Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Boží muka
datum / id01.01.2013 / 421270Vytisknout |
autorZordon
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaRodinné
zobrazeno4225x
počet tipů24
v oblíbených1x
do výběru zařadilDavidPetrik,
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Boží muka

Byl to přesně ten den, kdy do práce jedete v bundě a cestou domů se potíte v košili. Krásné říjnové odpoledne a já jsem šel takříkajíc na vzduch. Pochybnosti stran toho, zda mi k něčemu bude bunda, byly na místě.

„Co když se rychle ochladí,“ odsekl jsem Bětce, protože právě před ní a před děckama jsem měl v levé kapse schovanou krabičku cigaret. Bunda tedy byla nutná za každého počasí.

Polní cesta mě vedla mírně vzhůru. Domky se postupně ztrácely z dohledu a za zatáčkou se objevila známá silueta božích muk. U nich jsem sedl do suché trávy a opřel se o obnažené cihly vyhřáté sluncem.

*** 

"Nenabídneš mi?" řekl najednou a já jsem si teprve všiml, že vedle mě vlastně někdo sedí.

Zaváhal jsem odkud ho znám, ale jeho vzhled a oblečení mě nenechaly dlouho na pochybách.

"Ty kouříš?" divil jsem se. "Vždyť to není zdravé a navíc tvůj tata tě určitě vidí."

Usmál se. "Myslíš, že to škodí zdraví víc než toto?" ukázal prstem na svůj bok."

"Máš recht, kdybych já měl chronický pneumotorax, tak mi asi taky Bětka nebude to kouření mít za zlé," dal jsem mu zapravdu a natáhl k němu ruku s otevřenou krabičkou kamelek.

"Velbloud, zatím jsem se vždycky zmohl jen na osla," řekl zvesela.

"Copak, s Bětkou vám to nějak drhne?" zeptal se po chvíli.

"Ále, Bětka je pořád fajn ženská. Jen už to po těch letech není ono. Přes den oba v práci, z práce jde ona do kostela a večer doma je pak studená jak psí čumák. Co pak to je nějakej manželskej život? Už to není holt ta mladá holka, které bylo jedno, že nemáme peníze,  hlavně že jsme spolu. Třebas v jedné cimře."

"Jo jo, to znám," pokýval soucitně hlavou.

"Mám pocit, že se víc než o mě stará o  děcka, o domácnost, hypotéku a tak."

"No jo, to mi povídej," zase pokýval hlavou.

To už mě dopálilo.

"Hele beru, že chceš dát najevo, jak mě chápeš, ale tohle trochu přeháníš. Já nejsu tak blbej, jak vypadám. Náhodou jsem ten tvůj životopis četl a vím, žes nikdy žádnou ženskou neměl. Tak buď rád a nesnaž se mi namluvit, že mě chápeš. Ženskou, která si stěžuje, že nemá co na sebe a pak jde a koupí si nemlich ten samej svetr, kterej jí visí fungl ve skříni, nepochopíš ani ty se svou vševědoucností."

"Asi jsi nečetl pozorně," nedal se vůbec rozhodit.

"Jak to? Chceš říct, žes někoho měl?" Čekal jsem bulvárního sólokapra.
 

"Samozřejmě, přece církev - nevěsta Kristova - jsme spolu už nějakou dobu. Za ta staletí mi jak se patří přibrala, zpohodlněla no a na peníze je, darmo mluvit."

"Dva tisíce let. To musí bejt muka. Upřímnou soustrast. Dáš si ještě válec?" Nečekaje na odpověď jsem mu nabídl. 

Labužnicky potáhl a obrátil list.

"Že ty se nestavíš do kostela?"

"Vždyť já v tebe nevěřím," chtěl jsem říct, ale vzhledem, k tomu, že mě už stáhl o dvě cigára, tak jsem rezignoval: "A co bych tam asi tak jako dělal?"

"Třeba bys mohl pro začátek spravit topení. Ženský to neumí a pan farář už na to pořádně nevidí."

"Aha, ty myslíš...že proto Bětka?"

Významně mlčel.

***

Den nato mi to nedalo. Před chlapama jsem se trochu styděl a tak když jsme skončili šichtu, vzal jsem si vercajk a řekl klukům jenom, že mám ještě nějakej čocht a na pivo dnes nejdu.

