Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

3.KRYCHLE dílo 6
datum / id01.05.2019 / 495933Vytisknout |
autorkrychle.krychle
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1194x
počet tipů2
v oblíbených0x
Prolog

soutěžní dílo, podrobnosti zde

3.KRYCHLE dílo 6

ŠŤASTNOU CESTU


Pojď ke mně, maminka tě pohladí. Máš hezky vlhký čumáček, to znamená, že jsi zdravý. Ještě si trochu pohrajeme, ale od zítřka už budeš vlastně dospělý. 
Umíš krásně běhat, přelézat překážky, vrčet a štěkat, vrtět ocáskem, zkrátka všecko, co takový tříměsíční psí kluk musí umět. Tři měsíce. To to uteklo! Bráškové tě k cecíkům nechtěli pustit, ale ty ses nedal! Odvážně jsi je odstrčil, aby ses dostal ke své porcičce mléka. Po pár šťouchancích tě opravdu začali brát na vědomí a pustili tě napít. To se ti v životě bude moc hodit. Per se s ostatními psy za svoje místo na slunci. Ale zvaž také, zda na svého soupeře stačíš. S velkými psy nebojuj, je moudré ustoupit. Naopak slabší ochraňuj, jen je upozorni, že tam je tvoje území. 
K fenkám buď galantní. Poté, co je očicháš, jim dej najevo, co k nim cítíš. A bude-li se ti některá obzvlášť líbit, nechávej jí vzkazy v trávě a na hlíně či na patníku. 
A nakonec: páníčka poslouchej. Budeš-li hodný a věrný, tvůj pán tě zahrne dobrým jídlem i láskou, pamatuj si to. Ale nebudeš-li mu po vůli, může tě dát do útulku nebo vyhnat. To nedopusť. 
Á, někdo zvoní. Hospodyně jde otevřít. Asi přichází tvůj nový pán. Teď ti naposledy pro štěstí olíznu čumáček. Tak šťastnou cestu, ty můj kluku!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

06.05.2019 08:18:29dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Zdenda to pochopil. A Karel taky.

Nejprve jsem to chtěla pojmout jako loučení matky se synem, který odchází na studia, ale pak jsem si uvědomila, že stejně můžou své potomky posílat do světa i zvířata, tak jsem to pojala jako jakousi bajku, která zobrazuje obecně rodiče, který se snaží potomka přesvědčit, že všechno zvládne a tak trochu tím vlastně ubezpečuje sám sebe, že jeho potomek bude v pořádku.

03.05.2019 15:37:24dát kritice tipK3

Ještě jsem se vrátil. První moje zastavení platí. Ale, je to takové opravdové, psané s láskou. Rodičovské poselství, takové, že by se dalo navléknout i na lidi... T.

03.05.2019 08:22:02dát kritice tipZdenda

Tohle je prostě perfektní, těžko k tomu něco dodat, celý život zhuštěný v jednom kratičkém rozloučení. Co jeden život, celé generace, veškeré dosažitelné poznání obsažené v jednom olíznutí čumáku.

02.05.2019 13:59:24dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Dočteno, ale ač je mi tématika psů (a zvířátek celkově) blízká, tohle mě  neoslovilo. Vlastně mohu říct, že nevím, proč to bylo napsáno. Přeju lepší čtenáře.  

02.05.2019 12:33:11dát kritice tipK3

Zdá se mi to příliš přecitlivělé. Psané trochu ještě dětskou, nevypsanou rukou. Příště to bude určitě lepší.

02.05.2019 08:30:52dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Určitě to psal/a/ milovník - milovnice zvířat, ten cit je znát :-)

Dost zdrobnělin a příliš emocí /tedy pro mne/, nejvíc mi sedí větší odstavec s radami.

02.05.2019 07:08:11dát kritice tipJanina6

První polovina mi těmi radami připomněla "zákon džungle" z Kiplingových příběhů o Mauglím. Je to takové milé a dojemné... na mě snad až moc :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor