Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+13 neviditelných
Přítel
datum / id01.11.2019 / 500279Vytisknout |
autorZajíc Březňák
kategorieMiniatury prozaické
témaPsychologické
zobrazeno128x
počet tipů12
v oblíbených0x
do výběru zařadilCalifornia Memory,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Říjen 2019. Text původně vznikl jako báseň, nyní jsem jej přepracoval do této prozaické podoby. 

Přítel

Měl jsem kamaráda nad všechny ženské. Živil se jako poustevník, bydlel po šumavských samotách. Spolu jsme vždy pili rum v hospodě "U Čerta" do němoty a oslavovali tím člověka. Za letních večerů se můj kamarád často díval na hvězdy. Někdy říkával, že Bůh není a že on sám, můj přítel, povstal z opice. Měl však vždy veselou mysl a nikdy nebyl komunista. Dokud byl mladý, kupoval si lásku po troškách. Nikdy nežil v dostatku hmotných statků.

Byl žíznivý zrzek po vzoru Vincenta van Gogha. Posílal lidem bojové pozdravy ze své chaty. Napsal všechny manifesty, znal nazpaměť všechny -ismy. Recitoval verše z Ginsberga, když jej odváželi do blázince. Bojoval proti všem a nejvíc sám se sebou. Trápil se závislostí na rivotrilu, kterého měl vždy zásobu, ale ještě víc pro lásku, které se mu nikdy nedostávalo.

Poznal celý svět s prstem na mapě a všechny psychiatrické léčebny v Čechách a na Moravě s výjimkou Opařan. Jednou o Velikonocích šel tři dny pěšky z Kakovic přes Zwiesel na Velký Javor a nudil tím pak své posluchače celý život. Tři roky se chystal na cestu z Bližší Lhoty do Další Lhoty, ale už se na ni nevydal.

Když umíral, odkázal mi své sešity plné pseudofilosofických úvah o životě. Napsal také několik desítek nikdy nevydaných básnických sbírek, měl totiž výjimečný talent psát špatné verše. Zbyly po něm též různorodé poznámky, semtam nějaký ten román a deníky.

Daroval mi taky plátno, které maloval celý svůj život a které zobrazovalo jakousi nahotinku a bůhvíproč se jmenovalo "Česká Eva". Ten obraz jsem pak prodal za tři stovky jednomu nedostudovanému invalidovi, když jsem neměl na tabák. Myslím však, že neměl takovou cenu.

Můj kamarád a já jsme znali všechny jarmareční a sprostonárodní písně a teď ho vzal čas. Tak se někdy ptám: „Kam odešel člověk?“ Je to ale něco víc, chybí mi kus mého kontinentu, můj přítel.

 

Už dlouho o něm vyprávím svému ošetřujícímu lékaři i paní primářce, když přijde na vizitu, ale nikdo mi nevěří. Říkají, že jsem nikdy žádného kamaráda neměl, že jsem si ho vymyslel. Mám taky někdy pocit, že si ti lidé myslí, že jsem blázen...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.11.2019 09:53:31dát kritice tipZajíc Březňák

Provedl jsem ještě drobnou opravu: název hospody jsem umístil do úvozovek.

03.11.2019 10:12:31dát kritice tipZajíc Březňák

K3, i tobě díky za návštěvu a za komentář...

03.11.2019 08:10:38dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

K3 - ano, byli jsme účastníci. Dobrá reklama lidi fascinuje i jsou ti, co ji nesnášejí. Když to beru takhle, dává mi to smysl. Dobrá příprava na to, co je tady teď :D  Škoda těch pěkných momentů, co v tom taky byly. Ale zase jsou teď jiné. Cítím takový protipól. Dřív byla sounáležitost, pořád nějaké spolky dneska samota. Jsem ráda za obojí. Možná to ani není systémem, možná jen normálně stárnu a spolky už nejsou tolik okolo mě nebo se jim vyhejbám.

02.11.2019 22:21:50dát kritice tipK3
redaktor prózy

Memory, někdy se mi zdá, jako by jsme byly všichni účastníci té reklamy, nebo divadla, ono je to asi jedno. I mě se text líbí.

02.11.2019 11:01:01dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

Do toho vidět je velice obtížné. Komunismus je směr který šel napříč filosofií, sociálními vrstvami, zeměmi, ekonomikami a navíc byl zcela jistě sponzorován. Byl to obrovský marketingový tah a měl by patřit do dějin reklamy.

02.11.2019 10:51:38dát kritice tipZajíc Březňák

Především chci všem poděkovat za čtení mého textu, speciálně pak děkuji těm, kdo zde zanechali své komentáře. Cením si zájmu, který mé dílko vyvolalo o to víc, že jsem takovou odezvu ani nečekal. Je to přece jen drobnost a na textu by šlo určitě ještě pracovat.

Prosecký, Slezsko jsem vynechal, přestože tam jistě jsou také nějaké léčebny, pro přehlednost. Vím, že je to chabý důvod k vynechání jedné ze tří historických zemí našeho státu... Je to těžko omluvitelné opominutí. Napsal jsem, že jsme pili rum, ale měl jsem na mysli tuzemský rum, čili tuzemák, nikoli pravý rum z cukrové třtiny. Cena lásky, k tomu bych se snad radši ani nevyjadřoval, to je lepší zkoumat přímo na místě.

Kočkodane, trojorte a California Memory, zrovna jsem dočetl knihu Zdeňka Mlynáře "Mráz přichází z Kremlu," je to autobiografická zpověď jednoho příslušníka generace českých komunistů narozených kolem roku 1930. K této generaci náleží také Milan Kundera. Jak Mlynář, tak Kundera zanechali ve svém díle výpověď o generaci "věřících komunistů", včetně prozření ke kterému časem dospěli. Velmi zajímavá je i poněkud groteskní scéna, kterou Mlynář popisuje na konci své knihy, když líčí své vyloučení z KSČ. Myslím, že pro mnohé z těchto "věřících komunistů," bylo konečné prozření a definitivní rozchod se stranou spojen se silným pocitem úlevy. Kundera to ostatně popisuje ve více svých románech.

 

 

02.11.2019 08:16:28dát kritice tipCalifornia Memory
redaktor prózy

Hloubka toho textíku je větší, než na první pohled vypadá. Jako když skáčes do vody blízko břehu a fakt dobře vybíráš prostor, abys nenarazil a pak ho vybereš a ten skok je nekonečný, ve vodě se dostáváš mnohem dál nežš čekal. Líbí se mi ty srážky, komunista je fakt nej... taky recitování Ginsberga na cestě do blázince a rivotril mě hodně pobavil a pak Česká Eva :))  závěr nečekaný, o to lepší, fakt dobře postavený kompozičně  ***t

02.11.2019 08:03:14dát kritice tipPhilogyny

Vyvolala ve mně vzpomínky. 

01.11.2019 19:37:18dát kritice tipKočkodan

„Měl však vždy veselou mysl a nikdy nebyl komunista.“

 

I mě toto spojení zaujalo. A vlastně celé dílko.

Možná ona veselá mysl souvisí s neexistencí členství ve straně. ;-)

01.11.2019 15:49:30dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Příběh tvého přítele se mi líbí - věřím ti, že existoval:-) Škoda, že mu nebylo dopřáno dojít do Další Lhoty.

Opatruj jeho básně a neprodávej...

01.11.2019 11:55:492 tipů dát kritice tipMusaši

Jeden reálný samotář ze Šumavy by tady na Písmáku byl. Jmenuje se Darmo-šlap a já jsem si napřed myslel, že píšeš o něm.

Nezáleží jen na těch, kteří se třeba posmrtně stanou slavnými jako třeba tvůj žíznivý zrzek Vincent. Záleží na všech, protože myšlenky a inspirace se rozlévají lidskými dušemi jako nekonečné moře, nemají začátek ani konec, někdy nějak v někom vykrystalizují a jindy vůbec ne.  Nezáleží na tom, jestli tvůj přítel reálně existoval, důležité je, že ho máš v hlavě.  Tip.

01.11.2019 10:12:14dát kritice tiptrojort

Měl však vždy veselou mysl a nikdy nebyl komunista.

...to spojení mi pobavilo... :)

01.11.2019 08:59:37dát kritice tipProsecký

Dobré. Jen mě mrzí, že jsi v přehledu psychaitrických léčeben vynechal Slezsko. Zajímalo by mě, jakou značku rumu pil? A byl vůbec pravý z cukrové třtiny?

Kolik stojí na Šumavě láska a jaké nejmenší nedělitelné množství se dá koupit?

01.11.2019 07:40:59dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Přečetl jsem se zájmem a  kdybys byl nablízku, bylo by o čem vyprávět.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.