Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+5 neviditelných
CHLAPI SOBĚ! - FEJETON
datum / id16.05.2015 / 455461Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno863x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
CHLAPI SOBĚ! - FEJETON


    Tatínek provedl průřez větví s opravdovou vervou. Koruny provzdušnil tak důkladně, až mně nahatých jabloní přišlo líto. I plevelovitě vzrostlý bez byl najednou nahoře bez. Začal jsem si dělat o necudně obnažené stromy starosti. Neofouknou? Nenastydnou? 
   Málo populární úklid a odvoz. Moje práce. Při pohledu na šlahounovité hromady jsem potlačil zárodky paniky, zapřáhl za embéčko káru a uchopil první větve. Při pěchování dřevité masy mi podvědomí zničehonic nabídlo závěr dětské veršovánky "...zajíc na vůz nakládá, muška našlapuje..." , z čehož vyplývá pouze to, že dětinštím. K ušlapování bych totiž potřeboval spíš vykrmené stádo dospělých slonů. Větve neuvěřitelně pružily, schválně přečnívaly, drze vyskakovaly. Nespolupracovaly. 
   Výše nákladu vzbuzovala obavy. Opravdu nerad bych cestou do sběrného dvora upoutal pozornost policejních složek, ale štěstí mi přálo - nepotkal jsem ani složku, ani výložku. Zřejmě pomáhaly někomu jinému a chránily jinde. Nebo obědvaly. 
   Službu konající pracovník sběrného dvora nejprve obdivně hvízdl a pak zarezervoval kontejner číslo 5.  Přeházel jsem větve a odjel pro druhou fůru. Na zahradě jsem poučil syna, že bude nutné káru odpojit, složitými manévry otočit vůz a poté vše zaklesnout dohromady. Nesouhlasně potřásl hlavou a vytýčil trasu obratu bez zdržujícího rozpojování. Vyzývavě mně pohlédl do očí. Pochopil jsem, sebral hozenou rukavici a pokusil se o nemožné. Jabloním jsem motoristickým slalomem neublížil, švestka už ale takové štěstí neměla. Vaz jí zlomilo pravé zadní kolo. Po dlouhých minutách popojíždění vpřed i vzad parkovalo auto v narcisech, kára vyplenila mrkev. Nevzdal jsem to a chybějící řidičský um doháněl zvýšenou bojovností. Od syna jsem čekal alespoň základní závoznickou spolupráci, zejména varovné vzkřiknutí v případě výskytu jakýchkoli nebezpečných prvků během couvání.  Zřejmě se na mě bál zvýšit hlas, protože přetočenou káru jsem zaregistroval až při střetu s levým blatníkem. Bum!
   Okamžitě jsem věděl, kolik uhodilo, zbývalo zjistit, jak moc. Vylezl jsem z auta a šel se rozčílit k promáčknutému blatníku. "Hm, je to slušně odřený," pronesl potomek starostlivě, "to se moc nepovedlo, viď?" Zrudnul jsem do odstínu sparťanského trika a ohodnotil jeho závoznickou pasivitu legendární filmovou hláškou: "Po žních jdeš k Turkovi!" Udiveně na mě pohlédl a nasupeně prohlásil, že jsem měl něco říci. A já naiva myslel, že jisté úkony jsou mezi muži prostě automatické!
    V dalších bodech jsme se naopak shodli okamžitě. Naložit a odvézt druhou fůru, na zahradě pak zahladit stopy motoristického rejdění. Spoušť na záhonech jsme připsali na vrub slimákům, z devastace švestky obvinili lýkožrouta. Promáčklinu zatřeli do neviditelnosti. Mamince jsme pak oba lhali drze, přesvědčivě a přímo do očí. 
   Mám z kluka radost, přece jen se potatil! Prověrkou mužské solidarity prošel na výtečnou! V každé době - chlapi sobě!  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.05.2015 17:19:34dát kritice tipDiana
Vtipné, pobavilo :-)***
18.05.2015 12:58:08dát kritice tipKolobajda

"...A šedesátsedum..." -  "Co šedesátsedum...?"  -  "Biografů.. tam mají" A já bych Aleši neproháněl štěpkovaček, ale větve prohnal štěpkovačkou.

I když mi to přišlo mírně schematické (a tušil jsemjek to dopadne), dávám tip za vtip...   : -))   /*

 

17.05.2015 21:39:04dát kritice tipSUN

Moc jsem se pobavila. Ostatně jako vždy :-)

 

17.05.2015 18:07:09dát kritice tipHildegardaWolf

Nikdy jsem v zahradnických pracech nespatřovala tolik grotesknosti,až nyní...:) díky za úsměvy

16.05.2015 17:41:58dát kritice tipaleš-novák

větve na sběrný dvůr? taková škoda!!! stačí prohnat štěpkovaček a je spousta materiálu na mulčování, případně topení :o)

16.05.2015 14:27:54dát kritice tipKočkodan
Já jsem z tvých dílek casto skoro na vetvi... :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.