v Praze takovéhle drama někdy i bez přítomnosti kamer odehraje. Jo, kdo chce vidět typičtější film z českých luhů a hájů, tomu se opravdu víc zavděčí ti Samotáři, nebo nověji Rok ďábla, když pominu fakt typický český film (protože není o téhle oblasti ) jinak fantastický " Wir mussen zusammenhelfen...."

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru