Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Patrikovo rozhodnutí - Letní pohádka
datum / id01.08.2011 / 389460Vytisknout |
autorMuamarek
kategoriePohádkyDalší dílo autora
témaDětské
upřesnění kategorieROMANTIK
zobrazeno4621x
počet tipů40
v oblíbených4x
do výběru zařadilDanielane,
zařazeno do klubůROMANTIK, Za pohádkou,
Patrikovo rozhodnutí - Letní pohádka Patrik měl zahradu moc rád. Dokázal tu trávit hodiny, a vůbec se nenudil. Zbožňoval starý klenutý dub s mohutnou korunou, pod níž lehával a pozoroval veverky šplhající po kmeni a přeskakující z větve na větev. Představoval si, že se jedná ve skutečnosti o hrad nějakého mocného černokněžníka, jehož komnaty se ukrývají někde hluboko pod kořeny.
 Nabažil-li se dubového listí a větví, které jako ruce proroka směřovaly k nebi, brouzdal travou podél šípkových keřů, hladil po hlavách kapradí a laskal květy azalek, z nichž včelí dělnice odnášely v bandaskách sladký nektar.
 To srpnové ráno si lehl na deku pod starou jabloň a s údivem shledal, že mezi řadou ještě malých a zelených podzimních jablek vyčnívá jedno velké, žlutočervené. Třpytilo se jako zlatý klenot posázený rubíny.
 Než si stačil uvědomit, co se děje, jablko se zachvělo a spadlo mu rovnou do klína. Spíše se lekl, než že by mu něco udělalo, i když dopadlo z pěkné výšky a něco také vážilo. Úlek ovšem brzy odezněl a Patrik si neobyčejný plod zvědavě prohlížel. Ani si nevšiml, že se před ním zčista jasna objevily tři ženské postavy, které na něho upírají své pohledy. Už vůbec nemohl tušit, že jde o tři královny, ani, co budou po něm chtít.
 Konečně zvedl hlavu. Seděl, němý, na dece a nemohl ze sebe vypravit slovo. To za něj udělala první z krásek s černými vlnitými vlasy a zelenýma očima.
 „Jsme tři královny různých částí této zahrady. Jsem Mušana a vládnu Kompostovému království, vedle mě jsou Vosana, královna Sadu a Myšana, královna Sklepních stínů. Potřebujeme jablko, co právě držíš v ruce. Každá ti za ně můžeme něco nabídnout, něco, co pro tebe bude hodně znamenat. Druhé dvě si ovšem popudíš a budou stát proti tobě.“
 Patrik si zatím prohlédl všechny tři ženy. Myšana měla slámové vlasy stažené vzadu do culíku a zasněný, až trochu nepřítomný pohled v modrých očích, připomínajících oblohu po ránu. Vosaniny zrzavé vlasy spadaly po její útlý pas a její hnědé oči voněly po skořici.
 „A co když jablko nedám žádné z vás?“
 Konečně promluvil. Říkal si, že to bude asi pouze sen, přitom ale pevně doufal, že nespí. Nechtěl se probudit. Ne teď.
 Jak to dořekl, zabodly se do něho tři nenávistné pohledy.
 „To vůbec nezkoušej. Měl bys nás proti sobě všechny tři, a to by pro tebe nebylo dobré.“
 „A co vás podělit, každá dostane třetinu?“ Patrik si připadal, že vše vyřešil. Stačí si do domu za zahradou, který je celý popnut břečťanem, skočit pro malý nožík.
 Opět promluvila Mušana.
 „To také není dobrý nápad. Nutil bys nás, abychom se dvě spojily proti třetí. Nemohly bychom ti dát nic ze svých darů, sklidil bys jen naši nenávist. Musíš se rozhodnout. Vždyť ještě ani nevíš, co nabízíme.“
 Hlas se jí opět zmírnil a přešel z přísného až rozkazovačného do vemlouvavého něžného tónu.
 „Já jsem královnou much. Nabízím ti odvahu a drzost. S tímto darem prosadíš v životě vše, po čem budeš toužit.“
 Konečně promluvily i další dvě ženy.
 „Já jsem královnou vos. Se mnou získáš moudrost a neučiníš v životě chybný krok.“
„A já jsem, Patriku, vládkyní všech myší. Zajistím, že se rozmnožíš tak, že budeš mocným, každý s tebou bude muset počítat.“
 Patrikovi se v hlavě honilo leccos. Vzpomněl si, jak mu tuhle sýkorka za kus chlebové kůrky čimčarala příběh o jakémsi mladíkovi, co měl také rozhodnout, které mocné ženě dá jablko a jak vše nakonec skončilo válkou a zničeným městem. Nemohl si pouze vzpomenout na žádné jméno.
 Nestál o žádné dary. Zároveň nechtěl, aby měl v těchto třech kráskách své nepřítelkyně. Však mu také daly hned najevo, co by ho stihlo, nedá-li jim to, co chtějí.
 „Odmítneš-li mne“, začala Mušana, „snesou se na tebe houfy much, budeš trpět nemocný, ustrašený někde v koutě.“
 „Zavrhneš-li mne“, doplnila ji Vosana, „budeš se chovat jako blázen. Stále tě bude něco popichovat, budeš nespokojeným a hašteřivým. Budeš prošpikován žihadly roje vos a budeš celý opuchlý.“
 „Otočíš-li se zády ke mně“, zapištěla Myšana, „ocitneš se v hnízdě myší, budou tě hryzat a nebudeš mít co jíst, budeš padat hlady, obě kapsy prokousané. Budeš sám.“