Měl jsem štěstí. Kostel byl otevřený a farář ve zpovědnici. Hned když mě uviděl, bylo mu jasné, že jsem se do kostela dostal jak Pilát do kréda. Nečekal tedy, že k němu zakleknu, ale vyšel za mnou.

"Copak vás sem přivádí?" zeptal se starý pán.

"Posílá mě váš šéf. Mám vám spravit topení."

"Á vás posílá pan děkan."

"Kdepak, ještě vyšší šéf," odpověděl jsem a než aby se pan farář začal vyptávat na celou církevní hierarchii, převzal jsem iniciativu: "Tak kdepak máte ten bojler?"

Pan farář mě zavedl do sakristie, a ukázal, co by bylo třeba spravit.

"Až budete chtít nový, tak tento můžete poslat rovnou do technického muzea jako exponát," zhodnotil jsem stáří ohřívače a nechtěně tím spustil páně farářovu přednášku o historických zajímavostech a kuriozitách místního kostela.

"No ale tím, jak je to tu všechno památkově chráněné, tak by nás celková rekonstrukce vyšla asi na třicet miliónů." zakončil kněz svůj výklad.

"Nechci vám do toho mluvit, důstojnosti, ale tak za tři čtyři mega byste měl novostavbu kostelíka se vším všudy. Nebylo by to sice tak nóbl, ale aspoň by tam bylo sucho teplo a ženský by viděly do kancionálů a do kropenky byste na zimu nemusel dávat fridex. Kostel nechte památkářům, ať si z něj udělají muzeum a postavte něco pro lidi," hodil jsem hasák do brašny na znamení, že jsem s opravou hotov.

"Mockrát vám děkuju a pán Bůh zaplať za tu práci," loučil se se mnou pan farář.

No jo pánbůhzaplať, to se to řekne. Ten už mi visí dvě cigára, pomyslel jsem si a posbíral rychle zbylé nářadí. Chtěl jsem zmizet dřív, než se první ovečky začnou scházet na růženec. Nemusí zítra celá hospoda vědět, že teď dělám zadarmo kostelníka.

 ***

"Pozdravuje tě pan farář, a posílá ti bundu, prý sis ji dnes zapomněl v kostele," s tázavým úsměvem povídá Bětka poté, co se večer vrátila ze mše. Nechal jsem ji tam stát s její otázkou v očích. Cestou do předsíně k věšáku jsem pro jistotu zkontroloval obsah levé kapsy. Krabička tam byla to ano. Ale na rozdíl od té poloprázdné, kterou bych tam čekal, nahmatal jsem hladký neporušený povrch celofánu. Že by pan farář? Nebo že by Bětka od radosti, že jsem poprvé od svatby vstoupil na posvěcenou půdu? Nebo že by snad takhle vypadalo to pánbůhzaplať?

 ***

Ležel jsem už v posteli, když Bětka přišla z koupelny. Zhasla a vklouzla ke mně pod peřinu. Krásně hřála.
"Za to ti na mukách udělám novou omítku, ať mě při tom třeba někdo vidí", pomyslel jsem si.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.12.2015 19:28:41dát kritice tipMinty

Cetlo se to s lehkosti a svizne to odsypalo. /*

29.10.2014 09:40:43dát kritice tipJakub Němeček

Jaj, dost dobré!

27.02.2014 16:03:32dát kritice tipZordon

reko, jsem rád, že se ti libily dialogy a zpracování. Chápu, že obsah je věc názoru, je to buď a nebo.

27.02.2014 12:16:49dát kritice tipreka
redaktor prózy

Člověče, já ti nevím. Mně se líbil ten začátek, kdy si jde zakouřit k mukám. Pak přijdou tři hvězdičky a všechno za tím mi přišlo takové prvoplánové. Chápající Kristus, zobrazený jako obyčejný člověk (tohle, mi přijde, je nějaká velká obliba v Čechách, možná kvůli té ateističnosti se bojí kdokoliv Krista nebo Boha představit jinak než jako bodrého chlapíka), předvídatelná pointa.

 

Dialogy jsou dobré. A celé je to napsané slušně, bohužel, pro mě to zpracovává nešťastné, obehrané, téma, navíc nijak zajímavě.

 

Radši bych si přečetl, jak ten chlapík kouří u božích muk a jaký vlastně žije život. Víc mě zajímá on než klišoidní Kristus. Promiň, jestli to říkám moc ostře.

25.02.2013 10:12:49dát kritice tipZordon

mon24: doufám, že jo

25.02.2013 09:48:58dát kritice tipmon24

myslis ze taka laska moze byt aj realna?  :)  alebo sa to len tak zda?

16.02.2013 11:34:21dát kritice tipStvN

Uvod drhne jak slohove, tak obsahove. Uznavam, ze neni snadne zprostredkovat setkani s Jezisem, andelem nebo satanem tak, aby to neznelo ako klise, ale tady to slo rozhodne udelat lepe. Rozhovor s Jezisem je trochu jalovy, taky by sel rozpracovat. Prislo mi, ze ses az okate snazil, aby to vyznelo prirozene. Pak ta pasaz v kostele je lepsi. Pointa fajn. 

10.02.2013 21:36:31dát kritice tipK3

     Vtipné.

     Z námětu by se ale dalo vytěžit víc.

06.02.2013 09:03:21dát kritice tipaudrey_hepburn

 

  • Babička sebe idze dobic čipovku na MHD-éčko. - Cetka v stanku: "Na mešac?" - Babička: "Ta co ci dziga ? Tuuu ľen po Košicoch."

xxx 

04.02.2013 11:53:16dát kritice tipZordon

díky shariku, jsem rád, že se líbila

03.02.2013 14:31:22dát kritice tipsharik

naprosto perfetní! mám rád takovýhle povídky!

21.01.2013 20:18:38dát kritice tipZordon

Edvine, díky za pochvalná slova. Vážím si jich o to více, že mám velmi rád tvé povídky. Potěšilo mě, že Spasitel i sečtělého působil reálně, bál jsem se, že by nemusel.

21.01.2013 15:21:02dát kritice tipEdvin1

Myslím, že je to skvělá, čtivá, nic nepředstírající povídka. A jelikož jsem Písmákem (tak si říkají i lidé, co jsou v Písmě Svatém sečtělí), naprosto mi sedí role Spasitele tak, jak sis ji představil. Bez ohledu na to, že text má možná chybky. Ale - jak známo - v případě dobrých textů si redakce chybky opraví ráda.

Pokud se jedná o používání hovorových versus čistě spisovných, ba dokonce odborných slov: Znám nejednoho špičkového odborníka, který přesně takto hovoří - směsí slov jemu blízkých jak z jeho povolání, tak dialektu, ve kterém vyrostl. Ostatně - Hašek měl ve svých textech hotový jazykový masakr. Kdo že se odváží jej kritizovat?

Ed

09.01.2013 01:23:43dát kritice tipToscana

Rádo se stalo, Zordone.

08.01.2013 06:26:56dát kritice tipASUN

Pěkné, čtivé a milé..tip ASUN

07.01.2013 14:07:54dát kritice tipZordon

Tos, díky za zajímavé informace. Já jsem vycházel z tho, že pneumotorax může vzniknout pouhým poškozením hrudního koše (bez perforace plic).

07.01.2013 13:59:33dát kritice tipToscana

Tak jsem ještě zjišťovala detaily - viz:

http://engel.ic.cz/jesus_soubory/Page536.htm

06.01.2013 16:37:28dát kritice tipToscana

Lernick - Pneumotorax je stav, při kterém pronikne vzduch z plic do pleurální dutiny (pohrudniční dutiny) – dutina obalující plíce. Nejčastěji pneumotorax vzniká při poranění hrudníku či plic, a při některých lékařských zákrocích.

Takže: Jestliže Ježíšovi (podle co vypráví Bible i její vykladači) římský voják propíchl kopím hrudnik směrem zdola nahoru, k pneumotoraxu s největší pravděpodobností dojít muselo. Je to pravděpodobnost hraničící s jistotou. I když je fakt, že ten voják to patrně nedělal z toho důvodu, aby způsobil pneumotorax, ale proto, aby vytekla z míst kolem pohrudnice tekutina, která se tam hromadí právě při tomto způsobu popravy (ukřižování) - při visu za ruce je pohyb hrudního koše při dýchání velmi omezený, coz nakonec způsobí právě hromadění tekutin v tomto prostoru. Pokud mi nevěříš, vřele doporučuji poohlédnout se po nějakých lékařských webech, určitě o tom najdeš ještě mnohem podrobnější informace.  :-))

Sípá tedy spíš ta tvoje kritika a zcela zásadní nepochopení Zordonova přístupu k humoru a lehké nadsázce.

