Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 439 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
Asi nic (Beďar II.)
datum / id29.11.2004 / 137162Vytisknout |
autorAlojs
kategoriePovídkyDalší dílo autora
upřesnění kategoriePokračování Beďaru
sbírkaLojsíkovy příhody,
zobrazeno11333x
počet tipů25
v oblíbených0x
do výběru zařadilPrint, sleeping_beauty, Cannisha, a2a2a,
Prolog
Když máte rozepsaná tři díla, nedá vám to spát. A proto, když se Beďar setkal s takovým úspěchem, jaký jsem nečekal ani v tom nejlepším snu, rozhodl jsem se rozvrstvit právě jeho dějství.

Příběh nastíněný z minula zde končí, ale to neznamená, že na své zážitky zanevřu. Pokračování bude, ale už o něčem opravdu jiném.
Asi nic (Beďar II.)

Bez jakýchkoli polehčujících okolností se přiznám, že jsem u zrcadla strávil snad dvě hodiny. Schůzek s děvčaty jsem měl za svůj život asi tolik, kolik mám prstů na jedné ruce (mám po pěti prstech na každé tlapě – pozn. autora), a tak jsem byl patřičně vyklepaný. Menší zkušenosti jsem v tomhle směru mohl opodstatnit dvěma důvody. Poslední tři roky jsem studoval víceméně klučičí obor, což se promítlo do mizivého počtu dívek ve třídě, a v neposlední řadě pak skutečnost, že jsem vyrůstal televizním způsobem „a lá Pobřežní hlídka“, odmalička hltaje to „zdánlivě“ dokonalé tvorstvo s dlouhýma nohama, pěknou tvářičkou a s kilometrovým zástupem vizážistů v zádech. Jinými slovy, ještě donedávna jsem hledal to „absolutní & vyretušované“…

Chtěl jsem, aby tohle rande dopadlo nejlepším možným způsobem, a tak jsem se na něj náležitě připravil. Zuby jsem si od oběda umyl tolikrát, že jsem si v dásních vyryl několikacentimetrové rýhy, rovněž jsem si odtučnil své vlasy, vytrhal z nosu nějaké ty chloupky, rozdělil si srůstající obočí a nakonec jsem si namazal tvář máminým zjemňujícím krémem Nivea, takže jsem se leskl jako vosková figurína ve fázi počátečního roztékání (po babičce mám suchou pokožku – trouchnivím). Z ošklivého káčátka se rázem stal krasavec (nebo spíše z ošklivého kačírka?). Naběhlé sebevědomí jsem si ale hned poté srazil pohledem na dolní čelist - mnou přezdívanou jako Rakousko-uherská říše.

Když jsem pak opouštěl prostory domova, matka mi popřála hodně štěstí a vzápětí dodala: „Neříkám to proto, že bys byl můj syn, ale opravdu ti to sluší.“ Zato otec – jaký to div – si zachoval svůj typický odstup a mezi dveřmi mi jen poradil, že by možná bylo lepší, kdybych si tvář zakryl nějakým šátkem. Tak, jak to dělávají ženy v Indii. Jeho slovy jsem se ovšem nenechal rozhodit a místo toho jsem zasmečoval: „Jaký otec, takový syn.“

...

Sraz jsme měli smluvený na tramvajové zastávce a skutečnost, že jsem tam téměř zapustil kořeny, rozhodně nebyla zapříčiněna tím, že bych tam dorazil s předstihem. I tak jsem ale nepřestal doufat. Když se Lenka konečně přišourala, na jednu stranu jsem si oddechl (má minulá schůzka dopadla tak, že jsem šel do kina bez partnerky), ale na druhou jsem byl překvapen její „dezorientací“. Zatímco já zbystřil Lenku hned prvním pohledem, ona samotná spotřebovala na totéž pokusy tři, přičemž váhavý výraz v její tváři mluvil za vše. „Klídek, Marťo,“ říkal jsem si, „ona si tě všimne – vždyť jsi navoskovaný!“

Cestou na autobusovou zastávku jsem se nejenom pokusil o něco, čemu se říká „rozhovor“, rovněž jsem si všimnul toho, že jsem si zapomněl umýt boty. Tuto chybu Matrixu jsem se snažil zastřít několika šikovnými pohyby, odváděním pozornosti a předně pak zrychlenou chůzí. V tom okamžiku jsem si uvědomil, že jsem to s tou čajovnou docela vychytal, protože tam – jak je známo – se zouvá. Bohužel… aniž bych stačil rozdýchat své zaprasené tenisky, v hlavě se mi uhnízdily obavy další. Co když jsem si vzal děravé ponožky?!

V autobuse jsem své botstvo deportoval pod protější sedadlo, čímž se mi alespoň na okamžik zpomalil tep, a se sympatickým protějškem přidal plyn v jinak stagnující konverzaci. Lenka se evidentně k ničemu neměla, a tak jsem se toho náročného úkolu zhostil já. Než jsem položil první otázku, trvalo to asi pět minut a přibližně stejná prodleva vyplnila mezeru mezi její odpovědí a mou další reakcí. I přes tuto vysokou frekvenci jsem se nakonec dozvěděl, že se Lenka učí kadeřnicí, že má právě praxi a že má tendenci dělat svým zákazníkům schody.

...

„Máš auto?“ zeptala se mě Lenka krátce poté, co jsme si konečně objednali čaj (kupodivu jsem vybral ten, který ji nechutnal).

„Ne… ?“ odpověděl jsem poněkud váhavě. Její otázka mě trošku vyvedla z míry, a kdybych při její ventilaci pil čaj, jistě bych ho na dotyčnou vyprskl.

„A motorku?“

Sakra, ta se nějak rozjela, pomyslel jsem si a odvětil v tomtéž tónu jako minule: „Ne.“

Nemusel jsem být promovaný psycholog, abych pochopil, že Lenka by si přála slyšet spíše opačnou odpověď. Ve snaze zjistit, do jaké míry jsem hmotně zaopatřený, pokračovala dále: „A vlastní byt?“

Vlastní byt??? A za koho mě máš?

Ačkoliv jsem byl zpočátku těmito otázkami mírně zaskočen, po deseti minutách mi to bylo už celkem jedno a ze svých úst jsem vypouštěl „Ne“ zcela automaticky, nepřemýšleje u toho, jestli danou věc opravdu vlastním, nebo ne. Jedno vím ale jistě, z celé záplavy otázek jsem jednou odpověděl „Ano“. To když se mě Lenka tázala, jestli dělám nějakou brigádu.

Pak se náš rozhovor znova ustálil v mlčenlivé rovině, a přestože jsem chtěl něco říci a zakontrovat podobným způsobem, nezmohl jsem se na jediné kloudné slovo. Natolik se mnou zacloumalo zjištění, že Lenka je opravdu krásná holka, ale pouze když drží hubu.

...

Společné téma k diskusi jsme ale nakonec přeci jen našli. Televizní seriály. A přestože nejsem typ hošana, který by nějak prahnul po „soap operách“ typu Esmeralda, Kačera, Divoký anděl, Kassandra, na jednom jsme se shodli oba dva. Díky bohu za Přátelé…

...

V osm hodin večer naše rande skončilo. Zaplatil jsem účet, čemuž se Lenka divila (nakonec jsem ji alespoň něčím upoutal), a doprovodil ji domů. Tam se se mnou „jeden z největších omylů“ rozloučil a při odchodu taky zeptal na to, jak se vlastně jmenuju (což by mi ani nevadilo, kdybych se v sms-skách nepodepisoval).

 

Když jsem se pak trousil domů a pohledem bičoval asfaltový chodník, do cesty se mi připletl jeden z mých dobrých kamarádů. Obeznámen s podrobnostmi ohledně smluveného rande, se mě Honza zcela logicky optal: „Tak co, Casanovo? Bude něco?“

A já se jen pousmál, kopl do prázdné plechovky od Coca-Coly a řekl: „Asi nic, kamaráde… asi nic.“
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.04.2007 19:24:50dát kritice tipLucass
nečetl, dík za tip, vrhnu se an to
13.04.2007 18:01:48dát kritice tipAlojs
dlouhodobě to stojí za hovno (co se holek týče:)). jinak jsme se tady opět shodli. Beďar měl úspěch a já se snažil za každou cenu napsat pokračování. Dopadlo to sice relativním úspěchem, ale já spokojený moc nejsem.

nedávno jsem tady napsal "Krátké lásky a nedobytné ženy"... Tam jsem to nějak shlukl... nevím, jestli jsi to už nečetl
13.04.2007 13:49:35dát kritice tipLucass
Tak to je dost slabé. Žádný extra styl, žádné vtípky, pouze jsi poukázal na nemotornost některých holek. (dámy prominou) Si z toho měl udělat úvahu, bylo by to lepší. Jinak nesnáším holky, kterým něco řeknu a ony odpoví stylem: ,,Hmmm. Jooo." Popřípadě velmi duchaplným: ,,Ahaaaa."
Btw- jak to s tebou vypadá teď? Myslím ve vztahu s něžným pohlavím??? To by musela být sranda povídka:-))
31.12.2005 00:00:00dát kritice tipmakros
...jsem se bavil * :-)
19.11.2005 00:00:00dát kritice tipZly
:-))) příjemné, velmi*
19.11.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
a líbil...
tož to jsu překvapen :)

