Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Stella Tenebris
datum / id11.07.2019 / 497399Vytisknout |
autorJan G. Rich
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaSci-fi
zobrazeno288x
počet tipů0
v oblíbených0x
Prolog

Napsat povídku jsem dostal víceméně za úkol. Tématem bylo "příběh o muži do 30 let". Rozhodl jsem se využít prostoru, které mi toto volné téma nabízelo, a zvolil jsem žánr sci-fi. Věřím, že jde o originální příběh místy s dramatickými částmi, který by snesl i podrobnější a hlubší zpracování. S vyprávěním v první osobě nejsem zcela spřízněn, nicméně pro toto téma se mi zdálo nejvhodnější. Jde o mé první dílo. Mám rád napětí a mystéria. S jakým úspěchem se mi povedlo tyto prvky do příběhu vetknout posuďte sami.

Stella TenebrisNázory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.07.2019 18:55:38dát kritice tipJan G. Rich

No jéje :) je vidět, že mám na čem pracovat.

Zdenda:

Pravidla popisu jsem při psaní toho příběhu ani neměl na paměti. Až když jste zmínil, že Vás ten začátek zmátl, tak jsem si vybavil slohové práce na základní škole - a právě popis. Když se skáče od jednoho ke druhému, dělá to neplechu.

Janina6:

Moc díky za stylistické a pravopisné tipy :) To s tou zlověstnou tváří - to je třeba jedna z věcí, kterých jsem si nevšiml. Já pak třeba čtu knížku a víc si všímám, jak autor dovysvětluje banální věci, ale kdyby to neudělal (jako jsem to neudělal já), čtenář se toho nemá jak dovtípit.

Otrapa - moc jsem se na to slovo nesoustředil, měl jsem tam napsat "otravu" - chybka, no :)

No a prosím vydrž, nech hlavního hrdinu vyspat, přečti si jeho sen :) a pak budem pokračovat. Ten začátek je trochu pozvolný a chce to prostě číst. Sám jsem si říkal, jestli ten začátek dnešního člověka toužícího po okamžité senzaci nebude nudit. :) Sám mívám potíže se v knížkách přes začátky prokousat, takže tě chápu. Když to sem nešlo vložit v .pdf a ani to neudělalo stránky, měl jsem pochyby o tom, jestli bude někdo tolik odvážný a zkusí to číst.

Mám rozepsané druhé dílo, to sem budu dávat po kapitolách :) mělo by to být stravitelnější. No a hlavně si dám pozor na ty věci uvedené výše.

 

31.07.2019 12:13:24dát kritice tipZdenda
Vidis, ja ani nevedel, ze ma popis takovyhle pravidla.
Jeste jsem to cele neprecetl, tak se k pribehu nevyjadruju.
Moc se mi to popravde cist ani nechce, bo prvnich par odstavcu na me pusobilo tak nejak skolsky - prislo mi, ze se autor snazi pouzivat dlouhe vety a literarne znejici obraty, ale ve vysledku to casto nedava moc smysl.
Ja bych radil netlacit na pilu. Zacit holyma vetama. Postupne sem tam nekde pridat pridavny jmeno, tuhle prislovce. A hlavne opatrne.
31.07.2019 11:54:03dát kritice tipJanina6

Přečetla jsem zatím úvodní část. Pokud ti k něčemu bude pár postřehů, tady jsou. Děj začal zajímavě a taky styl tvého vyjadřování je poměrně elegantní, četlo se mi dobře. Narazila jsem jen na pár chybek:

se zpěvem linoucího se (správně linoucím se)

Nepůsobí šikovně, když dvě souvětí za sebou začínají stejnými slovy: Její křik… Její přehoz…

pověděl jsem. „ale nejsem… - za pověděl jsem by měla být čárka, ne tečka (případně, pokud tam tečka zůstane, by měla přímá řeč začít velkým písmenem: „Ale nejsem…)

Praštil jsem s sebou – správně praštil jsem sebou.

Časem mi začaly vadit některé popisy – měly by mít svůj účel, většinou vyvolat atmosféru, ale právě výběr výrazů mi místy k té atmosféře moc nesedí. Třeba tady:

jeho oči potemnělé vlivem slabého osvětlení spolu s přátelským úsměvem na tváři mu dodávali zlověstného vzezření – správně „dodávaly“, a jinak pro mě tento popis nevyvolává dojem ničeho zlověstného (tmavé oči plus přátelský úsměv). Pro zlověstné vzezření mi tam chybí další (zlověstně působící) detaily, nebo třeba zmínka, že tím zlověstným dojmem působil na vypravěče z neznámého důvodu (i přes přátelský úsměv). Rozhodně by to mělo být nějak líp vysvětleno, protože o pár vět dál „na zlověstné tváři mu vykvetl široký úsměv“ čtenáře k tomu tématu znovu vrátí. A pořád nevíme, co bylo na té tváři tak zlověstného.

Při pohledu na otrapu… - výraz otrapa mi k dobře ostříhanému muži v obleku vůbec nesedí.

Docela mě zarazilo, když po této poměrně důkladné „přípravě“ na něco zvláštního, co mu neznámý chce navrhnout, odbude vypravěč čtenáře konstatováním, že nabídka byla zajímavá a ještě něco vypil a šel domů… A když jsem zjistila, že následující pasáž mě od naznačené zápletky odvádí zase někam jinam, tedy do snu, řekla jsem si, že pro dnešek stačilo.

Docela věřím, že ten příběh samotný bude dramatický a dobrý. Ale to samo o sobě nestačí, je potřeba ho taky dobře a napínavě vyprávět. A toto „řazení informací“ mě spíš odrazuje, místo aby mě navnadilo.

31.07.2019 10:08:58dát kritice tipJan G. Rich

Některá díla DJC znám :) snad mě moc neovlivnila.

ad 1) Celá věta: "Pod strohým přehozem jí místy probleskly pestré, snad i vyzývavé šaty."

- ty šaty měla pod tím přehozem :) takže hlavní postava si jejich vyzývavost domýšlela. Netušil jsem, že to působí rušivě nebo nejasně.

ad 2) Když na to teď koukám, nejspíš jsem porušil pravidlo popisu. Už teď se víc soustředím na postupný popis - od shora dolů, od objektivního ke konkrétnímu atp.

A co zbytek příběhu?

Každopádně děkuji za kritiku.

30.07.2019 23:51:26dát kritice tipZdenda

Jen dvě poznámky:

"pestré, snad i vyzývavé šaty" - to zní jak nějaký vtip od Cimrmanů, myslím, že ne úmyslně, pestrost a vyzývavost nejsou v žádném vztahu, těžko něco stupňovat od pestrosti k vyzývavosti, a jak vlastně můžou být vyzvavé šaty, kterou nejsou ani vidět?

a potom ten úvod nějak bloudí - žena na baru, podnik... fajn.. sedíme v baru čumíme na ženskou, to beru... a najednou "takových podniků bylo ve městě plno" - a jsme někde venku a přemýšlíme o městě... pak zas zpátky na bar... podrobný popis barmanova oblečení... jsem z toho zmatenej

13.07.2019 11:18:32dát kritice tipaleš-novák

jako uvítací dílo překvapivě dlouhé. Skoro si to koleduje o rozdělení na víc částí a vydat na pokračování...

přiznávám otevřeně, že jsem dočetl jen k nástupu do lodi. ale vrátím se.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.