Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 435 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+14 neviditelných
Stahovač ryb - Markétka
datum / id03.02.2017 / 476258Vytisknout |
autorStvN
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno1582x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Prolog


Jak vidno, malá odbočka k postavě Markétky.

Stahovač ryb - MarkétkaNázory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.02.2018 10:06:45dát kritice tipVigan

Bezva. Obvyklá Stývnova hra se čtenářem. Jak píše Zdenda, zůstává hodně nezodpovězeno, různé možnosti variability chování postav jsou rozmělněné v "pitomostech", že by tak snad člověk ani ve skutečnosti nemohl mluvit. Mně se to líbí, je to takové divadelní, chladné, přesto pod tím cítím tlukot..:-)

26.03.2017 21:52:45dát kritice tipKytiii

Je to divný, ale normálně mě to štve. Lence bych dala po držce už asi po minutě čtení a na konci i Markétě :-) *

18.03.2017 15:43:26dát kritice tipreka
redaktor prózy

Líbí se mi ten mix snovosti, sarkasmu a suchého popisu. Tak jak to máš i jinde. Tohle mám na tvých textech rád.

Ta scéna s valníkem mi přišla zvláštní. Bylo to zachycené nějak tak, že jsem se v tom ztratil. Proč nemohla Markétka slézt, když byla zaklapnutá postranice a proč/jak spadla do hnoje? Bylo to na mě chaotické, ale možná jsem jen nečetl dost pozorně.

Ty charaktery jsou dobré, Markétka, Lenka, otec... škoda že ve většině textů zůstaneš jen u takových načtrnutí (přijde mi), podle mě by si zasloužily probrat do hloubky.

17.03.2017 19:12:56dát kritice tipStvN

Don't_worry, nechci čtenánře mást :) prostě si jen tak píšu

Luzz - každý si projde obdobím, kdy lpí na vztahu, který pro něj má destruktivní účinky, část lidí se z toho nevymaní

16.03.2017 22:21:36dát kritice tipLuzz

není to špatný, i když se tady nic moc neděje a jde vlastně jen o "popis" jednoho divnýho kamarádství a jedné drobné epizodky bez nějaké výraznější pointy... jakoby vytrženo z dělšího textu (stahovače ryb jsem jen přelítla, moc mě ale nezaujal)

líbí se mi ty vsuvky a poznámky jakoby mimochodem... docela fajn je charakteristika postav (vykořisťovatel :))

docela by mě zajímalo, jak vidíš ty tu postavu Markéty - proč vlastně lpí na přátelství, které pro ni má tak destruktivní účinky? (jasně, na základě nějakých vodítek v textu její jednání lze nějak interpretovat, ale ráda bych věděla, jak jsi to zamýšlel skutečně :))

(pokud jsi to tedy vůbec nějak zamýšlel... pokud ten text třeba není o něčem úplně jiným, než si myslím já)

16.03.2017 19:15:17dát kritice tipDon´t_worry

Mám pocit, že se učím znovu číst. Mám pocit, že je tam spousty zbytečné vaty, abys (aby text nepůsobil jednoznačně) čtenáře zmátl. No, píšu to vlastně jen proto, abych tu nechala stopu. Vlastně mi to ani nevadí. 

05.03.2017 18:49:13dát kritice tipStvN

Dík :)

05.03.2017 11:15:05dát kritice tipK3

Rád bych nominoval do PM?

14.02.2017 14:43:11dát kritice tipStvN

Lakrov, je super, že si s tím dáváš tu práci, ale nepřijde ti, že to prostě bereš osobně? Už jsem dávno pochopil, že nejsem spisovatel, ale to, co píšeš ty, jednoduše není pravda. Je to jako bys četla jiný text. Při všech chybách, která ta povídka má, nemůže normálně uvažující člověk napsat, že to je slohově povrchní, oznamující skladiště nebo že to nepřipomíná povídku. Tohle prostě nejsi schopná fakticky doložit. A dost mě to mrzí, protože mi přijde, že tohle už my dva nemáme zapotřebí.

