Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Louka plná Pegasů
datum / id05.07.2018 / 489136Vytisknout |
autorGora
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaPsychologické
sbírkaVšední den v lázních,
zobrazeno3045x
počet tipů25
v oblíbených0x
do výběru zařadilLakrov,
Prolog

Měsíc se budil

asi špatné spaní

možná mu do snu spadla kometa
Moře pak v hrudi

cítí dotek dlaní

pláž vzala krosnu

Pegas odlétá                     /muamarek - Půlnoc prachem prahnoucí/

Louka plná Pegasů

 

Louka plná Pegasů

Tom a Laco drželi v chůzi až roboticky stejné tempo a krok.  Kráčeli vedle sebe, pohybovali se jako nějaké cvičené komando. Rytmus narušovala jen těžká taška s láhvemi piva, která jednoho z nich bouchala do stehna. Neuvěřitelné, na čem všem mají podíl geny, mohli by si pomyslet náhodní kolemjdoucí, kdyby ovšem na ty dva pubertální mládence zaměřili svoji pozornost.

Také se jim v hlavě jistě i teď něco honilo, ale pravděpodobně to nebylo nic o genetické výbavě po otci a dědovi s příjmením Horváth.

Občas zvedli hlavy zakryté kapucemi. Pozorovali Vencu, třetího do party. Poskakoval před nimi na hubených nohou po kamenité pěšině za městem. Jeho gesta naopak neměla žádný řád, už od pohledu se zdála hyperaktivní. Tu načutnul kamínek zablácenou teniskou a cípy rozepnuté košile vlály za ním jako nějaká směšná kostkovaná křídla, a k tomu si jen tak, sám pro sebe něco povídal.  Venca byl jako třaskavina. Nikdo nikdy netušil, co udělá.

Zničehonic se rozchechtal.

„Hej, vrabčáci, jak vy jste blázniví! Každej skok do jiný strany, to přece nemá logiku!“ posmíval se ptákům, kteří hopsali po polní cestě.  Některý z nich se občas napil z kaluží, zaplněných nočním deštěm.

Myšlenky dvou hochů s kapucemi se navzájem podobaly jako jejich nositelé sobě navzájem.

Cvok, není Venca cvok?  Ale aspoň se tím poskakováním zahřeje.  Ve škole by bylo tepleji. Ovšem nuda, zoufalá nuda.

Už podruhé se octli v prváku. Z nedoučených truhlářů nedoučení klempíři.

Ta mlha je lezavá. Být tak na Vrahovině a moct pěkně v teple zahulit!

Vyplašení ptáci se rozlétli do všech stran. Venca přestal blbnout a zálibně naslouchal cinkotu skla několika lahví v igelitce.

Na horizontu se přes řídký porost stromů objevil prudký kopec palouku a na něm tři koně.  V husté mlze byly vidět jen jejich hlavy a těla asi z poloviny. Frkali nozdrami jako pokaždé, když kolem šel někdo cizí. Kopyta se bořila do změklé půdy. Na vrcholu kopce, kus od plotu, zůstali ostražitě stát.

„Hele, koně.  Mohli bysme se na nich projet, co vy na to?“ vypadlo z Toma.

„Ty blbe, v ohradníku je elektrika! Venco, vezmi tu tašku, už ji táhnu celou věčnost,“ ozval se naštvaný Laco.

Venca stál, dělal, že neslyší, nehodlal se dřít s igelitkou. Možná se mu spíš nechtělo opustit to místo s koňmi. Mohli se právě tak vynořit třeba z moře, louka se zdála šedomodrá a chuchvalce mlhy vypadaly jako vlny. Děda, malíř - amatér, by ten výjev určitě dokázal zachytit.

 

Kuchyně plná vůní. Domácí buchty a koláče, nedělní pohádka z rozhlasu. Tehdy děda rozkládal malířský stojan a babička zahartusila – Ne abys mi zaneřádil ubrus! Zády k teplu kamen míchal a nanášel barvy na sololitové desky. Nepotřeboval předlohu. Obrázky zčistajasna vystupovaly, jeden za druhým, před očima. Jedna vrstva nic neznamená, musíš hledat, Véno, nespokojit se s prvním dojmem…říkal děda.

