Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Minulý život
datum / id23.06.2019 / 497104Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
témaFantasy
zobrazeno325x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Třeba to tak není, třeba to tak je...
Minulý život
Další den v kobce. Potácel jsem se od jedné nestvůry k druhé a doufal, že v truhle na konci této pouti bude aspoň nějakých pár zlaťáků, díky kterým bych mohl přežít o něco déle. Čím jsem si zasloužil takový život? Přespávat v chodbách a plísně a havěť z podzemních prostor mít za jedinou společnost, stále se bát o život, stále bojovat dál a dál... Ovázal jsem si krvácející rány a nakonec skutečně našel truhlu, cíl mé cesty.

***

Kromě zlaťáků byl v truhle pergamen: naštěstí umím trochu číst a tak se mi z něj podařilo vyrozumět, že v klášteře T'Seng žije mnich, který dokáže vidět minulé životy - a za ne úplně malý obnos člověku o jeho předchozích inkarnacích řekne: konečně se dozvím, jakému osudu vděčím za tuto mizérii!

***

"Podívejte se, pane," usmál se mnich, "sice nemáte potřebný obnos, ale jižní provincii naší církve sužuje hadovité monstrum - a vy se svými bojovými schopnosti byste nám mohl vypomoct: zdá se, že bojování s těmito běsy je součástí vaší karmy, takže vám to poté pomůže dostat se blíže k pravdě: k oné informaci, po níž tak bažíte."

***

Tyto bitvy byly opravdu nelítostné. Zvlášť když jsem věděl, že mě na konci, po jejich absolvování, nečeká obživa, ale "pouze" informace: ale již jsem byl natolik zkušený, že jsem věděl, že některé informace mohou být cennější než váček zlata.

***

Seděl jsem, celý potlučený z bojů, a poslouchal, jak mnich hovoří: "Naše duše si bere tvar podle toho, na co myslí, čím se zaobírá: a to poté určuje, do jakého světa a situace se nadále zrodí: pohleďte, hrdino, váš minulý život:"

***

Krásné nedělní odpoledne, blahobytný svět, v komůrce dobře zařízeného bytu sedí tlustý mladík u monitoru a kliká myší: na obrazovce jsou vidět chodby a v nich nestvůry: "Chcípni, potvoro, chcípni!"Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

26.07.2019 10:29:34dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

ahoj, publikováno, uvedla jsem tě tam jako hosta zatím. Kdybys měl chuť participovat, napiš, rezervuji ti manažerský post :) v tom případě pošli zmenšenou fotku. Poslala bych ti heslo. Nabídla jsem totéž ještě jedné písmačce, kterou Lexigramování zaujalo. Je šance s tím projektem něco udělat,

04.07.2019 10:20:55dát kritice tipDanny
reb: jasně, ok
04.07.2019 09:39:26dát kritice tiprebecca13

Super, díkes. Zveřejním s tvým jménem a přezdívkou, ok?

04.07.2019 09:21:21dát kritice tipDanny
sestři, máš můj souhlas :)
04.07.2019 06:55:15dát kritice tiprebecca13

Chtěla bych to otisknout na svém webu lexigramy.webnode.cz, souhlasíš?

 

03.07.2019 15:29:42dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Dočteno, takže komentuji. Začátek mi přijde, jako náznak nějaké  "únikové hry", dál je to pak na můj vkus takové hodně oznamovací,  takže o závěrečném překvapení, chápu-li to správně, mohu říct jen tolik,  že ho bylo dosaženo poněkud nezáživnou cestou. Nebo mi něco uniklo.  Přeju lepší čtenáře.  

03.07.2019 12:19:11dát kritice tipJanina6

My dva se už „známe“ dlouho, asi tušíš, co ti napíšu. Máš skvělé nápady, ale to, jak s nimi zacházíš, mě mrzí. Tohle není povídka, to je náčrt povídky. Text mi nepřipadá naivní, ale povrchní, odfláknutý. Taková trochu podrobnější osnova pro skvělý příběh, který by se dal napsat... Ale pokud ti opravdu stačí vytvořit anekdotu, tak ji nevydávej za povídku.

Že se děj nějak týká počítačové hry, mě napadlo okamžitě, když tvůj hrdina dal najevo, že předem ví o truhle, která čeká na konci. Určitě by se to dalo napsat jinak, aby čtenář nevěděl hned, na čem je. Nesedí mi taky slovo kobka. Kobka je malý těsný prostor. Pochybuju, že by se v ní dalo nějak putovat a utkávat se s příšerami. Podle popisu jde spíš o nějaký podzemní labyrint, spleť chodeb, možná s nějakými sály či jeskyněmi... Tvůj hrdina by se asi neměl tvářit, že nemá ponětí, „co tady sakra dělá“. Přece se nenarodil s mečem v ruce, musí vědět, jak se tím bojovníkem stal. Jestli to bylo jeho rozhodnutí (touha po dobrodružství, kvůli penězům, kvůli tomu, aby udělal dojem na ženskou...), nebo jestli to třeba „zdědil“ jako řemeslo, nebo je to nějaký trest, někdo ho přinutil a podobně. No a podle toho, jaký „důvod“ mu vymyslíš, bys ho také měl nechat ptát se a lámat si hlavu. Aby ta cesta k mnichovi měla nějakou logiku. Řidič kamionu nebude hledat odpověď, proč je řidičem kamionu, on to ví. Ale mohl by se ptát, co ho to proboha napadlo se na takovou práci dát, nebo proč není schopen s ní seknout, když mu nevyhovuje. To už by snad mohlo mít něco společného s karmou...

Myšlenka je super, ale to je začátek a pak to chce psát, tu povídku bych si fakt ráda přečetla.

01.07.2019 21:30:09dát kritice tipDanny
ahoj, chtěl bych nominovat toto své dílo do PM za červen 2019
29.06.2019 09:28:44dát kritice tipsirup a lišaj

Bavila jsem se, bráško, pointa mě velice mile překvapila. Nápodobně. 

Přenádherná zahrada, slunce svítí, ve studni voda pokažená mršinou a já tu piju venku polonahá kafe z vody od sousedky místo abych šla do studánky pro vodu... Ty brďo, to asi taky slíznu, navíc už dobře hodinu nad tabletem Lenovo s prasklým displejem...

25.06.2019 09:04:05dát kritice tipK3
redaktor prózy

Má to dost co do sebe. Já se tedy držím hezky daleko od těhle počítačovejch stvůr, ale každý v sobě asi kus určité stvůry má a nemusí mít ani počítač. Záleží na tom, jestli ji dokáže zvládnout. Líbí se mi ta filozofická myšlenka.

24.06.2019 09:52:03dát kritice tipDiana

Správná myšlenka vtipně podaná. :-)))  Docela jistě se formujeme podle toho, na co nejvíce a nejčastěji myslíme - a do té podoby také formujeme své okolí. Mysleme lmoudře, ušlechtile a hlavně laskavě! *********

24.06.2019 08:13:08dát kritice tipzvedavec

"Naše duše si bere tvar podle toho, na co myslí, čím se zaobírá: a to poté určuje, do jakého světa a situace se nadále zrodí: pohleďte, hrdino, váš minulý život:"

mám také tušenie blížiace sa presvedčeniu, že nielen ten prípadný budúci, ale celkom iste (aj) náš terajší život je bohatý, alebo chudobný v závislosti od toho, či svoju dušu plníme myšlienkami budujúcimi,  ušľachtilými, alebo brakom, hnevom, zlobou...

23.06.2019 22:35:05dát kritice tipEntropia

Tak to se máme na co těšit...

23.06.2019 18:01:37dát kritice tipstarej Rendl

Pointa je v jistém smyslu dobrá, ale skutečně jen v jistém smyslu, neboť to celé shazuje na úroveň dětské anekdoty. Zpracování je taktéž velmi slabé. Formulace jednotlivých vět jsou jaksi až dětsky naivní. Popisy jsou spíše matoucí, viz hned první odstavec, kde náš hrdina telegraficky, ale taky velmi zmatečně referuje o svých útrapách: další den v kobce... od nestvůry k nestvůře (není vůbec jasné, co je to za "nestvůry" a jakou tam hrají roli - je třeba si uvědomit, že všichni lidé nevidí svět, a ani tento text, prizmatem počítačové hry!)... Taky by bylo myslím přirozenější, kdyby mnich hrdinovi tykal. Takto působí spíš jako nějaký úředník někde na radnici. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.