 Patrikovi se z toho všeho točila hlava.
 „Vážené královny, musím si to rozmyslet. Dejte mi čas do zítřka.“
Měl na krajíčku, chtělo se mu brečet, přesto se ovládl. Něco mu říkalo, že teď musí být silným a něco vymyslet. Na zoufalství ještě bude čas.
 Ty tři se na sebe podívaly, pak pokývaly hlavami a jako jeden hlas odvětily: „Dobře, zítra přesně v tuto dobu se tu objevíme, pak ale musíš jedné z nás dát, co ti nepatří. Všechno, co máš vědět, víš, tak si to promysli.“
 Zmizely.
 Kdyby Patrikovi nezbylo v ruce mohutné jablko, jež ho v dlani vysloveně pálilo, nevěřil by, co prožil.
 Brouzdal se zahradou a byl smutný a trápila ho řada věcí. Lze se obejít bez moudrosti? Jak muže být Vosana královnou moudrosti, když se hádá o jablko? To je snad moudré? No jo, ale bude-li dělat samé pošetilosti, bude na tom špatně. Nebo se má vzdát odvahy? Drzý být nechce, ale podřídí-li se každému, bude jen otrokem a takový život také nechce. A zůstat sám? Netouží mít stovky potomků, ale aspoň jednoho by jednou chtěl. Hlavně poznat lásku, ale tu mu Myšana nezaručila.
 Zkrátka, měl v hlavě chaos a ani nepostřehl, že došel k zahradnímu jezírku, obrostlému divokým rákosem.
 Na hladině tančily vodoměrky, potápníci se nadechovali před cestou ke dnu a vosy s mouchami opatrně dosedaly na kameny na břehu, aby se aspoň trochu napily.
 V poklidné hladině se ale odehrávalo i jedno drama. Patrik uviděl, že se přesně uprostřed topí beruška. Slyšel sice divné bzučení: „Co se staráš, ať utone, co je ti po ní, máš teď jiné rozhodování.“
 Ale Patrik se hlasu nepodal. Sebral dlouhý klacík, co se povaloval v trávě a nahnul se nad hladinu. Ještě kousek – a již se mohla beruška konce dřeva zachytit. Vděčně tak učinila. Chvíli zůstala na špičce záchranného předmětu jako přikovaná, pak roztáhla krovky, s díky Patrikovi zamávala a uletěla.
 Patrik pocítil něco velmi hřejivého, neuměl to pojmenovat, ale bylo mu nezvykle dobře, i když nemohl zapomenout na těžkou volbu, kterou bude muset nějak vyřešit.
  Zatím se nad zahradou snesl soumrak, květiny sklopily hlavy a ptáci dozpívali své písně. Patrik šel spát.
 Sotva usnul, probudil ho lehký dotek něčí ruky, jež ho pohladila po rameni.
 Vždyť mají přijít až zítra, zděsil se Patrik, že to jsou ony tři královny, jejichž spor má vyřešit.
 Před ním stála hnědovláska s mandlovýma očima, které celé zářily.
 „Neboj se, Patriku, jsem Sluněna Sedmitečna, královna berušek. O jablko, co máš darovat jedné ze tří královen zahrady, nestojím, ale dáš-li mi ho, bude v dobrých rukách, tedy spíše v krovkách.“ Nádherně se usmála, že Patrika přešel jakýkoli strach.
 „Zachránil jsi jednu z nás, aniž ti cokoli za svou záchranu nabídla. Přesto jsi něco získal, viď?“
 Patrik si vzpomněl na nádherný pocit, jenž se ho u jezírka po záchraně berušky zmocnil.
 „Budu-li mít jablko sváru já, ty tři budou stát při sobě a nepoperou se. Bylo by zlé, aby moudrost, plodnost a odvaha stály proti sobě. Moc dobrého by z toho nepovstalo. Takto budou útočit jen na mě, ale nemohou mi nic udělat.“
 „A ty jsi královnou čeho?“
 „Já jsem královnou listů a stébel a dám ti štěstí. Ty tři ti budou házet klacky pod nohy, ale proti štěstí toho mnoho nezmohou. Nebudeš mít třeba velký rod, nebudeš v čele dobrodružných výprav a ne vše, co uděláš, bude moudré, ale uděláš takové kroky, jež ti dopomohou ke štěstí, a to se cení.“
 Patrik jí podal jablko. „Chci, abys ho měla ty.“
 „Díky, Patriku, nebudeš litovat.“ Něžně ho políbila do vlasů a zmizela.
 V tom okamžiku se před ním zjevily tři rozzuřené dámy.
 „Budeš mít víc štěstí než rozumu“, sykla Vosana.
 „Tvoje jediné štěstí bude, potkáš-li opravdovou lásku, jinak budeš sám a sám“, vypískla Myšana.
 „Budeš se krčit v koutě, ale se štěstím z každé patálie vyvázneš“, zabzučela Mušana.
 Patrik přesto cítil, že jejich vztek na něho vůbec nepůsobí – a ony to vědí. Rozplynuly se do vteřiny. Slyšel jen staré kyvadlové hodiny, jak posunují vzduch z místa na místo a oddechují úlevou. Konečně mohl usnout, aniž ho cokoli tížilo. Těšil se, až ráno pozdraví mohutný dub a bude hrát s běláskem na schovávanou. A na podzim, to se s chutí zakousne do červenofialových jablek. Vzpomene-li si na Mušanu, Myšanu či Vosanu, jablko mu dozajista v ústech nezhořkne…
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.01.2016 22:39:30dát kritice tipMuamarek