13.02.2017 14:54:59dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Začátek -- první dvě věty -- připomíná vyprávění pubertální holky, v dalších  větách se pak tón mění k jakési strojenosti, ale zároveň slohově povrchnosti.  Od druhého odstavce je to takové "oznamovací skladiště" nepřipomínající  povídku. Moc mě to nebaví, ale už jsem v polovině, tak třeba nakonec...

 Do půlky to bylo o ničem, od půlky se jakýsi námět objevil, ale celé je to  napsané jak stručně převyprávěný scénář. Otec se vyjadřuje dost nevěrohodně.  A konec -- ten to tak nějak nemá.  

05.02.2017 09:23:41dát kritice tipK3

Nevím jestli jsem ti poslal tip. Asi ne, tak T.

05.02.2017 09:18:45dát kritice tipK3

Stývne, ještě se vracím k povídce. Já takovýho člověka jako Lenka poznal. Na vojně. Byl to kluk, já mu věřil, všude jsem se ho zastával a nakonec se ukázal jako pěknej šupák. Všichni mu říkali Všeználek. Ten typ jsem si zapamatoval. Hojně se vyskytuje mezi politiky... Asi o tom budu muset napsat povídku. Někdy...

05.02.2017 08:04:28dát kritice tipupupa

Tie detaily vzťahu v prvej polovici - práve takto som niečo nadniesol v istom mládežníckom portále a tak ma za to zje..., že mi z nich bolo zle! Asi je mnoho "leniek", a sú aj markéty, ale je pramálo StvN. Bohužial.

Silný príbeh o skutočných ľuďoch.

Keď už sme pri výčte pochybných diel, ja musím vykričať: Pán prsteňov je nekonečná psychopatická kravina!!! Nebyť mediálnej masáže, nevyšlo by to z podzemia. Autor je deviant a hoc sa snažia ako môžu, aby tomu dali "filozofický" rámec, nie je to nič viac, než dobrodružný román pre úchylákov. Tak, a je to! Už je to vonku, strašne sa mi uľavilo.

04.02.2017 20:55:24dát kritice tipK3

StvNe, když jsem se díval znova na ten konec, ona vlastně ta poslední věta to zas usměrňuje, takže to je OK.

04.02.2017 20:46:40dát kritice tipK3

To Careful pohanila klasiky jako takové. Jenže když jsem viděl to množství co všechno si dnes mají ve školách přečíst, na základce, na gymplu i na vejšce, tak se nedivím. Naučili se obsahy které o knize, tedy proč je čteme, moc neříkají. Od čtení spíš odrazujou. Mě stačilo jak se Car. vyjádřila o Dylanovi. Přesně opsala vikiipedii a to o autorovi nic neřekne. Divím se spíš, že některou tu knihu nepřečetla aby tomu přišla na kloub. Bílá velryba je epopej, je tam všechno, já ji zhltnul jak nic, ale asi musí mít člověk vztah k přírodě, pak mu nemůžou vadit ani popisy. Třeba Gulivera mám doma a nečet jsem ho protože jsem znal dětské převyprávění a do samotného díla jsem se nepustil. Já nečet třeba ani Švejka nebo Kavku ale stydím se za to a nikdy bych se neodvážil říct že to jsou blbosti.

04.02.2017 20:17:38dát kritice tipK3

Morbidní je možná špatný výraz, je to dvojsmyslné, možná naturalistické. Trochu se mi to zadrhlo, způsob vyjádření vyčnívá z textu asi jako ta svině.  Na druhou stranu mi to nevadí zas tak moc. Kdybych to měl přirovnat k něčemu, tak k Revírníkovu propadání. To mě taky zarazilo ale pak jsem si uvědomil že to ten jeho text dělá možná zajímavějším. Takže to je na tobě. Je to věc autora. Pottera jsem koupil synovi, když mu bylo deset. On s ním vyrostl. Mě odpuzovaly kresby na obálkách tak jsem odolával. Ale stejně mě Kája donutil a nelitoval jsem. Nakonec jsem přečetl všechny díly. Ono když si odmyslíš takové ty dětské popisky, ty mi šly taky chvílema na nervy, tak je to moc dobře propracované, i psychologie postav nastavuje zcadlo dospělým i dětem a nakonec do sebe všechno zapadá, každá postavička, každá odbočka děje... Myslím že i bez reklamy by stála na vlastních nohou.