 

 „Dej mi pokoj s taškou. To by byla sranda, kdyby těm koním narostla křídla. Měl by smůlu chovatel -  i s ohradníkem! Vznesli by se jako Pegasové.“

„Ty už nehul! Nemysli si, že když jsi se skoro vyučil,  můžeš se na nás vytahovat s nějakýma Pegasama,“  vrazil Laco igelitku s chlastem Vaškovi do ruky. Sám nacpal ruce do kapes a bok po boku s  bratrem šli k polorozbořené zídce. Odemknul zámek na rezaté brance.

Na Vrahovinu  nikdo nechodí. Je to samota hned za městem. Před pár lety tam kdosi sekerou utloukl majitele i starou matku.

Těla tehdy objevil nějaký pejskař. Úspory, o kterých se ve městečku šuškalo, prý zatím nikdo nenašel. Do místa dvojnásobné vraždy se lidi moc neženou. Ani hledači pokladů.

Na paloučku v sadu dozrála během září skvělá tráva.  Záhonek tak akorát pro vlastní spotřebu. Je to klika, že našli tenhle flek.  Domek s jednou místností měl zpustlou zahrádku a sad.  Políčko zamaskované keři přerostlého živého plotu, samý dotěrný šlahoun a kopřivy do dvou metrů výšky. Kdo by tam lezl?

První kroky výrostků vedly k regálkům halabala stlučeného sušáku, jen místo hub na něm ležely různé části marihuany.

„Ty kráso, koukněte, tyhle velký palice zespoda plesnivěj! Zatopte v kamnech, ať to dosychá…“

Za moment bylo slyšet praskající třísky. V další chvíli stáli tři parťáci kolem kamínek a posílali si jointa. Vašek si o prázdný zámek ve futrech otevřel lahváče jako ostatní. Kouknul na přihlouplé výrazy cikánských bratrů. Ta tupost mu pekelně lezla na nervy. Ale vychcaný jsou dost, to zas jo. Jen normálně pokecat se s nimi nedá. Melou samý blbosti, jak přijít k penězům a tak… že je to furt baví.

Zahleděl se ven okýnkem s prasklinami ve tvaru vějíře. Stačilo pár šluků, a zas ty obrázky… před očima.

 

Už není nikdo, kdo by se mnou chtěl hledat tajemství obrazů. Ani kde vybít energii a nápady. Z umělecký školy mě vypráskli kvůli distribuci drog. Prej drogy, vždyť to byla jen tráva. Moh´ jsem dělat sochaře nebo malíře. Teď jdu občas makat s partou malířů pokojů, aby byl s matkou doma klid. Každýmu jsem ukradenej.

 

„Najít tak škváru, co ten zabitej a jeho matka někam ulili, co byste podnikli?“ nadhodil Laco řeč. Mluvil jen když byl na šrot, anebo když byla řeč o penězích. Tohle téma ho spolehlivě rozhovořilo.

„ Dej pokoj, zrovna my na to natrefíme, to určitě,“ ušklíbl se Venca. Tak je to zas tady.

„A kdo jinej než my? Trčíme tady skoro denně a celej dvorek se zídkou jsme rozebrali těmahle rukama, cihlu po cihle. Už zbejvá jen chlívek a tahle místnost. To by v tom byl čert, abysme to nenašli!“ pustili se do rozepře.  Jako by ještě existovala naděje, že ten „poklad“  tady ještě někde je a oni budou ti šťastní a najdou ho.

„To zrovna, rozeberem si jedinou cimru, co se eště nerozpadla, ne?“

„Tý vole, co když to zazdili do komína?“

„Dejte už pokoj s těma kravinama. Stejně ani nevíte, co byste dělali s prachama … to já bych si koupil koně a farmu, jako je ta kousek od nás. Žil bych si sám pro sebe a maloval, a jezdil na koni,“ zasnil se nakonec i Venca.

„Fotr sází celej život Sportku, a furt nic, jen pár stovek,“ zahuhlal Laco.

Zvenku se ozval zvuk, který spolehlivě rozštěkal všechny psy ve městě.

„Slyšíte, zas startuje balón. Kde ty lidi na to berou, let stojí nejmíň pět táců,“ zavrtěl hlavou Venca.

Přiložil do kamínek a vyšel na zápraží z placáků. Mlha se mezitím rozpustila a nad sebou viděl rozesmáté lidi, jak nadšeně mávají z koše, a slyšel je, jako by stáli velmi blízko, snad i rozuměl, o čem si povídají. Moct taky tak letět a mávat tam zeshora, nebejt furt takhle při zemi a věčně v ňákým srabu. Zničeho nic se mu nahrnula vlhkost do očí.

