Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 439 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+7 neviditelných
vyrážka
datum / id30.04.2018 / 487398Vytisknout |
autoragáta5
kategorieBlbůstkyDalší dílo autora
zobrazeno1082x
počet tipů17
v oblíbených0x
Prolog

to bláto na autech je prý saharský písek... nebo ukrajinský.. zdraví neškodí... hehevím svý, je to žlutý, je to všude a všichni jsou tak klidní...

vyrážka

Pozoruju kůži na rukách. Něco nepěknýho mi hyzdí pokožku. Doufám, že nemám spalničky, děsím se. Má zděděná papírová kůže vysílá sos ke kožařce.  Paní doktorka moudře pokývá hlavou, a že prý to je alergie. Cože? Alergie?
Takže se na starý kolena budu mazat sajrajtama a skrývat před sluníčkem. Přemýšlím, cože to je za alergii. Že bych byla alergická na ty kecy v televizi nebo reklamy? Minule byla jedna reklama dlouhá sedmnáct minut. Úplně jsem zapomněla, na co koukám.  Což mi připomnělo tu vychytávku, co mají mladí. Dívají se na film druhý den a reklamy mažou… hm… musím si namazat ty ruce. Prej kortikoidy, túdle, ty si nechej, doktorko. Mám svý mastě z marušky.


Uběhl tejden. Vyrážka nesvědí, ale odejít nechce. Je to hnus, musím s tím něco udělat. Tahám ze šuplete mastičku, co s ní mažeme prdýlku Tobísovi, zahojí se mu vždycky raz dva. Vypadám bíle.


Třetí tejden. Vyrážka se u mě zabydlela. Občas na ni i zapomenu, ale vždycky mi ji někdo připomene, jako třeba včera prodavačka u kasy v Kauflandu. Uhranutě civěla na mý ruce, až zapomněla pípat. Stejně je to směšnej pohyb, když načítá kódy. Zručná prodavačka pak vypadá jako zručná služebnice lásky.


Čtvrtej tejden. Vyrážku mám i na lýtkách. Pomóc. Paní doktorka pokyvuje hlavou a předepisuje další sajrajt. Tohle je snad nějakej koníček všech kožařů. Zkoušet, co člověk vydrží. Nepošle mě na odběry, třeba mám infekční spálu nebo mi začne odpadávat kůže. Ondra říká, že ze mě bude za chvíli zombík.
Dumám, odkud se to bere. Vyhazuju všechny šampóny, aviváže, prací prostředky. Do koše letí čistící prostředky, peru deky, kapny, záclony, desinfikuju prkýnka - všechna… čistím lednici, vyhazuju potraviny. Tak a teď krémy a mejkap. Šup, letí do koše.  Kupuju antibakteriální přípravky. Já se nedám. Trošku mi  všechno smrdí, ale to přežiju.


Pátej tejden. Vyrážka se na mě směje hned po ránu. Objednávám se k notáři.


Šestej tejden. Trochu podezírám zemědělce. Venku, kam se podívám, řepka. Nenávidím žlutou. Auto mám pokryté nějakým svinstvem. Stěrače to rozmazávají, musím dolejt vodu, spotřeba se ztrojnásobila. Sakriš, všichni na tom vydělávají, jen já solím za vodu do ostřikovačů a za mastičky.


Sedmej tejden. Zabarikádovala jsem se v domě. Utírám speciální utěrkou parapety, zapínám čističku vzduchu. Za monotonního hučení usínám.


Osmej tejden. Vycházím opatrně ven, moje vyrážka jde se mnou. Řepka je na vrcholu svýho smradlavýho života. To by člověk blil. Není kam se schovat. Vzdávám interní boj.


Devátej tejden. Sepisuju petici za zrušení řepky. Už mám dva tisíce pět set podpisů. Nakoupila jsem trika s dlouhým rukávem s háčkem na prostředník, zvou mě totiž do parlamentu. Že by se mnou chtěl hodit řeč Babiš?


Desátej tejden. Babiš není zas tak blbej, jak jsem si myslela. Zruší řepku a co on řekne, to platí. Bude pěstovat něco jinýho, ale proč mám takovej svíravej pocit, že to bude ještě větší svinstvo?


Jedenáctej tejden. Babiš odvolal zasedání o řepce. Je nemocný, má vyrážku.


Dvanáctej tejden. Epidemie vyrážky se rozrostla do okolních zemí. Evropská unie vydává nařízení - Pryč s řepkou pod hrozbou odebrání dotací. Zemědělci stávkují. Alergici stávkují. Studenti stávkují. Země jsou v chaosu. Lékárny vykazují nárůst tržeb o deset tisíc procent.

