Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 439 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+1 neviditelných
Stvoření světa
datum / id22.05.2001 / 25388Vytisknout |
autorSpvrivs
kategorieÚvahyDalší dílo autora
sbírkaNová Genesis,
zobrazeno1774x
počet tipů3
v oblíbených0x
Prolog
Kdysi dávno (asi před 4 lety) se jeden myslitel pokoušel přijít na kloub stvoření. Ponořil nádobu své mysli do moře Věčnosti a nabral drobnou část oné fantastické existence. Z této trošky poznání Věčnosti potom uvařil polévku Stvoření a teď nás zve všechny na košt.
Stvoření světa

Na počátku bylo Všechno. A všechny věci byly obsaženy v tom Všechnu. A to Všechno bylo nekonečné a věčné, neboť všechna hmota i čas byly v něm.

 

V některé z příštích "úvah" vysvětlím nezávislost božského bytí a závislost jiných bytí (bytostí).

 

A středem Všechna byl Duch. Ten duch řídil Všechno i všechno, co bylo v něm.

 

A Duch způsobil, že se ze Všechna vydělila hmota a čas. Určil hmotě prostor a času (polo)osu s počátkem. A to byl počátek věků.

 

Potom se ze Všechna vydělila síla. A částice hmoty se začaly navzájem slučovat a rozdělovat. A vytvořila se tělesa z hutné hmoty a prázdnota z prostoru, který putující hmota opustila. A tělesa se začala navzájem přitahovat a odpuzovat.

 

Potom se ze Všechna vydělilo světlo a tma, a také teplo a chlad. A velkým, řidším tělesům bylo dodáno světlo, kdežto menší hustá tělesa jsou od té doby tmavá a chladná.

 

Všechno rozčlenilo tělesa podle hustoty do čtyř skupin. Z nich pouze jedna tvoří velká, světlá a horká tělesa, kdežto ostatní tři dělají tělesa malá, temná a chladná.

 

Potom se z Všechna vydělil život. A vody (čti "některé látky") se začaly hemžit jednoduchým životem.

 

Nakonec Duch Všechna vypustil do tohoto světa zázrak Rozmanitosti a všechny věci, které jsou s tím spojené. A tělesa získala různé barvy a tisíce různých vlastností. A život vytvořil spoustu druhů a forem a rozšířil se do různých prostředí. A Duch dal životu řád, aby každý druh zachovával svou podobu a nepůsobil chaos.

 

Duch měnil některé formy života a utvářel je vstříc svým představám. Některým zvířatům dokonce propůjčil okrajovou část sebe samého, aby mohla s pomocí myšlení lépe přežít.

 

Vytvořil Duch také bytosti pouze z jemných částí sebe samého velmi blízkých jeho nejvznešenějšímu středu. A tyto bytosti mohou myslet a mají neomezenou svobodu pohybu a činů, neboť nejsou uvězněny ve hmotě a jejich duše jsou velmi ušlechtilé.

 

Nakonec stvořil Duch člověka. Dal mu hmotné tělo, které uzpůsobil k tvořivé činnosti. Dal mu také duši z velmi ušlechtilé části sebe sama, aby řídila tvořivou činnost těla a aby mohla poznat Všechno a Ducha, který to Všechno řídí.

 

Tak byl stvořen svět na počátku všech věků.

 

 

 

Praktická poznámka pro Darwinisty: nekritizujte, všechno, co si myslíte, je obsaženo v tom. 7 dní je pouze symbol postupnosti aktu stvoření, který v našich měřítkách trval (a trvá) miliardy let.

Toto byla jen první kapitola. Pokračování příště.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.05.2001 00:00:00dát kritice tipSpvrivs
Teda s tím pro ty darwinisty jsem to nemyslel tak doslova. Pomóc, pišté!!!
24.05.2001 00:00:00dát kritice tipDanny
...metafyzika, abstrakce, mystika.... v tomto jsi naladěnej
na stejnou frekvenci se mnou, kámo...

tipuju
24.05.2001 00:00:00dát kritice tipKašika
Metafyzika, abstrakce a mystika, to HOLT jde kolem vás, a drží se vás to zuby nehty, proto to kolem mě nechodí...Nikdy.

Tipuju, hlavně proto, že takhle srozumitelně mi to nikdy nikdo nepodal........


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.