Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

O králi, který chtěl být sám sebou
datum / id10.08.2012 / 413948Vytisknout |
autorDanny
kategoriePohádkyDalší dílo autora
zobrazeno1938x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůCREDO,
O králi, který chtěl být sám sebou
Byl jednou jeden král. Již dlouho vládl svému království: přijímal audience, aby se dozvěděl, co si lidé o jeho panování myslí, rokoval se svými ministry a dle jejich rad vydával zákony - a když měl chvíli volna, bavil se ve společnosti svých přátel.

Jednoho dne krále napadlo, že chce být co nejvíce sám sebou. Začal posilovat ty vlastnosti, které pokládal za nejvíce svoje a potlačovat ty ostatní.

Po čase ho napadlo, že když přijímá audience, je příliš ovlivněn tím, co si lidé myslí - a tak nemůže být dost dobře sám sebou. Přestal proto audience udílet.

Po nějaké době měl další nápad: když rokuje se svými ministry, příliš věcí od nich přejímá: tím pádem dostatečně není sám sebou. Přestal proto s ministry rokovat a zákony si psal sám.

Již delší dobu se poté začal vyhýbat dalším a dalším lidem, dále tříbil vlastnosti, které pokládal za nejvíce svoje. Nakonec došel k tomu, že když se baví se svými přáteli, příliš se jim přizpůsobuje. Přestal je vídat a zamknul se ve svém trůnním sále: všechny dveře zavřel tak, aby se daly odemknout pouze zevnitř. Také zavřel okenice, aby jej příliš neovlivňovalo světlo slunce, měsíce a hvězd a aby tak mohl být co nejvíce sám sebou.

Tak zůstal zavřený ve tmavém trůnním sále a snažil se být co nejvíce sám sebou. Jeho mysl čím dál tím více tvrdla, až začalo tuhnout i tělo. Nakonec se v temném trůnním sále s dveřmi, které se daly odemknout pouze zevnitř, proměnil v sochu.

Dlouhou, dlouhou dobu stál král v trůnním sále proměněný v sochu, když vtom ho napadlo, že takhle to dál nejde: že všechno vzal za špatný, vlastně úplně obrácený, konec.

Jakmile jej toto napadlo, socha se rozpadla na kusy. Zvedl se vítr, který otevřel okenice: trůnní sál zalilo sluneční světlo a bylo vidět, že uprostřed kusů sochy leží malé miminko.

Dítě postupně rostlo, za každou hodinu vyrostlo tolik, kolik normální člověk za rok a po třech dnech král dorostl do svého původního věku, v němž se zrychlený růst zastavil.

Král otevřel dveře, které se daly odemknout pouze zevnitř: pozval dovnitř zpátky své přátele, omluvil se jim a vystrojil pro ně velkou zábavu. Pozval zpátky svoje ministry, aby s nimi mohl řešit záležitosti státu a vydávat zákony. Znovu začal udílet audience.

Byl sám sebou.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.09.2012 22:25:26dát kritice tipTangens_Omega36
No právě, to je ona doslova hamletovská otázka: jak moc se nechat ovlivnit svým okolím a jak moc být sám sebou?
Příklad z tohoto příběhu je dosti extrémní, tak to samozřejmě nejde, i když já sám mám taky dost silně vyvinuté ego, tudíž mám trochu margarin na hlavě. ;-)
Mohlo to být i delší, s nějakou tou zápletkou, aby čtenář věděl, proč se uzavřel do sebe, že ho třeba někdo podrazil. Žádný drak ani princezna tam být nemusí, na to děti dnes už stejně nevěří, ti jsou out, ale nějaká jiná zápletka by tu být mohla. Třeba takový čaroděj, ani by nemusel být nějak zvlášť zlý. Magie je stále in, dneska zažívá jakousi renesanci.
Popřemýšlej. :-)
20.08.2012 10:18:41dát kritice tipArmand
také osloven a oceňuji kvalitu, protože tohle není snadné ani běžné napsat... *

Král by nepřišel na to kdo je, kdyby si nevyzkoušel období sochy. Byl tedy sám sebou před tím nebo potom? A bylo to stejné nebo jiné? .-)))

11.08.2012 12:30:52dát kritice tipVH64
Jo, dobrý.

Tuhle jsem želel tvé rychlé konzumace dobrého nápadu - i tady si poželím.
10.08.2012 10:00:18dát kritice tipLadyLoba
mne to hluboce oslovilo
10.08.2012 08:35:10dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Zaujalo mě to. Od druhé věty (či spíš odstavce) už je zřejmé, že nepůjde o pohádku (pro děti), ale spíš o cosi na způsob bajky, podobenství... (taková kategorie na písmáku asi není).
Kdyby byl každý myšelnkový přerod takhle jednoduchý nebo vůbec uskutečnitelný, bylo by o hodně méně nešťastných lidí. Tenhle text by oné uskutečnitelnosti mohl pomoci. Kdybys chtěl tesat do kamene, kladivo a majzlík mám :-)
10.08.2012 07:02:17dát kritice tipZdenda
Nevím, zda je to dobrá pohádka. Osobně mi to připomíná pohádky pana Andersena, v těch se taky často vůbec nic neděje. Což mně na nich vždycky vadilo. Chybí drak, chybí princezna...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.