ale je to slabší...
17.07.2005 00:00:00dát kritice tipGodfrey
Alojsi, nic moc, bohužel.
Většinou píšeš banální vtipné povídky. Tahle mi příjde jen banální...
24.06.2005 00:00:00dát kritice tipScamp
jsem si někde uprostřed čtení nakopl další palec na noze... stáváš se mi utrpením... :-)
24.06.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
je to tak, jsem lidstvu škodlivý :-))) díky
20.06.2005 00:00:00dát kritice tipBrosqička
tip bych tomu asi nedala, ale jinak mi i tohle připadá skvělý, vtipný..
je to jen takový lehčí čtení, žádný povídání o smyslu žovota :)(což je důvod, proč tomu nedám tip - duševně mě to nijak neobohatilo), ale styl máš fakt perfektní.
Myslím, že kdybys zkusil napsat něco delšího a obsahově zajímavějšího, byl bys dost úspěšnej.
20.06.2005 00:00:00dát kritice tipBrosqička
tip bych tomu asi nedala, ale jinak mi i tohle připadá skvělý, vtipný..
je to jen takový lehčí čtení, žádný povídání o smyslu žovota :)(což je důvod, proč tomu nedám tip - duševně mě to nijak neobohatilo), ale styl máš fakt perfektní.
Myslím, že kdybys zkusil napsat něco delšího a obsahově zajímavějšího, byl bys dost úspěšnej.
20.06.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
takže ty si ceníš jen té literatury, která tě duševně obohatí??? To mi přijde trošku... hledám vhodné slovo... no, radši to nechám tak.

Přijde mi to nesmyslný. Kdyby mělo být umění jenom o duševním obohacení, tak tenhle svět je jedna velká nuda.

Preferování jen jednoho žánru je nesmysl.

Mám takovej jeden pocit, ale snad se mýlím. Snad se mýlím...
20.06.2005 00:00:00dát kritice tipBrosqička
nene, já se špatně vyjádřila.
Duševní obohacení může plynout z úplně obyčejné vtipné povídky, která mě naplní radostí a rozzáří život kolem mě. Tahle povídka je vtipná, ale nezůstalo nic ve mně.. teď už si ji ani přesně nepamatuju a to jsem ji četla před hodinou, ale některá dílka tady si pamatuju do teďka úplně přesně a četla jsem je třeba před třema měsícema...

Já nemyslím pořád psát o smyslu života, ale psát povídky, z kterých ve mně něco zůstane, víš? Ale to je po stránce obsahový, Tvůj styl se mi líbil
20.06.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
Pak jsem se zmýlil, ale máš větší nároky než já :-)
27.05.2005 00:00:00dát kritice tipWaldorath_Exi
aaaa smula co?
27.05.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
ani ne.... vzhledem k těm okolnostem :)
26.05.2005 00:00:00dát kritice tipBeketamon
Nejhorsi na tom je, ze nektery lidi sou fakt takhle vylizany....

26.05.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
Díky Beke :-) Udělalas mi radost. Jistě mrknu i na tebe, ale až se vrátím z návštěvy z jedné hospůdky :-)
23.05.2005 00:00:00dát kritice tipHavranek
hele, nejni to vůbec špatný, je to takový příjemný-životní! Díky bohu za věci který nejsou jen nadsazený...*
23.05.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
díky, díky... jak jsem ale psal - tohle je tak trochu slabé... dodnes uvažuju u překopání :/
23.05.2005 00:00:00dát kritice tipHavranek
néé, prosíím....teď čtu toho Kaprfílda a je to super, tak ti tam pak písnu kritiku, ostrou jako břitva :o)
21.05.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
Tady poděkuju hromadně a dodám, že dnes - i když to není tak dávno, co jsem to napsal - bych to zkomponoval lépe (snad :-)). Inu, člověk se vyvíjí neustále :-)

