Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

česaná
datum / id05.11.2010 / 370110Vytisknout |
autorZuzulinka
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
zobrazeno5309x
počet tipů56
v oblíbených8x
do výběru zařadila2a2a, Zbora, Print, Markéta,
zařazeno do klubůStylistika v poezii,
Prolog
autorkou obrázku Soňa Navrátilová
česaná

 

zlatavý podzim

stromům

stíná hlavy

ptáci v nich šediví

sny stárnou

listy popelaví

do chórů jako zloděj

přikradl se         vraní křik


Zubatá   křepčí ve věžích

a rozhoupaná srdce

          zastavuje zvonům

i vítr rozskučel se v barytonu


noc vyhnanná je na sazích


je brzy tma

a kolem úst tak ticho

      že až pěna

na plátky

smutkem

křížal

na-krá-je-ná


jak mošt je sladká

u sta hromů!


a v ní

ten věčný hlavolam

 

že by se údy

chtělo míti složit kam

a souběžně i komu
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.12.2013 21:15:53dát kritice tipasrar

MOC MOC pěkné! *

07.06.2011 08:25:38dát kritice tipavox
podzim mám ráda stejně jako jaro, chápu že blízkost zimy může navodit i chvilkový splín, pro mne takové kolísání nálady mezi radostí a melancholií :-) */
18.03.2011 15:27:38dát kritice tipmédea
**
17.12.2010 22:50:53dát kritice tipIr64
Mám rád taková slova, a děkuji za ně.
25.11.2010 08:20:49dát kritice tipdada
příjemná podzimní náladovka...hlavně kolem křížal :) TIP
24.11.2010 10:45:49dát kritice tipLilie
Pro mě nej konec ... Tipipit
20.11.2010 14:40:58dát kritice tipA.H.
korektor
***
14.11.2010 22:12:35dát kritice tipoleandr
krásná
13.11.2010 00:40:15dát kritice tipParklife
pekna je
09.11.2010 23:30:38smazaný uživatel
smazaný uživatel
09.11.2010 18:30:50dát kritice tipZuzulinka
žádat po ženě, aby nebyla tajemná potažmo po básnířce, aby mluvila jasně...uch, uch...to je trochu taková citově čtenářská hladovka, nemyslíš?

jakékoli zastavení není marné, bylo mi ctí, muselo to dát práci

jardo, moc díky, taky Tě mám rády, vždyť víš...
i vlčici moc díky, k vlkům celkově mám vřelý vztah
09.11.2010 14:13:02dát kritice tipjardaJJ
protože tady serou na operu
tak z FF
i já se připojím k tý vod vlků
mám tě rád, tvý věci taky, to je jasný no
09.11.2010 13:08:15dát kritice tipvlčice
Zuzulinko tvůj podzim je příběh
u sta hromů!
moc dobrej
mám ráda tvoje psaní
(jo pozdrav z plzně)
09.11.2010 12:13:24dát kritice tipwhispermoonlite
s denním odstupem bych dodal, že básnička se tvaruje, - není nenahmatatelná - a náboj v ní taky je. - prožitek z ní mám. - takže o co jde, že jo? - asi opravdu o to, že by se mohla ostřeji a přesněji složit. - nestačí mi při čtení zůstávat u dojmové neurčitosti. - ale dal by se v tom rozostření najít i záměr. - např. jako odpověď na jiný, dopovídající styl, v němž se vše přesně poskládá a nezbyde místo pro tajemství. a který proto může být pociťován jako vyčerpaný.

mezi nepřesností a záměrnou tajemností vede tenká hranice. - z pohledu autora/-ky je posledním kritériem, jak zůstal/-a věrný/-a své představě o tom, co chce slovy vyjádřit, jak má báseň ve výsledku vypadat. - o tom si každý/-á rozhoduje jen sám/-a za sebe.