Markel: To mám velikou radost, díky :-)))

28.01.2016 17:45:12dát kritice tipMarkel

já jsem pohádková, doma se mi smějí, neb jsem již důchodkyně, moc líbila *

28.02.2013 21:29:53dát kritice tipTangens_Omega36

Rádo se stalo. Více takových příběhů. :)

28.02.2013 07:40:15dát kritice tipMuamarek

Dík moc za zastávku a komentář, Davide,

 

 měj se,

 

 Marek

27.02.2013 20:01:59dát kritice tipTangens_Omega36

Dobrý drama. :) Jen by stálo za to zmínit, proč to jablko ty královny potřebovaly. Asi bylo kouzelné, stejně jako celá ta jabloň. Taky mi chybí popis Mušany. Na pohádku trochu krátké, ale budiž. Začátek mi trochu připomínal legendu o Isaacovi Newtonovi. :o)

Připomínky:

Seděl, němý, na dece - bez čárek.spadaly po její útlý pas - pás, ne? Pas je doklad. :-)Zmizely. - trochu rozvést, alespoň "Poté zmizely."a byl smutný a trápila ho řada věcí - první a vynechat, místo věcí bych dal třeba potíží.V poklidné hladině - na hladině.Ale Patrik se hlasu nepodal - nepoddal.

