Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+15 neviditelných
Lanidor
datum / id01.03.2010 / 349177Vytisknout |
autorLakrov
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno3290x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Lanidor


Prolog


"Ty tu babi vůbec nemáš nic nového. Musíme ti něco koupit, až..."

"Já už s těmi starými krámy vystačím, děťátko. A až tu nebudu, stejnak to všechno vyhodíte."

"To ne, babi! Vždyť bys pak nic neměla, až by ses vrátila."
Bílý nosorožec


V rodném listu letopočet 1959. Pověsili ho v jedenašedesátém — rok tvého narození. Znáte se tedy od malička. Přinášel teplá pohlazení, spojovaná s čistotou. Právě z nich se možná zrodila ta osudová láska; okouzlení jakoukoli podobou živlu, jenž v sobě skrýval. A skrývá dodnes. Napohled však jen otvírá zadrátovaná ústa, plná rezavých šupin. Bezzubá, ale pozor, nesahat! Chňapnout umí. A snad i vzít život.

Odkud život vzešel? Z vody nebo z kolébky? To místo, kde napůl sedíš — napůl ležíš, se jí podobá. Kolébka života? Kazová; jiné se tehdy neprodávaly. Nebo jen ze známosti. Vykláníš se přes okraj, neuvidíš-li život přicházet — nebo odcházet?

Jen rozplizlá postava vystupuje ze skla na stěně. Ani ono už není tak ostře pravdomluvné, jak bývalo. Čas ho zahalil mlhou a při okrajích ozdobil temně zlatými květy. Přátelská shovívavost; kdysi se před ním třásla jinší těla! Tvé se tu dnes odráží po dlouhém odloučení, a tak tě napadá: Vidí se v nás zrcadla taky tak sešlá, jako my v nich?

I na tebe se už budu jen dívat, říkáš si, když padneš pohledem na další starou známou. Je příliš letitá, aby si někoho vážila; natož tebe. Možná by nikoho ani neunesla. Možná by ji zašlápnul. A ona by mu za to vzala duši a sebevědomí. Zůstaly by jen kilogramy času a newtony samoty.

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou... vlastního výtlaku. Čím je ale nadlehčováno v suchém doku? Jak dlouho už v něm stojí; se zmačkanými plachtami a pokrčenými stěžni. Byly časy, kdy jste spolu pluli do dálek; nad hlubiny tvé fantazie. Klidnou hladinou, bouřlivým vlnobitím i deštěm. Teď leží v ústraní, vedle mýdel, šamponů a pracích prášků. Kam jen to chtěl doplout...? Ale stačí, když natáhneš ruku, a smíš se zas nalodit a pohupovat se na vlnách. Jestlipak potápěči zkontrolovali stav dna pod čárou ponoru?

Noříš hlavu. Uši zaplavují hlasy z minula. Je ti zase pět a s obrázkovou knížkou se prvně učíš anglicky. Sun is yellow and sea is blue. Nechceš přece zůstat v přístavu a na lodích se mluví anglicky. Otevíráš oči. Shora skrz hladinu září slunce. Kdy tě vzali prvně k moři? ... nic si z toho nedělej. Tady byla voda teplejší a slunce bylo schované ve stínidle stavební lampy, která tu svítí dodnes. Vynoříš ruku a dotkneš se nahřátých žeber litinové skály. Nedávejte sakra ty mokré věci na topení! To chcete aby zrezivělo?! Umět tak po ní vyšplhat. A až nahoře, bude-li dost vysoká, možná uvidíš i led a sníh.

Druhou rukou nahmatáváš nejbližší úchyt; je plný vody. To jak se odtok kachlíku s prohlubní na mýdlo ucpal mokrou kaší. Slizká kostka ti vyklouzne z dlaně na prsa. Vtáhneš břicho, ona se rozjede, a než se zastaví v důlku, nadmeš břicho aby mohla plynule pokračovat v pohybu. Za odměnu tě polechtá v klíně, nadmeš-li se ve správný okamžik. Tak ještě jednou... Proč už ne?! Už je pozdě? Nebo proto, že už víš, že nejsou jen teplá moře, ale i taková, co ti zamalují okna ledovými květy, za nimiž nespatříš, co opravdu je, ale jen to, co spatřit chceš? A tak nevidíš, že všechna mýdla jsou dávno suchá a rozpukaná. To jen tady se nic nezměnilo.