vedle toho je zde čtenářský pohled, který vnímá text v kontextu jiných textů, skrz svou čtenářskou zkušenost, a vidí, čím jej co může obohatit, co se opakuje, čemu se věřit nedá a kde se naopak otevírá cesta k neznámé zkušenosti. - i tohle podléhá časovému průběhu. - autoři musejí snášet všelijaké reakce - to už k publikování patří. :)

ani z mé strany zastávka nebyla marná - musel jsem si pro sebe ujasňovat věci. - takže díky za příležitost.
09.11.2010 11:35:46dát kritice tipZuzulinka
další básně zcela jistě přijdou, možná i na dovysvětlenou této, kdo ví?... teď to záleží na údobí, neb momentálně je mé nitro v sevření příliš těsném, které nedovoluje rozletu a hledání poetiky v mém tolik nepoetickém životě, v našem tolik nepoetickém světě:-)

díky za zastávku, opětovně...způsoby nazírání jiných na mé věci mě vždycky obohatí
09.11.2010 00:45:13dát kritice tipBíša
***
08.11.2010 21:55:40dát kritice tipwhispermoonlite
:D - jsem-li mimo, pak dozajista ke své škodě - ale neztrácím naději; básně jsem se nadýchal a je možné, že ve mně bude dál účinkovat - to jeden neví.

s tím tedy musím odmítnout i nabídku o dovysvětlení :) - leda by přišla ve formě další básně (a nebyl by právě to přirozený vývoj událostí? - neb zůstal-li po napsání básně pocit, že vše nebylo řečeno, že něco by mělo být dovysvětleno - pak je zde již zárodek básně další.)

přeji hodně zdaru a vnímavé čtenáře! :)
08.11.2010 21:00:25dát kritice tipZuzulinka
já děkuji za čas, obdivuhodný rozbor, nikdy jsem nechápala, jak tohle lidi dokážou!!!

zdá se, že ses netrefil ani do jednoho významu, spíše a po pravdě jsi úplně mimo
ta báseň není ani za mám o smrti, a už vůbec ne o umírání, alespoň ne v tom doslovném významu


chápu, že jisté asociace mohly směrovat ke smrti, ale to by bylo příliš průhledné, tam by mohl nakouknout kde kdo

víc možná vysvětlím soukromně, kdybys o to stál
tady bych ponechala s úctou k obrazotvornosti prostor čtenáři
08.11.2010 19:01:32dát kritice tipwhispermoonlite
Něco se mi zde líbí, něco ne, pokusím se postupně dospět k jádru svého čtení, protože ještě smutnější než podzim je vidět nadějnou básničku, která to "nedala" :)

- do jakých chórů? ("chorů" podzimní nálady?) - a proč přirovnávat vraní křik ke kradoucímu se zloději, kde je motivace? - vždyť nejsou právě alespoň vrány tím, co by tento "chór", tuto náladu ještě tak věrohodně vytvářelo? - a těžko si uchovat představu "zlatých chórů" po následujících obrazech stínání a šedivění. - pravda, přílet vran koresponduje s dobou, kdy se zlatost barev ztrácí - aspoň nějaká souvislot. - ale na vyvolání "chóru" zlatavosti je její pouhé konstatování ("zlatavý podzim") přeci málo.

- proč ptáci šediví? (i kdyby konotace stárnutí - stejně, ptáků se to netýká; - nebo mám jít až ke spoji ptáci=listí? - vždyť ani to listí nešediví)

- "sny stárnou" - nicneřikající vyprahlá metafora plynoucího času (a copak stárnou jen sny? - ne, ale "sen" to je přece takový neutrální "poetický" symbol, tak proč ho tam nedat?)

- "zubatá", nu dobrá, podzim je umírání, ale jak se to slučuje s představou zvonů, které mají přestat zvonit, jen kvůli tomu, že je podzim? navíc když se u nich aktivuje zvukový motiv větru, který by měl přirozeně zvony rozhoupat a rozezvučet? - to druhé by dávalo smysl, to by bylo pěkné, ale ta smrt je do toho naroubována nefunkčně, svévolně, - ba spíše protismyslně. -
mám podezření, že na základě rychlospoje se slepou nadějí, že ono se to v té náladě nějak rozpustí ...

