Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
když se člověk půlí
datum / id30.05.2019 / 496558Vytisknout |
autoragáta5
kategorieBlbůstky
upřesnění kategorieskoro fejeton o zdraví
zobrazeno310x
počet tipů25
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
když se člověk půlí

Jsem nejspíš psychó. Jakmile mi zavolaj mý drazí nějakou jobovku, jako třeba včera – že syn objednal omylem dvě sušičky místo pračku a sušičku. Navíc je nemohl dostat do koupelny, protože bejvalej majitel asi dával do koupelny nejdřív pračku a vanu a pak teprve dveře – šedesátky chachá  – tak mě začnou bolet pekelně záda, že nemůžu ani dejchat. Co krok, to pocit, že se mi teď teď rozpůlí páteř a já padnu do stran ve dvou kusech. No, hezkej pohled by to asi nebyl. Jednou jsem viděla film, kde nějakej ninža rozpůlil zápornýho hrdinu od hlavy až po… jj, až po šulina. Brrr, ještě, že to neukázali, jen louži krve a přikrytý půlky. Trošku jsem si sice pokládala otázku, jestli rozdělil i kuličky…

Ale zpátky k tomu mýmu trápení. Nikdo jinej než mý drazí tohle nedokáže. Někdy je podezírám, že provozují nějaký vůdů a píchaj do mý figurky špendlíkama. Jako v sobotu. Ráno vstanu a jdu do lednice pro naložený masíčko na víkend. Jsem si nasnila, jak udělám brambůrky, hodně zeleninky a dobrý vepřový masíčko na kokosovým oleji… houbeles, můj drahej druhej syn masíčko v noci sežral! Nechal jen špinavou pánev ve dřezu. A zase ta bolest a pocit rozdvojení.  Mumlám si pod nos, že je to jen jídlo, budu aspoň štíhlá…, moc to nepomáhá. Auvajs.

Zašla jsem tedy k Milanovi, sousedovi, kterej je psycholog v nápravným zařízení a s lidma to umí. Milan se usmál. Jemu se to směje, když má všechno naštudovaný a ví jak na to. Usmíval se takhle celou dobu, co jsem mu vyprávěla svý trápení. Nakonec jsem nabyla dojmu, že je buď sjetej nebo zblblej z těch napravovanejch zločinců. Je fakt, že někteří jsou umělci. Nedávno mi přinesl obrázek kočkoženy, ten by se líbil kočkodanovi. Šelmička jako vamp, kozičky jedničky, tak akorát do těch pušapek, co jsem nikdy nemohla mít, protože…, no to není důležitý.


Navrhl mi jógu!  Tak jo. Nejdřív pozdravení slunci a pak různý protahovačky. Pot ze mě tekl proudem. Přece jen nejsem žádnej atlet, ale kupodivu to pomohlo, i když možná proto, že jsem myslela akorát na to, jak se mi trhaj cévy v těle. Mozek nic dalšího nepobral. 
Ráno telefon, a že prej zedník zase nemůže, protože si zlomil ruku… a už jsem se zase půlila.

Lešení bude asi nedílnou součástí mého domu stejně jako příloha k faktuře, kterou tady teď účtuju. Náplně do pressa za čtrnáct tisíc? Sakra ti se v tom snad koupou, Pražáci!


Milan navrhl indiánskou chůzi. Tak chodím nahoru k rozhledně a dolů běžím. Pořídila jsem si nový tenisky s měkkou patou…, hmm.. to není špatný, se zapletenými vlasy si připadám jako Nšoči…  a večer v dobrým rozmaru posílám džordžem peníze do pojišťovny. Sice mě štve, jak se ten program chová, ale nějak to přežiju. Ťuk. Sakra, co to je? Posílám peníze do cizí pojišťovny. Uťukla jsem se a na výpisu se automaticky mění adresát. Co sem komu udělala???????
Ráno telefon. Juknu na displej. Pojišťovna, že kdy pošlu ty peníze, jsem po splatnosti… a už se půlím…. a odpoledne mi volá nějaká anketa, jak jsem prej spokojená s džordžem…

Polknu brufen a vycházím z baráku. Není nad to, vyjít do přírody, nadýchat se čerstvýho vzduchu a kašlat na digi.