Je ti zase... kolik ti bylo, poprvé...? Roztočit kohoutky a vyjít za dveře. Šumění sprchy a iluze stínů za sklem ti dovolovaly tajně obdivovat dosud nepoznané — obrysy těla. Jakéhokoli, na něž se dalo vzpomenout a v duchu je vysvléknout. Představy tě naplňovaly, plnily... Pozor, ať nepřetekou! Aby v nich zbylo místo pro tvé vlastní tělo, chystající se vybuchnout, a jak v snách se pak potácet zpět; zavřít vodu. Představy ale tekou dál. Venku za ledovými květy se pohne stín. Pane Chlupatej?! Pojďte se se mnou vykoupat! Vlastně promiňte, stále zapomínám, že vy vodu nerad. Tedy se na mě pojďte podívat, aspoň. Vy jediný smíte, zatím... Protože za dveřmi ještě nikdo nečeká... a v okně je závěs. Kdo ví, kdo je ve vás zakletý, mňoukáte tak tence... Ale za dveřmi nikdo nečeká.

Zas už je louže v předsíni; copak nemáme ručník?!

Uhneš pohledem. Osuška visí na porcelánovém nosu, vystupujícím z bílého kachlíku vedle dveří. Dodnes ti připomíná bílého nosorožce...

Všechno stejné, jako tenkrát. Pod hladinou, nad hladinou. Neotevírat dveře! Aby sem nevtrhnul usychající svět. Ještě chvíli... Než voda vychladne, protože pak nezbyde, než vytáhnout špunt a čekat, až minulost odteče. Jako odtekli všichni ti, kteří tu ze sebe smývali léta, až jim žádná nezbyla. Teď zbývá už jen setřít stopy. Po sobě; nebo na sobě? V sobě.


Vody ubývá. Za chvíli se dotkneš kýlem dna a proud tě odnese už jen kousek, než definitivně nasedneš na mělčinu a nakloníš se na bok. Ale všechno to je lepší, než zahálet v suchém doku. Snad se jednou dočkáš nového přílivu...
Vojevůdce — zrádce


Pořád se tu cítíme doma, protože tu doma jsme. Nepřipraveni na neodvratnou invazi těch, kteří začnou říkat: Teď je to tady naše! Protože to tady jejich bude. Zatím je na nás, jak daleko za bránu svého království je pustíme; ještě je. Ale jednou zvítězí oni, všichni. Čas bude jejich vojevůdcem. A taky je zradí.
Lanidor


V rodném listu letopočet 1959. Vykloníš-li se přes okraj, uvidíš lépe nahoru na modrostříbrný štítek:

 

Typ : EZT Obsah : 125 l

Napětí : 220V Příkon W : 1668

Prov. tlak: 8 atp Váha kg : 93

Ohřev : 8 hod. Výr. číslo: 248

Rok výroby: 1959 Norma ČSN 361470

E∫Č

Proč klopíš zrak? Protože víš, že dole u země najdeš dvířka třinácté komnaty? Váháš, vstupuješ. Tedy pouze tvá ruka, jako zástupce; jsou to jen malá dvířka. Pavučiny, prach, lahvička od vývojky. Rodinal R09, luštíš z nálepky. Otevřeš, přičichneš, rum. Tajný pomocník z dob, kdy tu potmě a v mokru vznikaly obrázky. Co všechno zůstávalo skryté, když se pod hladinou na bílém papíře začaly rýsovat siluety...? Neotevírat dveře! Aby sem nevtrhnulo všeničící světlo, než se sny ustálí. Zbyly ti nějaké? Funguje to kouzlo dodnes, bez vody? Zkoušíš číst nálepku pozpátku; dá se tak vrátit čas?

Schováváš zpět poselství v láhvi; pro lodníky budoucích generací. Sun is yellow and sea is blue.

Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.03.2010 20:55:52dát kritice tipTangens_Omega36
Prosím. ;-)
15.03.2010 10:49:19dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Děkuji za návštěvu a připomínky. Těší mě, že je o tento drobný textík takový zájem.
09.03.2010 19:16:07dát kritice tipMarcela.K.
Lakrov je přes povídky. Já jsem jen básničková a povídky - na ty nemám tolik trpělivosti. Od Lakrov jsem se učila, ale nejsem dobrý žák ;-)
09.03.2010 18:57:48dát kritice tipTangens_Omega36
Ale, ale, mylenko, všichni jsme tak trochu Ivánci... :)
Tady se evidentně neshodnemem, ale mrknu se na Tebe, už jsem si pár Tvých děl četl a myslím, že Tvůj styl je mi bližší než Lakrovin. ;-)
08.03.2010 19:54:36dát kritice tipMarcela.K.
Já se do zrcátka koukat nemusím, nejsem Ivan :-)
08.03.2010 19:41:59dát kritice tipTangens_Omega36
Do zrcátka se dívám každý den, ale nic závadného v mé tváři nevidím. A jak jsi na tom Ty? :-)
08.03.2010 19:26:57dát kritice tipMarcela.K.
> V mém případě ani tak nejde o vkus, ale spíš o přísnost a nároky na kvalitu.

Podívej se do zrcátka, Ivánku. Co to máš na tváři?
08.03.2010 18:17:32dát kritice tipTangens_Omega36
Kdepak, nenapadám, to se Ti jen zdá. ;-) Se zařazením do vhodné škatulky je občas problém, to jo.
V mém případě ani tak nejde o vkus, ale spíš o přísnost a nároky na kvalitu.
S tím, že pár lidem se zdá některé dílo supr a mně průměrné nebo nic moc, se potkávám často, proto jsem přesvědčen, že zrovna na vás dvě jsem si určo "nezasedl".
Dost šetřím s vyloženě kladnou kritikou, ale na druhou stranu se snažím hodně omezovat i tu vyloženě zápornou. Vše má svoje pro a proti. ;-)
05.03.2010 21:12:05dát kritice tipMarcela.K.
Davide, Lakrov mám jen jako "oblíbeného autora". Neznáme se osobně a tudíž neobhajuji osobu, ale tvorbu. Jediné, čím jsem Lakrov blízká je věk a ten je možná příčinou toho, že se při čtení takových textů nenudím, ani "neposkakuji".
Vzhledem k tomu, jak jsou některé z povídek Lakrov dlouhé, je tato opravdu, v poměru k nim, spíše "miniaturou". Ono je někdy těžké, hledat přihrádku, kam takový vzpomínkový text zařadit.

Nezlob se, ale mám pocit, že Ty jsi sem přišel už s negativním postojem vůči Lakrov, což dokazuješ i tím, že napadáš současně mě.
Drž se textu a ne toho, kdo je komu jak "usilovným obhájcem".

Naštěstí je to tak na světě zařízeno, že lidé mají různý vkus a líbí se jim odlišné věci. Já si tedy Lakrov ponechám mezi oblíbenými a budu se těšit na další povídky a Ty můžeš radit jiným. Myslím si totiž, že Lakrov Tvé rady opravdu nepotřebuje. A to co jsi ožlutil jako vážnou kritiku, můj nazor jen potvrzuje.
05.03.2010 20:43:58dát kritice tipTangens_Omega36
mylenka: na proz. miniaturu je to docela dlouhé, lepší by byla třeba kat. mimo, popř. ostatní, to bych byl asi o něco shovívavější.
Tvůj vkus poměrně znám a chápu, že se u takovýchto textů nenudíš a že Tě to asi i "pohladí", ovšem já se opravdu nudím hrozně, a to fakt nepřeháním. Značně subjektivní líbí/nelíbí celkem neřeším, jde mi hlavně o formální zpracování.
Tvoje stanovisko je zde mimořádně pozitivní, mé zase krajně negativní, takže ona objektivní pravda je někde uprostřed (jak tomu obvykle bývá).
Vím, že máš Lakrov jako velmi oblíbenou (nejen její díla), tak je mi jasný, že ji usilovně obhajuješ.
Víme o sobě svoje, no... :)
Autorce:
obkecala sis to pěkně, jen, co je pravda.
Dospěl jsem k závěru, že Tvá díla povětšinou nejsou můj šálek čaje, tak je raději nebudu číst (a nebo přečtu, ale nebudu hodnotit). Vzhledem k Tvé suverenitě jsou mé námitky či připomínky trochu jako házení hrachu na stěnu (mezi námi - já sám si taky moc nenechám kecat do mé tvorby, ale občas si poradit nechám, když uznám za vhodné).
A protože nejsem Narvah, ;-) tak se raději poroučím.
Hodně štěstí při další tvorbě.
David
04.03.2010 08:56:50dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Pro Tangens_Omega36:
Shrňme fakta, ať zamezíme nežádoucím různicím:
- K umíštění prologu:
Literární dílo není úřední formulář, v němž musí být správně vyplněny jednotlivé kolonky. Hotový a "odladěný" text se navíc snadněji vkládá jako celek.
- Gramatická správnost slov "od malička" a "napohled":
Pravidla v obou případech dovolují obojí zápis; zvlášť i dohromady. Podoba, v jaké jsou ta slova uvedena zde, je tou častější syntaxí zápisu.
- Tvá definice prózy: "směřovat odněkud někam", je aplikovatelná především na povídky, nikoli na prózu obecně. Tento text je prózou (miniatura), ale ne povídkou. Vzhledem k námětu tohle dílo těžko pojme zřetelnou dějovou linii; pouze nezřetelnou myšlenkovou, související s tokem času. Takovou linii mladší ročníky snado přehlédnou.
- Rady, čemu se mám věnovat, zda próze či poezii, zde (též díky přehlídce citoslovců ve tvém komentáři) působí poněkud subjektivně; navíc vybočují z mantinelů "kritiky k dílu".
- A ona systémová chyba (tj. to, co mě ze tvého komentáře zajímalo především) souvisí s fonty, nastavenými na tvém prohlížeči. Ten znak je pomlčka (pomlčka není spojovník).
Viz www.zssever.cz/online ucebnice/casopis/typograficka pravidla.html