Tak to občas chodí, že je člověk postavený před hotovou věc a že má na výběr jen samé špatné možnosti, aniž by si to sám způsobil. A pak se musí spoléhat na nějaký zázrak nebo něco neobvyklého. ;-)

06.04.2012 23:27:11dát kritice tipMuamarek
Díky :-))
06.04.2012 19:11:50dát kritice tipZuzulinka
Tobě taky, krásné svátky jara:)
06.04.2012 18:27:49dát kritice tipnostalgik
Taky bych nevěděl jak se rozhodnout, naštěstí je tu moudrá pohádka...
:o)
06.04.2012 17:44:21dát kritice tipbaronka

I já ti přeji
pěkné Velikonoce
a piš piš piš
06.04.2012 14:54:11dát kritice tipMuamarek
Přeji Vám všem krásné prožití velikonočních svátků,

mějte se pěkně,

Marek
02.02.2012 08:11:36dát kritice tipZuzulinka
Marku, mám kamarádky dobré lobistky:)...ví, že mám pohádky ráda. Pěkný den.

Zuzana
02.02.2012 07:57:24dát kritice tipMuamarek
Díky, Zuzulinko, za zastavení a komentář, jsem moc rád, že sis tu našla, měj se,

Marek
02.02.2012 06:31:48dát kritice tipZuzulinka
Krásná pohádka Marku, Mušana, Vosana a Myšany - to mě hodně pobavilo:)nebo "Sluněna Sedmitečna"

pak taky některé úseky zní tak nějak nelogicky třeba - "hnědé oči voněly po skořici"

místa je použitý až takový archaický jazyk a nezvyklé formulace, nevím, jak by na to děti reagovaly, jestli by to pochopily apod. - např. "popnut břečťanem"..."berušky zmocnil"

ale přesto, má to všechny atributy pohádky, je to nápadité, má to hezkou, poučnou pointu a spád, rozhodně tipuji*
01.02.2012 23:18:56dát kritice tipMuamarek
Danielane: Díky, mám radost, že se Ti tu líbilo :-))

A Lakrov díky též :-))
01.02.2012 21:47:26dát kritice tipDanielane
Marku,
krásný pohádkový příběh a Lakrove děkuji za avízo.
Moc mě těšilo číst..
01.02.2012 21:42:18dát kritice tipMuamarek
Díky, Lakrov :-))
01.02.2012 19:12:17dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Přidáno do klubu "Za pohádkou".
23.09.2011 13:29:44dát kritice tipJeleněv
I tobě .-)
23.09.2011 13:10:52dát kritice tipMuamarek
Jeleněv: Díky a ať se daří :-))
23.09.2011 11:35:23dát kritice tipJeleněv
tip
18.09.2011 16:19:11dát kritice tipMuamarek
Jari, Robinia, sepot: Díky Vám všem za zastavení,

mějte se krásně :-))¨

Marek
13.09.2011 20:53:27dát kritice tipsepotvkorunachstromu
..tvá pohádka..Marku..je zatím ze všech co jsem dnes četla nejpohádkovější..dobře promyšlená..skvěle napsaná..:)
13.09.2011 20:03:38dát kritice tipRobinia
krásná pohádka
13.09.2011 19:21:45dát kritice tipJariAgnes
Krásná pohádka... nechybí ani moudrost...*
12.09.2011 09:35:28dát kritice tipMuamarek
IMa - díky za návštěvu a komentář,

těší mě, že se Ti tu líbilo :-))

Marek
12.09.2011 08:59:33dát kritice tipIMa
To je moc pěkná pohádka, T.
12.09.2011 08:03:06dát kritice tipMuamarek
VůněSlov: Tak to mám velikou radost, díky,

měj se pěkně,

Marek
11.09.2011 21:14:32dát kritice tipVůněSlov
Páááni...to je ale pěkná pohádka...opravdová...a moc hezky se mi četla.
16.08.2011 15:30:53dát kritice tipMuamarek
Fereny: To většinou do klína nepadá, ale někdy tam už dávno leží, jen bez povšimnutí... Ono ani tady hlavnímu hrdinovi z nebe nespadne a bude jen na něm, pozná-li ho...

