Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
Sám ve tmě
datum / id10.06.2012 / 410662Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
témaMysteriózní
zobrazeno3514x
počet tipů7
v oblíbených1x
zařazeno do klubůCREDO, Povídka měsíce,
Sám ve tmě
Dav venku opět skanduje moje jméno. Za chvíli vyjdu ven a oblažím jejich zrak zázraky a divy. Nyní sedím u obrazovky počítače a prociťuji toky informací. Zároveň je trochu směruji. Jsem nadnášen gloriolou slávy a uctívání. Ale tak to musí být.

Duchaplnosti, kterými budu jitřit jejich sluch a mysl, si nemusím připravovat: intuitivně je vylouskávám přímo z kreativního středu bytí. Už se napojil celý svět a jásá. Nechávám se zbožňovat. Ano, zbožňovat. Ale přitom musím, aspoň sám sobě, aspoň sám pro sebe připomenout, proč to všechno.

Minulý život jsem prožil v Tibetu a dosáhl tam osvícení. Můj zrak se poté upřel na západ, na Evropu. Neznali tam Nauku a myslel jsem, že když se tam vtělím (a dobře použiji svoje "siddhi", zázračné síly získané vhledem do bytí), dovedu je všechny blíže osvícení, kterého jsem sám dosáhl.

Ovšem v tomto životě, jakmile ze mě spadl závoj zapomnění a rozkoukal jsem se, jsem pochopil, že jsem se mýlil. Neznal jsem Příběh.

Tato část světa duchovně žije Příběhem, který mají zapsaný ve své svaté knize. Někteří jím žijí a sami si to uvědomují, většina však jej následuje podvědomě. Je to příběh národa, který došel z otroctví ke svobodě a poté jednoho muže z tohoto národa, který této svobodě nasadil korunu.

Skandování venku se mění v trans. Mávám rukou a alespoň jim posílám nějaká světla, obrazy, pocity, než se na pódiu zjevím sám a začnu svoji dnešní řeč. Nejdříve však musím dokončit inventuru myšlenek, kterou nyní vyskládávám sám před sebou.

Ovšem Příběh se zasekl a začal běžet v kruhu. Lidé se začali soustřeďovat na dogmata, na vnější známky Příběhu, na vnější smysl přikázání a doporučení: a tím to celé strnulo. To, co mělo pomoci ke svobodě, se samo stalo vězením.

A po nějaké době záseku jsem přišel já: se svými schopnostmi získanými v části světa, kde Příběh neznají, s tendencí vidět Příběh zvenku místo zevnitř...

...a zjistil jsem, že je na mně napsat poslední kapitolu.

Stanu se vším, co pokládají za božské. Vystupňuji to až k největší extázi. Celý svět tím odhodí dogmata ve prospěch jediného dogmatu: mě.

A já pak budu poražen. Musím být. Jeden z nich přijde a zasadí mi první a zároveň poslední úder.

Pak budou prázdní. Prázdní, holí a noví, jako by je právě opustil nejláskyplnější milostný partner jejich života. Ale budou muset začít nanovo: dogma bude rozbito.

Hořce se usmívám. Nikdo u mě nesmí vidět ani stín pochybností. Hladím podlitinu na svém čele, podlitinu, která se vytvořila poté, co jsem v této inkarnaci silným vhledem znovu získal své siddhi. Její tvar se podobá třem šestkám - i tady Příběh prosadil svou.

Až po mé porážce nezůstane kámen na kameni, přestanou být dětmi. Budou vědět, že budou muset nadále přemýšlet a cítit každý sám za sebe.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.08.2012 12:15:20dát kritice tipMax Hutar
no jó, takovej nietzsche oklikou přes tibet...

glosovat tak heavy věci jako vztah západu ke starému a novému zákonu a ještě navíc optikou východu je příšerná kláda, kterou nakládáš na malej rozvrzanej dvoukolák literárního žánru paraboly. ne, že by tento pomyslný dvoukolák mnohdy nedokázal uvézt náklady ještě těžší (viz třeba to, jak Miroslav Petříček interpretuje v Majestátu zákona Kafku), ale to by to muselo být implicitnější a ne takhle (rádoby)erudované. Jsou zde mnohatisícové knihy na toto téma které nedají tomuto dílku žádnou šanci.
12.07.2012 19:22:37dát kritice tipAligator
Trošku složitý na čtení, takový divný sloh. zadrhával jsem se v některých větách a navíc mi to dost připomíná dokument.
10.07.2012 15:24:40dát kritice tipDavidPetrik
Uz od prvnich radku text odrazuje jazykem (samoucelne) pouzivajicim "neceske" terminy jako toky, gloriola apod. Usecny, kadencni styl neni spatny, ale vyse zminena slova zanechavaji pocit kostrbatosti, umelosti.

Celkove je text velmi nezaostreny, chybi mu sdelitelnost a sdelnost. Pusobi na me jako pabeni, ktere se vrstvenim nekonkretnich konceptu (jako je Nauka a Pribeh) snazi povznest do nejakych vyssich sfer. Ucinek je opacny: text vyzniva jako snuska nedobre sepjatych myslenek.

Doufal jsem, ze se treba z vypravece stane nejaka klicova postava zapadniho nabozenskeho sveta: Mohammed, Kristus nebo treba i nejaky svaty. Misto toho prislo jen dalsi mlhave premitani. Nasledne explicitni odhaleni, ze postava vypravece nese na tvari "cisla bestie" mi spise prisla komicka. Novozakonni tri sestky odkazuji na jmeno cisare Nera (i kdyz existuji dalsi interpretace) a s "Naseptavacem" ci "Nosicem svetla" maji pramalo spolecneho.

Je autorovou licenci, jak nalozi se svymi hrdiny. Me nicmene nepresvedcilo, ze by kdokoliv dosahnuvsi (jakehokoliv) "osviceni" pouzival terminy jako "Nauka" (tim spise s velkym "N") nebo "skandovani". I kdyby se nakonec ukazalo, ze vypravec je metafyzickym ztelesnenim dabla.

Skutecne osviceni lide, ktere jsem poznal, jsou velmi pravdivi sami k sobe, hovori jednoduse, ackoliv jejich sdelelni jednoducha nejsou. Ale predpokladam, ze postava vypravece nedosahla "satori", ackoliv se ohani ziskanim "siddhi".

At se Vam dari.
06.07.2012 10:17:16dát kritice tipMarking Machine
Chápu o co autorovi šlo, myšlenka celkem fajn, ale podání neuspokojivé.
02.07.2012 13:42:53dát kritice tipDanny
Janina6: díky moc za připomínky. Provedl jsem podle nich drobné úpravy.
23.06.2012 14:57:57dát kritice tipJanina6
Já už se asi opakuju, ale - z mé strany jako obvykle: nápad je fajn, zajímavý, k jazykové stránce mám výhrady.
Co to je "toky informace"? (beru tok informace, tok informací, toky informací, ale že by jedna informace měla více toků?)"Jakmile ze mě spadl závoj zapomnění a rozkoukal se" - ten závoj? "...který této svobodě nasadil korunu" - nasadit něčemu korunu se velmi často používá v ironickém smyslu, jako pokazit něco. Může to změnit dojem, který jsi chtěl vyvolat.
Opakování slov: "začal běžet v kruhu. Lidé se začali..."
"a zároveň poslední úder. Pak budou holí." Možná je to jen můj problém (mám ráda metafory), ale po slově "úder" si v další větě automaticky představím hůl, a ne to, že jsou nazí :-) Tak možná pro takové vyšinuté jedince jako jsem já, to slůvko "holí" zvaž...
Jinak pěkné čtení plné fantazie. fajn.
18.06.2012 16:25:19dát kritice tipZdenda
Připomíná mi to čtvrtý díl Duny. Ten mě taky nebavil. Spustě lidí připadal ovšem geniální. Tedy tak.