Jelikož mi není známo, že bys byl prověřen nějakou "certifikovanou autoritou" a ve tvých komentáři neshledávám (krom obeznámenosti s terminologií) žádnou "přidanou hodnotu", nemám důvod považovat tvůj názor za směrodatný. V oněch komentářích spatřuji cosi jiného a nemyslím si, že nevíš, o čem mluvím.

Děkuji za návštévu.
03.03.2010 22:47:50dát kritice tipMarcela.K.
Lakrov text označila jako prozaickou miniaturu.
nevím, kde jsi přišel ke své definici prozaického textu - i když uvádíš, že to je jen Tvůj názor.

Myslím, že můj vkus neznáš a ani znát nemůžeša už vůbec se tu nezaštiťuj "náhodnými čtenáři".

Nevím, proč se se mnou "chceš" hádat. Myslím, že každý tu může vyslovit svůj názor a jsem ráda, že mi ho neupíráš.

Já texty, které Lakrov píše, znám velmi dobře a rozhodně se u nich nenudím( to bych je asi nečetla opakovaně)
Oceňuji na nich právě preciznost výběru každého slova, každé věty či myšlenky a rozhodně bych si nedovolila tvrdit, že tento text "skáče jako tenisák". Naopak - je to text, který "hladí". Hladí však jen ty, kteří se nechají vtáhnout do vzpomínek :-)
03.03.2010 19:56:48dát kritice tipTangens_Omega36
Dyť jsem Ti to psal naprosto konkrétně:
&mdash. Např. na konci prvního řádku druhého odstavce kapitoly Bílý nosorožec.
To má být asi pomlčka, ale místo ní máš v textu tohle. Aspoň tak to na monitoru vidím já (a asi nejen já).
O těch citoslovcích jako ehm apod. je mi to jasný, dobře vím, že s nimi kritika není tolik profesionální, ale na druhou stranu není tak "chladná". No, já už jsem takovej, vím, že tyto emocionální výrazy není zcela nutno používat. :-)
Ještě Ti soukromě pošlu odkaz na jednu básničku, která by mohla být celkem dobrou ilustrací poezie, o které jsem psal v předchozí kritice.
mylenka: však já taky uznávám, že Lakrov píše o něčem, přičemž mnoho zdejších rádoby povídkářů píše v podstatě o ničem, však taky čtení jejich děl někdy vzdám i po prvním řádku. :)
Ale znovu opakuji, že i forma je velice důležitá, aby to nějak zapadalo do sebe.
S Malým princem vůbec neoperuj, to je úplně jiná liga.
Chápu, že zrovna Tobě se tento styl moc líbí, už celkem znám Tvůj vkus.
Jsem však přesvědčen, že většina náhodně vybraných čtenářů by sdílela spíš můj názor než Tvůj (by byli spíš hodně znudění a rozpačití, nehledě na nějaké detaily ve stylu apod.).
Rovněž vím, že s Tebou se hádá dosti špatně, poněvadž jsi hodně nekompromisní diskutérka, proto se nehádám.
Beru na vědomí Tvůj postoj, máš na něj právo. Já mám také svůj, který je dosti odlišný.
Lakrov nechť si od každého vezme, co uzná za vhodné.
Zdravím. ;-)
02.03.2010 19:36:56dát kritice tipMarcela.K.
:-)) Teda, Tangensi, odpusť, ale tvůj rozbor mě rozesmál. Ech ...hmm :-)) a hlavně to doporučení psát básně.
To co Lakrov odlišuje od ostaních "rádoby povídkářů" je právě ta schopnost, že povídky mají své osobní kouzlo, svůj styl a hlavně jsou O NĚČEM.
Doufám, že si žádné z Tvých doporučení Lakrov k srdci nevezme.
A kde jsi přišel na ten nesmysl, že prozaické útvary musí stát pevně nohama na zemi?! Copak jsi nečetl ani Malého prince?
