Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
baci baci
datum / id07.09.2016 / 471945Vytisknout |
autoragáta5
kategorieVolné verše
témaExperimentální
zobrazeno715x
počet tipů13
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
baci baci

u silnice čekávaly roztroušený nohy
v kotnících pnutí červených silonek    bláta na dva prsty
neděle nesobota
do hubený kozy jak do tebe
na chůdách bosa s vykloubenou paží
jednou druhou    a ty vlasy!
byla jsi tisící pátá špindíra
když jsem tě umyl a srovnal všechny údy

byla jsem pasákova koza
od půl do půl napůl chromá

těch bot na travnatý louce a otřepaný jazyky
na nich tisíc čtyři slin
žádná kloudná věta
cik cak poházený věci     jakože smysl blá blá  chutě vůně škvára
guláš za pade marmeláda
v tý směsce zbylo nejmíň na život
a já se v tobě přehraboval 

byla jsem pasákova koza
od půl do půl napůl snivá

 

do šuplíků do přihrádek nafintěná torza představ
špička pata          celá 
po krk v dějství  

hloupá nána
po tisící třetí odkopala peřinku                                                   baci baci

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.09.2016 07:39:27dát kritice tipagáta5

pání! Jolano, díky za rozbor básně, moc si toho cením a píšu si za uši některé věci.. ano nadhled a trochu zlosti a cesta... těžká pro nánu :)) 

08.09.2016 23:45:04dát kritice tipjolana.

vzpomněla jsem si na Kronbergsova Vlka Jednoočko (že už bude všechno napůl) - podobné ve fascinaci ze slova - půl dopůl napůl - a v náladě mizejícího světa, u tebe je ale jazyk úplně jiný, takový, jako by zběsile protestoval proti tomu mizení..

Ujíždí to fakt rychle, na druhou stranu se v několika místech zacykluješ a říkáš v podstatě totéž -

"těch bot na travnatý louce a otřepaný jazyky / na nich tisíc čtyři slin / žádná kloudná věta / cik cak poházený věci     jakože / smysl blá blá  chutě vůně škvára / guláš za pade marmeláda"

navíc mi spojení bota-jazyk-řeč-prázdno nepřijde ani moc invenční, je takové snadno se nabízející - nicméně jsem si tam našla opodstatnění.. že jde i o to vyjádřit tu marnost.. a právě rytmizace - náhle vzniklá - to odtud pozvedá - jako bys chtěla víc upozornit na zvuk (zatímco v první sloce šlo víc o vizuál), třeba intuitivně, to je jedno - takové to "hudba nás zachránila, hudba zůstává" (ale to se nesmí říkat.) --- po uvědomění si toho "rozčlenění" textu je mi najednou mnohem sympatičtější.

Působí to na mě jako záznam cesty - každá sloka se dost liší, první je obrazová a uvolněná, ale už na začátku - "neděle nesobota" - tam vnášíš hravost, naznačuješ, že se objeví i dál - "a ty vlasy!" -- ten svět se chce nějak schovat, něco se mi na tom líbí, něco ale jako by bylo příliš do sebe obrácené. Jsou místa, kde mi do toho dost leze autor, jako by to přehrával: "na chůdách bosa s vykloubenou paží" - to už je moc, říkám si - prostě se objeví nějaký signál, že tohle není "ta báseň", která tam byla ve skutečnosti, že je to nějaká její karikatura..

Později se to ale objasňuje. Další sloka tím, jak se zauzuje a přiznává, že nenachází.., je najednou krásně sebereflexivní - "v tý směsce zbylo nejmíň na život / a já se v tobě přehraboval" - že předchozí verše najednou mají místo.

A konec to vlastně celé shrnuje, "nenápadně vztekle" - aby ses nad tím zase úplně na závěr ušklíbla - baci baci - (to "ušklíbnutí" se tím nějak vine už od začátku), nacházím si tam pro sebe docela dost nálad, a vlastně i logický koncept - průběh cesty, aplikovatelný i na samotnou tvorbu - z prvního nadšení (tolik přívlastků) - přes jakési vystřízlivění (jazyk-prach) - až po docela ostré shrnutí. a nadhled.

