Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Michal Kašpárek - Hry bez hranic
datum / id24.11.2018 / 492136Vytisknout |
autorFruhling
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)Další dílo autora
zobrazeno1344x
počet tipů9
v oblíbených0x
do výběru zařadilGora,
Michal Kašpárek - Hry bez hranic

 

Stále stejný kruh: z hecu si se známými založíte blog, baví vás to, ale nikam se neposouváte. Začnete uvažovat, jak se zprofesionalizovat. Zaniknete. Z hecu si založíte blog s jinými známými. A tak pořád dokola. Samozřejmě i z tohoto pravidla existují výjimky. Například magazín Finmag: česká variace Forbesu pro lidi, které nezajímají články o degustaci javánského rumu, a jediný ekonomicko-life-stylový časopis, v němž i zarytý marxista najde podnětné čtivo. Snad i díky této nezvyklé otevřenosti Finmag jako jeden z mála projektů zvládl přerod z internetového blogu do placeného dvouměsíčníku. Ale proč o tom mluvím? Podstatný podíl na tomto úspěchu má i Michal Kašpárek. 

 

Původně novinář MF Dnes kolem roku 2009 přešel na volnou nohu. Dnes přispívá nejen pro Finmag, ale také pro radio Wave, recenzuje a překládá knihy, stál u zrodu skupiny Žít Brno a angažoval se (ručně) v uprchlické pomoci. To poslední je pro Hry bez hranic určující.

 

Filip je dobře placeným herním programátorem. Umělecké ambice však vyměnil za tvorbu kódu pro f2p/p2w hry na mobily a prohlížeče. Místo uznání si tak užívá něco mnohem důležitějšího: peníze, tinder a hraní Euro Truck Simulatoru v pracovní době. Jenže ani ta nejdelší trasa z Milána do Stockholmu ho nezachrání před prvními příznaky vyhoření. Když mu navíc tinder namísto pičky přihraje polskou řádovou sestru, která se angažuje v pomoci uprchlíkům, Filip se rozhodne něco se svým životem udělat.

 

Morální agitka se ovšem nekoná. Pomoc bližnímu totiž může nabrat různých podob a Filipův životní cíl zůstává po celou dobu víceméně konzistentní: méně práce, více Euro Truck Simulatoru. Namísto srdceryvné road movie s hlubokým lidským příběhem se tak dočkáme spíše třeskuté grotesky z trendy pracovního prostředí a podobně hip sociální pomoci.

 

Michal Kašpárek nezapomíná na nic: veganské kavárny, designové kanceláře, konference i anarchistickou buňku zapálené feministky. Vše je podrobeno ironickému nadhledu člověka, který přečetl až příliš mnoho dobrých knih o flákání, kapitalismu a sociálních fenoménech. Skrze obraz, který visí v kanceláři Filipova šéfa, je otevřeně přiznaná i inspirace enfant terrible francouzské literatury Michellem Houellebecquem. A tady nastává první zádrhel.

 

Kašpárkovi rozhodně nechybí odvaha přinést čerstvá témata. Hry bez hranic však až nezdravě připomínají agregát nejironičtějších tweetů. Vše je příliš uhlazené, vtipné, a ačkoliv nemůžu popřít, že u scény, kdy hlavní hrdina vykřikne, že letecké palivo nemůže roztavit ocelové nosníky, jsem se opravdu nahlas zasmál (víc prozrazovat nebudu), Hrám bez hranic chybí hlubší emoční a poetický vklad Houellebecqovy prvotiny. Navíc oproti skvěle uzavřenému úvodu, mnohé další úseky působí až nadbytečným dojmem – například scéna, kdy hlavní hrdina vykřikne, že letecké palivo nemůže roztavit ocelové nosníky (ano, je to ta stejná).

 

Nejsilněji kniha účinkuje kolem při příjezdu do uprchlického tábora. Ironie poleví a mezi řádky prosvítá překvapivě popisná novinařina, doplněná o spíše výjimečné postřehy. Když hlavní hrdina přirovná mlácení uprchlíků brodících se přes řeku k současné obdobě devadesátkových Her bez hranic, je v tom krom vtipného bonmotu i trefný popis politických posunů posledních 20-ti let.