Díky za zastavení, měj se pěkně :-)))
16.08.2011 15:21:39dát kritice tipfereny
Má štěstí, že má štěstí. Kéž by mi taky spadlo do klína něco, co bych mohla za trochu toho štěstí vyměnit :) Pohádka se mi líbí. *
12.08.2011 19:34:51dát kritice tipMuamarek
In darkness: To mám velkou radost, díky. Pěkný vkend,

Marek
12.08.2011 19:08:44dát kritice tipIn darkness
Pěkné :) jedna z mála pohádek co se mi líbí...
11.08.2011 09:31:05dát kritice tipMuamarek
Díky, Vlasto, to víš, s časem jsem na tom porůznu, ale snad ještě nějakou napíšu...

Měj se,

Marek
11.08.2011 09:16:48dát kritice tipbaronka

Je nádherná
nezanedbávej pohádky
piš je
T
11.08.2011 07:12:37dát kritice tipMuamarek
Mylenka: To by holt musely říct samy děti...

Pokud sis z příběhu něco málo odnesla, jsem rád...
11.08.2011 07:11:19dát kritice tipMuamarek
Takjinak: Díky, to mě těší :-)))
10.08.2011 23:31:11dát kritice tipMarcela.K.
Já nevím, mě ten Patrik připadá nějakej naškrobenej :-(
Jinak nápad dobrej, jen jsi z toho dost lehce vyklouzl s tou beruškou...
Nevím, jestli by to děti nebraly jako podvod.

Ale jako námět na film je to docela dobrý, trochu říznutý Alenkou, ale budiž.
Jo a Myšana mi opravdu nedělá dobře...ale za to ty nemůžeš. Manžel předevčírem jednoho umlátil ve sklepě ;-)

Tip ti dám, ale příště to dotáhni.
10.08.2011 23:05:22dát kritice tiptakjinak
Milá, hřejivá pohádka :-)*P.S. Lakrov, díky za avi :-)
10.08.2011 22:31:04dát kritice tipMuamarek
Nostalgik, Zeno: dík za zastávku a dobrou noc :-))
10.08.2011 15:35:11dát kritice tipnostalgik
Pohádek není nikdy dost, tedy těch správných,
jinak se s "pohádkami" roztrhl pytel v každém zpravodajství :o)
***
10.08.2011 14:24:03dát kritice tipZeno01
Já nevim, jestli to ty děti vtáhne do děje, ale já to tak nějak beru. :) Líbila se mi hlavně akční zápletka veverek. :)
10.08.2011 11:17:43dát kritice tipMuamarek
Díky, filemon, za zastavení :-))
10.08.2011 11:13:04dát kritice tipfilemon
Antická téma o Paridovi a jablku sváru v novšom a celkom zaujímavom šate. Tip :))
10.08.2011 08:44:04dát kritice tipMuamarek
MDavy:

Díky moc za Tvé postřehy.

Víš, mně tu šlo o to, že rovnice, kdy si hrdina bybere jednu ze tří možností a pak nese následky, je vcelku známá a zpracovaná z ruzných hledisek. Já ji chtěl řešit (metaforou řečeno) ne v oboru reálných, ale komplexních čísel.

Nikde není řečeno, že se mu povede dobře. Jenom zkrátka nechtěl volit z uzavřeného výběru možností. To, že zachránil berušku, mu sice nabídlo nějaké řešení, ale proto to nedělal. Jen využil možnosti, jež se mu nabízela...
Jen jedna věc: Ona mu nenabídla "snadný život", ten může být pěkně nesnadný, jen mu naznačila, že ať bude jakýkoli, najde své štěstí... A šťastný m,ůže být člověk, i když se mu vůbec po mnoha stránkách nedaří, jde o to, co je štěstím...