08.09.2016 11:03:04dát kritice tipagáta5

břízko, já vím, že ještě občas přibrzďuju rozvětvením -  nesobota... ale má svůj význam, napůl... jo tam si jen hraju, hračička jedna prdlá :))  když to je strašně těžký nehrát si při psaní :) 

jj, věci od jiných skvělých autorů čtu večír v posteli .. cestou do práce bych tak akorát vlítla do pangejtu :)  díky moc, tvý šlápnutí na kuří voko občas vítám :) a těší mě

08.09.2016 07:31:33dát kritice tipbříza bělokorá
Má to dobrej náboj, závěr první strofy je vybornej, nač ale ta slova pro slova, roztroušená nesobota, otrepany, tale touha po originálním vyjádření tě spíš brzdí - můj názor. Ty opakující se číslice v jiným kontextu pokaždé, je dobrej nápad. Jsi narocnej autor, dokážeš dát obojí - pocit, že to čtenář zná a zároveň kus sebe, i pribeh... já jen, že se to nedá číst cestou do práce :)
08.09.2016 07:01:27dát kritice tipagáta5

ach ták, já tam měla původně kapky slin, ale pořád mi tam neseděly, tak jsem je mázla  :))

08.09.2016 01:10:32dát kritice tipSafián

Na nich tisíc čtyři sliny

07.09.2016 13:58:33dát kritice tipagáta5

jak napíšu experimentální, je to vždycky z jiný hlavy... jakože se domnívám. Je hrozně těžký psát pocity druhého

gramatickou chybu nevidím, buď jsem slepá nebo nechápu

díky za zastavení, ještě si to budu muset jednou přelouskat :)

07.09.2016 13:26:18dát kritice tipSafián

Že by se nám vracela čístá lyrika? Asi ne, ty náznaky budou jen vnější. Experimentální poezie? Nevím, co ten název přesně znamená - nezařaditelná ?, prázdná ?, nezávazná? výstřel do tmy? S čím se v ní vlastně experimentuje? Na toto pole se mi nějak nechce pouštět ...

Zaujal mě spád básně. Myslím, že pramení v  rytmické struktuře  Není to tak docela volný verš. Z pozadí na nás vykukuje starý dobrý trochej. Roli hraje také to, že verše se vejdou délkou do jednoho nádechu (ty dlouhé lze snadno rozdělit, jejich části jsou rytmicky autonomní). Navíc jsou na jejich koncích většinou slova nesoucí, ne-li hlavní, tedy alespoň významný, veršový přízvuk a s ním i rytmický impuls. Je to účinný postup, který nemusí být vždy vědomý.Básnícj, kterým již nejsou cizí různá tajemství rytmiky, jej často používají zcela intuitivně. O tom, že se tyto síly na formování básně skutečně podílely, svědčí gramatická chyba ve verši na nich tisíc čtyři slin. Podobné zkracování (mluvnicky samozřejmě jiné povahy) známe z vázaných veršů.

07.09.2016 12:34:39dát kritice tipagáta5

díky, jsem potěšena... ten konec je taková ta malá facka (proto paci, paci) že je člověk nepoučenej a pořád se nechává zastlat do přihrádek, třebaže není dokonalej.. neumí tu nedokonalost používat... tak asi :)) ale to fakt pochopí jen ten, kterej si to přizná a nebo zažil

děkuju

 

07.09.2016 12:09:34dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

skutečně víc experimentální než cokoliv jiného, upoutávají zde mnohé obrazy, ale zdá se mi, že to má prudký vnitřní spád, který příliš táhne, než abych se mohl potěšit v jednotlivých verších a rozuměl,  při druhém čtení jsem se však již zachytil, oceňuji slovní hrátky - nápady - neděle, nesobota... od půl do půl napůl..., chválím také, že jazyk je po celé ploše vyrovnaný, bez ozdob, výlevů a rytmický. Jen jsem nepochytil poslední dva řádky. Vyznívají jako zřetelné ukončení, ale možná by to chtělo něco buďto jako otevřený konec nebo něco klidnějšího, prostě tím, jak má celá báseň spád, tak ten konec jako by ještě zrychlil, urval se a k tomu jsem ho ještě nepochopil, což může být jen a jen má chyba. Je fajn, že experimentuješ, baví tě psát a je to znát.

07.09.2016 11:16:59dát kritice tipagáta5

dikes za čtení... a tohohle obzvlášť hihi

07.09.2016 09:14:16dát kritice tipKočkodan
Podle mne (ale nevylucuji, ze jiní to vidí jinak) si za tohle dílko baci baci nezaslouzís. ;-)
07.09.2016 08:54:48dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nikam nejezdi, buď tu s námi...parádní věcička, experimentální:-)

07.09.2016 08:53:30dát kritice tipqíčala

to je nářez! :* Paní Poezie - vyrazilas mi dech ... musím to přečíst víckrát, aby mi nic neuteklo

07.09.2016 08:49:14dát kritice tipblacksabbath

po krk v dějství......celá.....celá........*/***

07.09.2016 07:59:07dát kritice tipHugo Ramon

... hádej Agatuše :-)

07.09.2016 07:53:00dát kritice tipagáta5

:))) a kam?

07.09.2016 07:51:28dát kritice tipHugo Ramon

Jo Agi, jeď, jeď ... :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.