18.06.2012 07:56:32dát kritice tipMalá Marie
kluci kluci,,, ach jo...
18.06.2012 07:08:42dát kritice tipStvN
MM - kolik znáš osvícených lidí?
18.06.2012 03:52:10dát kritice tipTangens_Omega36
Armand: taky si myslím, že Marie nám trochu obohatila náš rodný jazyk, nejen o výše uvedené spojení. :o)
Bereš to moc vážně, Mary. Nebo si z nás velice rafinovaně utahuješ, to spíš. MM - to mi něco (někoho) připomíná. :->
17.06.2012 22:03:37dát kritice tipArmand
Malá Marie: Máš samozřejmě ve všem pravdu, Marie. Jak jinak, zřejmě, když jsi osvícená.

Ano a autor, jak ho znám, toho má na mysli až běda :))) Sám by možná uvítal nějakou lekci, jak toho mít na mysli méně. Nebo méně myslí? .-)

Ale i on na to má, koneckonců, právo. Že? A my s ním i s tebou :)

PS: "zápor kladu" je skvělý obrat. Dík!
17.06.2012 20:31:43dát kritice tipMalá Marie
Dobrá, když už se do mě obouváte měli byste před tím pořádně číst.

Pokud někdo dosáhne osvícení jen velmi těžko může mít pochybnosti - to je nelogické a proti-řečné, ledaže by si postava lhala sama sobě, ovšem v tu chvíli by těžko mohla konat zázraky, protože při osvícení by musela znát své vlastní pokrytectví a v tu chvíli jenom těžko jde nechat přes sebe proudit všechny informace světa a posílat je nezdeformované dál,,, pokud kdokoliv posílá myšlenkový chaos jen těžko může doufat, že mu budou ostatní naslouchat,,,

Autor mohl mít na mysli, že osvícení dosáhne i ten kdo věří na hrnec slepičí polévky, ale to mi do kontextu díla nezapadá.

Připadne mi, že postava je "Ďábel", nebo spíš zápor kladu, klasická polovina jing-jangu, v případě, že hrdina přišel z východu, ale pravda je, že i tam mají své ďábly ,,,napadá kupříkladu mě Mára, ale mají jich o mnoho víc desítky ne-li stovky negativních bytostí a bůžků.

Pokud se postava reinkarnovala do "Ďábla" nebo do někoho kdo se na základě příběhu "Ďáblem" teprve stane - na základě pojmenování lidí-, kteří procitnou, když zjistí že jejich Bůh je falešný a Boha přejmenují na Ďábla, pak nechápu jak mohla postava v minulém životě dojít osvícení.

Mimochodem pokud by se Ďábel stal Bohem, v kontextu Bible, nebyl by stále ničím jiným než Bohem, protože "Věřit pouze v jednoho budeš."

A že byl dogmatem?! A ani ho nemusel stvořit? A že stvořil sám sebe?

Pravda je každému vlastní osobně! A každý má svou pravdu! Věřící mají svou vlastní obecnou pravdu - dogma - je to jejich víra a je zcela jasné, že ostatní mimo jejich společenství celé jejich pravdě nebudou věřit.

Na svou pravdu mají všichni právo!

Pánové vy tady něco čtete, mám dojem, že nerozumíte o čem to je, doporučujete ať si cosi nastuduji a když se ozvu, s tím, že mi nesedí, že osvícená osoba má pochybnosti, dáváte mi kázání,,,a šíříte své dogmata,,,no koneckonců máte na to právo... MM
17.06.2012 12:34:05dát kritice tipArmand
Malá Marie: Jistěže hrdina příběhu lhal. :) Byl přeci sám o sobě dogmatem. Ani ho nemusel stvořit. On stvořil sebe. Zbožňován a přece ne Bůh.

Mám rád tvé miniatury Danny. *

10.06.2012 22:27:41dát kritice tipTangens_Omega36
MM: nechci za autora toho moc prozrazovat, ale je to vlastně taková svérázně podaná Apokalypsa. Stačí si trošku nastudovat hlavní světová náboženství (a filozofické směry). ;-)
Moc pěkné, do detailu propracované.
10.06.2012 14:37:13dát kritice tipMalá Marie
hrdina příběhu nebyl ze sebou příliš vyrovnaný viz. Nikdo u mě nesmí vidět ani stín pochybností., to znamená, že lhal? tvořil další dogma?
10.06.2012 09:05:30dát kritice tipStvN
Zajimave. Napad s naukou a pribehem je fajn.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.