díky za názory. Osobně považuju tuhle část společně s Šutrem za nejméně zdařilou :-/
21.05.2005 00:00:00dát kritice tipKytkou_vypíchnutý_voko
Tohle mi přijde slabší než první, ale taky ujde :o)
*
21.05.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
Je to slabší, už jsem to psal v příspěvku výše. Avšak přesto díky za ono strpení :-)
20.05.2005 00:00:00dát kritice tipjohanne
Mně připadá docela zbytečný hodnotit vyšší/nižší kvalitu tohoto a předchozího, tak nějak to beru jako jeden celek a zapadá mi to do sebe. Je to příjemný text, líbí se mi, že i když každej tak zhruba tuší, o co asi půjde a jak to vyústí, přečte si to - je to prostě dobře napsaný :). Stejnej příběh zpracovanej jiným autorem by taky mohl dopadnout katastrofálně :o))).
Takže jo *
16.04.2005 00:00:00dát kritice tipvojtěch
mě to příjde hodně dobrý tip(je to první tvoje,kterou jsem četl)
14.04.2005 00:00:00dát kritice tipsidonia
*t
29.01.2005 00:00:00dát kritice tipGonsales
diky tvoje texty me dycky pobavi;)
29.01.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
To jsem rad, ze te ma dila pobavi :) Ale pozor, ne vsechno, co tady mam, je humorny... To jenom, at nejsi treba prekvapena :)
15.01.2005 00:00:00dát kritice tipIoannes
Ten docela ujde, i když by se mi líbil jiný konec. Ale to jsem napsal. Tohle jest dílo jiné.
14.01.2005 00:00:00dát kritice tipIoannes
Ani nevím, co si o tom mám myslet. Povídka se mi zdá tak 3x 4x méně vtipná a kvalitní než díl předešlý. Připadá mi to jenom jako velmi obyčejný popis, ve kterém se prakticky nic neděje.
14.01.2005 00:00:00dát kritice tipAlojs
Diky, Ioanne, samozrejme. Ale na druhou stranu, hovno se delo i v dile prvnim :) Osobne povazuju tuhle cast za nejslabsi, byt se u redaktoru setkala s nejlepsimi ohlasy. Docela te tedy chapu.

A kdyz jsme u toho - z cele pentalogie si nejvice cenim prave Copperfielda.
04.12.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Dekuju za nazory a zaroven si opet "drze" dovoluju avizko. Treti dil s nazvem Kaprfild je na svete.

A pokud jste ho uz cetli, tak se omlouvam :-)

S pranim hezkeho rana, poledne, podveceru, veceru, noci... Lojsek
04.12.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
hele, beďar je ve zlatým :-)))

přečtu si :-)
03.12.2004 00:00:00dát kritice tipKytiii
redaktor prózy
wau...
bych se i snad smilovala :o) *
02.12.2004 00:00:00dát kritice tipVaud
Ale.. dík. Tvůj úspěch je zasloužený! Gratuluji!!
01.12.2004 00:00:00dát kritice tipLajner
Me se to taky libilo, i kdyz treba to s ryhami v dasnich mi prislo jako moc nuceny. Na druhou stranu takove "chybe v matrixu" jsem se od srdce zasmal :)
01.12.2004 00:00:00dát kritice tipsallinka
jejku, ty si borec. :)) libi se mi tvuj styl psani a az takovy... usmev tvemu malemu nestesti. :)) taky mas zajimavou rodinu. :)

01.12.2004 00:00:00dát kritice tipfallen_angie
nieco medzi Tajnym dennikom Adriana Mola, Nickom Twispom a Bridget Jonesovou....tieto vecicky vzdy pobavia....:))))
01.12.2004 00:00:00dát kritice tipVaud
Skvěle napsaná povídka a Zlatý výběr. Hmmm... Jen tiše závidím! A posílám velký TIP.
01.12.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Diky vsem.

Special 4 Vaud: Pises mnohem lepe nez ja (jako by ses ani nesnazil a ten humor ti primo vypadaval z rukavu) a ver mi, ze se sam divim, ze se zrovna tohle dostalo do zlateho vyberu.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipStvN
Mně děkovat nemusíš, mně to přijde trapný. Hloupý vtipy typu:

Schůzek s děvčaty jsem měl za svůj život asi tolik, kolik mám prstů na jedné ruce (mám po pěti prstech na každé tlapě – pozn. autora), ....

Zuby jsem si od oběda umyl tolikrát, že jsem si v dásních vyryl několikacentimetrové rýhy, ...atd.

Často používáš věty se skladbou: Když něco dělám - tak že přirovnání.... apod. Řekl bych, že se snažíš moc kořenit a nezbývá vidtelný pokrm, tim spíš ne pokrm, který by chutnal. Já vim, subjektivní názor, jeden proti deseti.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Tedy... načal jsi to lépe, než zakončil, to je pravda...
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipMarty73
Promiň, ale ten styl je strašně nakašírovanej. Tak píše ten, kdo má pocit, že má bohatou slovní zásobu, vtipné slohy na střední škole. Příběh jaksi ze stejné kategorie.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipfallen_angie
:))))))
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipParricida
líbí se mi:-)
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Marty73: Kde jsi prisel na nazor, ze mam takovej pocit? Pribeh je podle skutecnosti.