 

 

Přes to všechno zůstávají Hry bez hranic jednou z nejzajímavějších českých knih poslední doby. Tematizují sice pouhý segment české (evropské?) společnosti, ale na rozdíl od Soukupové nebo Tučkové dřenících každodennost z intelektuálních pozic, je to alespoň segment, v němž se orientuje. Jistě, víc bychom namísto štulce polystyrenovým pádlem pocítili pendrek maďarského strážníka, ale i to přátelské pošťouchnutí stačí jako důkaz, že generace Y dokáže krom „avokádových toustů chlapák“ (124kč) zplodit i něco ke čtení. 

 

autor: Michal Kašpárek / vydáno: 2018 / nakladatelství: Listen
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.12.2018 15:28:22dát kritice tipFruhling

Nazdar, dík za čtení. Píšu to už jen tady a na svůj web, v rámci udržení mentálního zdraví.

20.12.2018 13:09:15dát kritice tipAlojs

Kvalitni recenze. Posilas to nekam, nebo je to ciste pro Pismaka?

03.12.2018 15:43:17dát kritice tipFruhling
Vigan, dik za čtení a pochvalu. A myslím, že Kašpárek by taky poděkoval.
03.12.2018 09:28:29dát kritice tipVigan

Tvoje kultivované recenze mě vždycky navnadí, abych se o knížku zajímala, i když to negdy stójí za h..

Děkuji, že to sem dáváš..

29.11.2018 10:08:30dát kritice tipreka
redaktor prózy

Vysoký plat a česká literatura, to nejde moc dobře dohromady.

26.11.2018 07:11:11dát kritice tipFruhling

Dík za čtení.

Samozřejmě by mě těšilo se stát jakože důležitým influencerem. Problém je, že můj život je o psaní recenzí pro časopisy, které posléze zaniknou. A to bych Hostu nepřál. Plus toho až tak moc nečtu. Ale kdybys věděl o nějakém teplém místečku s vysokým platem, tak se i hecnu.

25.11.2018 21:34:39dát kritice tipreka
redaktor prózy

Dobrá recenze, sice mě na knihu nenalákala, ale představila ji dost jasně. Nechceš ty recenze psát pro nějaký literární časopis? Dřív třeba Host sháněl recenzenty.

24.11.2018 14:47:08dát kritice tipZdenda

Nečetl. Mám vůči Musilovi předsudky, z nějakého důvodu mám představu, že jeho knihuyjsou podivné a nesrozumitelné, a vyhýbám se jim.

Ale tak zkusím to, když říkáš... a jestli to někde najdu. Dík.

 

24.11.2018 12:59:10dát kritice tipFruhling

Zdendo, ty mě snad ten duckduckgo donutíš používat.

Hele, Zmatky chovance Törlesse jsi četl?

24.11.2018 12:08:29dát kritice tipZdenda

Tak já taky nevím, jestli je Kašpárek namyšlenej. Ale vyduckduckgooval jsem si ho - a nelíbí se mi. :)

No a napadá tě nějaká dobrá kniha vhodná pro konzervativce, jako jsem já? Můžeš zabrousit i mezi tituly, které ti připadají notoricky známé - já je nejspíš znát nebudu.

24.11.2018 11:56:37dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky za tip, už kvůli uprchlíkům by mne to zajímalo. Dobře napsané :-)

24.11.2018 11:49:04dát kritice tipFruhling

Dík za čtení,

jako nerad bych, aby to vyznělo, že Kašpárek je namyšlený (Filip možná): jen prostě neříká nic, co bychom si už nepřečetli u Graebera, Žižka nebo na priglu :D

Ale jinak jo, je to tak, jak říkáš - i když já se u u knížky fakt bavil.

24.11.2018 11:39:57dát kritice tipZdenda

Agregát nejiironičtějších tweetů... Tak to číst nebudu. Dík za recenzi.

Kdybys naopak narazil na knihu, která se obejde bez věčné ironie a všude prosvítající autorovy namyšlenosti, bez potřeby vyjádřit se s patřičným výsměchem pokud možno úplně ke všemu, která místo toho má pro změnu třeba nějaký jasný nosný téma, je normálně odvyprávěná a není to jen seriálově poskládanej sled jednotlivejch scének... tak o takové knize mi dej vědět. Předem dík.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.