05.01.2013 19:15:55dát kritice tipLernick

Ještě se zastanu Fruhlinga /jediný rozumný kritik prosy/, odpsípající...může být jako, že ten příběh, taková krepitace, kdyby se to dalo celé do mikrovlnky,  pak by to vylezlo jako na budoáru, v celé lásce příběhu, :-)

prostě ten příběh je špatný, sípe, neodsýpá..

05.01.2013 19:11:25dát kritice tipLernick

Jsem notně naštvána z toho výběru..

K první části..Jedeš v bundě, je tam plno nesmyslností Prokope, plno, potíš se, přesto si nesmyslně bereš bundu, pak se to snažíš napravit Obrazem Božích muk. Šmarjá! Proč?

Pak jsem někde, nevím kde, a chlapi si  vyprávějí intimnosti. Jo? A pneumotorax je v boku? Nevím, ptám se.

Přílíš intimností, i kdyby se ti chlapi znali leta /což zde není zřejmé/, museli by jít buď do domu k čaji anebo do hospy k rumu, takhle si chlapi důvěrné věci neříkají...nevěrohodně strojené, proč jsi tohle vlastně napsal, pro koho? Balóne?

A potom tedy, když se dozvíme, že duchovní může mít ženu, tedy bratrská nebo kteráčí církev se ženou, která tu není příliš zřejmá, pak je to celé o ničem, zklamána, a slohově na úrovni střední školy třebás v Holíči..:-))

Proč ten Výběr Petroviči?

05.01.2013 16:55:36dát kritice tipJanina6

Tak tam hovorové tvary nech, ale možná zkus nahradit naopak ty "velmi spisovné". Jako ne že by člověk nemohl mluvit chvíli hovorově a chvíli spisovně, někdo mluví úplně jinak třeba v práci a jinak v hospodě s kamarádem, ale v jedné situaci střídat "tatu" nebo "vercajk" s "chronickým pneumotoraxem", to mi prostě nesedí.

05.01.2013 15:25:51dát kritice tipFruhling
Toscana:

kaju se, píšu jako prase a tohle mi dost ujelo a nepomůže tady ani to, že redaktor není korektor.
04.01.2013 11:17:42dát kritice tipZordon

Janino díky za podnětnou kritiku. Zvlášť s tím hovorovým jazykem se budu muset poprat. Nerad bych ho totiž vynechal.

04.01.2013 10:13:30dát kritice tipJanina6
Představit Boha jako někoho, kdo se chová zcela lidsky, včetně humoru a slabůstek, není nic převratného, stačí si vzpomenout třeba na mnohé české pohádky. Uznávám ale, že je to milé, a zvlášť druhá polovina příběhu včetně pointy mě pobavila.

Vadí mi stylová nezakotvenost jazyka, kdy se potkávají velmi spisovné až archaické tvary „stran toho, zda…, takříkajíc, nečekaje“ s hovorovými „tata, fungl, vercajk, nejsu“, a do toho ještě výrazy jako chronický pneumotorax nebo bulvární sólokapr. Působí to na mě poněkud přeplácaně a vlastně se kvůli tomu ani nedovedu ztotožnit s hlavním hrdinou, „naladit se“ na něj.

„Nenabídneš mi,“ to je konstatování, jako otázka by to chtělo na konci otazník.

Opakování stejných výrazů blízko sebe nepůsobí šikovně („…k něčemu bude bunda, byly na místě“, taky není dobré přehánět to se zájmeny: „z práce jde ona do kostela“ – ona je nadbytečné (mělo by logiku v tom případě, kdyby souvětí pokračovalo třeba „a já do hospody“), „Nechal jsem ji tam stát s její otázkou v očích“ – její je nadbytečné), „to škodí zdraví víc než toto“. „Den nato mi to nedalo“ – tady se sice nic neopakuje, ale nakupení slůvek „nato mi to“ taky nezní zrovna dobře.