02.03.2010 18:32:15dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Děkuji všem za návštěvu a za komentáře, předevšim pak za upozornění možné gramatické chyby. Zvážím.
Pro Tangens_Omega36: Nerozumím zmínce o "systémové chybě", žádnou nesrovnalost nevidím. Prosím o upřesnění.
A ještě něco (ale neber si to osobně, spíš jen jako radu pro příště): Tvé úvodní citoslovce rozpaků (Ech, hm, no) dávají tomuto jinak celkem zdařilému rozboru či pokusu o něj záporné zabarvení ještě před jeho faktickým začátkem. Těžko tedy pak může být chápán jako ochota poradit. Odmyslím-li si je (citoslovce), působí ten komentář o poznání profesionálněji -- ale to jen na okraj, kdyby ses někdy chtěl stat kritikem. Díky.
02.03.2010 17:03:46dát kritice tipTangens_Omega36
Ech... Hm... :-<
No, asi takhle: je zde vidět značná snaha o velmi upřímné sdělení jistých poměrně silných pocitů, což chválím, ale to ještě ani zdaleka není záruka dobrého prozaického díla.
Také uznávám, že máš docela bohatou slovní zásobu a kombinační talent, ale jako celek na mne tato povídka působí velmi špatným dojmem.
Pár menších formálních nedostatků by se našlo, např. od malička (spíše dohromady) nebo napohled (naopak spíše odděleně), ale to vzhledem k primárnímu problému rozebírat nebudu.
V textu jsem taky párkrát našel patrně systémovou chybu - &mdash. Např.: To místo, kde napůl sedíš — napůl ležíš.
Text "Kapitoly" Prolog bych dal do prologu, ne do vlastního textu, ale to též není podstatné.
Nyní zpět k hlavnímu problému - celkovému dojmu.
Jakýkoliv prozaický text, tedy i miniatura, musí být "živá". Musí odněkud někam směřovat, musí mít jistý GRADIENT. Optimální příběh musí plynout jako řeka, ale tato "miniatura" neplyne, ta skáče jako tenisák. Obsahuje spoustu milých, romantických a zdařilých výrazů, což je sice moc fajn, ale tyto výrazy a věty mají velmi malou konzistenci.
Říkal jsem si, že by to snad mohlo být vhodné jako próza pro děti, ale ani to ne, protože i děti chtějí, aby to, co čtou či poslouchají, bylo dostatečně akční a plynulé. Podobnou potíž jsem zaznamenal i u Tvých jiných děl.
Tvé prozaické texty jsou takové jakési ukolébavky - hrozně unavené a nepružné.
Nemohu tvrdit, že by ses dopouštěla vyložených chyb z hlediska gramatiky, syntaxe či stylistiky, ale přesto píšeš spoustu výrazů, které by šlo nahradit něčím dynamičtějším a odvážnějším, třebaže obyčejnějším.
Mohu Ti velmi vážně doporučit raději tvořit poezii, protože na prózu je Tvého značně senzitivního a křehkého stylu opravdu škoda.
Básně mohou poletovat v oblacích, ale prozaické útvary musí stát pevně nohama na zemi.
Ber tento komentář jako ochotu poradit a pomoci, ne jako demotivaci. :-)
02.03.2010 13:39:16dát kritice tipDiana
Krásně napsané! S pocity dojetí a nostalgie jsem se vžila do textu. T***

(Už jsem zase doma, nakonec mi zřejmě pomohl mi Pišta Huf. intervencí :-))))
02.03.2010 13:03:20dát kritice tipPerla Sch.
Pro mě to osobní vzpomínání nebylo, ale vnímala jsem, jak poutavě jsi úvodem přecházela k minulosti. *
02.03.2010 11:10:14dát kritice tipbaronka