- "ticho kolem úst" - dobře, chápu, ale kde se tam vzala "pěna", která mi asociuje zuřivé šílenství a hluk (je tam pěna jen proto, aby se dala krájet ... - "byl podzim, že i pěna se dala krájet"?; nebo doslova: "ticho bylo tak silné, že až vypěnilo"? - mošt pění, to jo, mošt-podzim, to by šlo, ale ten přechod z ticha musím číst jako účelové spojení obrazů;

- nakonec obraz čtu takto: podzim-samota-smutek-popíjení moštu-pojídání křížal; dobře: jablka vyschla, křížaly jsou smutné, je to jakžtakž, i když křížaly by měly být spíš veselé z toho, že vyschly, protože by bez toho jinak nebyly). -
"pěna" kolem úst vzešlá z ticha se ukázala být pěnou z moštu - spojení opravdu visí na vlásku a řeší se ex post; než se objeví motiv "moštu", musím si zuřivé šílenství asociovat.

takže horko těžko rozřešená vazba mezi motivy, které jsou tu nakupeny z půlky naslepo. (zvláště přechod stupňované intezity ticha do sladkosti moštu je krkolomný a děravý)

- zvolání jako by tu smutek tlumící sladkost pěny opět obracelo v negativum. - tak to asi přeci jen bude pěna šílenství.

- kde je "hlavolam" - ve tmě, nebo v pěně? - nelze ze syntaxe poznat;

závěr zcela beze smyslu: řekněme, že "hlavolam" odkazuje ke "tmě"; a co je tím hlavolamem? - že nevíme, nemůžeme přijít na to, jak to udělat, z pohledu mluvčího, aby někdo a někde mohl umřít a být pohřben? - mám z toho opět dojem naroubování motivů vůdčího tématu (tj. umírání) do rámce nefunkčního obrazu. - ještě horší to dělá násilná syntax: rozvíjený člen: "hlavolam"; přívlastek: "... chtělo by se míti složit" - ???


nezabýval jsem se tolik originalitou obrazností, nebo úvahami, co je jak provařené, ale chtěl jsem poukázat, jak nepřesně, až k defektnosti dění smyslu, je v básni nakládáno s motivy. - výsledkem je povrchní impresionistická mixáž z vybrané tematické oblasti. -

a není to, bohužel, ani čistý impresionismus ani čistá dekadence, protože takový záměr, pokud zde byl, je narušován polovičatými výboji, které kalí i to, co si báseň ve své náladě ponechává. - a není proto potřeba být při čtení analytický, to se týká jen podkládání mých poznatků. - výchozím popudem byl dojem, že se zde něco pěkného rozmazává a škrtí ve slepých uličkách. - odtud nebylo daleko k dojmu frázovitosti, která se nepřesně leskne postřehy, reflexemi a hlubšími významy nacházenými u jiných autorů.

to, že není možné fráze doslovně dohledat (i když předpokládám, že v pokleslejší tvorbě by se jejich obdoby našly) může svědčit víc než o (ne)originalitě příspěvku o tom, že jiní autoři je používali přesněji, a tudíž v jiných konstelacích. -

proto závěrem: negativním rysem básně
1) není tolik doslovné přebírání frází a obrazů, jako jejich nepřesné uspořádání vzhledem k významu. - v té nepřesnosti shledávám původ dojmu "tohle mi zní nějak povědomě, tohle mi něco připomíná";
2) je polovičatost na úrovni usouvztažňování motivů, kterou vnímám jako nejvážnější stylový prohřešek.

když se příště podaří dospět k čistějšímu výrazu, který si patrně vyžádá silnější vědomí toho, co se mezi slovy děje, bude to určitě lepší. - věřím, že nic není ztraceno. :)
07.11.2010 19:30:10dát kritice tipTheuška
Nádhera... Moc se ti to povedlo :)
07.11.2010 00:03:11dát kritice tipBig_George
Normálně poezii nekonzumuji.

Ale tohle jsem zkonzumoval s chutí

TvonBG
06.11.2010 22:21:59dát kritice tipKaja.darlie
Trefila se mi do nálady *
06.11.2010 21:32:55dát kritice tipJanina6
S obdivem...* a Zbora má pravdu!
06.11.2010 17:10:56dát kritice tipArmand
Zaslouženě čtyřikrát ve výběru! Nádherný obrázek a mistrovská báseň. Jako hudba, velký hold podzimu a nejen jemu.