Večer nakládám nový masíčko a vyrábím ceduličku – nešahat sic ti huba upadne! Tak a můžu jít na kutě.


Ráno vstávám bez bolesti, copato? Kocour už žebrá za dveřma. Šoupnu mu do misky kapsičku a přimíchám trochu granulí, a když zvednu hlavu…
Mrazík! Všechna rajčata v pánu. Představuju si ho, jak se courá k ránu po zahradě, dotýká se prstem jedný kytky po druhý, přímo se s nima mazlí, v očích jiskřičky škodolibýho ledu… píchne mě v ramenou, ale jen trošku. Si toho šibala pořád představuju, jak mi ledovou rukou hladí záda a konejší mrazivým hlasem… agátko, na burze ještě určitě ňáký sazenice seženeš.


Odpoledne volá syn, že se probourali záchodem do koupelny. Nová pračka dorazila a peníze taky za vrácenku, a že ty ručníky jsou fakt úplně jemný jako z tý reklamy. Vychrlil šťastně, že Lucka už nebrečí, že sedí v koupelně na štokrli, pije kafe a čumí na ten zázrak. 

 

Otvírám všechna okna dokořán a konečně se vítám s tím opožděným jarem.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.07.2019 15:51:35dát kritice tipMarkel

:-))) *

10.06.2019 09:34:23dát kritice tipagáta5

Valachu, Přemku děkuju, potěšili jste mě :)

10.06.2019 09:12:29dát kritice tiplastgasp

Agáto, jsem sice opět pozadu za ostatními, ale snad to není o újmě. Je to asi poprvé co od tebe čtu prózu a jsem velmi překvapen. Tvoje radost nad tím, že se ti povedlo rozchichotat tolik přátel, je oprávněná. Podařilo se ti je nejen rozchechtat, ale i povzbudit v sounáležitosti půlení při trablech a sarkastickou výsměšností si dovedla své trápení do roviny - život jde dál. Tentokrát smekám opravdově. Napsat dobrý fejeton, a tento dobrý je, není snadné. Těším se na další. 

01.06.2019 09:59:44dát kritice tipValach1

Fejeton jak vystřižený, snad až na tu starost o rozdělení kuliček, to jediné se vymyká přirozenosti textu, ač nepopírám, že tě kuličky ve skutečnosti mohou zajímat. Ale opravdu, dobré, na drobných vlnkách všednosti rozehráváš na sítnici čtenáře jeho vlastní příběhy, nenásilně, vlídně, bez vtíravých moudrostí, které jsou nepřímo a přitom zřetelně vyjádřeny v závěru - a život běží dál a stále voní.

31.05.2019 21:07:18dát kritice tipzvedavec

:)))  *

31.05.2019 09:34:29dát kritice tipagáta5

čau a drž se!!   

31.05.2019 09:33:16dát kritice tipMarcela.K.

Jo, pamatuju si, dala jsi mi i recept. Dcera si myslí, že se dá vše koupit, ale nedá, přece ;-) Svatba bez domácího pečení?  Jak bych si to jinak asi "užila" :-D Tak čau, dočtu si tě po 8.6. ;-)

31.05.2019 09:23:33dát kritice tipagáta5

:) Marcelko!

loni jsem pekla sto řízků a dělala asi milión malých balkánských kytiček... a všechno zdlábli... jen dělej, budeš mít na co vzpomínat a že držím palce, aby bylo jen jednou a navždy :) to je tak krásný - navždy

31.05.2019 09:20:47dát kritice tipMarcela.K.

zetˇák říkal...je to chap :-D

 

31.05.2019 09:19:11dát kritice tipMarcela.K.