Třináctej tejden. Babiš skupuje všechny lékárny a zásobuje je kortikoidy a zinkovými mastmi. EU mu děkuje, lid mu děkuje. Policie zastavuje trestní stíhání. Babiš na hrad!

 

Dvacátej pátej tejden. Právě jsem přistála na neznámým ostrově uprostřed Tichého oceánu. Vítá mě písek a palmy. všude poletují barevní papoušci. Naproti mi jdou místní domorodci.

Dvacátej šestej tejden. Vyrážka je pryč. Ti kluci jedni šikovní mi na ruce přiložili listy plný zvláštní kašičky. Za dva dny jsem jako rybička. místní šaman mě zve na skleničku...  když se ho ptám, co to bylo za kašičku, odpoví mi nadšeně, že z nějaký léčivý repky, dováží to sem na lodích obchodníci z Evropy...

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.05.2018 14:48:37dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jsem ráda, že jsi se zúčastnila soutěže PM, pro některé hlasující jsi byla jediná alternativa:-)

Smysl pro humor je /nevšední/ dar a ty jej máš.

18.05.2018 05:58:44dát kritice tipagáta5

jj, volit či nevolit, toť otázka :)))) my lidi jsme zvláštní zvířátka :))  díky a že se ti moje blbůstka líbí.. vždycky by se kolem těhle měla vypouštět pára z lokomotivy

17.05.2018 21:35:08dát kritice tipCHT

Vynikající. Sice trošku švejkovské, ale to bychom nebyli Češi. A co můžeme dělat s Babišem? Nevolit ho a dokázat mu to. Ale nevypadá to s čápy je jen dáma (100zvířat).

Zato agent je to, jasné jak facka.

Ale jako blbůstka skvělé.

14.05.2018 12:51:52dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Taky mě moc nedojímá, co v téhle debatě píšeš.

14.05.2018 10:39:47dát kritice tipagáta5

božínku, ty musíš vždycky všechno tak okecávat

14.05.2018 08:48:14dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Když to veřejně prezentuješ, tak to nejspíš za takovou kravinu nepovažuješ, jak se mi snažíš namluvit.

Kategorie satiry tady není a slovo satira znamená v původním významu všehochuť, tedy odpovídá tvému zařazení mezi blbůstky. Navíc používáš výsměch k určité kritice, tak je to satira, ať o tom soudíš cokoli. 

Nezáleží mi na tom, jestli mé připomínky vezmeš v úvahu nebo ne. Nalož si s nimi, jak uznáš za vhodné.

A k tomu tvému "neberme se tak vážně". Neberu tady na Písmáku ničí texty vážně, tedy ani své, aby bylo jasno. Kdybych je bral vážně a chtěl s nimi prorazit, nebudu je dávat sem.

14.05.2018 06:40:46dát kritice tipagáta5

co ti tím říkám? reaguju přece "pouze" na tvůj komentář. Prostě je to blbost a tak je taky označená - blbůstka! žádná satira, žádné umělecké dílo

a ta jména.. no možná bys pravdu měl v případě, že bych psala nějaké vážné dílo, kde je představa osob důležitá. Tady u táhle kraviny opravdu není.

 

 

13.05.2018 18:08:36dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Nevím, co mi tím říkáš. Napsal jsem pouze, co o tvém díle soudím.

13.05.2018 15:58:59dát kritice tipagáta5

v tom je ten vtip    neberme se vážně

13.05.2018 14:36:29dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Píšeš pro určité lidi, ale dáváš to ke čtení i dalším a v takovém případě, když napíšeš Ondra, měla bys čtenáři vysvětlit, kdo to je. Ať to nazveš satirou nebo ne, poslední odstavec míří proti tomu, co jsi napsala před tím.

13.05.2018 12:59:56dát kritice tipagáta5

jelikož mě nečteš, nemůžeš vědět, píšu pro určité lidi tady na písmáku a jména používám  a nejsou zbytečná.. ukončení je přesně tak absurdní, jako celá tahle blbůstka - satirou bych ji určitě nenazvala...

díky za zastavení

13.05.2018 11:03:04dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Dokud to píšeš jako satiru, je to dobrý. V posledním odstavci si ale uděláš vtip ze své vlastní satiry a zcela otupíš její ostří. Na tvém místě bych to ukončil jinak, abys to své předchozí naštvání neshodila. Nicméně tip ano. A ještě nevím, kdo je Tobís a kdo je Ondra. Potřebuju to vědět? Ne. Pak je ale zbytečné, aby tam ta jména byla.

09.05.2018 16:05:59dát kritice tipagáta5

lakrov, kdybys věděla, jak mě to trápilo (ta vyrážka) tak bys nikdy ale nikdy nenapsala, že se ti mé sebepozorování nelíbilo... bys mě trošku politovala :)))

jsem z toho všeho byla tak zpitomělá, že jsem to musela vypsat :) a že díky

k3 - stejné hrůznosti lidi spojuje :))

lastgaspe, chtěla jsem ještě udělat nějakej závěr těm domorodcům, co si neuměli namíchat vlastní kašičku, ale pak jsem mávla rukou :)) ať se třeba po.. žejo?

09.05.2018 15:09:28dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zpočátku mě to "sebepozorování" moc nebaví, ale po chvíli -- nejspíš se  zjištěním, že jde o společenskou satiru -- mě to začíná bavit, čím dál  ke konci, tím víc a úplný závěr pak působí jako anekdota, jejíž účinek  je tou zdlouhavou cestou k pointě dobře umozněn.  Tip.  

04.05.2018 21:50:34dát kritice tiplastgasp

Dvacátej sedmej tejden se ostrov ponořil o pět metrů. Hladina dál stoupá. Unesco škrtá jednu položku ze seznamu. Doufám, že ještě stačím dát tip.

02.05.2018 13:31:59dát kritice tipK3

Vtipné, zábavné. Má to šmrnc a spád. Já jsem těžkej alergik na toho pána ve žlutém plášti, na toho rozsévače, co o něm píšeš.

Jednou mi naskočila vyrážka. Z kožního mě poslali k alergolokovi. Když všechno vyzkoušel, usoudil, že jsem alergický na všechno. Víckrát jsem tam nešel, vyrážka zmizela a ničemu se nevyhýbám. T.

02.05.2018 10:37:52dát kritice tipagáta5

díky :) třeba Babiše...

02.05.2018 10:35:32dát kritice tipVigan

Tak budeš mít krásný barák...tož přeju, ať ti je ti lepší, a ať si vyrážka najde někoho jiného!..:-)

02.05.2018 10:29:29dát kritice tipagáta5

jj, moře by bodlo... vyrážka by zmizela, dýchalo by se líp... ale my letos zateplujeme barák, takže žádný moře nebude... po ránu si nakapu mořský kapky akorát do nosu :))

02.05.2018 10:28:02dát kritice tipVigan

To víš, že člověka nepotěší nic, jako cizí neštěstí..:-)

Ale já mám všechny děti alergiky, aj muže, takže to taky protrpíme. To chce móře!..:-)

02.05.2018 10:12:29dát kritice tipagáta5

jj, mělo by sprchnout.. díky vigan za čtení ... a že srandovní :)

02.05.2018 10:10:53dát kritice tipVigan

Srandovní..

Teď jsem někde četla, asi na Babišově i-dnes, že to žluté je pyl z borovic a smrků, že to naráz nějak vykvetlo všechno.. Taky furt pucuju auta..:-)

02.05.2018 06:02:11dát kritice tipagáta5

jj, kvete všechno, hlavně meruňky po dvouletým oddechu, jupíí...

ale ten prach nebo co to je... u nás teď všude, na stolech, zemi, ráno se probouzím plná prachu... nevím, nevím, jestli je tohle pyl jen ze stromů a kytek... řepka je teď zase skoro všude a kvete jak blbá  

a ano jsem naštvaná, protože mě někdo tahá za nos :)  a díky že jsi se stavil a četl :)

01.05.2018 14:17:51dát kritice tiprevírník

On to v tyto dny bude spíš jenom samý pyl, prach ze Sahary už momentálně dolítal. Zato všecky stromy letos kvetou jak blbý.

Ale fakt je, Jano, že ses doopravdy naštvala, kdyžs to psala, je to z toho poznat.

01.05.2018 11:47:11dát kritice tipagáta5

dneska tady pořád zametám a vytírám ten žlutej prach... já ti nevím, jak se to sem může dostat až ze Sahary? 

a jsem ráda , že se ti líbí :)

30.04.2018 22:04:20dát kritice tipEvženie Brambůrková

To je dobře napsané a i dost vtipné. /T

Jako člověk, který zažil prsty bez otisků díky lékům, sice vím, že řepkou to nebylo, ale svinstva tu máme hodně. Zkus síru nebo dehet.  :-)))

 

30.04.2018 21:19:51dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

ano, někdy už chybí jen svrab a neštovice:-((

30.04.2018 20:01:48dát kritice tipagáta5

:)) njn, budu to muset nějak doklepat... jsem zalezlá a v práci mě berou v poho, tam má každej nějakej problém, takže moc nevyčuhuju :))

30.04.2018 18:51:48dát kritice tipaleš-novák

už vidím ty sousedky, jak stojí před sámoškou a říkají - videli jste to někdy? Místo aby s tím svrabem seděla doma a vůbec nevycházela, ještě o tom píše do soutěže...no, támhle zrovna jde...- a významně mlčí ty babky, když procházíš kolem...

jestli si do teď myslely, že jsi divná, teď už jsi definitivně odepsaná...:o)

 

30.04.2018 16:46:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

dík!!

avi

30.04.2018 16:30:46dát kritice tipagáta5

když jinak nedáš, to zas budu poslouchat kecy... :)

30.04.2018 15:58:15dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

to je jedno, je to výtečné!! tak můžu?

30.04.2018 14:37:53dát kritice tipDiana

Skvělé! Přímo úžasné! :-))))))))))**********

30.04.2018 14:18:04dát kritice tipagáta5

Aleši, nenaváděj jo :))))

30.04.2018 14:17:25dát kritice tipagáta5

to není povídka, goro, nechme ji tady jen pro usmání... do soutěže napíšu něco seriózního, jo?  Neboj, něco jednou vymyslím, co tam ráda dám

30.04.2018 14:16:01dát kritice tipaleš-novák

jasně, když už ji nevyléčí, tak ať ji aspoň proslaví...:o)

30.04.2018 13:58:49dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Mohla bych tu Vyrážku nominovat do soutěže?? Připadá mi ukrutně zábavná:-)

30.04.2018 13:30:18dát kritice tipagáta5

jsem raděj dopsala ještě prolog, aby si lidi nemysleli, že jsem úplnej cvok :)

kam až to bude pokračovat? No, do blázince přece ... mezi ploty, Aleši :)

30.04.2018 13:16:30dát kritice tipaleš-novák

tý jo!!! sci-fi od agáty? kam až to bude pokračovat? :o) tu vyrážku ti teda nezávidím...

30.04.2018 13:10:00dát kritice tipagáta5

jj kví, ten konec je právě ten paradox našeho - lidského chování, ten je právě úplně nejlepší

já bych v životě nic z řepky nekoupila!  prej... Erbová :))

požírá nás, když vidím co to dělá se zvířaty, hmyzem, lidmi... prostě mi to nedalo nenapsat tohle

Karle, správně!

30.04.2018 13:00:41dát kritice tipqíčala

:) jsme synchronizované - zrovna jsem dohledala pro mamču 10 rizik používání řepkového oleje - je zarputilá řepkařka:)) Řepka kam se podíváš ... včera se mě ptal brácha, co na to Erbová ... :D Z řepky nevyrobí nic léčivého ani ten největší šaman, leda by uměl fakt čarovat. Ten konec se mi nelíbí, mám z něj pocit, jako by mě řepka začala požírat - jde to většinou od mozku:)

30.04.2018 12:56:22dát kritice tipLerak12

Aha! 11.29 jsem byl moc roztržitý. Když já mám sklony se na jaře se empaticky zamilovat téměř  do všeho. Musím se nad sebou zamyslet. Makám na tom.

30.04.2018 12:41:19dát kritice tipagáta5

11.29 byl chybný krok k řepce :))) je furt blbá a hnusná a žlutááá :))

díky, že jsem ti mohla dát prima náladu, to je lepší než kortikoidy :)

30.04.2018 12:35:54dát kritice tipLerak12

11hod 22 minut. Začínám Tě číst. O dvě minty pozdějí strašně nenávidím tu hnusně žlutou řepku!!

11hod 29 minut. Zamiloval jsem se do řepky!  "Žlutáá je nejlepší, Tydydadap tip tap."

11hd 34 min. Mám prima náladu. To díky prima čtení, Agáto.  

30.04.2018 12:26:34dát kritice tipagáta5

jsem tak naštvaná na řepku, že mi to píše samo

neboj, kočko, už osypaná jsem :)   ale fakt mám vyrážku a vůbec nevím, kde jsem k ní přišla, nikdy jsem nic takovýho neměla, takže se jen dohaduju žejo :)

díky za čtení a že se líbí :)))

30.04.2018 12:20:26dát kritice tipKočkodan
Agi, na jednu stranu je to docela skoda, ze budes dneska upálená, protoze fakt nepíses vubec spatne a tvoje dílka mi budou trochu chybet... (snad se z toho mýho komentáre neosypes)
30.04.2018 12:09:55dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Agáto, senzace.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.