Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seTóny moci
Autor
Ozzozorba
Žil byl král, chladný jako led a tvrdý jak skála. Vlastní děti dal zavřít do slonovinové věže. Co bude živ, bude vládnout on, až odejde na věčnost, odemkne se i slonovinová věž a moc převezme jeho nejstarší syn.
Král válčil a pohlcoval jedno království za dalším a s každým soustem rostla jeho chuť. Síla moci mu pronikala do krve, masa i kostí až ztěžkla jako olovo. Krále bolely klouby a hlava i hřbet. Těžce oddechoval a stěžoval si na bolesti svým rádcům: „Tíha si na mě sedla jak ošklivý pták, kterého se nemohu zbavit. Pomozte mi proboha!“
„Nejmocnější vladaři sedmi nebí, osmi moří a desatero hor,“ pravil nejstarší rádce, „nahromaděný stres se nedá sestřelit šípem ani nabodnout kopím. Obvesel se tancem a hudbou. Zbavíš se tíhy, uvolníš se, usměješ se ...“
Král ze svého trůnu pravil: “Hudbu si poslechnu rád. Hudba uklidňuje a jitří smysly. Ale ať je to hudba hodna pro královské uši! Chci nejlepší hudebníky.“
Rádcové se hluboce uklonili a odešli. Na druhý den rozhlásili konání hudební slavnosti, na kterou pozvali hudebníky celého království. Kdo zahraje ty nejlíbeznější tóny a sejme tak tíhu z královského hřbetu, stane se dvorním hudebníkem a vůbec bude si žít jako v pohádce. Uběhl měsíc a na královském nádvoří zněly housle, basy, cembala, trubky, flétny, klarinety, zvonkohry, kovové mísy, struny do úst... a rádcové naslouchali a stříhali ušima do taktu.
Vybrali housle, violoncello a saxofon. Protože každý z nich mněl v sobě něco kouzelného a nařídili hudebníkům, aby hráli společně a vytvořili tak hudební trio.
Na druhý den nastoupilo nově utvořené trio - housle, violoncello a saxofon před krále a hrálo tak líbezně, až vladař povstal ze svého trůnu a zvolal: „Bravo!“ Do bolesti zkrouceného těla pronikaly sladké tóny a král se už neudržel, a roztančil se jako blázen. A tančil, a tančil a točil se dokola, a když trio dohrálo, zastavil se i král a udýchaně pravil: „Ta hudba je nebezpečná věc! Musel jsem tančit jako šašek; jako její otrok. Je mocnější než Já!“ Pak řekl přidušeným hlasem, jako by vycházel z temné kobky: „Zakopejte všechny hudební nástroje do země tak hluboko, abych z nich už nevyšel ani tón!“
Nebyl to pěkný pohřeb, byl totiž bez hudby. Průvod hudebníků šel mlčky k velké jámě a vhazovali do temného chřtánu své milované hudební nástroje. Kdo tak neučinil, tomu byly useknuty ruce.
Měsíc po pohřbu ležel král ve zlaté posteli, zkroucený bolestí a sténal, a naříkal, a vzpomínal na hudební trio a na okamžik, kdy mu bylo tak lehce a sladce, že dokonce i tančil.
Zavolal rádce a poručil jim, aby mu trio přišlo opět zahrát. Rádcové nechali otevřít čerstvý hrob, a hudebníci si brali zpět, co jim patřilo, a když hrálo trio před zlatou postelí, hrálo celé tři dny a tři noci a králi se tak ulevilo, že vstal z postele a nechal propustit ze slonovinové věže své děti ať si vládnou jak se jim zlíbí a odešel do letního sídla.
Tam pěstoval květiny a učil se hrát na orchestrion a jeho tvář dostala krásnou zář.
6 názorů
Mám ráda hudbu, moc, když si ji pustím do uší, je to jako vpich, jinak to neumím napsat. Myslím si, že hudba a psi, každý, koho máme rádi a kdo nám dá lásku jenom tak, že je, pomáhá.
Líbí se mi myšlenka uzdravující hudby, uzdravila nejen tělo ale i mysl
To letní sídlo mi připomíná věčná loviště. Odešel do věčných lovišť za doprovodu pořební kapely:).
Tak to prostě u aristokracie už chodí, krev je krev a kdo ji nemá, není hoden. Schopnosti jsou jen podpůrným argumentem pro trůn a k tomu bez hlasovacího práva.
To muselo asi vypadat, když děti vylezly z věže do světa,který vůbec neznaly, a začaly "vládnout"...
paráda
připomnělo moji "o králi, který chtěl být sám sebou"