Překvapil sám sebe těmi pocity… Normálně těm lidem v balónu závidim. Utřel oči, aby si toho nikdo nevšimnul.

Ubalil si a napil se důkladně z lahve. Balíček s tabákem a trávou sbalil do kapsy.

„Ty už deš, Venco?“

„Projedu se na koni, nebudu věčně čumět na vaše votrávený ksichty,“  a vydal se k louce s ohradníkem. Sem tam poskočil asi jako Otík z Vesničky střediskové, jen tak, z bujnosti.

Tom a Laco se poflakovali za ním. Ten Venca, zas mu asi hrabe! Bude prdel! Tak prej na koni, jo, to je ale vůl. V životě na něm neseděl.

První z nich se opatrně dotknul ohradníku. Nic. Elektřina byla vypnutá. Prolezl dovnitř a ti dva za ním. Koně se poplašeně stáhli pod přístřešek.

Kluci obklopili grošáka. Zdá se strašně vysoký. Nemá sedlo a nic. Vencovi se to řekne, aby ho vyhoupli na hřbet, že si poradí!

Kůň nečekal, co se bude dít, a vydal se z kopce dolů, na pastvinu. Ostatní zvířata šla za ním.

„Otevřem tu boudu, určitě tam mají sedla a všechno, pak se můžem svézt všichni tři,“ řekl Tom, a začal lomcovat závěsným zámkem.

„Měli jsme vzít sekyrku, to by šlo snadno, takhle asi leda pěkný kulový.“

Venca vztekle kopnul do dveří. Obcházel dřevěnou stavbu, jestli nenajde něco, čím by se dal vypáčit zámek. Z druhé strany byly jen vidle a lopata. Pod přístřeškem tam ležely v řadě balíky slámy a sena.

Stál na vrcholu kopce. Sešup dolů, do údolí s rozsetými starými domky, tvořila skála. Pozemek pastviny z téhle strany oplotili pevnou sítí mezi zabetonovanými sloupky. Na skalinách se za roky přichytila jen náletová vegetace, tak bylo vidět až do městečka a na Vltavu. Tyhle panorámata jako z Homolkových miloval, a když byl v rauši, viděl je trojrozměrně. Mít tak křídla a letět nad údolím!

„Na co tady čumíš?“ měl po chvíli za zády oba bratry. Laco nechal kolovat jointa, stáli tam a koukali dolů, do obydlené části. Dokouřili a Venca si zas poskočil jako mladé, bujné hříbě plné přebytečné energie.

„Když neletíme balónem ani necválámeme na koni, kouknem, jak poletí tohle,“ ukázal prstem na kulaté balíky napěchované senem. Naskládané tak, aby se samovolně nebo šťouchanci koní nemohly rozpohybovat.

„Makejte, lemplové, bude těžký to převrátit,“ popadl jeden z nich a povzbuzoval bratry. Za chvíli ze všech kluků lilo.

„Není to volovina, dole jsou baráky, aby se někomu něco nestalo,“ odvážil se Tom oponovat rozjařenému Vencovi.

„Stejně se zastaví o ten plot, tak o co de? To maj za to, že sme se ani neprojeli, ať si to pak nakutálej zpátky,“ pomstychtivě pronesl Venca.

„Dotlačíme ho na kraj, kouknem se, kam až doletí, a pak zdrháme,“ a dokutáleli balík na hranu skály.

„Teď,“ zavelel, a strčil vší silou do balíku. Stačil na to sám, bratři postávali bázlivě kousek od přelomu.

Do hajzlu! Balík skákal po obrovských kamenech dolů, ale převis se pod tou tíhou utrhnul. Venca neudržel balanc a letěl za senem do hlubiny. Balík hravě přerazil kari síť a padal na zahradu rodinného domku… Venca za ním.

Tom a Laco strnuli, ale pak se na sebe podívali, a naprosto stejnými pohyby začali utíkat po druhé, mírnější straně kopce pastvinou dolů, k Vrahovině. Prolezli ohradníkem a doběhli k ruině.

Tom odemknul a usedl na rozvrzanou židli. Ubalil si cigáro. V jeho obličeji nebylo vidět žádné pohnutí nad tím, co se před chvílí stalo. Jen se mu klepaly prsty.