Měj se,

Marek
10.08.2011 08:22:38dát kritice tipMDavy
Tahle nerovnice (co si vybrat) nemá jednoznačné řešení - to jsem ani nečekala (i když ty's ho vlastně předložil - vyhrálo štěstí). Šlo mi spíš o to, že jsem si jako čtenář vytvořila nějakou představu, ale neměla jsem šanci zjistit nakolik se liší od 'pravdy' v té pohádce, od myšlenkového postupu Patrika a jeho rozhodnutí. Takže vlastně ani nevím, jestli mu fandím :o). Zatím - ne, protože si 'vybral' tu nejjednodušší cestu; ano, protože si vybral dobro pro ostatní. Ne, protože se vezl; ano, protože je hodný a zachránil nezištně berušku.
Po pravdě si z toho odnáším několik následujících (a možná protichůdných) pocitů:
- není nutné si lámat hlavu rozhodováním; stačí se chovat dobře a slušně a řešení přijde samo
- někdo na tebe nachystá lest, nabídne ti snadný život a mír pro všechny, přičemž se tváří, že nic nechce a ty mu na to skočíš (protože k němu jedinému si vytvoříš nějaký minivztah)
- i zdánlivě neřešitelný problém, který směřuje jednoznačně k neštěstí, je možné vyřešit smírně, klidně a dobře.
Řekla bych, že vidím těžiště tvého zajímavého příběhu jinde, než ty a z toho plyne má 'nespokojenost' :o).
V každém případě zůstává v platnosti, že je to zajímavý a originální nápad.
Přeji pěkný den!
09.08.2011 22:23:25dát kritice tipMuamarek
Lakrov, SUVR, MDavy: Díky Vám všem za zastavení a obsáhlé komentáře.

MDavy: Víš, ono to právě není (asi má vina) jednoznačně rozřešené. Hrdinu čeká spoustu nástrah: má proti sobě tři mocné kálovny a nic nebude mít zadarmo. Ale bude při něm stát štěstí, což ale samo o sobě vůbec nemusí stačit... Nechal jsem to otevřené pro fantazii každého...
09.08.2011 21:30:32dát kritice tipMDavy
Zajímavá, originální pohádka, která stála za přečtení.
Nicméně... Podle obecných měřítek to sice dopadlo dobře, přesto z ní mám divný pocit. Zdá se mi, že to měl hrdina nakonec dost jednoduché (já vím, proč ne) a především jsem čekala zajímavý vývoj, až by si vybral nějakou (a jakou?) z těch tří dam, resp. variant. To se nekonalo a mně to přijde nedokončené, nedokončená myšlenka. Cítím se ochuzena :o)
Postavil jsi štěstí nade vše - známé staré dilema jedním tahem vyřešeno...
Slohově mě při čtení trošku rušilo střídaní 'archaického' a hovorového jazyka (např. '...No jo, ale bude-li ...')

Díky za avi, Lakrov.
09.08.2011 19:58:37dát kritice tipSUVR
Mně se líbí, že vznikají nové pohádky, protože s Němcovou, Grimmy či Andersenem by si nová doba dávno vystačit neměla /přinejmenším zastaralý jazyk/, ale ispirací mohou být stále. Mně se vybavily tři víly v Šípkové Růžence. Ty Tvoje královny vkládají dětskému čtenáři /či posluchači/ vztah k přírodě velmi zdařile zařazeníkm postavy /zde např. Patrika/, se kteým se dítě samozřejmě ztotožňuje. Ve Tvých pohádkách může nacházet jistou míru nebezpečí, setkávat se "zlou vílou", ale stejně tak vnímá empatii, spravedlnost, toleranci a další aspekty skutečného života. A před takovou pohádkou opravdu klobouk dolů.
09.08.2011 15:32:26dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Krásná pohádka. Žasnu nad umně zkonstruovaným příběhem, vyvážeností možných zisků a ztrát, moudrostí závěrečného "beruščího" řešení, ale především nad druhoplánovou souvislostí tohohle všeho se skutečným životem. Vlastně ti tuhle pohádku tak trochu závidím. A protože proti závisti (již nosíme každý sám v sobě) sami nic nezmůžeme, pozvu si na pomoc armádu čtenářů :-)

Plus několik avíz; dotčení či "nepohádkoví" nechť prominou, autor(ka) za nic nemůže.
05.08.2011 22:30:06dát kritice tipEnyst
Docela jo... víš,jakoby v tom nebylo nic nového, žádné hlubší poselství...
05.08.2011 20:23:23dát kritice tipMuamarek
Enyst: Přijde Ti to vskutku tak přímočaré?
05.08.2011 18:23:12dát kritice tipEnyst
A tak zase jednou pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí...
03.08.2011 23:14:32dát kritice tipAugustus
O tom nepochybuji. Jsi v mých oblíbených autorech a v seznamu se mi kupí nepřečtená avíza.
03.08.2011 20:44:37dát kritice tipMuamarek
Augustus: Jasně, trochu by mě děsilo, kdyby Ti sedlo všechno, co zde stojí psáno :-)) Snad ale časem Ti něco do noty padne,

díky za nákuk a měj se,

Marek
03.08.2011 15:37:35dát kritice tipAugustus
Nemohu tomu vyčítat, že je to naivní, příliš jednoduché a přímočaré, neboť je to pohádka směřovaná evidentně k dětem. V tomto směru tedy plní svou funkci dobře. Přesto mi tohle Tvé dílko osobně příliš nesedlo.
03.08.2011 08:14:43dát kritice tipnevím,neznám
:)
03.08.2011 06:47:44dát kritice tipMuamarek
Já myslím, že nebude :-)) Jsem rád, že se Ti líbila :-))

Měj se pěkně,

Marek
02.08.2011 23:09:12dát kritice tipnevím,neznám
superparádní pohádka. Já jdu napsat básničku...trochu jsem si vypůjčila něco od baronky, snad se nebude zlobit...*
02.08.2011 23:00:36dát kritice tipMuamarek
Sebastiana, Rampoušek - díky a dobrou noc :-))
02.08.2011 21:20:13dát kritice tipSebastiana
Normálně jsem byla napnutá, jak to vyřeší, ...líbilo moc
02.08.2011 18:18:43dát kritice tipRampoušek
díky Marku za příspěvek a zařazuji do soutěže!
02.08.2011 15:16:36dát kritice tipMuamarek
Díky, Kokrouči, za zastavení,

měj se,

Marek
02.08.2011 15:06:15dát kritice tipKokrouč
docela dobrý* to bych dítěti klidně přečet.
01.08.2011 18:16:49dát kritice tipMuamarek
Díky, Stano, za zastavení :-)))
01.08.2011 18:08:44dát kritice tipHáber
pekná ***
01.08.2011 17:18:55dát kritice tipMuamarek
O to víc mě Tvá slova těší, maceško, že jinak pohádky nečteš, pěkný zbytek dne :-))
01.08.2011 16:14:10dát kritice tipmacecha
sice pohádky nečtu ráda, ale tady jsem neodolala a dobře jsem udělala. T***
01.08.2011 15:10:53dát kritice tipMuamarek
Heartrate: To mám radost, díky za zastavení a měj se krásně,

Marek
01.08.2011 14:19:40dát kritice tipheartrate
korektor
povedlo se ti to, Marku :)
01.08.2011 12:39:30dát kritice tipMuamarek
Renegátka, Avox, Diana:

Díky za zastavení.

Avox: Souhlas, tak od šesti let bych to viděl...

Mějte se pěkně,

Marek
01.08.2011 10:06:15dát kritice tipavox
Pohádka je moc pěkná, inspiraci v Řeckých bájích potvrzuje i sýkorka :-)) jen si myslím, že je to pohádka pro pro starší děti - volba slov, dlouhá souvětí... */
01.08.2011 08:53:03dát kritice tipDiana
To je ale nádherná pohádka! V deštivém ránu mi zasvítila jako sluníčko ****
01.08.2011 08:44:54dát kritice tiprenegátka
Pohádka jako víno.Nádherná.*


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.