04.02.2017 19:53:40dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

No, třeba ponižování někoho mi nepřipadá jako normální vztah, jinak proti vztahům nic nemám:-)

Asi máš talent, nepromýšlíš-li zápletky a plynou ti tam samy. Tak blahopřeju:-)

04.02.2017 18:13:10dát kritice tipZdenda

StvNe, je to samozřejmě možný.

K3, že se se StvNem někdy shodneme a někdy ne, mi zas tak zajímavý nepřipadá, spíš mi to připadá normální. Pokud jde konkrétně o Bílou velrybu, tak by to asi musel vysvětlit spíš on, já jsem v tomto případě na straně konvenčního většinového názoru.

Osobně, a nemyslím teda, že by to byl StvNův případ, nemám moc rád lidi, co přicházejí se silným negativním názorem na věci obecně uznávané jako kvalitní. Nemám k tomu důvěru, vidím v tom nějaký to "honění trika". Tady na písmáku jsem to viděl mockrát, výroky typu "Lolita je úplně špatně napsaná" a tak podobně... Ostatně, dělám to taky. :)

Ještě zpět k Moby Dickovi - já tu knihu nikomu raději ani nedoporučuju, je mi jasné, že těch pět set stránek výkladu o lovu velryb a třicet stránek vyprávění není směs, která by se musela líbit každému, nicméně v mojí knihovničce má Bílá velryba čestné místo - mezi Gargantuou a Pantagruelem a Gulliverovými cestami.

04.02.2017 17:49:33dát kritice tipStvN

Zdendo, tak vidíš, tak třeba moje kniha je taky dobrá :)

Goro, takovéhle věci si dopředu nepromýšlím. Ani jsem nejdřív nevěděl, že v tetu bude táta vůbec vystupovat. Co se ti na vztazích zdá morbidního?

K3, no právě, já píšu jak píšu, ale pořád si myslím, že ten filo podtext tam je. Aspoň doufám. Co ti přišlo morbidní?

04.02.2017 14:50:26dát kritice tipK3

Pro mě perfektní. Možná se mi to někde zdá až moc zvýrazněné. Ty záporné věci. Ale když se to bere třeba jako podobenství, tak to sedí. Poslední odstavec na mě zapůsobil asi jako na Goru, až morbidně. Pro mě by to bylo lepší bez něj. Co se týče filozofie? Je tam všude a právě ta tomu dává šmrnc. Když čtu Zdendovu kritiku tak si říkám, v něčem si jsou ti dva hrozně podobní a na druhou stranu, každý je úplně jiný. Že to je zvláštní, hluboké a znepokojivé to je fakt. Ale v tom to právě je.

Zarazil mě taky váš rozdílný přístup k Bílý velrybě. Já ji přečet někdy v osmnácti jedním dechem a je to pro mě stěžeň literatury. Přečet jsem ji, protože jsme ji měli doma a lákaly mě původní kresby. Nikdo mě ale do ní nemusel tlačit. Zrovna tak třeba s Mořským vlkem..., tak dlouho jsem doma kolem něj chodil, až jsem ho přečet třikrát a nedám na něj dopustit. Chce si to udělat si na to čas. Jedno je zajímavý. Váš rozdílnej přístup k jedné knize na jedný straně a na druhou stranu třeba moje povídky nedočtete oba. Neříkám to z podbízivosti aby jste je četli, ale proto že to je fakt. Zvláštní jako ta povídka.

04.02.2017 12:50:53dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Stývne, docela mne zajímá, zda si to předem promýšlíš, např. jednorukého tátu...nebo tě to při psaní napadne a šup, už je jednoruký:-). Značnou fantazii, v níž se podle mého laického názoru odráží tvá rozporuplná /všímám si/ osobnost, nelze popřít, a to se mi líbí. Méně už tak nějak morbidní vztahy, ale zas to k tobě sedne:-) Takže dobrý, moc dobrý:-), ale divný.

04.02.2017 11:32:37dát kritice tipZdenda

Jo, jistě. Ale s těma knihama... Nevím. Já jsem přečetl Bílou velrybu, protože mě zaujalo její zpracování v ábíčku. A pak jsem ji přečetl ještě dvakrát. Je vidět, že máme dost odlišný vkus... ty tomu říkáš hrozná kniha, pro mě je to jedna z nejlepších, které jsem kdy četl.

Ale dovedu si představit, že kdyby tvoje Já sebe dostalo patřičný hype, že by z toho za chvilku mohla být "kultovní záležitost".

04.02.2017 11:21:08dát kritice tipStvN

Hele, spokojenost je věc každýho člověka. Nemůžeš nikomu nakázat, aby byl spokojený. To musí on sám. Ale můžeš někomu říct, jak má číst nějaký text a vlastně lidem můžeš říct i to, co tam mají najít a jak se jim to má líbit. I když by text měl hovořit sám za sebe, ale třeba je to jako když nějaký fyzik objeví nový zákon, tak to musí nejdřív druhým vysvětlit, že to tak funguje a potom už to jede samo. Kafku by taky nikdo nečetl, kdyby tu nebyl někdo, kdo by lidem řekl, že to je cool :) Nebo Bílou velrybu, tujsem četl nedávno, to je dost hrozná kniha, ale nějak se prostě zažilo, že to je dobré dílo a tak se z ní stala jedna ze základních knih pro určité období literatury. Nebo Harry Potter. Kdyby neexistovala tak masivní mediální masáž během vydání prvního dílu, to si dobře pamatuji, tak by se ten text sám o sobě taky neprosadil. Takže až přijde někdo, kdo si vezme moji knihu a dá si tu práci, aby lidem řekl, že to je převratné dílo, ta pak se to rozjede :))))

04.02.2017 11:13:48dát kritice tipZdenda

Nemáš ovšem potvrzeno, že na druhé straně panuje spokojenost.

Nepromítáš?

04.02.2017 11:12:24dát kritice tipStvN

No vidíš, člověk prostě pořád musí druhým říkat, co mají dělat :)

04.02.2017 11:04:20dát kritice tipZdenda

Tak jo. Je fakt, že mi nikdo neřekl, že je to filosofický text.

04.02.2017 10:58:36dát kritice tipStvN

Začínám bejt roztržitej. Podle mě to je způspbený prací. Kolikrát dělám nesmyslné chyby při psaní. Už mi to leze na mozek. Všechny ty maily, angličtina, a tak.

Já sebe je dobrý tak, jak to je. Myslím, že si lidi hodně do textu promítají svoje očekávání a to nefunguje. Kdyby ti někdo řekl, že to je filozofický text, tak bys na to koukal asi jinak a že jde odnikud nikam, by ti nevadilo. Třeba se pletu. Ale vracet se k tomu pro mě nemá cenu. To bych to mohl přepisovat pořád dokola. Je možné, že jsem udělal několik základních chyb, ale to už tak je. Teď musím napsat něco dalšího, a lépe.

04.02.2017 10:52:35dát kritice tipZdenda

No jo, Gora je hodná... ale ty chyby, člověče... sčítání ti nejde, teď už ani pravopis... bacha na to. I když vlastně... máš na to lidi... tak proč nevěnovat vlastní čas důležitějším věcem.

Co třeba to tvoje "Já sebe" - přepsal jsi to nějak? Bez tvého svolení jsem to dal přečíst několika lidem a všichni z toho měli stejný pocit: "Zajímavý, ale potácí se to odnikud nikam." Měl bys to malinko usměrnit a budeš konečně slavnej.

04.02.2017 10:39:12dát kritice tipStvN

S překlepy mi už pomohla Gora, takže snad je to ok. Měl jsem hrozně moc chyb :)

Je super, jestli tě to baví, to je fajn stav. To se mi líbí.

04.02.2017 10:18:18dát kritice tipZdenda

Hele, mě to docela baví. Stejně jako ten minulý text je to takové nevyjasněné - má to jako být legrace, nebo nemá... navíc ta tvoje legrace... jako všechno, co píšeš... je taková vykalkulovaná a podivným způsobem odtažitá.. dohromady to působí zvláštním, zneklidňujícím dojmem... jsou tam nějaké překlepy, třeba tule místo tuhle a šli místo šly... a taky ty znepokojivě hluboké myšlenky "většině lidí stačí říct, co mají dělat"... tímhle si přece čtenáře nezískáš, je to kruté :)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.