Tak jsem si tě dala k rannímu kafi a chlebu s jahodovou marmeládou..a musela se přihlásit, abych ti sem napsala, jak moc tě "žeru" :-) Považuj si toho, protože jsem si říkala, že na Písmák teď kašlu, protože je důlažitější péct svatební koláčky :-) 

Jo, jsem taky rozpůlená, ale napříč ;- v kříži a bolí mě zadek...a taky mezi lopatkama, včera "jen" dvě dávky, dnes pokračování  Jsem to počítala po plechách asi 1500 už mám a ... ne, není to moc, když jen svatebních hostů má být stovka... linecký už mám nazdobený a čekají mě jestě příští týden rolády...ale prý nemám nic péct, říkala ta moje holčička...jen ty koláčky teda - když chci. A já chci. Protože i budoucí zeťák říkala, že svatba je jen jednou za život... je to divný v dnešní době, ale věřím mu to ;-)

Dík za  možnost být s tebou - bezva jsem si to čtení užila, i ten mrazík - já takhle zlikvidovala před měsícem okurky, ale už lezou nový....

Venku řve psina...muž odjel a ona brečí, si myslí, že je tu sama jen s druhou psinou, trdlo! Lítá mi do okopaných jahod, klidně přeskočí plůtek a šklebí se!. A já ji nedokážu ani praštit :-)

Nic člověka tak nepotěší, jako přečíst si o cizí "bolesti" :-) tak foukám a koukám s tebou...

31.05.2019 08:56:24dát kritice tipagáta5

necvičila, mě to vstávání nedělá už vůbec dobře... cvičit budu až večír, mám v mobilu upomínku! 

ubouraná koupelna je v poho, protože tam měli jen desku, aby měli záchod zvlášť, tak ji rozbili a bylo. čeká je rekonstrukce, ale furt se ten barák hejbe,  tak nemají chuť zatím... ještě že tak, jinak by bourali kachle hihi :) všechno má svůj čas a dveře min. 80cm!!!  a už taky jdu :)  zavírat účto

31.05.2019 08:51:31dát kritice tipqíčala

cvičilas ... dneska? :) Přišla jsem si zase počíst ... na papíře (na LCD) vypadá všechno tak jednoduše ... i probouraná koupelna, zešílela bych:) A už zas jdu

31.05.2019 06:07:29dát kritice tipagáta5

chachá kočko, to se nikdy nedovíš :) jsem tě schválně pošťouchla trošku víš?

lnice, to znám, ale už to nefunguje, "pětění" se změnilo na bolení zad, to tě čeká :))

evžo, čeče, bych si taky mohla zařvat ..třeba do skříně :)

všem díky za čtení a že jsem vás pobavila, to mám radost :)

30.05.2019 22:15:46dát kritice tipAndělka1

Jeden den hezčí než druhý...hi...hi...alekonec dobrý, všechno dobré...to znám.

30.05.2019 22:08:36dát kritice tipČudla

/*

30.05.2019 20:04:31dát kritice tipEvženie Brambůrková

Tak ono to je i jinde! To mě moc potěšilo. A taky jsem se zasmála a smích pomáhá.

Občas klečím u gauče (po zásahu vůdů od prastarých rodičů), tluču hlavou (do měkkého, protože sebe mám přece jen dost ráda) a řvu:

"Proč zrovna JÁ!!!!!!"

Přeji ti pěkná rajčata. :-))) /T

30.05.2019 18:11:09dát kritice tipLnice

:-) já se někdy pětím :-) ale záda mě zatím moc nebolí

veselý fakt!

30.05.2019 16:50:40dát kritice tipKočkodan
Samozřejmě mě těší, že jsem se do tvého pěkného dílka dostal i já (ač cudně zamaskován malým písmenem). A to dokonce do těsné blízkosti ňader. Ovšem tu pasáž o nich jsi přece jen měla více rozvinout. Hrubě nesouhlasím s tvým názorem, že to nebylo důležité.

Také mne velmi překvapilo, kam až byl mistr zednický ochotný dojít, jen aby se vyhnul práci na tvém
domku. Parciální autodestrukce skeletu...hmmm, ta nechuť musí být vskutku enormní...

