18.11.2003 00:00 K dílu: city, kam s nimi.... djPes
Zcela bezcitně - nebál bych se škrtat některé lacinější verše jako Snad jen že své srdce zaprodala Jemu!? proč mě tlačí u srdce Láska byla hřích pak požitek a pak zas jen hřích a ještě víc....jenže já nejsem Smailinka
18.11.2003 00:00 K dílu: djPes
prostá prostato :-))
19.11.2003 00:00 K dílu: djPes
i ta jedna pomlčka mne ruší, ale možná je to to kost z ryby asi je tam tedy ze všeho nejdůležitější je to další krok na cestě k dokonalému haiku tvořenému ze samých pomlček -
10.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Sicco - nikdo ti nebere právo zareagovat, já tě jen upozorňoval na to, co by v tvé reakci či kritice být nemělo - chyby a nepřesnosti.
09.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Sicco, proboha, pokud chceš kritizovat pořad, který se ti jeví trapný, nemůžeš se sám dopouštět takových trapných omylů a nepřesností - moderátor není Pokorný, ale Martin C. Putna a každý alespoň trochu vzdělaný člověk jeho osobu zná stejně jako dramatika Karla Steigerwalda (pan Steineger). Takže to, co jsi napsal, pokud jsi to myslel jako parodii na Síto, je úsměvné,ale tvá omluva na závěr, že za uvedená jména neručíš, potvrzuje, že nemáš vůbec přehled o současné české kultuře a pak prokazuješ snaze o kritiku Síta medvědí službu. Ostatně, zaplať pánbůh za to, že alespoň nějaký pořad o literatuře a kultuře vůbec v tv běží, nejsem si totiž vůbec jistý, zda by lidé jako ty byli schopni nabídnout alternativu. Teď jsem možná na tebe ostrý, ale čekám, že mne přesvědčíš o opaku, tedy že mne ubiješ svým literárně-kritickým přehledem, nabiješ ti nejostřejší munici svých znalostí a odpálíš ji proti mně. Tolik moje slovo dopranice.
16.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Zly - nevím o tom, že bych někoho upaloval, protestoval jsem proti Lyrykovým způsobům, který otevřeně cenzuroval názory lidí tady na písmáku, blokoval nicky a mazal příspěvky v diskuzích i celá díla. Pokud to schvaluješ a jsi toho názoru, že ten, kdo se ozývá a nesouhlasí s tím, bohužel, příjímáš jeho postoj. Marně se snažíš ironozovat druhé, budu dál štěkat, pokud budu cítit nespravedlnost a ta se zde děla. Marně ji teď popíráš, marně se tváříš, že to jen pár ukřivděných hlupáků s rámusem odcházelo - to, co se tady dělo , byla krásná ukázka tupé totální moci a ty se stavíš na její obranu. Co se týká Hostiny, ano, je to krásná chvála na boha Erose a homosexuální pedofilii, ano, nakonec je sice láska duševní kladena nad lásku tělesnou, ale myslím si, že celý diaolog není konfrontační, že všichni vklidu popíjejí víno, poslouchají svoje názory, aby nakonec Sokrates vše shrnul a poslech si na sebe chválu z úst opilého Alkibiada. Jenže při vší úctě k Platónovi není tento dialog určen k četbě mladým chlapcům jinak by na ně mohl zapůsobit stejně negativně jako na gymnazistu Nietzscheho. A tedy tady moje doporučená četba F. Nietzsche - Vůle k moci :)
14.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Zly - tvoje reakce jsou neustále stejné : jdi někam vem si prášek odhaluješ se sám svojí netolerancí. Proto tě dávám do stejného pytle s těmi, co křičeli ukřižuj, upal.
10.11.2003 00:00 K dílu: djPes
já ti taky nevyčítám tvůj postoj k Břízovi, jen mne zajímalo, v čem tě zklamal. Co se týká FNB, Gastarbajtra,kirkova, byl jsem vždy proti jejich umlčování jakož proti umlčování i těch, co jen psali oplzlé poznámky. Jsem proti jakékoliv ochraně čtenáře - každý si má udělat sám úsudek o autorech. Vím, že je tu protiargument, že na Písmáka mohou i děti, jenže ty mohou do každého knihkupectví.
10.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Vidíš, mě to nezklamalo, myslím si, že Bříza dělal dost pro to, aby Písmáka v jeho tehdejší sestavě zachránil. Ale je pravda, že jakmile rezignoval, vše ostatní už jelo samospádem. Bude teď o jeden server víc a to nemůže být nikdy na škodu. Takže já vídím pozitivně další existenci poezie na internetu jak v Písmáku, tak v Liteře.
10.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Rebecco - o většině tehdejší redakce jsem měl vždy stejné mínění, nepůsobili ma mne jako autorita, ale spíše jako skupina nevzdělanců (až na výjímky jako Rivka, ale třeba i Lyryk), která chce soudit literaturu, díla druhých a přitom sama nic nepřečetla a nic nezná. Konflikt s Lyrykem byl o jeho metodách vládnutí na Písmáku, zda byl nevyhnutelný, nevím, ale asi ano. Jsem na Písmáku už pár let a ke štěpení na různé skupinky tady docházelo vždy, byli tady hoši (a děvčata), co spolu mluví a sráží se a dávají si vzájemně tipy a ti, co spolu nemluví. Ale to určitě dobře víš. Ale takhle masivní nasrání na poměry tu nepamatuji, vždy jen odchody jednotlivců s hlasitým prásknutím (což si určitě pamatuješ i ze svého odchodu zde). Nejhorší je, když mlčí můzy....
08.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Rebecco, může se to stát kdekoliv, ale nikdo by neměl mít strach se ozvat. I když na tebe budou řvát, ať táhneš, držíš hubu a nerozvracíš poklidné rybníčky spokojených kapříčků. Proč tě zklamal Bříza, nechápu-snažil se v počátcích chladit rozpálené hlavy, snažil se hledat kompromis. Je škoda, že jsi v té době tady na Písmáku nebyla a přišlas, až už husité odtáhli do nového tábora. Protože tvoje volání už pak nikdo neposlouchal, bylo pozdě. Ale to už víš. Smailinko, ale každý má svoji pravdu, ty víš o někom, kdo říká, ne, já nemám pravdu, tu mají jen ti druzí? Proto já jsem přesvědčen o té mojí, ale vím, že kolik lidí, tolik pravd. A skutečně nemusíš pokračovat v konverzaci, která ti připadá pro tebe nedůstojná, urážející či ustěpačná. Každý máme svůj rozum a můžeme činit svobodná rozhodnutí.