To je nádhera
T
02.03.2010 10:57:39dát kritice tipPacer
Dobré k zamyšlení a vzpomínce :). Teda, ale podoba rodinalu s rumem pouze barvou v temné komoře:) začínali jsme tehdy - na hvězdárně kouřit a zašloutlé prstvy jsme sváděli na vývojku - smradem nikotin přehlušila :)
02.03.2010 10:41:52dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Včerejšek byl především dnem léčení "drobných plísní" čerstvě přesazené květiny Písmák. Některé ze včera zveřejnéných textů mohly tudíž zůstat nepovšimnuty. V případě tohoto by tak přišlo vniveč mimo jiné i úsilí dvou korektorů. Dotčeným a nezájemcům se omlouvám za avízo, ostatním děkuji za návštěvu a varuji: Je to text spíš pro dospělé.
26.02.2010 16:31:37dát kritice tipMarcela.K.
Taky mi tam vojevůdce - zrádce nesedí. Toho si schovej, třeba se ti bude někdy hodit jinam.
25.02.2010 12:44:47dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Z textu byly odstraněny avizované chyby (moc děkuji korektorům Hesiona a Aviem) a je zde nyní vložen znovu, v dosud nepozměněné podobě, tedy včetně diskutovaného odstavce 'Vojevůdce - zrádce'.
Všem vám děkuji za návštěvu, za pomoc a za zhodnocení.
24.02.2010 12:07:24dát kritice tipEdvin1
Text se mi líbí, je jako z mé stařecké duše, plný vzpomínek a nostalgie, s originálními metaforami, neotřelý, bez klišé. Za to tip.
Jen ty zbytečné, dost hloupé chyby, a to u autorky, jež dokáže v cizím textu najít i blechu. Nerozumím tomu rozporu.
Škoda. Kazí to celkový dojem.
P.S. Část textu od slova Vojevůdce až po Lanidor bych vyhodil. Snad jen myšlenku pod Vojevůdce - zrádce bych nějak do textu itegroval, protože je smyslupná, jaksi se k celkové náladě textu hodí, doplňuje jej, ale jako vsuvka to moc smyslu nedává, narušuje tok myšlenek.
23.02.2010 19:19:24dát kritice tipHesiona
Korektura je hotová. Moc se mi to líbilo, zvláště to koupání bylo velice poetické :o)*
23.02.2010 19:09:47dát kritice tipOctopus Syd
máš pri odosielaní zaškrtnúť na to, že chceš korektúru...
23.02.2010 18:57:06dát kritice tipHesiona
Jestli chceš, můžu ti poslat korekturu na e-mail. Pokud tvoje dílo ale nenajdu v seznamu děl ke korektuře, nemám šanci se dozvědět, že o ni stojíš :o)

Mimochodem: see can´t be blue. Sea can be blue or your eyes can be blue :o)
23.02.2010 16:23:18dát kritice tipBíša
Tip.
23.02.2010 13:12:36dát kritice tipMarcela.K.
> =slunce je žluté a moře je modré
:-) a bude i když my už tu nebudeme a místo bílého nosorožce zaujme nerezový držák na osušky...

Ráda se s Tebou vracím.
23.02.2010 12:37:17dát kritice tipProsecký
Lakrov, ono to ještě s tou funkcí korektura tak nefenguje. Dílo se objeví ve veřejném seznamu a korektoři se snad po nějaké době ozvou. Také jsem se napálil s posledním textem. Nejednoznačný a přitom jasný text musí dostat tip.
Soukromě jsem se zarazil u Rodinalu 09. Kolik jsem se toho z NDR nadovážel!..?!
23.02.2010 12:28:43dát kritice tipAviem
korektor
je to trochu jinak.. Někdo, třeba já, si přečte tvůj text a upozorní na nedostatky v soukromé zprávě, ale udělat to tak, aby to se to neobjevilo zároveň ve veřejném seznamu, to asi nejde..
23.02.2010 12:24:47dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Dovoluji si využít existence nové funkce 'korektor'. Jsou-li korektoři tím, co si představuji, někdo z avizovaných třeba přečte můj text a upozorní na nedostatky předtím, než se dílo objeví ve veřejném seznamu. (Je-li funkce 'korektor' míněna jinak, pak se omlouvám za avízo.)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.