Děkuji! Moc rád jsem si přečetl :) *****

06.11.2010 16:43:19dát kritice tipSarrah
nádherná......
06.11.2010 10:54:00dát kritice tippasažier letu 78
06.11.2010 00:01:08dát kritice tipcoura
na rozdíl od Zbory si myslím, že už je to za hranicí, možná proto, že už tu čtu asi pátou báseň o podzimu
05.11.2010 20:37:22dát kritice tipkoloušek
T*
05.11.2010 18:16:09dát kritice tipZuzulinka
díky nově příchozím, foukavě moc
05.11.2010 18:05:37dát kritice tipNorbert von Amehr, Graf von Mann
dny se krátí světla ubývá
05.11.2010 16:50:26dát kritice tipMarkéta
výborné***

podepisuji poslední Zborův odstavec v komentáři :)
05.11.2010 15:09:58dát kritice tipJazylka
pekné, plynulé, príjemné
05.11.2010 13:03:53dát kritice tipZuzulinka
občas mívám pocit, že to čmárání po stovkách papírků, paragónů a lepících lístků, má smysl
05.11.2010 12:50:22dát kritice tipPrint
Melacholické a bez patosu!*
05.11.2010 12:13:23dát kritice tipZuzulinka
Děkuji Zborovi, velmi si vážím jeho názoru.

a všem ostatním děkuji také, že mě čtou a zachovávají mi přízeň
05.11.2010 12:00:08dát kritice tipEdmund Elat
prijemna vec *
05.11.2010 11:51:39dát kritice tipMila_cik
líbí...*
05.11.2010 11:48:41dát kritice tipjH
hezkej rytmus a zní to lehounce *
05.11.2010 11:13:32dát kritice tipkluci hurá za balónem
az na ten do oci bijici obrazek teda...
tipujeme!
05.11.2010 10:47:25dát kritice tipAdamova Eva
hmmm, moooooc :O))))))))) ***
05.11.2010 09:43:59dát kritice tipAlegna
pěkná T*
05.11.2010 08:56:56dát kritice tipOldjerry
korektor
Zuzu - pěkná náladovka s lyrickým akcentem. Trošku mi vadí ty roztahané řádky, ale to je niťovka. *
05.11.2010 08:35:57dát kritice tipgabi
...*
05.11.2010 08:23:29dát kritice tipguy
perfektní *
05.11.2010 07:50:46dát kritice tipdadadik
jsi šikulka
05.11.2010 07:14:51dát kritice tipnes
***
05.11.2010 06:10:51dát kritice tiprenegátka
Tak tomu říkám báseň, krásné obrazy.*
05.11.2010 00:53:18dát kritice tipZbora
redaktor poezie
Snažil jsem se najít někde obrat stromům stíná hlavy seč mi síly stačily. Je to jakoby známé, povědomé. A nic. Přestože ten obrat působí velmi frázovitě, je dost možné, že ho před Tebou ještě nikdo v této souvislosti nepoužil.

Myslím si, že je podstatně těžší psát dnes tímto romantizujícím způsobem tak, aby autor nesklouzl do zneužívání ověřených figur, než napodobit styl některého z dnešních současníků. Přeci jen, jsou to texty, které plní stránky sbírek už velmi dlouho.

Ty si často zachováváš nápaditost a třeba tady dokazuješ, že umíš balancovat na hranici klišé aniž bys k němu byť jen na okamžik přepadala. Navíc řemeslo máš zdá se pod kůží stále víc a víc.
05.11.2010 00:20:41dát kritice tipsnot
... tak nějak mi spadla brada ...*
05.11.2010 00:05:52dát kritice tipvelitel
řimbaba
ju
he
T
05.11.2010 00:02:20dát kritice tipMedvěd Grizzly
Medvědi vpodstatě pochvalně bručí *
04.11.2010 20:37:07dát kritice tipMorgaine.le.Fay
*
04.11.2010 20:12:46dát kritice tipbaaba
...obé je zážitek***
04.11.2010 19:52:07dát kritice tipsepotvkorunachstromu
avi
04.11.2010 19:51:18dát kritice tipsepotvkorunachstromu
..sakryš..Zuzu..tak to je něco!
..ani nevím cobych...
..včetně obrázku..uf..paráda...)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.