„Přilož do kamínek, ať ta tráva konečně pořádně uschne. Prodáme to a šábneme se. Stejně ten poklad asi nenajdem.“

Laco byl jako většinou  zticha. Pokývnul na souhlas.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.08.2018 12:25:09dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

K uvěření. Je to poznat.

17.08.2018 11:37:47dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

  Lakrove, jsem ráda, že tě to bavilo, je k neuvěření, že tu povídku jsem psala několik měsíců...

Díky za výběr!

17.08.2018 11:15:16dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Od začátku se to dobře čte a ocěňuji onen několikerý překvapivý "střih",  Kdy text náhle začíná jakoby odjinud a teprve po jedné řádce  (tedy právě včas) se ukáže souvislost s předchozím.  Strhující čtení. Současné, aktuální, uvěřitelné.  Tip.

 P.S. Prolog mě rušil, proto to čtu až po dlouhé době, po odsunutí až na druhou  řádku vlastního textu a zapomnění na předchozí návštěvu.  

25.07.2018 12:26:35dát kritice tipKytiii
redaktor prózy

No, mě právě "mezi řádky" přišlo, že Laco a Tom jsou prostě jen Tupouni. Jednoduchá zvířátka, které Venca využívá na špinavou práci, opovrhuje jimi, ale vlastně je potřebuje (hledání peněz a rozebírání ruin, maskované pěstováním a sušením trávy). A jichž by se nakonec nějak zbavil - dle situace je buď opil rohlíkem nebo kdyby se něco pokazilo, tak i na férovku je klepnul - první vražda je nejtěžší. Úplně tam vidím ty flashbacky, jak probíhaly ty první - zprvu neplánovaná zabití :D

25.07.2018 11:32:07dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kytiii, moc děkuju...to už by asi bylo příliš, Venca byl z nich ten nejslušnější...ale dobře fabuluješ, mne tohle nenapadlo...dík

25.07.2018 11:29:28dát kritice tipKytiii
redaktor prózy

Uff, úplně mi z toho mrazí! Neuvěřitelně dobrý (a silný) příběh... než letěl za tím balíkem slámy, už se mi v hlavě líhlo pokračování :D - kdy by v touze po "pokladu" v kruhu nakonec došli k tomu, že Venca byl ten, který vraždil :D - ale konec mi plány překazil... 

23.07.2018 14:10:59dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

avi PM

23.07.2018 14:04:08dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

K3, díky ti, Karle:-)

23.07.2018 13:38:34dát kritice tipK3

Rád bych nominoval i tuhle tvou povídku. Nejsi-li proti.

10.07.2018 08:03:31dát kritice tipMuamarek

To jsem moc rád - díky :-)))

10.07.2018 07:59:56dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Marku, děkuju, i za tvoji báseň, je krásná:-)

10.07.2018 07:54:20dát kritice tipMuamarek

Náboj už od začátku, pěkně vystavěné včetně pointy.

08.07.2018 13:29:43dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, asi ne...

08.07.2018 13:23:07dát kritice tipK3

Vlastně to ani dobře dopadnout nemohlo...

06.07.2018 21:13:41dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jani, moc děkuju, že jsi četla a dočetla...vážím si toho:-)

06.07.2018 21:10:18dát kritice tipvesuvanka

Velmi pěkně napsané, četa jsem jedním dechem a tušila, že kluci něco provedou, ale nečekala jsem tragédii. Je to děsivé, obzvláště při představě, že  příběh je skutečný. TIP

06.07.2018 08:07:19dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Baby, také tobě velký dík.

06.07.2018 08:06:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dodo, děkuju!

06.07.2018 05:53:26dát kritice tipMKbaby
Nějak mi došla slova... ale napsané je to skvostně.
06.07.2018 00:33:47dát kritice tipDodola

A název zněl tak vzletně...  takže nakonec přece jen pád, i když ne z Pegasa...

05.07.2018 22:05:13dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Evži, děkuju...tuto povídku jsem psala několik měsíců...a seno ze zahrady staré paní pod námi z balíku - shozeného - uklízela dobré dva týdny - rozebírala a dávala do pytlů...a byla ráda, že té paní se nic nestalo:-)

05.07.2018 21:57:55dát kritice tipEvženie Brambůrková

Je to neuvěřitelné právě proto, že to je určitě pravdivé. Dokážeš to tak úžasně podat. /T

05.07.2018 20:55:36dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Karle, on toužil po něčem lepším, ale nebylo mu dáno to zrealizovat, a tak dělal blbosti...díky moc:-)

05.07.2018 20:40:47dát kritice tipLerak12

Námět až sociologický. Příběh mě zaujal. Když prozradilas, tak o to více tím, že má realný podklad. Už mi trochu svitlo, že by si Venca v případě nalezení "pokladu" přál pořídit něco, jako je ta sousední farma s koňma. Bezva počtení, Goro.  