Teď mi blesklo hlavou, jestli ses u něj třeba nepokusila o něco velmi podobného, jako udělal ten ninža! To by pak ovšem jeho chování do značné míry vysvětlovalo... (celý, nepůlený smajlík)
30.05.2019 15:23:57dát kritice tipdievča z lesa
aj ja sa často rozpoľujem a na rôznych miestach ... kým to predýcham, nastane čosi blahodárne napr. jar ... ešteže tak ... vďaka
30.05.2019 12:44:10dát kritice tipagáta5

danny, díky :)

Hanko... teď jsi dojala ty mě... tu som doma :)))

30.05.2019 12:36:17dát kritice tip8hanka

fajnové čítanie zo života, pobavilo i dojalo...tu som doma:)

30.05.2019 12:14:28dát kritice tipDanny
dobře, zajímavě popsáno. ze života, tip
30.05.2019 09:41:57dát kritice tipagáta5

vigan... jj, samy si za to můžem, to já jen z legrace ... i já mám z dětí radost (většinou) a z vnuků ještě větší 

díky

30.05.2019 09:33:04dát kritice tipVigan

Já se cítím poslední dobou rozčtvrceně, ale sama si za to můžu. Mí drazí mi naopak dělají radost.

Čupr napsáno, svěže, hořkosladce..tak jak to umíš, agát..

30.05.2019 09:32:05dát kritice tipagáta5

:))) se tady taky směju, jsem ráda, když vám projasním den, to je čupr

ta pánev mě fakt nakrkla :) už jsem to měla nasnívaný, to se nedělá :)))

 

revírníku, jj, ale vždycky se nějak dám zase dohromady a mám z toho potom srandu, že mě to trápilo třeba... ale jak stárnu, tak mi to jde čím dál líp... salámpárky už umím docela obstojně :)

 

 

30.05.2019 09:22:30dát kritice tipSilene

Ty bys jednoho uchechtala.

Ve skutečnosti ale soucítím až na dno své pánve a dřezu!

30.05.2019 09:14:45dát kritice tipPhilogyny

Vezmu si mustr, dobrý nápad vítání jara.  :)

30.05.2019 09:05:51dát kritice tiprevírník

Agátko, nepovídej, že se z něčeho půlíš. O nejtěžších životních ranách vykládáš tak, že by se člověk, kterej tě poslouchá, smíchem po...to.

30.05.2019 08:53:07dát kritice tipagáta5

jj, proto mě ta záda skoro nebolela, zítra jedu na burzu a určitě mě tam potká štěstí :)))))  rychle a zavile, to musím zkusit.... a indiánskej běh aplikuju nejvíc s Tobísem, ten mě cvičí! :)    čeče, jestli ta bolest není spíš něco jako zárodek těch křídel, to určitě taky chvíli bolí... :))))

 

aleši, jj, to bys musel vidět jakej je ve skutečnosti cvok :) to myslím v dobrém "milej cvok"  aby je nevykradli, protože pořád někde cestují, tak udělali do altánu figuríny báby a dědka v životní velikosti, jak sedí na židli a pijí kafe... z dálky to fakt vypadá, že tam někdo sedí a pije kafe :))) no cvok

30.05.2019 08:46:29dát kritice tipqíčala

Dobře ti radí trestněnápravný psycholog - jóga forever - budeš půl bůh půl tráva potom ... záda žádný - a trochu křídla:))  Nad indiánským během taky přemýšlím ... loni jsem byla jednou běhat a pokřikovala na mě nějaká mládež ... tak rychle a zavile jsem ještě nikdy neběžela:))))

Te etuda s mrazíkem je kouzelnááá - no, vždyť stejně ráda chodíš na burzu, budeš mít záminku a určitě tam něco vyštracháš nádavkem - jak tě znám:) Rajčata budou - moje už maj maličko nakvět ... to stihneš! :)

30.05.2019 08:35:12dát kritice tipaleš-novák

psycholog v nápravným zařízení...:o) tě napraví...:o)

30.05.2019 08:35:07dát kritice tipagáta5

:) jsem ráda, že jsem vás pobavila... tyhle jobovky jsou u nás už normální, ještě vychytat ta záda a bude všechno oukej :)  ale jinak dobrý

gabi díky za...

30.05.2019 08:28:47dát kritice tipgabi tá istá

agátka :) *

30.05.2019 08:26:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Směju se - tiše, ale celou dobu čtení:-))))) Co tě nezabije...atd. Vydrž.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.