06.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Smailinko, nejde oddělit v současnosti Lyryka od Písmáka, neboť je jeho současný majitel a tedy rozhoduje, co a kdo je vhodný. Zaútočil jsem na tuto tvoji větu - nebo sem nelezte a nerozhazujte špínu - a za podobnými formulacemi už bylo schováno spoustu zla. Jenže vidím, že to nechápeš, tvoje hrušky jsou skutečně jiné než moje jablka. A já jsem neodešel, jen tady nedávám žádné svoje nová díla. Ovšem pokud je tvé myšlení - a zatím mi to pořád dokazuješ, že ano - v duchu Držte hubu a krok, je mi to líto. Ostaně nejsi tady jediná, kdo si to tady přeje, kdo by chtěl pracovat v klidu a míru socialistického tábora nerušen žádnými nespokojenci a dalšími podvratníky.
06.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Smailinko - tys napsala "nebo sem nelezte a nerozhazujte špínu" a na to jsem reagoval. Ano vadí mi tvůj názor, ale určitě ti ho nezakazuji vyslovit. Nechci ti psát soukromě, protože se to týká všech, co mají zájem o svobodné publikování. A neříkám a nepřikazuji, abys mlčela, naopak, doufám, že svůj názor na nelezení sem dokážeš obhájit. Jenže tvoje reakce byla i teď podobná - "pokud ti vadí můj názor¨, jsi zlý, nepřipouštím, aby se někomu můj názor nelíbil." Nebo jsem se teď mýlil? Rebecco jsem prostě alergický na určitý pohled na svět. Hlavně takový, který chce omezovat druhé. Proč do toho ovšem taháš literru, nechápu. Je to stejné, jako bys napsala, že stejně měli v bufači u Anděla připálený guláš
05.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Smailinko, není horšího názoru než -nebo sem nelezte a nerozhazujte špínu pryč se samozvanci a rozvratníky, trest smrti pro Horákovou, republiku a Písmáka si rozvracet nedáme! Vidím, že bys neváhala podepsat Antichartu či souhlas s popravou zrádců a zaprodanců v každé době. Jenže kromě těch, co drží hubu a krok jsou ještě vždy takoví, kteří se nebojí ozvat, kteří se neradi plácají s ostatními kapříky ve vyhřáte vodě, kde je sice vždy dost guláše a bůčku, ale za cenu omezení svobody. A na Písmáku byla omezována svoboda slova, zaváděna cenzura, blokováni ti, co nedrželi hubu a krok. To byl důvod sporů a odchodů spoustu lidí, to, že někteří to brali osobně, je dané jejich náturou, jak to napsal tehdy Bříza - většina básníků má psychopatické sklony a nelze od nich očekávat racionální jednání, ale velmi silné, emotivní. Písmák není špatný, je to internetová legenda, budou-li se psát jednou dějiny poezie na netu, určitě tam bude mít své místo. Ale pokud se nějaké prostředí stane nesvobodným, těžko lze očekávat, že se tam bude tančit a zpívat.
05.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Zly, je vidět, že patříš do stejné kategorie všech těch bolševiků a fašounů. kteří křičeli pověsit, upálit, kteří řvali na chartisty, ať si táhnou, hlavně mít klid a plný břich, je dobře, když se dokážeš takhle odmaskovat
04.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Wolande, já jsem pryč neodešel, ale že měl Lyryk bolševickofašistické manýry, budu připomínat pořád. I když doufám, že sloveso měl zůstane už jen v minulém čase.
30.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Cavalera - každý máme asi jinou definici inteligence, ale proti tvému gustu...
29.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Cavalero-blabolíš ty, byl jsem jeden z těch, které Lyryk blokoval a vím dost dobře, na co se Lyryk vymlouval, když nás blokoval. Bohužel jeho fašisticko-bolševické metody byly a jsou pro spoustu lidí včetně mne nepřijatelné a podporovat je nehodlám, pokud tobě vyhovuje cenzurování a likvidace lidí s vlastním názorem, pokud schvaluješ totalitní metody, které tu Lyryk začal zavádět, je to tvůj problém a ne můj. Ale to, že se někdo snaží dělat nový server, je hodné chvály a ne výsměchu, což asi je ovšem nad obzor tvého chápání. A docela by mne zajímalo, jaké komunity jsem podle tebe členem.
29.10.2003 00:00 K dílu: djPes
opravdu si myslim, ze za to ze se tu tak malo cte a kritizuje muze Lyryk Na Lyryka jako správce (na jako na reálnou osobu,neznám ho a nikdy mi jeho existence jako člověka nevadila) Písmáka mohu mít sice negativní názor, ale nikdy bych mu nedával za vinu, že se tady málo čte a kritizuje. Jsem na Písmáku dost dlouho, abych nevěděl, že většina kritik byly ! * líbí apod. To, že kvůli jeho stylu správcování odešla skupina ne nevýznamných (podle mne) autorů, je ovšem pravda. Nesouhlasím s Cavalerou, že ti lidé tvořili nějakou komunitu kromě toho, že psali na Písmáka - Standa Vašina, Bříza, Boris Cvek, Kalais či Rivka za mnohé určitě nepatřili do jednoho pytle. Ale společné jim bylo psaní ve svobodném prostoru a Lyryk jasně naznačil, že ten na Písmáku nebude. Což ovšem není jednoduchá věc a odsuzovat za to Lyryka šmahem nelze - měla má strach z trestni odpovědnosti za zde uvedené díla a nechtěl toto riziko postoupit. Bylo tady již popsáno spoustu obrazovek a nechci moc opakovat, co už zde je k přečtení.
11.11.2003 00:00 K dílu: Sychravý ... djPes
Anonym90 - dobrá otázka
08.11.2003 00:00 K dílu: Sychravý ... djPes
Adame, o něco podobného už s pokusil třeba Ezra Pound ve svém Papyru, kdy nechává na čtenáři, ať si jeho haiku dotvoří Papyrus Spring ...... Too long ..... Gongula .....
04.11.2003 00:00 K dílu: Sychravý ... djPes
A co tak napsat jen komentář ke svému dílu s tím, ať samotnou báseň si napíše čtenář sám? :)
03.11.2003 00:00 K dílu: Sychravý ... djPes
autor každé -nejen haiku - poezie by neměl být nucen ke komentářům svého díla. Vždyť čtenář si dílo v sobě podle sebe dotváří bez dalšího autorova vlivu. Kouřící koňské koblihy je vzpomínka na dětství, to slovo sychravo mne neovlivní, bylo to hřejivé i přes plýskanice.
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
Tak to má být, doktore :) Nejhorší jsou jen přikyvovači a trpaslíci. Jak se množí, víš.
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
Vio, kdybys byl přesvědčený, že píšeš stejně jako Lyryk, byl by to průšvih, :-)
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
Vio, není to jen na základě novotvarů, ale celkového ducha básně, i když můj názor určitě ovlivňují
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
Novotvar není méněcený, drfauste, to už jsem naznačil v odpovědi blondýně. A už vůbec jsem proti ospravedlňování čehokoliv autorem, naopak, je jen na nás čtenářích, co vidíme a jak to vidíme a autor by si měl jen mnout ruce, že se někdo nad jeho textem zamyslí. Což samozřejmě málokterý udělá, každý je okamžitě ve své ješitnosti zraněn, domnívá se, že každé jeho dítě je geniální a pokud ho někdo kritizuje, je to přinejměnším podivín. Mám dojem, že Lyryk dost svých básní na Písmáku vymazal, ale i tak, pokud bych udělal pokus, že bych vybral třeba deset Lyrykových básni a k nim přidal tuto Viovu, vytiskl je na papír a dal nezávisle k posouzení třeba deseti literárním kritikům, dokázali by bez problému rozlišit, která báseň ji Viova? Jenže to je moc vědecké a suché, vím, čtenář je důležitý. Z tohoto hlediska jsem já špatně čtoucí se zvrhlým vkusem, protože mi už podobné básně jako tato padají do jediného koše mimo můj rozlišovací obzor potěchy z četby.
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
pitvam se rad, blondyno, hlavne kdyz mam patologickou naladu. Jenze bud budu mlcet jak vetsina a jen hykat libi, tukat * nebo reknu svuj nazor. Ono novotvary se pisou v poezii i proze uz par stoleti, nemusi to byt jen nonsensova poezie ci surrealismus, kde se to jimi jen hemzi, a ta dila jsou vesmes zabavna a originalni. Totez bych si netroufl moc tvrdit o dilech lidi vcetne Lyryka, ktery prapor podobne psane poezie nese zde na Pismaku. Treba mne se nejvic Lyryk libi v poloze,kde se dokaze hlidat a drzet na uzde. Jenze uznavam, ze jinym ctenarum vyhovuje zase neco jineho.
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
ale taky opisujeme, jinak to ani nejde...jednoduse receno, kdyz tu basen nepodepises a das vedle ni lyrykovu, vetsina lidi si rekne, ze obe napsal stejny autor...jenze je to tvoje vec, nechci ti do ni mluvit, to ze ja mam rad svickovou jeste neznamena, ze ty ji musis varit, pokud mas radeji gulas
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
ale to dosazováni významů je hraní (jde asi o definice toho, co je hra),i když to myslíš smrtelně vážně. Že jde o více významů, o jejich hledání v tvém textu (krásný příklad za všechny jsou včelisti), nezpochybňuje asi nikdo, pochybuji, že by to někoho netrklo a přečet by to bez přemýšlení. Ale ruku na srdce, necítíš z toho, jak to napíšeš, Lyryka na sto honů? To není výpad proti němu, ani proti tobě, spíše naopak - kdybych vaši poezii nečetl či mne nezajímala, tak to přejdu mlčením. Jenže docela by se mi líbilo, kdybys našel sám sebe, svůj osobitý styl.
24.10.2003 00:00 K dílu: Dóz ráno přesčas djPes
Vio, já měl radši, když jsi nepsal lyrykoviny, já vím, že se bavíš a hraješ si...ale pak ti jen trpně tleskám do louží šplíchaně
20.10.2003 00:00 K dílu: Až zhasneš djPes
Tohle mne zaujalo, jednak svojí češtinou a jednak to zaťukalo na dveře mých černěchlípných představ: Svíjím se blahem, z tvojí pěny, a v tichu pohltím zbytek dne.
16.10.2003 00:00 K dílu: Tomu starému djPes
Pokřtím tě přes provaz početl jsem si, pro mne dobrá věc
10.10.2003 00:00 K dílu: djPes
křik perel to se mi líbí nejvíc, i když moc drásavé s veskrze zrezlý základ rodiny rozpadlý do facek ========================== Tak vidím, že ses rozhodl soupeřit s Minstrelem, kdo bude mít nejen v názvech víc andělů...teď za poslední tři dny sice prohráváš Když anděl umírá - Minstrel Miluji anděla - Minstrel andělé se smrtelnou černou skvrnou - Lyryk ale mám dojem, že za poslední měsíc vedeš anděl sní anděl v kleci cos mi to říkal anděli..? andělé se smrtelnou černou skvrnou i když Minstrel má také ve svých dílech pěkný andělský houfec.
14.10.2003 00:00 K dílu: Za mřížemi mého těla se páří hřebci djPes
líbí se mi to žraní....živočišno živého...touha
14.10.2003 00:00 K dílu: Žena s vlastním stromem djPes
napadla mne v koruně tvé břízy obřízka - obrazí někdy?
13.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Nádherné tao (řekl by možná čínský pes): Prázdnota v haiku je vyprázněná prázdnota, nic v haiku je vstřebané nic, nic od nic...
11.11.2003 00:00 K dílu: djPes
protože si čtu příspěvky zde tak jednou týdně, tak moc nereaguji, neboť bych často přišel s křížkem po funuse. Přesto jsem si podtrhl
04.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Japhy, nemohu dělat J. Vladislavovi advokáta, jen připomenu, že celou tu sbírku dělal s Miroslavem Novákem a že v úvodu připomínají (netuším, kdo předmluvu napsal, není tam nikdo podepsaný nebo jsem se špatně díval), že rýmy zvolili kvůli zvukomalbě. Jenže když si čtu jejich překlady, často mě právě to rýmování ruší.
02.11.2003 00:00 K dílu: djPes
Japhy - mrtvý se necítím. Aktivní, myslíš-li tím ukecaný, nejsem a nebudu. Ale dnes mám klid a pohodu a tedy taky ještě k žábě. Ta stará tůňka! Co chvíli pod žabičkou do ticha žbluňká! Je to z už zmiňované knihy Měsíce, květy (Světová četba sv. 277 r.1962), překladatelé jsou ovšem uvedeni dva - kromě m. Nováka i Jan Vladislav. Za důležitou považuji předmluvu k této knize, kde je mimo jiné vysvětleno, proč překladatelé rýmovali, i když japonská poezie rým nezná. A to, co uvádí jako překladatelské problémy, podle mne platí i pro samotné pokusy o psaní "českého haiku": 1. rozměr básně, 2. zvuková stránka, 3. volba slov, 4. grafická podoba, 5. zařazující slova, "kalendář" haiku.
29.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Negev - netuším, jestli jsem ti poslal avi, mám dojem, že ne
28.10.2003 00:00 K dílu: djPes
negev - tanka se píše už od 8. století (Kakinomoto no Hitomaru žil v letech 685 až 705) . V Ćechách vyšla v roce 2001 antologie Manjóšú - zadej si to heslo do vyhledávače a vyplivne ti víc, k dostání je také sbírka Verše psané na vodu(2002 Vyšehrad), kde je také i výběr z Manjošú
27.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Negev: ano, haiku se nedá napsat, hlavně ne napsat chtěním... četl jsem přes víkend ukázky japonské poezie z 10 st. - mají v krvi tu tendenci k tichu, stručnost, minimum sloves
21.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Tak jsem si našel Světamžik, před chvíli jsem došel z venku, promrzlý, navhlý podzimním deštíkem a v takovém stavu přečtený onen text působí chladivě, vykalkulovaně už tím názvem, který mi utíká někam za obzor....jak hodně závisí vše na stavu těla a duše. Ještě mi pořád mrznou uši
20.10.2003 00:00 K dílu: djPes
japhy, já bych jim nevyčítal ano to líbí - nelíbí, ne každý má potřebu ze sebe dostat své dojmy (i když si myslím, že ten, kdo napíše jen to jedno slovo, na sebe moc dílo působit nenechal)
17.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Beepee, jenže kdo ví, co měl Kafka v hlavě? Jeden ze zajímavých výkladů k jeho tvorbě je v knize Kafka a Kabala od K. E. Groezingera, doporučuji si tu knihu přečíst, najednou i ten Kárný tábor uvidíš v jiném světle. Nebo Zámek - je spoustu jeho rozborů, ale jen v jedné knize jsem četl, že Kafkova sestra měla v Siřemi (vesnice někde u Žatce) statek a za touto vesnicí stojí velká barokni sýpka podobná zámku. Dostat se k ní po cestě z vesnice je docela umění, hlavní cesta najednou mezi domy odbočí...byl jsem se tam podívat a viděl jsem to na vlastní oči. Kabala nebo uhýbající cesta, co ho inspirovalo? Kde je pravda a co to vůbec je pravda? A k tvým haiku - čtu je ne proto, abych přemýšlel, co se ti honilo v hlavě, ale co ta slova vyvolají v mých představách. Ale s radostí budu o poodhalování tvé roušky.
17.10.2003 00:00 K dílu: djPes
I když se bavíme jen o haiku, jde vlastně o obecný princip, jak přistupovat k umění, k dílu druhého člověka. Má vůbec ale smysl pitvat báseň, obraz, film nebo stavbu katedrály? A pokud ano, jak, jakým způsobem? Máme přemýšlet nad tím, co myslel autor díla nebo spíš nad tím, jak dílo působí na nás, co v nás vyvolá? A tady se obloukem vrátím haiku o žábě, co v tůňce kuňká - pokud ji čtu, nepřemýšlím, jestli někde sedí autor se svými žáky či sám, nepřemýšlím nad tím, co se mu honí hlavou a nad ní, jaké bylo počasí a jeho nálada, ale nechávám se ovlivnit sám sebou, tím, co se běží ve mně a kolem mne, okamžikem četby. Spoustu uměleckých děl vzniklo díky tomu, že jejich autoři trpěli fyzicky nebo duševně, i když často o jejich stavu něco víme, stejně si nikdy nepronikneme dojejich duše, ale jejich díla do naší ano. Nebo se alespoň o to pokouší. Tím nechci říci, že jsem proti rozborům díla, proti kritikám, proti meditacím nad nimi. Jen si myslím, že vycházet musíme ze sebe.
13.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Japhy - souhlas s "Čtenář (převážně český) si pod haiku představuje konstrukci - to hlavně, bez té ani ránu - 575 vyplněnou právě tou užvaněností"
10.10.2003 00:00 K dílu: djPes
waldekke - forma je u haiku důležitá z hlediska filosofie, nejlepší je srovnání s čajovým obřadem. Obojí vychází ze zenu, jak už tady bylo zmíněno, pokud je někomu zen cizí, může se snažit sebevíce, může dodržet krok po kroku předpisy pro čajování stejně jako přesný počet slabik, ale výsledek bude jiný. Možná příklad z našich končin - pokud bude malíř ateista a bude chtít namalovat obraz panenky Marie. Pokud nejsme zenoví budhisté, můžeme přesně dodržet všechna pravidla, ale bude to haiku? Pokud nejsme křesťané, dokážeme napsat vánoční koledu, která bude mít v sobě to "něco" , co z ní vyzařuje? Myslím, že se v haiku mohou "odborníci" pitvat dalších 100 let a zase na nic nepřijdou. A zen-budhista se v tom pro změnu nikdy moc hrabat nebude
09.10.2003 00:00 K dílu: djPes
Nějak se bavit musíme, třeba se dohadovat se o tom, co je a co není haiku, ale protože jsme bohové, tak každý vždy bude mít svoji pravdu, když jeden bude tvrdit, že ano, druhý že ne, pravdu budou mít všichni, ať ji budeme říkat laponsky nebo mongolsky. Tedy pravidlo 5-7-5 je stejně možné jako 7-7-5, jako 12-52-18 nebo jako kočka - 7 - jahoda. Jediné, co nám chybí, je osvícení, neboť slunce plunce. On na to nakonec i ten Bašó přišel? Ale stejně, kdybychom jen mlčeli, co by to bylo za zpěv rozmoklé ... .................. cit ............. rezonuje ....... dynamit Moje nejoblíbenější haiku nenapsal ovšem japonec, ale úplně jiný mistr Spring ...... Too long ..... Gongula ..... =============== Více zde
27.09.2003 00:00 K dílu: Zablokování Adonise: Proč? + některá fakta djPes
Brázdo, možná netušíš, co se tady před měsícem dělo, podívej se tedy třeba sem a pokud máš čas, projdi si klub Kotelna, toto jsou už jen dozvuky
29.09.2003 00:00 K dílu: Rudá krev tekoucí po listech begónie djPes
Wolande, myslím, že se pleteš, žádný majitel soukromého objektu, pokud do něho pustí veřejnost, si nemůže v něm dělat, co chce. Musí se řídit zákony a musí se chovat v souladu s nimi. A to je právě to, kvůli čemu zde vznikají rozepře - Lyryk má strach z možných postihů, např. za šíření pornografie a proto se snaží stanovit určitá pravidla. Ale ani z toho Karfuru, jak píšeš, tě nemohou vyhodit jen tak - pak je můžeš zažalovat. Proč si myslíš, že jsou různé Obchodní a další inspekce, různé kontrolní orgány? Nebo si myslíš, že na ně můžeš poslat psy se slovy, toto je soukromý majetek? Bohužel - a to je druhá stránka věci - pokud bude Lyryk mazat autory jen tak, kdo se bude snažit probírat Občanským zákoníkem a hledat důvody na obranu? Dokud nejde o peníze, tak se tím nikdo nebude zabývat. Ale to, co píšeš - "kdyz ten server nekomu patri, muze si s nim delat co chce a s kym chce " je tvůj velký omyl, neboť nemůže.
27.09.2003 00:00 K dílu: Rudá krev tekoucí po listech begónie djPes
Adonisi, tak už to chodí na písmáku, někteří byli smazáni, pardon, blokováni, neumětelové, sprosťáci, hrubci a nýmandi odešli a teď už tady publikují jen ti opravdoví a čistí básníci slovem i duší...konečně vítězí opravdová poezie nad neláskou a nenávistí. Takže už se moc kdo za tebe nepostaví; já se ti tady s chutí podepíšu, neboť jsem proti cenzuře, ale je to i tak zbytečné, neboť na tento server s diktátorským fašistickým správcem už většina těch, co se snažila hájit svobodné psaní, rezignovala a odstěhovala se jinam. Ale tím zde konečně vzniká básnický ráj, kde slunce plunce a láska něžně mlaská....
26.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Lze vůbec provozovat literární bez obav z možného porušení zákonů, z možných žalob na majitele serveru? Podle toho, co se psalo (nejen v této diskuzi), nelze. Jenže můžeme vůbec jít po ulici, žít či dýchat bez obav z možnéhoporušení zákonů? Mám obavy, že ani to nejde, už to, že žijeme, může být důvod k žalobě. A tedy majitel takového serveru má jen dvě možnosti - buď riskovat, že ho někdo zažaluje za šíření xxx (a nemusí to být jen pornografie, co když někdo porušuje autorská práva a tiskne tu poezii, kterou napsal někdo jiný), nebo se snažit hrát roli diktátora. Lyryk zvolil druhou možnost (má na ni právö) a rozhodl se vytvořit na Písmáku sterilní prostředí, což ne každému z nás, psychopatických autorů (jak nás trefně označil Bříza), vyhovuje. Ale to neznamená, že jiným tu není skvěle - budiž jim to přáno.
10.11.2004 00:00 K dílu: Naložená v lihu djPes
k čertu s anděly (nepadlými)
26.09.2003 00:00 K dílu: Hledím to nejúžasnější místo k posezení v Praze. djPes
Olšanský hřbitov, tam můžeš zívat před kohoutím zakokrháním
23.09.2003 00:00 K dílu: kéž On přivře jedno djPes
hlavně že nezapíráš smilnění!
20.09.2003 00:00 K dílu: Jedna ruka netleská djPes
Zatím jsem neviděl, ale podle recenzentů, kteří se tentokrát vzácně shodují, je to buď šílená kravina nebo nepochopené geniální dílo. Takže si na to počkám, až to bude v tv, je dost jiných filmů, které stojí za to vidět v kině, času a peněz není nikdy nazbyt
16.09.2003 00:00 K dílu: djPes
štve mne, když musím přemýšlet a já nad tím musím přemýšlet, kdo za mne co zapomněl (ne pro tebe, to víš a to mne nesmí zajímat)
12.09.2003 00:00 K dílu: Lorna djPes
taky se tak občas cítím....ale k čertu s tím.....kdyby to šlo!
23.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Mirosl...já nejen nekoušu, ale už ani moc neštěkám....
12.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Už jen pro tohle si štěknu: noří prst do tůňky tvého oka ve psí smrti a do potoka
04.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Zly:Chci jen psát, publikovat, číst kritiky a debatit o textech. Ale pokud budou tvá díla mazána, tvé kritiky cenzurovány a tvůj nick blokován, jak tady chceš publikovat? Budeš psát o kytičkách? Jak napsal Armand - admin má moc a Lyryk té moci využil vrchovatě. Takže pokud nebudeš vhodný, měj vždy na paměti, co tě čeká. Abych musel přemýšlet nad každým slovem, zda je vhodné, děkuji - nechci.
20.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
rebecco, já myslím, že to Bříza nebyl, ten by se podepsal a není to jeho styl....
16.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Jaká nesnášenlivost? Nikdo proti tobě jako osobě nic nemá....jen nesouhlasím s tvými názory, ale máš na ně právo. Jenže pokud máš dojem, že ten, kdo s tebou nesouhlasí, je špatný a má držet hubu, tak promiň, hledej si i ty mezi své známé pouhé přikyvovače a kolemhubymedumazače. Já ale řeknu vždy, co si myslím, neříkám, že můj názor je správný, ale jsem ochoten o něm polemizovat a hlavně se neurážím na ty, co mají svůj názor jiným. A pokud ti připadá má polemika ostrá - opět, nikdo tě nenutí se mnou si psát, můžeš mne ignorovat.
16.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebecco, jenže bylo blokováno mnohem víc autorů, třeba já, že jsem hlasitě protestoval, jsi slepá????? Ano, byla to výstraha pro všechny, kteří odporují Lyrykovi a protestují proti jeho fašistickému jednání. Tebe si bude teď Lyryk hýčkat, aby mohl říkat - podívejte se, je tu svoboda, taková Rebecca může psát, co se jí líbí (a hlavně hájí reálný socialismus, pardon, reálný Lyrykismus). Je dobře, že jsi sama se sebou uspokojená. Ano, smazali Komrce, ale i ten Slánský si vlastně ten provaz zasloužil a ten Havel v tom vězení, vždyť pořád remcal proti režimu, tak čemu se diví? Vždyť bůčku a guláše bylo vždy dost pro prostý lid a na nějakou tu přemýšlející inteligenci není nikdo zvědavý.
11.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Bacile: proč lidé odchází nebo zastavují publikaci zde? Protože si odpověděli v duchu na otázku: Má smysl publikovat na serveru, kde nevíš, zda tvé dílo nebude smazáno, tvůj nick blokován? Ten, kdo přijme tato pravidla hry, tedy buď, že bude sice psát svobodně, ale s vědomím, že může být cenzurován, nebo kdo bude přímo psát se zapnutou vlastní autocenzurou a tedy nenapíše své dílo tak, jak to cítí, ale jak doufá, že projde sítem správce serveru, ten budé dál publikovat. Ale ti, kterým tato pravidla nevyhovují, publikaci ukončili.
09.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebe - ano, jenže jsi ho opouštěla ne kvůli tomu, že ti někdo svobodně bránil publikovat A já nikomu nebráním ani teď aby odešel, neodcházím, jen zde zatím nehodlám publikovat. Jenže ty je přemlouváš, dost nevybíravě, ať zůstanou. Bříza i všichni ostatní se budou vracet, ale pokud nebudou cítit, že je zde svobodné prostředí, nikoho z nich nedonutíš k publikaci
09.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebe - opět,myslíš, že SV šlo jen o jeho popularitu? Myslím, že maximálně stejně jako všem ostatním Písmákům. Že důležitější je i pro něho svobodné psaní. A i SV se snažil s Lyrykem najít společnou řeč, i on v pátek přistoupil na smír a čekal na výsledek pondělního resp. úterního jednání. Našla bys ty dialogy opět někde v příspěvcích. Že jsme všichni psychopati, psal právě Bříza, když se snažil mírnit situaci zde, ale ani to nepomohlo. A pokud píšeš "nevidím řešení v tom, se tady na všechno vykašlat a dát tu mu tu zdejší "moc" úplně zadarmo... " že to nemyslíš vážně? Vždyť co jiného bylo posledních 14 dnů než období bojů, pokusu najít řešení. A přijdeš s křížkem po funuse (skutečně) a snažíš se tvářit, že jen ty jsi bojovnice a ostatní jen zbaběle utíkají od Lipan. Vím, že to myslíš dobře, jenže přišla jsi na bojiště týden po bitvě, uvědom si to. Ale abych byl pozitivní - doufám, že ještě existuje naděje na dohodu, že obě strany ještě najdou k sobě cestu.
09.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebe - křivdíš Břízovi, jak tím, jestli mu šlo o vlastní popularitu (probůh, co to je?) tak i o to, že by podněcoval davovou psychózu k odchodu. Je vidět, že jsi v době nejostřejšího konfliktu byla mimo a teď jsi asi ovlivněna jen nějakými střípky, co k tobě padnou. Věz tedy, že Bříza se snažil uklidňovat horké hlavy (včetně mé), že nabádal obě strany k smíru, že se snažil jednat...A že i on nakonec přišel k názoru, který tady publikoval, za to mu spíláš? Raději se zeptej sama sebe znovu - proč?Píšeš o něčem, kde ti chybí spoustu informací, uvědom si, kolik příspěvků a diskuzí bylo smazáno, takže je už nikdy nebudeš číst, navíc to byly miliony písmenek a prokousávat se jimi zpětně bych nechtěl.
09.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebecco - řekni mi, co se týká "mého vlastního majetečku" ? Prosím, chci to slyšet, pokud používáš taková slova, asi víš proč. Stejně tak bys měla vědět, že jsem vždy na Písmáku hájil svobodu slova, byl proti cenzuře a blokování všech nicků. A za to jsem byl zablokován, moje příspěvky mazány. Přirovnal jsem metody Lyryka a jeho přidružených k fašistickým - to jsou ty nadávky, kterých jsem se dopustil. Ale opět připomínám, že ten, kdo se rád nechá omezovat ve své tvorbě a názorech, ten se ničeho na Písmáku nemusí obávat.
04.09.2003 00:00 K dílu: Varování odcházejícím djPes
Rebecco - ale protože tebe nikdo nepřemlouvá, abys odešla, proč ty přemlouváš druhé? Tedy ráda se snažíš druhým montovat do jejich rozhodnutí? Pak si budeš se spoustou lidí tady, co chtěji diktovat a říkat, co je a co není vhodné, rozumět. Pokud já někde necítím svobodný prostor pro sebe, nemohu tam publikovat. Ale to neznamená, že ty nebudeš mít potěšení z pobytu zde, z konfliktů, které tě tady asi budou čekat....ale třeba to tady už bude konečně růžová zahrada bez těch protivných rýpalů a nespokojenců, ráj na virtuálním písmácké zemi....
04.09.2003 00:00 K dílu: Jelibo djPes
Omlouvám se, pořád jsem se této básni vyhýbal, neboť jsem četl název Jelito a krve mám nějak poslední dobou na Písmáku až po uši, jenže pak jsem neodolal a upíří choutky mne sem přivedly, možná natřikrát jsem zvonil a koňskou hlavou nakonec opojen osvěžen křičím, že poezie nemlčí...to vše se prohnalo v mé hlavě s tvojí básní
09.09.2003 00:00 K dílu: Vyjádření djPes
rebecco, nikomu, kdo na Písmaku prožil kus nejen virtuálního života, není lhostejné, co se stalo a co bude dál s Písmákem.
04.09.2003 00:00 K dílu: Vyjádření djPes
Miroslawek + Vio: mrazí mě, neboť váš pohled je z jiné strany než můj a tedy zháší další žhavé uhlíky naděje, kterou pořád v sobě mám. Už jsem to napsal jinde, že svůj nick a díla mazat nebudu, jen zatím nebudu na Písmáku publikovat. Víru ale nepohřbívám. I když vám to možná bude připadat divné, přesto Vám patří za Vaši práci pro Písmáka moje poděkování. A doufám, že se tady budeme jednou v lepších časech potkávat a ve vší počestnosti i hádat. Print: myslím, že nikdo, kdo Písmákem žil a žije, radost nemá.