05.07.2018 17:56:19dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Přemku, děkuju ti, drogy bohužel znám zblízka...v komentářích prozrazuju, jak to s Vencou dopadlo...tak trochu:-) díky:-)

05.07.2018 17:54:36dát kritice tiplastgasp

Překvapivě věrně popsané detaily, charakteristiky prostředí a postav přitahují od samého začátku.Ani trochu opatrně popsaný účinek drog, neubírá na dramatičnosti hrůzného důsledku. Zvědavost napnutá jak guma z praku - a nic. Venca možná, ale kdo ví. /T 

05.07.2018 17:53:50dát kritice tiplastgasp

Překvapivě věrně popsané detaily, charakteristiky prostředí a postav přitahují od samého začátku.Ani trochu opatrně popsaný účinek drog, neubírá na dramatičnosti hrůzného důsledku. Zvědavost napnutá jak guma z praku - a nic. Venca možná, ale kdo ví. /T 

05.07.2018 15:55:48dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jardo, ano, to způsobuje marihuana - obličeje bez známek empatie, naprostá absence sociálního cítění, plochost...

Děkuju moc.

05.07.2018 15:50:31dát kritice tiprevírník

Zas je to napsáno děsně uvěřitelně, ty postavičky si jasně představuju. I s tím koncem, takovým nezúčastněným, jako by o nic nešlo. Lhostejné, vyprázdněné povahy bez empatie, dobře vykreslené.

05.07.2018 15:12:36dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Luboši, že jsi svým komentářem odlehčil ... má asi nejoblíbenější scénka z TV  má název Klíště:-).

05.07.2018 14:58:31dát kritice tipKočkodan
Louka plná Pegasů by byla určitě lepší než louka plná klíšťat.
Řada z nás jsme vlastně takovými klíšťaty čtenářskými – vytrvale se nacucáváme tvými dílky. (mrk)
05.07.2018 14:56:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vím, Čudlí, a vážím si toho! Díky.

05.07.2018 14:54:02dát kritice tipČudla

Jak už jsem něklikrát řekl, rád Tě čtu. /*

05.07.2018 14:49:45dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

bixley, díky moc, kdybych uměla psát pohádky, občas bych si nějakou hodně veselou napsala a četla před spaním:-)), možná i proto čtu ráda tvé příběhy...

05.07.2018 14:46:35dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Souhlasím, že je to děsivé. A taky děsivě dobře napsané. Jako bys to prožila sama nebo aspoň viděla na vlastní oči.

 

P.S. Už třetí povídka od různých autorů, ze které mne mrazí. Nebylo by něco veselejšího?

05.07.2018 14:12:32dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jituš, nedobře...ono to je z dnešní doby /tráva apod./, je to příběh jen dva roky starý...

05.07.2018 13:56:07dát kritice tipatkij
...???... mam rada otevrene konce, ale zde by me tedy zajimalo, jak to s Vencou... prece jen "lepsi" zastupce, pripadny mnozitel tohoto genofondu. Dnesni doba by mu zrejme prala ...
05.07.2018 13:42:45dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Pavle, vším, čím jsem byla, jsem byla ráda:-))) a díky moc.

05.07.2018 13:30:52dát kritice tipKolobajda

Děvče, kde ty příběhy bereš?? Po pečlivém prozkoumání detailů (i s pomocí Wikipedie) konstatuji, že jsi kdysi asi musela být dealerkou drog...    ; -))    Jinak jak píše Diana - dost děsivé...  /**

05.07.2018 12:49:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Inko, děkuju, zas se to stalo u nás na farmě:))

05.07.2018 12:24:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Di, děkuju, že i přes to čteš:-)

05.07.2018 12:20:50dát kritice tipŠtírka

Devce, kde ty pribehy beres !? Nezkoumam detaily, nejdem kritik... Je to ohromne zive, da se to prozit...

05.07.2018 11:14:31dát kritice tipDiana

Dost děsivé...!*  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor