Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Co se vejde pod deštník
datum / id04.05.2018 / 487500Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno799x
počet tipů3
v oblíbených0x
Co se vejde pod deštník

Dnes se dělají deštníky nejen malé, sloužící spíše jako módní doplněk, ale i dostatečně velké, aby se pod ně vešli dva zamilovaní za velkého lijáku. To ale není všechno.

Pod deštník se dá schovat ledacos, co potřebuje nějakou ochranu, nikoli jen milenci. Vejde se tam například raketa. Jak psaly noviny v roce 2008, tehdy byl hlavním tématem „Bushův plán na raketový deštník v Polsku (s proslulým radarem v Brdech)“. Rakety se tudíž v této metafoře chápaly jako silný déšť a bylo nutné proti nim jako ochranu vybudovat deštník.

Deštník na ochranu před pomyslným deštěm může ovšem poskytnout i celá země: Jako třeba v této větě: “Byl to historický okamžik, kdy indičtí králové přestali být králi a stali se knížaty. Chránění britským deštníkem, který jim zaručoval hranice, zisky a výsady, panovníci od té doby žili v jistotě a klidu, ne jako jejich předkové.“

Jak vidíme, deštník nám v současné době poskytuje ochranu před jakoukoli nepřízní. Například: „vedení školy vytváří učitelům dokonalý ochranný deštník proti nestálým  a mnohdy až surovým vnějším vlivům.“ Ochranou se může stát i společná měna, třeba za premiérování Josého Sókrata v Portugalsku. Novináři si tady ovšem s metaforami vyhráli. Posuďte sami: „Navzdory ujišťování bývalé socialistické vlády premiéra Josého Sócrata skončila země pod jeho vedením jako druhá v pořadí  pod spásným deštníkem společné měny, zřízeným pro pacienty, kteří se nepostaví sami na nohy.“ Těmito pacienty samozřejmě nebyli myšleni invalidé, ale obyvatelé Portugalska, kterým se díky společné měně dostalo pomoci od ostatních evropských zemí.

Kdoví, jaké abstraktní deštníky ještě vytvoříme a koho jimi ochráníme. Jen bychom neměli zapomínat na ty deštníky skutečné. Nastane-li kvůli globálnímu oteplování sucho a přestane pršet, možná už normální deštníky nebudeme potřebovat. A to by byla škoda.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

04.05.2018 16:13:57dát kritice tipbixley
redaktor prózy

To určitě. Na toho jsem zapomněla!!!

04.05.2018 15:40:39dát kritice tipaleš-novák

největší specialista na používání deštníku je přeci Pan Tau...:o)

04.05.2018 09:35:50dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No vidíš, Kočkodane, začni to publikovat. :-)))

04.05.2018 09:34:21dát kritice tipKočkodan
Pod hríbeckem paraplícka
jsou dost blízko páru lícka,
víceméne je dést nutí
k propojení ústních dutin. ;-)
04.05.2018 08:59:06dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky. :-)

04.05.2018 08:57:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

bixley, to by byla nejen škoda / s těmi deštníky, pokud přestane pršet / - ale i konec všemu:-)

Napsala jsi opět pěkné dílko!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.