Pisto: je treba to brat jako celek, nechtel jsem bonusovat necim navic.

StvN: Hloupej jsi sam, a pokud te muzu o neco poprosit, vyhybej se mym dilum - o tve kritiky nestojim. Kdyz se ti nelibila jednicka, nechapu, proc se rejpes ve dvojce. A zajima me jeste jedna vec: vidis si na spicku nosu?

Ostatnim dekuju, byt je to trapne podle StvNa
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Nehádejte se, hoši! Pravda je, že pohlížím-li tedy na oba díly jako na celek, má text sestupnou úroveň, a výsledek pokulhává za očekáváním o několik koňských délek. Tak to prostě je - dle mého. Aniž bych chtěl být označen za hloupého. :))
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Pisto, tady nejde o to, ze se StvN tohle nelibi, jako o to, jakym zpusobem sve nazory ventiluje.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Já myslím, že akorát to, co mu vadí, formuloval bez servítek. Tohle bys asi vydržet měl, jako autor. Protože jinak, až se do tebe pustí Just, klepne tě pepka... :)
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Myslim to obecne, nemyslim pouze jeho nazory na ma dila (tam problem nemivam, krome jeho kecu o uzitecnosti textu). To je jedno, brzy uz nebude mit koho kritizovat.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Pročpak nebude? Hodláš to zabalit?
30.11.2004 00:00:00dát kritice tip_Luký_
Cool! Sem tu novej a nečekal jsem že se tu setkám i s takovouhle zábavnou četbou! Pomalu jsem se sem bál něco poslat. Ale tohle je fakt dobrý...
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipCannisha
naprosto skvělý!!! t V
Jo, mít rozepsaný tři díla je úplně super, chceš vědět kolik jich mám rozepsanejch já? Ani se neptej!!!


30.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Diky Cannisho, jsem rad, ze se to libi, i kdyz tohle je mnohem rozporuplnejsi nez prvni dil :-) A kdyz jsme u toho... kolik jich mas tedy rozepsanych?
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipCannisha
Já už to ani nepočítám, ale dvacku určitě:)))do smrti mám co dělat
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipStvN
Leze ti "úspěch" do hlavy.
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipa2a2a
Velmi dobré. Není pravdou, že druhý díl má sestupnou úroveň. Je to žánr zábavy a rozhodně jsem se nenudil. Jistě, stylisticky by se pět, sedm vět dalo vylepšit, ale to nemůže změnit celkově velmi dobrý dojem. Je v tom cítit klukovství, ve způsobu vyjadřování, ale to je správné, je to o klukovství.
Nemůžeme čekat od žánru humoru jiný styl. Myslím, že Vaudovi roste konkurence, ale pro nás, čtenáře zaplať Pánbůh za oba. tip+výběr
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Dekuji vam obema (Cannisha i a2a2a). Zkusim na sobe zapracovat, aby to bylo jeste lepsi.
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipondrech
Nevím, je to slabší, ale jak jsi říkal :" Tak už to u těch druhých dílů býva" já ovšem tipuji.***TIP
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipfungus2
Také tipuji.**
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipDero
admin, korektor
Kecy slabší, je to dobrý! :o)) *
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
to vite, lidi, ja chtel alespon jednou v zivote mluvit pravdu a neprikraslovat :-)

diky za nazory (dalsi cast uz bude jine kafe, ale to za jindy)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipVespa
Natolik se mnou zacloumalo zjištění, že Lenka je opravdu krásná holka, ale pouze když drží hubu.

Hm, myslim, že bys měl zůstat u dívek z Pobřežní hlídky... :o)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipPrint
Já jsem se pobavil a to je vždycky zázrak, zvlášť když OČEKÁVÁM něco veselýho!:-)*
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Tak to jsem, Printe, rád, dvojnásob. Hlavne i proto, ze jsem byl skutecnosti hodne omezovan. Dekuju
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipMinim_Sladkyj
no tesim sa aj na dalsie ;)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipwazzup
příjemně a dobře napsaný, mě se to taky líbilo, i když asi míň než ten první, ale tip:)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipDrawen
:-) *
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
diky za tipy a za nazory, ale rikam, tady hodne hrala skutecnost. priste se snad polepsim :-)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
máš skvělej styl

ohromně oddechový :-)
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipAlojs
Sleeping, dekuju. Snad dneska usnu :-)

Rovnez dekuju Minimovi. Abych na nikoho nezapomnel
29.11.2004 00:00:00dát kritice tipmalej_blazen
Lenka je opravdu krásná holka, ale pouze když drží hubu.

t


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.