Narazila jsem i na pár překlepů (opřel se obnažené cihly – chybí o, co když rychle ochladí – chybí se, „Jako to?“ – asi „jak to“, před chalapama, pánbůhzapaplať).
03.01.2013 18:31:36dát kritice tipAlissa

To je pěkné :-)

Šmarja, a já na to koukala a říkám si, chronickej pneumotorax, co to jako je? :-)

03.01.2013 10:46:41dát kritice tipGarth

pěkný :)

03.01.2013 09:42:08dát kritice tipZordon

On ten fridex není zas tak daleko od reality. Zamrzání kropenek je poměrně častý jev. Vím o jednom případu, kdy to kostelník řešil přidáním slivovice.  :)

03.01.2013 09:26:48dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Bez zbytečných snah o rozbor (což stejně neumím) mohu říci, že tohle mě bavilo číst. Fridex v kropence mě dostal; směju se nehlas. A lidsky pozitivní závěr zahřál. Díky za náladu :-)

 

03.01.2013 06:59:25dát kritice tipJanina6

Davide, díky za nominaci. Upozorńuju ale, že momentálně teprve začíná prosincové kolo, takže tahle povídka přijde do soutěže až za měsíc.

03.01.2013 00:39:48dát kritice tipToscana

Fruhling - od redaktora prózy bych čekala, že bude českou gramatiku perfektně ovládat. Takže:  odsípající ? Sloveso sypat zatím nikdo z vyjmenovaných slov nevyřadil a znamená něco zcela jiného než sloveso sípat.  Sáhni si do svědomí, redaktore! :-)))

02.01.2013 22:02:57dát kritice tipDavidPetrik

Janino, hned ze zacatku mesice nominuji tenthle text do PM za leden. Autor souhlasi.

02.01.2013 21:51:54dát kritice tipDavidPetrik

Janino, hned ze zacatku mesice nominuji tenthle text do PM za leden. Autor souhlasi.

02.01.2013 21:40:48dát kritice tipZordon

Díky všem za přečtení a jsem rád, že se to i líbilo. Je to v zásadě má osobní katarze otázky církevních restitucí.

@DavidPetrik: s nominací souhlasím a je mi ctí.

02.01.2013 20:22:59dát kritice tippotomekšibeničníhodítěte

:))) Moc pěkně jsem si početl, zaplaťtitopánbůh; a tobě děkuji. :)

02.01.2013 19:54:48dát kritice tipFruhling

Ale ano, máš to pěkné: první věta je vlastně to nešťastné literrní "byl hezký den", ale je zaobalená tak, že to člověka ani příliš nečílí. Jinak příjemně odhlečený odsípající text.

02.01.2013 18:39:03dát kritice tipDavidPetrik

Vynikajici povidka. Jazyk je autenticky, svezi. Vypraveni plyne prirozene a ihned ctenare vtahne. Samotna zapletka je celkem banalni, ale zaroven bez okolku pripomina, ze polemika s metafyzikou nebo vznesene filosofovani nejsou treba, aby se nadhodilo zajimave tema: jak se vyporadat s mystickym, necekanym. Velmi me potesilo, jak neplatonicky, prozaicky a vecne se hrdina pribehu postavil k setkani se Spasitelem. Nejprve jsem se bal, ze ho setkani primeje k uvaham o povaze sveta apodobne anebo jeste hure, ze se svym setkanim bude konfrontovat sve okoli. Autorovo reseni, tj. vecnost vypravecova pristupu, je nejenom sympatictejsi, ale i unikatnejsi.

Pointa take obstoji: podtrhuje, ze za nasimi motivacemi jsou bezna uspokojeni a stesti a nikoliv nutne hledani vyssiho. Zaverem: velmi podareny text a jestli s tim autor souhlasi, nominuji povidku do Povidky mesice za leden 2013.

02.01.2013 12:52:04dát kritice tipČudla

Líbí *

02.01.2013 11:33:00dát kritice tipRichard Hrob

MNo teda, pěkný příběh, hezky se četlo. A zajímavý závěr. Tipuji. Líbí*

02.01.2013 09:46:56dát kritice tipDiana
Přesně, "boží počteníčko". Originální, laskavé a ke všemu dost reálné - ono to tak nějak s dobrými skutky chodí i ve skutečnosti :-))))****
02.01.2013 02:23:32dát kritice tipToscana

To je vážně kouzelné téma! Skvělé, Zordone. :-) *t

01.01.2013 23:33:54dát kritice tipKočkodan

Ctení pro mne muka nebyla... spís skoro bozí poctenícko. :-)

01.01.2013 22:40:55dát kritice tipaleš-novák

jéje :o)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.