04.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Rebecco - ale já ti něříkám, abys tada nepublikovala, neříkám, abys šla jinam, ale ty se snažíš přesvedčit Břízu, aby se rozhodl jinak, než se rozhodl. Přestávají tady publikovat ti, kterým vadí nesvoboda, omezování - pokud ti nebude vadit, že nesmíš psát, co tě napadne, že tvá díla budou mazána a tedy budeš muset tvořit s autocenzurou nebo vůbec ne, že budou mazány tvé příspěvky a kritiky, které se nebudou líbit správcům, takže stejně nikdo nebude znát tvůj názor a budeš jen osočena, že urážíš dobré mravy, budeš tu s vědomím, že tvůj nick může být kdykoliv zablokován, tak zde piš. Ale to už vypadá jako bych tě přesvědčoval a tlačil na tebe, to nechci. Ale tak to tady vypadalo minulý týden a je potvrzeno, že stejné prostředí tady zůstane i nadále. Bohužel...
04.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Sonatino, Bříza se snažil mírnit horké hlavy, Merle Vás hájil do posledního dechu - takže se mi nezdá, že by najednou udělali jen tak názorový kolotoč. Skutečně si myslím, že ochota chyběla spíše na Vaší straně. Ano, dá se žít i pod knutou, ale jaký je to život?
04.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Rebecco a Armande, pokud Vám nevadí nesvobodné prostředí k publikaci, je to jen Vaše volba. Ale proč chcete po ostatních, aby se podřizovali něčemu, s čím nesouhlasí? Já svůj nick nemažu, ale nebudu svojí další publikaci podoporovat server, kde se dějí věci, které se mi nelíbí. Kde se mažou příspěvky, blokují nicky a vyhrožuje jen proto, že se nesouhlasí s politikou vlastníka tohoto prostoru. A pokud Vám se tato totalitní politika líbí, podporujte ji. Bříza nesoudí, jen se nějak rozhodl...
03.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Díky ti Břízo za snahu. Můj nick tu zůstane, pokud ho nikdo cizí nesmaže, ale publikaci tady jsem ukončil v době nedávné a jak vidím, není důvod, abych své rozhodnutí měnil. Přes všechny události a slova zde vyřčená jsem doufal v dohodu. Jsem špatný optimista. Všem, co zde budou i dále publikovat přeji, aby je nikdo neomezoval v jejich tvorbě, aby jejich díla byla mazána co nejméně a aby se nemuseli bát vyjádřit svůj názor. Ale pokud to nepostřehli, v současné době to zde možné není. Věřím, že se budeme potkávat jinde a třeba jednou Nashledanou v lepších písmáckých časech haf haf haf
03.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Kdybys zůstal básníkem i jako správce Písmáka a nepřepínal do jiných poloh, věřím, že by zde bylo i nadále skvěle. Tak mám dojem, že slyším, jak Nero krásně hraje na housle a hořící Řím mu k tomu svítí
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
vim, pismak.net kazdy prostor pro publikaci dobry
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Monty, publikovat díla nemusíš, ale jako zrcadlo bych tady, být tebou, zůstal, buď svědomím Písmáka. Já vím, budou tu v básních poletovat včeličky po kytičkách, občas, pokud někdo v básni napíše třeba "k ďasu", uvidí zvednutý prst adminů :tytyty jeden, takové slova se tu nesmí používat, všichni budou psát, jak jsou ty básně úchvatné, sice občas někdo těm mladším napíše, že ještě jeho forma kulhá za obsahem, ale to už bude to nejdrsnější, co si v téhle oáze klidu a štěstí někdo dovolí. Admini a správcové se budou vzájemně dávat do Výběrů, jsou přece kamarádi, či dokonce manželé či milenci a to je přece potvrzení té největší kvality jejich díla. Jenže si myslím, že občas musí z kanálů vylézet nějaká špinavá lůza a napsat na stěnu vápnem něco odporného, třeba "Admin je ošklivé káčátko"
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
rebecco - taky věřím Břízovi jako člověku s klidnou povahou, který emoce udrží na uzdě.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Merle, ano nevíš, jak mne tvůj názor potěšil
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Ostatně Lyryk své stanovisko napsal a nebál se svoji kůži nést na veřejný trh, i když tím rozpoutal další kolo slovního střílení.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Merle napiš ji tady veřejně, ať se i ostatní vyjádří. Nebo nemáš odvahu? Asi jsi pak oprávněně jeden z adminů - používat metod jako je mazání opozičních názorů, nicků a bránit vyjádření se druhé straně. Takže překroč svůj stín a řekni svoji verzi nahlas a veřejně!!! Jinak si nedovedu představit, zda ti bude někdo věřit.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Ano, ale informace pro Rebeccu je odpověď na její otázku, co se děje. Do ohně jsi snad disk nehodil, ale přiznej si, že virtuální hranice tu plály a písmenka se na nich pálila
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Lyryku, proč si myslíš, že to má nějakou souvislost s Tebou?
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
rebecco, Lyryk dostal amok a maže všechny nepohodlné nicky, (dočasně znepřístupňuje, abych použil jeho termín, nebo trestá, jak před chvílí někde tady napsal). Takže máš jen dvě možnosti - držet hubu a krok nebo počítat, že na tebe dopadne tvrdá pěst dělnické třídy, pardon admina. Čtou ti i zprávy, jak tu prosáklo a nikdo to nedementoval, ale hlavně se maže, cenzuruje, likviduje...)
20.09.2003 00:00 K dílu: djPes
ten stval Maleho prince, ale mne se libi....ale radeji zustanu u bab
19.09.2003 00:00 K dílu: djPes
babí léto mám rád, je-li plné krásných bab (a musí mne milovat)
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Poznámka k tomu, zda je důležité, čí je server a zda si v něm tedy jeho majitel může dělat, co chce. Mám obavy, že nemůže, neboť by nesměl běžet ve veřejném prostoru a přístup do něho by nesměl být veřejný. Tady si sice jeho majitelé uvědomují odpovědnost vůči státu (hlídat, aby zde nebyly texty v rozporu se zákonem, např. hanobící rasu, pohlaví atd.), ale zároveň maji i odpovědnost vůči všem, kteří do něho vkročili a nemoho se chovat k nim jako despota. Pokud se tedy chtějí ohánět zákony, pak musí nastudovat třeba i zákoník občanský, obchodní a zjistit, jaké povinnosti mají vůči nám. Nikdo dnes nemůže ze svého soukromého obchodu, cukrárny či divadla vyvést občana proto, že si tam chce nakoupit, využit služby, která je tam poskytována. To jen na okraj, že situace není tak jednoduchá, bráno do důsledků....
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
pro pořádek - převzato ze server odpor.wz.cz
02.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Merle, dovolím si věcně, bez emocí připomenout, co je fašismus (podotýkám, že to může být ideologie i forma vlády - a o tu mi šlo, způsob chování, tedy vládnutí - represe, jeden statní názor, vše ostatní se trestá atd.). Jen podotýkám, že je rozdíl velký mezi německým nacismem a fašismem, přestože se velmi často klade mezi ta dvě slova rovnítko. Stejně tak fašista neznamená primárně rasista nebo antisemita (zakladateli fašistické strany v Itálii byli i židé). Fašismus se zrodil po první světové válce v Itálii. Zformoval se jako politické hnutí přesně dne 23. března 1919, kdy bývalý sociální demokrat Benito Mussolini založil ze 150 vojenských vysloužilců první úderný sbor "Fasci d'Italiani di Combattimento" - "Svazky italských spolubojovníků", který se stal základem budoucí fašistické strany. Počátky fašismu jsou spojovány s tzv. hnutím intervencionistů. Za svůj znak přijali italští fašisté starořímské fasces - jílmové pruty svázané červenou páskou s vyčnívající vetknutou sekyrou, což byl původně znak úředníků římského impéria. První programové hesla fašistů byla tato: obnovení římského impéria, nastolení korporativního stavovského státního zřízení, zrušení monarchie a senátu, vyvlastnění majetku katolické církve, vybudování silné armády a konfiskace finančního velkokapitálu. Fašistické hnutí bylo již od samého začátku krajně antikomunistické a tvrdě se stavělo proti šíření třídního boje mezi dělnictvem. Fašistické oddíly se například již při svém vzniku podílely na potlačování rolnických bouří v Itálii. Když se dostali fašisté k moci, jejich prvním opatřením bylo zavedení vyjímečných zákonů na ochranu republiky. Byly zakázány ostatní politické strany a hnutí a nedekretována přítomnost fašistických funkcionářů ve všech součástech státní správy. Celý státní organismus byl zakrátko prolezlý fašisty. První akcí většího rozsahu nebylo vyvolání antisemitských nálad, ale násilné rozpuštění odborových centrál, včetně anarcho-syndikalistické Unione Sindicale Italiana (USI) a založení jednotných vertikálně řízených korporativistických odborů fašistických. Členství v nich bylo povinné a odbory samé byly řízeny jakýmsi moderně řečeno tripartitním výborem, za účasti odborářů, státu a kapitalistů. Na podkladě Mussoliniho teorie, že dělníci a kapitalisté mají společné národní a imperiální zájmy, se první důležitým dokumentem fašistického režimu nestala nějaká italská verze norimberských rasových zákonů, ale tzv. Charta práce, jejíž zásady později okopírovali fašisté po celém světě. V Chartě práce byla popírána rovnost lidí, vyzdvihování absolutistická moc státu a vůdcovský princip, což vše bylo základními hodnotami fašismu, nikoli rasismus. Stávky a vůbec jakékoliv zastavení práce bylo označeno za apriori trestné a společnost byla vykreslena jako organismus rozdělený na dvě hlavní části: všemocného vůdce a jeho kamarilu a poslušné masy, které pracují a bojují pro blaho národ a státu. Větou, vystihující podstatu fašismu takřka bezezbytku, je Mussoliniho pověstné heslo "Vše ve státě, nic proti státu, nic mimo stát". To jasně vyjadřuje základní povahu fašismu nikoli jako ideologie, postavené prvořadě na myšlence nerovnosti ras, ale jako utilitární, extrémní a nejtvrdší formy policejního státu.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Wolande, takže ty považuješ za normální to, že pokud někdo vysloví svůj názor, který je nesouhlasný s adminovým, musí být jeho nick zlikvidován a jeho příspěvky mazány? Gratuluji ti k tomu, že si myslíš, že jsi soudný a normální, přeji ti, abys jenom jako husa souhlasně kejhal směrem k tomu, kdo má moc a abys náhodou někdy nenapsal něco, co by se mohlo toho druhého dotknout. Asi bys to těžce rozcházel
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Nepovažuji označení Lyrykova jednání za fašistické za nactiutrhání. Považuji metody, které minulý týden, skutečně za fašistické. Pokud máš dojem, že by se ovšem fašistický diktátor ve svém serverovém státě choval jinak, je to tvůj problém. Likvidoval zde Písmáky za svoje názory, špicloval je, nedával jim možnost obrany a to vše jsou fašistické metody vládnutí. Nebo chceš říci, že se tak nechoval?
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Vio - tedy vy jste zákon a budete si mazat a rozhodovat o tom, co je dobré a co je vhodné. Že tady nebude vládnout žádná anarchie, žádná svoboda, žádná demokracie. Že pokud považuje někdo za umění to, co neodpovídá vašemu vkusu, nemá tady místo. Že pokud někdo vysloví jakýkoliv jiný názor, který je v rozporu s vaším, nemá tady místo.Ale napište to jednou provždy zřetelně a jasně na titulku. Žádné okecávání, žádné hraní si na svobodo myslné. Je to problém?
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Merle, pokud budu přesvědčen, že Lyryk a spol. nepoužili totalitní metody, s radostí se ti omluvím. Nejsem ten, pro koho by bylo přiznání vlastní chyby ponižující. Jenže zatím mne i dnešek a právě i tento článek utvrdil v tom, abych za svým názorem stál. A i dnešní příspěvky Břizovy, kterého považuji za velmi rozvážného člověka a který se snažil co nejvíc situaci v pátek uklidnit, jsou pro mne potvrzením toho, že Lyrykovo jednání není správné.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Woland - potěšilo by tě to? Jenže já se nemám důvod urážet, ale mám důvod křičet - nelíbí se mi to, co se tady dělo.
01.09.2003 00:00 K dílu: djPes
Vio, klidně si plač nebo směj, já ti v tom bránit nebudu, mysli si třeba, že debil zůstane debilem
Nahoru