Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 448 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Dehtová pole
datum / id25.05.2012 / 409860Vytisknout |
autorKapsa
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1639x
počet tipů2
v oblíbených0x
Prolog
2003
Dehtová pole

 

  Jen trochu teroru – kapičku, jen co smočím na špičku jazyku, abych ochutnal – naposled, výraznou chuť tabáku.

  Jelikož jsem přestal kouřit – pozdě, dveře zavřené i zevnitř, já potopen v nechuti hledám náhradu v jaterních skvrnách, snažím se v nich číst svou budoucnost, jako v kávové sedlině – jde to? – vidět vpřed skrze záclony mlh, jenž jsou nešťastným produktem mé nevědomosti a páchnoucích nánosů na plicních stěnách; přestal jsem kouřit, před několika dny, bylo to mé vlastní rozhodnutí – spontánní, skutečné – opravdu, ze dne na den? – dá se odtrhnout pupeční šňůra, aniž by dítě řvalo strachy a bolestí – dá se to, provést ten nejradikálnější, nejbrutálnější krok v něžné pohlazení nového dne, aniž bych zakašlal a nevyplivl černý hlen, dá se to?

  Dám si posledního čouda, na zapomenutí.

  Večer jsem opět propil, již několikrát – gratuluji, dobře se krátíš, porce jako porce, stejná jako ty ostatní, ležíš na prkně, sám, línej jsi, abys žil, večer jsi propil, již několikrát – gratuluji, přišel jsem, abys vstal, již pár hodin jsi neprocitl; muž u tebe kouřil dýmku a ty ses dusil, vytáhl jsem ti jazyk, provedl umělé dýchání z plic do plic a tak tě zachránil, přesto nezvedáš se, jsi unaven? – ne? – tak odejdi, nejsi zde vítán mezi svými, gratuluji po probdělé noci s vysokým tlakem, s chrchlem na plicích ses odhodlal nevrátit se, ani neodejít, jaká to skvělá rozhodnost v nerozhodnosti – kontumační zápas, remíza, jak to je?

  Jsou to jen vzpomínky, jsou to jen odrazy v zrcadle – praskni, dřív než se probudím; kam se poděla původní představa šťastného života s cigaretou, kam se poděly dívky z reklam? Umění, jenž je vybledlé, stvořené dávno po Kristu.

  Sedím pod malými stromy, napodobují můj stín, zkřivený, unavený, vězněný v kleci, jako by to byla příjemná vzpomínka – v zlaté kleci kanárek, zpívá jako píšťala, nikdy nepřestává, žaluje, vypráví příběhy, dole na zemi je cesta, na ni mravenci, za obzorem se schovalo slunce, chutná, chutná sladký živote, jak? – to je na poslední cigaretu, co vyprovází nás; situace, och trapná – že? Já se tu schovávám, děsím se, že mě objevíte, že sním – smím snít, když zvratky s cigaretou nechutnají, růže se červená, stydí se, že má ústa chutnají jako popelník, a hvězdy, ty mohou snít?

  Jsem hvězda obtisknuta záchodem a ověnčena trapasy z minulého dne i večera; a pomalu jsem umíral – dobře, škoda, už není to jako dřív, čas plyne, sochám bijí srdce a nám se zatoulala krabička cigaret někam pod stůl – ohni se a nikdy svůj hřbet nenarovnáš.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.06.2012 14:48:53dát kritice tipKapsa
Hoď mi to do pošty...
30.06.2012 14:34:08dát kritice tipVH64
Aha, tady taky - "...umění, jež je vybledlé...

Úplně zdvořile se ptám, nechceš někam poslat tabulku skloňování zájmen. Mám...
28.05.2012 15:35:02dát kritice tipKapsa
Diana: No, já kouřím tak nějak nárazově - přes týden vůbec, až pak,když si sednu s přáteli na skleničku neudržím se a zapálím si.
28.05.2012 08:07:57dát kritice tipDiana
Škoda, že se to nepovedlo. A nežere tě pomyšlení, že otročíš tak nevábné věci, že se nedokážeš osvobodit? Držím palce, abys to dokázal dřív, než se dostaví zdravotní následky. Napsáno je to dobře, ta nerozhodnost tam nevadí, naopak, působí to přesvědčivě a pravdivě.
27.05.2012 23:38:48dát kritice tipFruhling
Však já ti ho neberu!
27.05.2012 21:09:17dát kritice tipKapsa
Fruhling: Tvé výtky vnímám, tohle je poměrně staré, až historické dílko. Z mého pohledu takové má být, protože jsem takový byl a cítil.

Dnes bych to napsal jinak nebo bych o tom nepsal vůbec, ale nějakým záhadným způsobem se mi prostě líbí a chci ho tu.
27.05.2012 21:05:45dát kritice tipKapsa
Diana: Ano, kouření je svinstvo, pokud kuřák není ohleduplný. Napsal jsem v to době, kdy jsem se sám pokoušel přestat kouřit. Nepovedlo se :(

Ale alespoň hodně výrazně omezil...
26.05.2012 22:02:02dát kritice tipFruhling
Není to výrazově vycizelované: chci říct že se tam míchá ležérnost, melancholické přemítání, ale zároveň je to napsané dost upjatě (spisovně, s velmi tradicionalistickou větnou skladbou i některými obraty) (slunce se schovalo, růže se červená...)). Výsledek působí dost nepřesvědčivě: jako by ses nemohl rozhodnout, na kterou stranu se přiklonit.
26.05.2012 07:37:24dát kritice tipDiana
Nejlepší je s tím svinstvem nikdy nezačít! Dobře napsáno. Přesně takhle hnusně se to jeví nekuřákům, bezmocně trpícím v světě zamořeném cigaretovým smradem.*
25.05.2012 10:36:25dát kritice tipKapsa
Byl bych radši, kdyby sis to přečetl, než bodoval, protože já už mám nějaké body za řízení od policie ČR ;)
25.05.2012 10:19:11dát kritice tipBásník v pruhovaném triku a v brýlích s kostěnou obroučkou
bod ti ale dám - přátelský bod :)
25.05.2012 10:18:59dát kritice tipBásník v pruhovaném triku a v brýlích s kostěnou obroučkou
dlouhý :(


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.